Jump to content



Το παρασκήνιο πίσω από τις παρουσιασεις μας - Ή αλλιώς ο κακός χαμός!!!!!!!


Recommended Posts

εκει περι τα τελη του 2005

μιας και το δωματιο μου φιλοξενουσε ηδη το κυριως εργαστηριο, η βεραντα το βαφειο και το χωλ εκτελουσε χρεη αποθηκης...ειπα να επεκταθω και στο αχρησιμοποιητο δωματιο του bro...

αφου το αδερφακι ελειπε εκτος σπιτιου λογω στρατιωτικης θητειας...:devil:

δισκοπριονο παγκου, κολωνατο δραπανο, πτυσσομενο τραπεζι, δραπανα, τριβεια κτλ

και ολη η υπολοιπη (μικρη τοτε) και φασαριοζικη συμμορια

στημενα οπως να'ναι και βουρ στη δουλεια (oθονη MPC-01 at the time)

αν δεν εχετε ξαπλωσει σε κρεββατι παρεα με γρεζι plexiglass & αλουμινιου δεν ξερετε τι χανετε...:sick:

wheredidyousleeplastnight.jpg

Οταν ομως τα projects, ο εξοπλισμος κι οι ασπρες τριχες στο κεφαλι αυξανονται...

Η οργανωση αποκτα αλλο νοημα κι αξια

και πλεον δεν ξεκινα νεο εγχειρημα εαν δεν μεσολαβησει ευλαβικη διευθετηση παγκων κι εργαλειων...

workshoppanorama.jpg

Link to comment
Share on other sites

εκει περι τα τελη του 2005

μιας και το δωματιο μου φιλοξενουσε ηδη το κυριως εργαστηριο, η βεραντα το βαφειο και το χωλ εκτελουσε χρεη αποθηκης...ειπα να επεκταθω και στο αχρησιμοποιητο δωματιο του bro...

αφου το αδερφακι ελειπε εκτος σπιτιου λογω στρατιωτικης θητειας...:devil:

δισκοπριονο παγκου, κολωνατο δραπανο, πτυσσομενο τραπεζι, δραπανα, τριβεια κτλ

και ολη η υπολοιπη (μικρη τοτε) και φασαριοζικη συμμορια

στημενα οπως να'ναι και βουρ στη δουλεια (oθονη MPC-01 at the time)

αν δεν εχετε ξαπλωσει σε κρεββατι παρεα με γρεζι plexiglass & αλουμινιου δεν ξερετε τι χανετε...:sick:

wheredidyousleeplastnight.jpg

Οταν ομως τα projects, ο εξοπλισμος κι οι ασπρες τριχες στο κεφαλι αυξανονται...

Η οργανωση αποκτα αλλο νοημα κι αξια

και πλεον δεν ξεκινα νεο εγχειρημα εαν δεν μεσολαβησει ευλαβικη διευθετηση παγκων κι εργαλειων...

workshoppanorama.jpg

Γιωργοοοοοοοοοοοοοοο.... νομιζω οτι εσυ συγκεκριμενα το να επεμβεις σε αυτο το thread ειναι κατι σαν 'κακια'.... :p :P :p :P

Πιστευω (οπως νοιωθω κιολας αλλωστε) οτι το εργαστηρι σου μας κανει ολους να νοιωθουμε τοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσο 'λιγοι'... :p :banging:

Για τους περισσοτερους απο εμας σιγουρα ειναι ενα 'απιαστο' ονειρο ... μια 'φαντασιωση' απατειλη. :p

Link to comment
Share on other sites

παίδες και εγώ πριν συμμαζευτώ είχα ένα lab εντελώς χάλια. Η γυναίκα δεν τολμούσε να πατήσει μέσα και κρατούσα έξω τον πιτσιρικά από τον φόβο μην τον χάσω κάτω από καμιά κούτα. Μετά είπα να φτιάξω ένα έπιπλο - πάγκο & βιβλιοθήκη για τα τρέχων τουλάχιστον samples (έχω μια ολόκληρη αποθήκη για τα παλιότερα) γιατί δεν μπορούσα να δουλέψω άλλο μέσα σε αυτό το χαμό. Από ένα σημείο και μετά πια στη σπάει, ειδικά αν ασχολείσαι με ψιλοδουλειές (ηλεκτρονικά stuff κτλ. ).

Link to comment
Share on other sites

Οταν ομως τα projects, ο εξοπλισμος κι οι ασπρες τριχες στο κεφαλι αυξανονται...

Η οργανωση αποκτα αλλο νοημα κι αξια

και πλεον δεν ξεκινα νεο εγχειρημα εαν δεν μεσολαβησει ευλαβικη διευθετηση παγκων κι εργαλειων...

workshoppanorama.jpg

:worship::worship::worship::worship::worship:

Μπορώ να έρθω να μείνω......ένα ράντζο θέλω μονάχα.Τι :jump1::clap::-O:baby::blink::jump::banging::victory::T: εργαστήρι.

Πρέπει να βρώ χώρο......:drool:

Link to comment
Share on other sites

ένα τέτοιο εργαστήριο είναι το όνειρο μου και μένα. Εύγε George! Είμαι της άποψης ότι ο σωστός επαγγελματίας φαίνεται από το χώρο που δουλεύει αλλά και από τον εξοπλισμό του.

Πάνω που έλεγα για εξοπλισμό, που θα πάει θα τον πάρω αυτό τον tektronix και αυτό το keithley!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ζήλεψα και 'γω ορίστε μερικές από το δικό μου ''εργαστήρι''. (ο θεός να το κάνει:p)

Ο πάγκος εργασίας βρίσκεται στην είσοδο του σπιτιού. Εδώ γίνονται όλα.:)

Ακόμα αντέχω την γκρίνια , ευελπιστώ όμως να δώσω τέλος μέχρι το Πάσχα με το χτίσιμο ειδικού χώρου.

100_8708.jpg?m=1354402855

Κοντινό του χαμού.:D (εγώ τα δείχνω όλα, όχι όπως μερικοί μερικοί:p)

100_8712.jpg?m=1354402858

Αρκετά εργαλεία βρίσκονται σε κούτες, άλλα σε συρταριέρες, και μερικά σε ντουλάπα.

100_8715.jpg?m=1354402864

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα απλά respect φίλε!

Αυτο που πόσταρες ειναι μια ματιά σε ενα μεγάλο μεράκι που δε κολώνει πουθενά!

Δε πα να'ναι στο διαδρομο , στην αυλή ,στο δρόμο, οταν εχεις μέσα σου τη "φλόγα" να δημιουργήσεις δε σε σταματάει τίποτα!

Την πρωτη φορά που συνειδοποίησα ΠΟΥ ακριβώς

φτιάχνεις τους "αγγέλλους" που βλέπουμε, έμεινα ενεός!!!

Φίλε οι εικόνες αυτές δεν ειναι απο εργαστήριο,

από 'να θηκάρι ειναι-

-για να παραφράσω τον συνονοματό σου κρητικό-

μιας μεγάλης ψυχής! ! !

Να εισαι φίλε καλά και γρηγορα σε δικό σου χωρο,

να πλάθεις τα ονειρά σου και να "χαζευουμε εμείς!!!

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειχα πει και σε αλλο review σου ,οτι το να κουμανταρει μια γυναικα ενα 'επιπλο - κουτι' ειναι σαν εικονα απιστευτη... θα ηταν προτιμοτερο να σε δουμε να κανεις unboxing ενα τετοιο κουτι και να το λυνεις ... παρα κατι κλισε οπως την νοικοκυρουλα. :p :dance3:

Εμένα δεν με χαλάει :inlove:

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ενα ρωταω ολους: Πως γινεται και δεν σας εχουν πεταξει εξω οι γυναικες/αντρες σας απο το σπιτι? Και εγω φερνω εδω καμμια φορα 5-6 pcs αλλα μολις τελειωσω μετα ειναι σαν να μην υπηρχαν ποτε :p

Link to comment
Share on other sites

Όλοι όσοι δείχνετε φωτό με "χαμό" θα είσασταν ΟΚ αν ειχατε αναπτυχθεί κάθετα και όχι οριζόντια. Θα μου πεις, δωμάτιο είναι, να βάλω ικριώματα και ράφια κτλ? Να βάλεις! Δηλ. το να τρυπάς με τρυπάνια και να κόβεις με τη σεγγα προβλέπεται για δωμάτιο? Έστω μια στήλη-συρταριέρα μεγάλου ύψους. Θα μπει ο χαμός εκεί και το δωμάτιο γίνεται jet.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5804]neuromancer[/MENTION] Μεγάλο δίκιο έχεις, αλλα δεν ειναι πάντα ευκολο να εντάξεις μεσα σε ενα δωμάτιο

μια "γκουμούτσα" συρταριέρα η ότι άλλο πιθανά θα βόλευε (πόσω μάλλον σε ενα σαλόνι!!! )

Οπότε η λύση του απλωνε , μαζευε για πολλούς απο εμάς ειναι μονοδρομος.

Ακόμα κι αν εχεις δικο σου χωρο, και εχει και ράφια, αυτά ποτέ δεν ειναι αρκετά!

Αν δε ο χωρος ειναι περιορισμένος όπως σε μένα , αλλα και στους περισότερους νομιζω, τοτε τα πράματα σκουραίνουν.

Προσωπικά το μονο που με παρηγορεί ειναι οτι ετοιμάζω ακομα 7 m^2 ράφια και ελπίζω να αδειάσει το πάτωμα , μη φάω τα μουτρα μου καμιά μέρα!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.