Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

42 minutes ago, jax7480 said:

 

Και έπεσες από τα σύννεφα; δεν το περίμενες αυτο;

Εννοείται πως δεν έπεσα από τα σύννεφα. Άλλωστε είμαι στο «συνάφι» των δημοσίων έργων και...καταλαβαίνεις... Αυτό δεν σημαίνει, όμως, ότι παύει να με ενοχλεί...

Εν τω μεταξύ το @%^%#@% της ιστορίας είναι ότι η Inalan δίνει 100/100 upload/download όταν οι άλλοι δίνουν 5/50 ή 10/100... Λες και τους κοστίζει τίποτα να δώσουν 50/50...

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, honda22 said:

Τα ίδια λένε και σε εμένα. Πληρώνω adsl έως 24 και πιάνω από 9 έως 11 με το ζόρι. Τους ρωτάω τώρα που θα δουλέψουν οι νέες καμπίνες με την οπτική θα βελτιωθεί η ταχύτητα μου; Μου απαντάνε όχι, θα πρέπει να πάτε σε πρόγραμμα fiber...

 

 Ε άντε και !$#!#$#@^@#%&

Ακόμη και τα φτηνά VDSL τα έχουν μετονομάσει σε fiber. Επομένως και VDSL 30 να έπαιρνες από καμπίνα, θα σου έλεγαν ότι πήγες σε πρόγραμμα "fiber" :).

Η πολιτική είναι ότι δεν μεταφέρουν τα ADSL24 (ή μικρότερα) σε καμπίνα, εκτός εάν η γραμμή είναι πολύ προβληματική. Το 10 Mbps θεωρείται αξιοπρεπές για ADSL από Αστικό Κέντρο, μέχρι πρότινος ήσουν προνομιούχος...

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, minast said:

Ακόμη και τα φτηνά VDSL τα έχουν μετονομάσει σε fiber. Επομένως και VDSL 30 να έπαιρνες από καμπίνα, θα σου έλεγαν ότι πήγες σε πρόγραμμα "fiber" :).

Η πολιτική είναι ότι δεν μεταφέρουν τα ADSL24 (ή μικρότερα) σε καμπίνα, εκτός εάν η γραμμή είναι πολύ προβληματική. Το 10 Mbps θεωρείται αξιοπρεπές για ADSL από Αστικό Κέντρο, μέχρι πρότινος ήσουν προνομιούχος...

 

Οι νέες καμπίνες αντικαθιστούν τις παλιές ή τοποθετούνται δίπλα στις παλιές; Με άλλα λόγια θα συνυπάρχουν;

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

 

Οι νέες καμπίνες αντικαθιστούν τις παλιές ή τοποθετούνται δίπλα στις παλιές; Με άλλα λόγια θα συνυπάρχουν;

 

Στην πόλη μου κάνουν αντικατάσταση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, trib said:

 

Οι νέες καμπίνες αντικαθιστούν τις παλιές ή τοποθετούνται δίπλα στις παλιές; Με άλλα λόγια θα συνυπάρχουν;

Στην περίπτωση του ΟΤΕ, οι νέες καμπίνες αντικαθιστούν τις παλιές. Στις περιπτώσεις που έχουν αναλάβει την αναβάθμιση Vodafone ή Wind, εγκαθίσταται νέα καμπίνα με ενεργό εξοπλισμό που συνδέετται με την παθητική καμπίνα του ΟΤΕ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα παιδες...

Το συμβολαιο με τη Nova φτανει στο τελος του (24αρα ονομαστική -16 πραγματική στους Αμπελόκηπους/ 16€ το μηνα με προπληρωμή του χρόνου) και ψάχνομαι για πιθανή αναβάθμιση...

Με ενδιαφέρει μόνο το internet (σπίτι δύο ατόμων με μέτριο φόρτο στο δίκτυο), μιας και οι απαιτήσεις τηλεφωνίας καλύπτονται απο τα κινητά.

Έχει πετύχει κανένας κάποιο αξιόλογο πακέτο;

Ξέρουμε αν υπάρχουν συγκεντρωτικά κάπου οι περιοχές που καλύπτονται απο οπτικές ίνες; Κοίταξα για την Inalan αλλα δυστυχώς είμαι εκτός του δικτύου της... ?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος ronin13 έγραψε:

Καλησπερα παιδες...

Το συμβολαιο με τη Nova φτανει στο τελος του (24αρα ονομαστική -16 πραγματική στους Αμπελόκηπους/ 16€ το μηνα με προπληρωμή του χρόνου) και ψάχνομαι για πιθανή αναβάθμιση...

Με ενδιαφέρει μόνο το internet (σπίτι δύο ατόμων με μέτριο φόρτο στο δίκτυο), μιας και οι απαιτήσεις τηλεφωνίας καλύπτονται απο τα κινητά.

Έχει πετύχει κανένας κάποιο αξιόλογο πακέτο;

Ξέρουμε αν υπάρχουν συγκεντρωτικά κάπου οι περιοχές που καλύπτονται απο οπτικές ίνες; Κοίταξα για την Inalan αλλα δυστυχώς είμαι εκτός του δικτύου της... ?

 

Ευχαριστω!

Μπες στον πάροχο που επιθυμείς, και κάνε αναζήτηση διαθεσιμότητας. 

Υπάρχει και αυτός ο χάρτης που ανανεώνεται συνεχώς από τον κόσμο :) http://fttxgr.eu/map (επέλεξε τα VDSL κουτάκια που έχει για να στα εμφανίσει). Η inalan καλύπτει συγκεκριμένα σημεία μόνο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κάτι με έχει ξαφνιάσει. Φανταζόμουν με την πρόσφατη δημοφιλία των VDSL και των σποραδικών fiber ότι η μέση ταχύτητα των σταθερών ευρυζωνικών συνδέσεων στην Ελλάδα θα ακολουθούσε την ίδια τροχιά που είχε και στον υπόλοιπο πλανήτη (+15% από την αρχή της χρονιάς).

 

Κάπως απρόσμενα, η ανοδική πορεία αντιστράφηκε και η μείωση του Ιουλίου και του Αυγούστου μας έριξε στην 87η θέση μεταξύ 129 χωρών που καταγράφονται στις μετρήσεις της Ookla.

 

Spoiler

Fixed_Broadband_2018_GR.png

 

Και ενώ είμαστε ακόμη πολύ καλύτερα στις ασύρματες ευρυζωνικές (30η θέση από 123), το τελευταίο δίμηνο του καλοκαιριού είχαμε κι εκεί σημαντική μείωση της μέσης ταχύτητας (-10%).

 

Spoiler

Mobile_Broadband_2018_GR.png

 

Οπότε, υποψιάζομαι ότι αφενός όλοι έπιασαν τα speedtest από τις ADSL στα χωριά τους, αφετέρου τα ασύρματα δίκτυα γονάτισαν υπό το βάρος των εκατομμυρίων παραπάνω κινητών των τουριστών.

 

Όπως και να 'χει, εξακολουθούμε να έχουμε την επίζηλη 6η θέση μεταξύ των χωρών με τη μεγαλύτερη αρνητική διαφορά μεταξύ σταθερού και ασύρματου ευρυζωνικού δικτύου. Αν και έκανα τον υπολογισμό και για τις 129 χώρες, αφήνω παρακάτω μόνο όσες έχουν μεσοσταθμικά ταχύτερο ασύρματο...

 

Spoiler

Fixed-Mobile_AUG_2018.png

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα. είχα βάλει vdsl 50 στην αρχή όταν πρωτοβγήκε . έπιανα 16 Μβ . μου είπαν ότι κακώς μου έβαλαν 50 γιατί παίρνω από αστικό κέντρο και το γύρισα σε vdsl 30 . στο 30αρι έπιανα 20 με 22 στις καλές και πρόσφατα μου έπεσε στο 12 . το γύρισα σε βλάβη . ήρθε ο τεχνικός και μας είπε να ξαναβάλουμε 50 (δύο χρόνια μετά την επιλογή μου και ενώ δεν ήξερα ότι μπορούμε να βάλουμε 50 ) και ότι θα γυρίσει σε καμπίνα . αυτό έγινε την προ προηγούμενη τετάρτη . 

σήμερα έλειπα από το σπίτι γιατί είχα πάει το πισι για αναβάθμιση  . μου λέει η μάνα μου ότι είχε πέσει το ιντερνετ για μισή ώρα . λέω ότι ήταν ό τεχνικός που έκανε την αλλαγή σε καμπίνα . 

κάνω μια μέτρηση και βλέπω 48 megabit per second . είμαι μέσα στην καλή χαρά . δοκίμασα να παίξω 8κ βίντεο αλλά κολλάει ο επεξεργαστής . όταν έρθει το κύριο πισι θα κάνω πιο πολλές δοκιμές . 

άντε και σε εσάς . θα το κρατήσω κανένα χρόνο και μετά με βλέπω για 100 άρι . 

Έγινε επεξεργασία από iseeklife
ορθογραφικό λάθος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχω ξεχάσει πώς είναι να μπαίνουν στη σελίδα του μόντεμ . και ίσα που θυμάμαι τον κωδικό . το latency πάντως στο speedtest είναι 13 ms . μόλις φτιάξω το πισι θα δώ στο bf1 πόσο είναι . τι είναι το Line attenuation ? 

Link to comment
Share on other sites

Εχω vdls ΟΤΕ(fastpath) απο οταν πρωτοβγηκε. Κανενα παραπονο και ενα προβλημα που ειχα με disconnects στην beta του BFV ηταν δικο μου λαθος(λαθος σεταρισμα του firewall)

Annotation.png.d01c312075c50ca1592cff42765210f1.png

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος slalom έγραψε:

Εχεις παρει τετοια οθονη ρε θηριο??

όχι ρε. πολυ ακριβή και νομίζει ότι υπάρχει μόνο μια της dell αυτή τη στιγμή. το έβαλα για τις δυνατότητες όχι για την οθόνη . 

 σήμερα δοκίμασα δύο 4κ βίντεο ταυτόχρονα  και τα έτρεχε και τα δύο σαν download. από το 13 μβ νιώθω άλλος άνθρωπος. 

γενικά είμαστε πίσω . διάβασσα άρθρο χθες για την πιο γρήγορη σύνδεση και ήταν ένας στην αμερική ένας από τους έξι που είχε βάλει πρώτος 10 gigabit . και τους κοστίζει 300 δολλάρια το μήνα . το 1 γιγαβιτ κοστίζει 60 δολλάρια . έκανα πρόχειρους υπολογισμούς το assetto corsa competizione των 50 γίγα το κατεβάζει σε 50 δευτερόλεπτα . έλεγε ότι είχε hogging εξατίας της οικογένειας με το γιγαβιτ εξαιτίας του netflix , των 4κ τηλεοράσεων και κάτι άλλα . τώρα λέει με το 10 γιγαβιτ εξαφανίστηκαν όλα τα προβλήματα .  

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ηλιούπολη...διαθεσιμότητα μέχρι 200 έδωσε σήμερα ο ΟΤΕ. 2 χρόνια 50mbps σε fastpath με ελάχιστα σφάλματα. Έφυγε αίτηση για 200...Μου είπαν 2-3 μέρες και θα ενεργοποιηθεί.

Εν τω μεταξύ πριν 20 μέρες έγινε voip και μου έδωσαν το Speedport Plus

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

What is that dude? Είχες το entry 2i και σου έδωσαν άλλο; Το plus είναι και καλά για να υποστηρίζει τα ~200 ?

ακριβώς. το δίνουν από 50 και πάνω. ενεργοποιήθηκα σε μισή ώρα από την τηλεφωνική αίτηση. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!! 200/20 κανονικά

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.