Jump to content



Τι γίνεται αν δεν πληρώσεις το πρόστιμο του μετρό;


armored

Recommended Posts

Kακώς έδωσες τα στοιχεία σου εξαρχής, ας καλούσαν αστυνομικό όργανο να συνδράμει.

Στην αρχή μου ζήτησαν ταυτότητα/πάσο και τους είπα ότι δεν έχω μαζί μου. Μετά με πήγαν στον αστυνομικό του μετρό και πήγαμε όλοι μαζί στο αστυνομικό τμήμα για εξακρίβωση στοιχείων. Εκεί έγινε εξακρίβωση και ο αστυνομικός έδωσε τα στοιχεία μου (ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, πατρώνυμο, αριθμός ταυτότητας) στους ελεγκτές για να μου γράψουν το πρόστιμο.

Εδώ θέλω να ρωτήσω τον [MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION] μιας και δικηγόρος. Το ότι έδωσε ο αστυνομικός τα στοιχεία μου σε υπαλλήλους ιδιωτικής εταιρείας (ΑΤΤΙΚΟ ΜΕΤΡΟ Α.Ε.) δεν είναι παράνομο;

--

Από 'κει και πέρα θα πάω να κάνω αυτή την ένσταση να κερδίσω χρόνο και βλέπουμε τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 380
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δεν πειράζει, χρήσιμοι είμαστε κι εμείς.

Αλήθεια ; Σε τι ;

Το ότι έδωσε ο αστυνομικός τα στοιχεία μου σε υπαλλήλους ιδιωτικής εταιρείας (ΑΤΤΙΚΟ ΜΕΤΡΟ Α.Ε.) δεν είναι παράνομο;

Έτσι από περιέργεια, τι το παράνομο/παράτυπο/λάθος διακρίνεις ;

Μήπως έπρεπε να σου ζητήσουν και συγνώμη ας πούμε ; :)

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια ; Σε τι ;

Έτσι από περιέργεια, τι το παράνομο/παράτυπο/λάθος διακρίνεις ;

Μήπως έπρεπε να σου ζητήσουν και συγνώμη ας πούμε ; :)

Σε πολλά, τα οποία μπορούν να σηκώσουν νέο topic.

Σε ΜΜΜ τα οποία υπολειτουργούν, κάνουν απεργίες όποτε τους καπνίσει,οι υπάλληλοι είναι μάγκες της φακής με συμπεριφορά σκουπιδιού απέναντι στο επιβατικό κοινό...όχι μόνο συγνώμη πρέπει να μας πουν αλλά όπως είχε πει και ο Κασιδιάρης, θέση για κάμψεις πρέπει να πάρουν.

Εισιτήριο γιοκ!!! Μέχρι να βάλουν μυαλό και ας κόψουν χιλιάδες πρόστιμα, φράγκο δεν θα πάρουν.

Τώρα εάν αρχίσουν και χαρακτηρίζουν μερικοί την κίνηση μου αυτήν ως "τζαμπατζής" "μαγκιά κλανιά" κτλπ...δικό τους θέμα , δεν θα κάτσω να σκάσω κιόλας.:jump:

Υ.Γ. Εδώ έκοψαν πρόστιμο σε γέρο επειδή είχε τελειώσει ο χρόνος , για ένα 5 λεπτο ...μέσα στην κίνηση της Λεωφόρου Κηφισίας, που κάνει 1 ώρα να περάσει το 550...αλλά έτσι είναι, πρέπει να βγάλουν και αυτοί ποσοστά από τα πρόστιμα!

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις ότι η τακτική σου να "τιμωρήσεις" τους υπαλλήλους είναι στην ουσία μια τρύπα στο νερό ε; Αυτοί το μισθό τους θα τον πάρουν, είτε πληρώσεις εισιτήριο ή όχι. Αλλά όταν το εισιτήριο θα πάει 3 € λόγω των "δε πληρώνω" metro edition, μην έρθεις εδώ να σκούζεις για την αναλγησία του κράτους στην τιμολογιακή πολιτική των ΜΜΜ, γιατί εγώ πρώτος θα σε κυνηγήσω.

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλά, τα οποία μπορούν να σηκώσουν νέο topic.

Σε ΜΜΜ τα οποία υπολειτουργούν, κάνουν απεργίες όποτε τους καπνίσει,οι υπάλληλοι είναι μάγκες της φακής με συμπεριφορά σκουπιδιού απέναντι στο επιβατικό κοινό...όχι μόνο συγνώμη πρέπει να μας πουν αλλά όπως είχε πει και ο Κασιδιάρης, θέση για κάμψεις πρέπει να πάρουν.

Εισιτήριο γιοκ!!! Μέχρι να βάλουν μυαλό και ας κόψουν χιλιάδες πρόστιμα, φράγκο δεν θα πάρουν.

Τώρα εάν αρχίσουν και χαρακτηρίζουν μερικοί την κίνηση μου αυτήν ως "τζαμπατζής" "μαγκιά κλανιά" κτλπ...δικό τους θέμα , δεν θα κάτσω να σκάσω κιόλας.:jump:

Πέρα από αυτά που σου λέει ο [MENTION=400]astrolabos[/MENTION] που με πρόλαβε, αν δε σου αρέσει, πάρε ποδήλατο. τη δική σου τζάμπα μαγκιά θα τη λουστούν άλλοι.

μην ειρωνεύεσαι χαγιαμπουσα, μια ερωτηση εκανα, ας απαντησει αυτος που ξερει

σου έθεσα δύο ερωτήσεις.

Στην πρώτη που δεν ενέχει καμια ειρωνεία/χιούμορ (όπως το πάρει κανεις), μπορεις να μου απαντήσεις με δύο απλά λόγια ;

Link to comment
Share on other sites

Οι "υπάλληλοι" να δείξουν κατανόηση , ειδικά όταν βλέπουν άτομο που τους δείχνει την κάρτα ανεργίας και του κάνουν υπόδειξη ηθικής μέσα στο λεωφορείο ,επιδεικτικά ,ενώ προσπερνάνε Πακιστανούς και δεν μπαίνουν ΚΑΝ στον κόπο να τους ελέγξουν.

Αλλά η μαγκιά τους είναι μόνο στα παιδιά και στους ηλικιωμένους, εκεί που τους παίρνει.

Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε και έχουμε δει,πως συμπεριφέρονται οι ¨ελεγκτές", εκτός και αν ζούμε σε άλλη εναλλακτική συμπαντική Ελλάδα.

Ποδήλατο δεν βολεύει, από Ηλιούπολη στο Μαρούσι, αρκετά λιώνω στο Gym:)

Tζάμπα μαγκιά ,αλλά είναι όλη δική τους.

Link to comment
Share on other sites

δε θέλω να τιμωρήσω κανέναν και ούτε είπα ότι είμαι σωστός που δεν είχα εισιτήριο.

Έκανα μια ερώτηση στον Τσάκωνα, γιατί θέλω να μάθω αν ήταν σωστό αυτό ή παράνομο.

Έχω την εντύπωση ότι απαγορεύεται η αστυνομία να δώσει τα προσωπικά στοιχεία ενός πολίτη όταν τα ζητήσει ένας ιδιωτικός υπάλληλος.

Link to comment
Share on other sites

δε θέλω να τιμωρήσω κανέναν και ούτε είπα ότι είμαι σωστός που δεν είχα εισιτήριο.

Έκανα μια ερώτηση στον Τσάκωνα, γιατί θέλω να μάθω αν ήταν σωστό αυτό ή παράνομο.

Έχω την εντύπωση ότι απαγορεύεται η αστυνομία να δώσει τα προσωπικά στοιχεία ενός πολίτη όταν τα ζητήσει ένας ιδιωτικός υπάλληλος.

Χρήσιμο link και ειδικά το 7, επίσης να απευθυνθείς στο νέο ΙΝΚΑ.

7. Εάν έλθουν οι αστυνομικοί, τους δίνουμε τα στοιχεία μας και απαιτούμε να συλλάβουν αμέσως, τον ελεγκτή ή και τον οδηγό, διότι μας κράτησαν παράνομα εντός του λεωφορείου (ή γραφείου ή σταθμού κλπ), και ζητούμε να εφαρμόσουν την αυτόφωρη διαδικασία και να οδηγηθούν οι υπαίτιοι, αμέσως στο αστυνομικό τμήμα.

hhttp://denplirwnwmmm.blogspot.gr/

http://www.inka.gr/

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Ορισμενοι ελεγκτες ειναι τραγικοι. Εχουν γραψει φιλο μου που κατεβηκε μπροστα στο μετρο μαζι με την κοπελα του μεχρι να ερθει το μετρο για να μην περιμενει μονη. Τον εγραψαν γιατι δεν ειχε εισητηριο.

Αυτο με το οτι προσπερνανε τους μαυριδερους γινεται παντου. Φιλος μου πυροσβεστης φευγει απο την υπηρεσια με καποιο προβλημα κ παει σ ενα νοσοκομειο εκει διπλα με στολη κλπ. Περιμενει ποσες ωρες στην ουρα πισω απο πακιστανομπαγκλαντεσιανους που κανεις δεν πληρωνει και οταν φτανει η ωρα του επειδη δεν εχει βιβλιαριο του αρχιζουν τις ιστοριες.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=400]astrolabos[/MENTION]

αυτοί σε λίγο θα ζητήσουν και επίδομα για να παίρνουντις συγκονωνίες ρε :hehe:

[MENTION=7649]FANISTELROOY[/MENTION]

Δηλαδή τι θα έπρεπε να κανουν ; Να κάτσουν να περιμενουν να δουν αν πράγματι τους λέει αλήθεια και όχι μπαρούφες ; Άλλωστε δεν υπάρχουν παντού επισημάνσεις που δείχνουν με σαφήνεια ποιες ειναι οι περιοχές ελέγχου ; Ποιος φταιει ; Αυτός που κάνει τη δουλειά του ή αυτός που παίζει με τη τύχη του ;

Έγινε επεξεργασία από hayabusa
Link to comment
Share on other sites

Εμενα η αποψη μου ειναι να προσεχω γιατι δεν εχω να πληρωσω το προστιμο. Προτιμω να δωσω 1.40 παρα να με πιασει και να πληρωσω 80αρα.

Οπως κ οταν οδηγω δεν κανω παρανομιες. Ελα μωρε, μου λενε, ενα απαγορευτικο ειναι, ή μια αναστροφη. Προτιμω να κανω κυκλο παρα να με δει πουθενα κανενα μπατσικο να με γραψει. Ακομα κ βραδυ να ειναι.

Προσεχω για να εχω.

Τωρα στο θεμα των απεργιων πριν 1-2 χρονια το ειχαν ξεφτυλισει. 4/5 μερες απεργια. Πηγαινε η κοπελα μου δουλεια κ εδινε τα μεροκαματα στο ταξι. Εκει λες αντε στο δι@0λο, γιατι να κοβω εισητηρια. Και ειδικα καποιοι που ειχαν βγαλει κ καρτες. Και λεγανε και για τα επιδοματα οπως το να βαλει ο οδηγος την κεραια στο τρολευ κ μισθους 1.800€ και σου τη βιδωνε κανονικα. Κανεις απεργια γιατι απο 1800 στο πηγαν 1780 και γ@μας εμενα που παιρνω 600€ και πρεπει να τα δινω στα ταξι.

Δυστυχως ολα σ αυτη τη χωρα ειναι ριμαγμενα.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ξερω να πω(και ειναι το νοημα ολων αυτων που λενε τα παιδια) οτι στην ιδια μας τη χωρα εχουμε καταντησει να πληρωνουμε τα προνομια (που επρεπε να ειναι για μας) για τους παρανομους μεταναστες...

νοσοκομειο μπαινουν με καμια ασφαλιση,αλλα εμεις 25Ε εισοδο

λεωφορεια και μετρο αερα πατερα ,εμεις τρωμε και προστιμα...

κ.ο.κ.

διαφωνει καποιος σε αυτα?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=400]astrolabos[/MENTION]

αυτοί σε λίγο θα ζητήσουν και επίδομα για να παίρνουντις συγκονωνίες ρε :hehe:

[MENTION=7649]FANISTELROOY[/MENTION]

Δηλαδή τι θα έπρεπε να κανουν ; Να κάτσουν να περιμενουν να δουν αν πράγματι τους λέει αλήθεια και όχι μπαρούφες ; Άλλωστε δεν υπάρχουν παντού επισημάνσεις που δείχνουν με σαφήνεια ποιες ειναι οι περιοχές ελέγχου ; Ποιος φταιει ; Αυτός που κάνει τη δουλειά του ή αυτός που παίζει με τη τύχη του ;

Εγω δεν εχω δει ποτε τετοιες επισυμανσεις. Τι λενε δλδ, οτι σε γραφουν κ μεσα στο σταθμο; εισητηριο χτυπας φανταζομαι μονο αν χρησιμοποιησεις το μεσο. Ειναι πχ σαν να σε γραψουν επειδη εισαι στη σταση του τρολευ. Ας μπαινουν στα βαγονια να γραφουν.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

αυτο που λεει ο θρεντ σταρτερ για τον αστυνομικο εχει βαθυτερο νοημα απο οσο νομιζετε. Οταν αυριο μεθαυριο θα πηγαινετε σε κανα μαγαζι για RMA , και θα σας αρχιζουν τα γνωστα "εσυ το χαλασες απατεωνα", θα διεκδικησετε το ιδιο τα δικαιωματα σας αν σας πουνε "φωναζω αστυνομια τωρα"? ... Εσας αν σας χρωσταει καποιος λεφτα και δεν σας τα δινει μπορειτε να φωναξετε αστυνομια και να του κανει κατι? Η θα σας πει η αστυνομια "προβλημα σου, ιδιωτης εισαι, τρεχα στα δικαστηρια?"

υγ: οσον αφορα το ερωτημα του φιλου για το αν μπορει να δωσει ο αστυνομικος τα στοιχεια του σε ιδιωτικη εταιρια, ειναι στην γκριζα περιοχη.Καλυτερα να θεσει σχετικο ερωτημα εδω---> http://www.synigoros.gr/ (συνηγορο του πολιτη)

Και απο εκει και περα, εγω νομιζω η αστυνομια που την πληρωνουμε με τους ΦΟΡΟΥΣ μας, πρωτα πρεπει να κοιταξει να εξασφαλισει την ασφαλεια μας σε περιοχες που οι λαθρομεταναστες ειναι πλειοψηφια, παρα να κυνηγα εναν φοιτητη που που πηρε μετρο χωρις εισιτηριο. Για αυτο τους εδωσε η πολιτεια οπλα και εξουσια, για να σταματουν το εγκλημα και οχι να βοηθουν τους εισπρακτορες. Οποιος διαφωνει ειναι ελευθερος να μας πει αν νιωθει πως κινδυνευει περισσοτερο απο εναν φοιτητη που δεν πληρωσε 50 λεπτα η απο 10 Πακιστανους

Έγινε επεξεργασία από Tsakonas
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει, χρήσιμοι είμαστε κι εμείς.

Καλύτερο αυτού του τύπου "μαθητής" παρά Yes Sir! σε όλα.

Που ακριβώς είναι χρήσιμοι οι λουφαδόροι/τζαμπατζήδες/τεμπέληδες και άτομα που αντί να κοιτάνε το τι κάνουν αυτοί σε σχέση με την κοινωνία, κοιτάνε μονο το τι κάνει η κοινωνία σε σχέση με αυτούς?

και για εξήγησε μου αυτό το "Yes Sir! σε όλα"

γιατί δεν κατάλαβα το λάθος στο να είμαι υπεύθυνος ως πολίτης και επαγγελματίας ώστε να μην έρθει ποτε να με πει κάποιος "η αύξηση στο λεωφορείο/φορολογία etc είναι εξαιτίας εσένα και άλλων ομοιων σου"

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.