Jump to content



Τι γίνεται αν δεν πληρώσεις το πρόστιμο του μετρό;


armored

Recommended Posts

εγω παλι τοσα χρονια κοβω κοβω και μια φορα δε μπηκε ελεγκτης. Εγω ειμαι και πιο μακακας και απο αυτον που δε πληρωνει :p Παρ'ολα αυτα αφου με εξυπηρετει ΠΡΕΠΕΙ να πληρωσω αλλιως με την ιδια ακριβως λογικη περνεις ταξι και δε πληρωνεις στο τελος. Θεωρω καθε φορα δεδομενο οτι θα μπει ο ελεγκτης.

Παρ'ολα αυτα δεν εχω ιδια συμπεριφορα και με το αμαξι. Μια φορα με εγραψαν(δημοτικη ΑΣ) ενω ηξερα οτι εχω παρκαρει σε χωρο που δεν επιτρεποταν.Πηγα και πλερωσα τα 20ευρα την επομενη μερα.

Μια αλλη παρκαρα σε χωματοδρομο-αλανα τι σκ@τα ηταν χωρις κανενα σημα απαγορευσης. Γυρναω (απο νοσοκομειο κιολας) και βλεπω ροζ χαρτακι δημοτικης ΑΣ 80ευρα που πανω εγραφε μονο την πινακιδα, το ποσον 80ευρο και πανω πανω κατ'οπιν καταγγελιας. Στην αλανα ηταν καμια 100 αμαξια και ΟΛΑ ειχαν ροζ.

Ε αυτα ΔΕ τα πληρωνω...γ@μισι@τικα τελειως ουτε στοιχεια δεν ειχε πανω.

Τα λεω απλα για να δειξω την αντιθεση...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 380
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αν διάβασες παραπάνω τι έγραψα, η απαίτηση, λόγω αυξημένων εσόδων από την εντατικοποίηση των ελέγχων, για αύξηση των εισητηρίων μετατέθηκε έξι μήνες μετά.

Εσύ γιατί νομίζεις ότι οι δανειστές θέλουν να αυξήθεί η τιμή του εισιτηρίου; Για να σε βλέπουν να χτυπιέσαι, ή γιατί το ταμείον είναι μείον;

Εσύ νομίζεις ότι το να μην κόψεις εισιτήριο τιμωρείς τους υπαλλήλους και τον φορέα, ενώ στην ουσία αυτός που πλήγεται είναι το κράτος και κατ' επέκταση εσύ ο ίδιος. Θες να τιμωρήσεις τους "κολοϋπαλλήλους"; Αναφορά. Κάντους αναφορά, γράψε παράπονα, πήγαινε στα κανάλια, ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΗΣΟΥ. Η αλλαγή ούτε από τον καναπέ θα έρθει, ούτε από μεμονωμένες πράξης άρνησης πληρωμής προσφερόμενων υπηρεσιών.

Οταν οι υπαλληλοι για την αποκομιδη των σκουπιδιων κανουν 2 βδομαδες απεργια, και κοντεβουμε να παθουμε σκορβουτο αμα περπαταμε διπλα απο τους σωρους των σκουπιδιων, το κρατος χτυπανε?

Οταν οι υπαλληλοι των ΜΜΜ κανουν απεργια και κανουμε να παμε στην σχολη 3ωρες το κρατος χτυπανε?

Οταν οι μανες μας και οι πατεραδες μας δεχονται να πουλησουν την ψηφο τους για να με βαλουν σε μια θεση στο δημοσιο, παρολο που ειμαι καθυστερημενος και με iq <=0....και μετα βγαινει βουλευτης ενας ακομα πιο καθυστερημενος...?

Οταν ο καθενας κοιταει την παρτυ του, θα ηθελα ενα παραδειγμα για το που θα βρω αυτο το κρατος "φαντασμα".

Προσωπικα ειδικα τους λεωφοριατζηδες τους εχω σε υποληψη ακομα πιο κατω και απο τους χρυσαυγητες. Αμα ταυτιζει ο ελεγκτης τον εαυτο του με τον "νομο" και μου το παιζει ναζι επειδη νομιζει οτι το λεωφορειο ειναι το χωριο του και του ανοικει, και εγω οταν αρνουμαι να του δωσω ειτε τα στοιχεια μου ειτε το εισητηριο νιωθω οτι χτυπαω τον "νομο". Μου πλασαρεται ως "νομος" ή "δικαστης"....θα του φερθω αναλογα. Επειδη του φταιει αυτουνου το "κρατος" βγαζει ειτε τα κομπλεξ του σε εμενα με το να ειναι αγενης ειτε να μου ζηταει στοιχεια τα οποια δεν εχει κανενα δικαιωμα να παρει χωρις την αδεια μου, ειτε απεργει και μου στερει αφου ειμαι φορολογουμενος πολιτης το δικαιωμα στο να απολαμβανω τις υπηρεσιες για τις οποιες εχω πληρωσει και συνεχιζω να πληρωνω.(οχι δεν ειμαι κατα των απεργιων, απλα χρησιμοποιω αντιστοιχα επιχειρηματα με αυτα που διαβαζω)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχεις κάνει bold μιλάει για το ποιόν νομίζουν ότι τιμωρούν οι πολίτες μην κόβοντας εισιτήριο και ποιος πληρώνει την νύφη κανονικά. Δεν έχω δει κανέναν να μην πληρώνει δημοτικά τέλη επειδή έχει πνιγεί στο σκουπίδι. Αλλά βέβαια, αν δεν πληρώσεις τη ΔΕΗ σου κόβει το ρεύμα. Ενώ το να μην κόψεις εισιτήριο ξέροντας ότι οι ελεγκτές είναι ελάχιστοι και οι έλεγχοι σποραδικοί είναι επανάσταση και fcuk the system.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχεις κάνει bold μιλάει για το ποιόν νομίζουν ότι τιμωρούν οι πολίτες μην κόβοντας εισιτήριο και ποιος πληρώνει την νύφη κανονικά. Δεν έχω δει κανέναν να μην πληρώνει δημοτικά τέλη επειδή έχει πνιγεί στο σκουπίδι. Αλλά βέβαια, αν δεν πληρώσεις τη ΔΕΗ σου κόβει το ρεύμα. Ενώ το να μην κόψεις εισιτήριο ξέροντας ότι οι ελεγκτές είναι ελάχιστοι και οι έλεγχοι σποραδικοί είναι επανάσταση και fcuk the system.

Εδώ που φτάσαμε, ότι γλιτώσεις από τη χασούρα κέρδος λογίζεται. Απλά μαθηματικά και καθόλου fcuk the system. Αν στο τέλος του μήνα έχει γλιτώσει 70€ λέγε εσύ ότι θέλεις

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σας πω τι γίνεται αν πληρώσεις το πρόστιμο, αλλά δεν πληρώσεις το εισιτήριο :...:

Όταν δούλευα στο αεροδρόμιο πριν καιρό, είχα κρίνει παράλογο το να πληρώνω για μια στάση 90 ευρώ το μήνα επιπλέον της μηνιαίας κάρτας των 45 ευρώ. Βλέπετε, η μηνιαία κάρτα των 45 ευρώ ίσχυε μέχρι Κορωπί και για το αεροδρόμιο ο ΟΣΕ ζητούσε +90 ευρώ το μήνα.

Το εσωτερικό μου δικαστήριο, σε μια ολιγόλεπτη συνεδρίαση, έκρινε ότι το ρίσκο του πρόστιμου 60 ευρώ για την πιθανότητα να μπει ελεγκτής στο κομμάτι Κορωπί - Αεροδρόμιο, άξιζε. Επίσης ο συνήγορος υπεράσπισης της παρανομίας έθιξε το ότι την ίδια στιγμή για τα λεωφορεία της ΕΘΕΛ υπήρχε μέριμνα για τους εργαζόμενους ώστε να καλύπτονται από την μηνιαία κάρτα, ενώ ο ΟΣΕ αρνούνταν ή αδιαφορούσε.

Μ' άλλα λόγια ο κρατικός και υπερχρεωμένος ΟΣΕ, που καλύπτει τις τρύπες του προϋπολογισμού του από τους φόρους μου -όταν δεν έχει απεργία ή βλάβη- στέλνει τον παχυλά αμειβόμενο υπάλληλό του -όταν έχει όρεξη να εργαστεί- να με ελέγξει και να μου κόψει το ίδιο πρόστιμο με κάποιον που θα πάει μια φορά στο αεροδρόμιο για να πετάξει, επειδή κάποιος δεν έχει την ίδια κοινωνική ευαισθησία με τον αντίστοιχο υπεύθυνο της ΕΘΕΛ.

Απ την άλλη, ο συνήγορος υπεράσπισης του δημοσίου φυσικά είπε το αυτονόητο, ότι γι αυτό ο ΟΣΕ μπαίνει κάθε μήνα μέσα, επειδή κάποιοι δεν πληρώνουν μπλα μπλα μπλα.

Λυπάμαι που το λέω άλλα όσο κι αν ήθελα να ακούσω τον συνήγορο υπεράσπισης του δημοσίου, όταν για κάθε απεργία του ΟΣΕ τότε πλήρωνα 16 ευρώ σε βενζίνες και Αττική οδό, μου ήταν αδύνατο. Φυσικά το να πάω να τα ζητήσω από τους συνδικαλιστές του ΟΣΕ αποζημίωση είναι σενάριο κωμωδίας επιστημονικής φαντασίας.

Για την ιστορία, στα 3 χρόνια που δούλεψα εκεί, πλήρωσα αδιαμαρτύρητα σε πρόστιμα 240 ευρώ. Δηλαδή στα 3 χρόνια, οι ελεγκτικές υπηρεσίες του προαστιακού με συνάντησαν 4 -ολογράφως τέσσερις- φορές. Στα 3 χρόνια θα έπρεπε να πληρώσω 12*3*90 = 3240 ευρώ. Απλά 3 χιλιάρικα, ίσως όσο 2 μισθοί του ελεγκτή που δεν έκανε τη δουλειά για την οποία τον πληρώνω ή όσο το δώρο Χριστουγέννων μου για κάθε χρόνο που δούλευα εκεί, έμεινε στη τσέπη μου μέχρι να πάρει το δρόμο του για την εφορία και τα χαράτσια της, ώστε εκτός των άλλων, να καλύψει και τις τρύπες του ΟΣΕ.

Επομένως απ ότι φαίνεται το χρήμα τελικά έκανε τον κύκλο του.

Υ.Γ. Δεν είμαι κανένας επαναστάτης του συστήματος. Όταν όμως το σύστημα είναι ζούγκλα, το να ακολουθείς μερικές φορές τον παραλογισμό του ισοδυναμεί με το να μην σε πειράζει να είσαι ο μαλ@κας της υπόθεσης.

Υ.Γ.2. Για την ιστορία να πω ότι από πέρσι ο ΟΣΕ ενέκρινε για τους εργαζομένους το να μετακινούνται στο κομμάτι Κορωπί - Αεροδρόμιο με την κάρτα των 45 ευρώ. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να χαρώ την καθυστερημένη ευαισθησία τους.

Έγινε επεξεργασία από Galioni
Link to comment
Share on other sites

Μειωστε τιμες, αυξηστε δρομολογια.

Βαλτε μπαρες στο μετρο, ΗΣΑΠ.

Εισοδος στα λεωφορεια τρολει μονο απο μπροστινη πορτα και αφου χτυπησεις εισιτηριο-καρτα.

Τοτε δεν θα χρειαστει να διπλασιαστει ο αριθμος των ραμποwannabe ελεγκτων.

Παρομοιο συστημα ειδα στο Παρισι και λειτουργει πολυ ωραια και ομορφα.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

με αφορμή το περιστατικό γέμισε το νετ με διάφορα οπότε παραθέτω τι μου στείλανε

Τι κάνουμε στην περίπτωση που μας πιάσει ο ελεγκτής στα Μ.Μ.Μ χωρίς εισιτήριο;

1 Αν δεν θέλω να δώσω τα στοιχεία μου στους ελεγκτές, είναι νόμιμο δικαίωμα μου και...

δεν διαπράττω κανένα ποινικό αδίκημα

2. Οι ελεγκτές δεν έχουν δικαίωμα να με συλλάβουν.

3. Αν μου ζητήσει τα στοιχεία μου οποιοσδήποτε αστυνομικός (ακόμα και εκτός υπηρεσίας), τα δίνω γιατί είμαι υποχρεωμένος, προκειμένου να μην έχει δικαίωμα να με κρατήσει.

4.Δεν είμαι υποχρεωμένος να περιμένω την άφιξη της αστυνομίας.

5.Ζητάω από τον οδηγό ν’ ανοίξει την πόρτα στην επόμενη στάση κι από τους ελεγκτές να με αφήσουν να κατέβω και τους δηλώνω ρητά, ότι δεν θέλω να παραμείνω στο λεωφορείο.

6.Δεν πηγαίνω σε καμία περίπτωση, με την θέλησή μου, στο αστυνομικό τμήμα, μαζί με τους ελεγκτές, ούτε δέχομαι να με οδηγήσουν με το λεωφορείο, εκεί που θέλουν αυτοί.

7.Αν μου κλείσουν την πόρτα και μου περιορίσουν την έξοδο, καλώ αμέσως το 100, καταγγέλλοντας, ότι κρατούμαι παράνομα, χωρίς την θέληση μου και ζητάω την άμεση επέμβαση της αστυνομίας, γιατί διαπράττεται αυτόφωτο αδίκημα σε βάρος μου.

8.Ζητώ ονόματα και τηλέφωνα συνεπιβατών μου, για να έχω μάρτυρες.

9.Καλώ αμέσως στα τηλέφωνα των «ΕΠΙΒΑΤΩΝ» ζητώντας νομική βοήθεια και αλληλεγγύη.

10.Όταν έρθουν οι αστυνομικοί, απαιτώ να συλλάβουν αμέσως, τους ελεγκτές ή και τον οδηγό, γιατί με κράτησαν παράνομα και χωρίς την θέληση μου και ζητώ να κρατήσουν τα στοιχεία όλων των μαρτύρων συνεπιβατών μου.

11. Στην ερώτηση των αστυνομικών «αν θέλω να καταθέσω μήνυση», απαντώ, ότι δεν είμαι υποχρεωμένος να το κάνω, αντίθετα αυτοί, είναι υποχρεωμένοι να ενημερώσουν αμέσως τον Εισαγγελέα και να συντάξουν έκθεση σύλληψης και βεβαίωσης του αδικήματος, γιατί το αδίκημα της παράνομης κατακράτησης, είναι αυτόφωρο πλημμέλημα και διώκεται αυτεπάγγελτα, αλλιώς κάνουν παράβαση καθήκοντος.

12. Αν οι αστυνομικοί δεν ενεργούν τα νόμιμα, τους υπενθυμίζω ότι διαπράττουν παράβαση καθήκοντος, γι’ αυτό ζητάω τα στοιχεία τους, προκειμένου να τους αναφέρω.

13. Η πληρωμή ή μη του προστίμου, που θα επιβληθεί από τον ΟΑΣΘ, αποτελεί προσωπική επιλογή του κάθε ατόμου.

ΑΝΙΩΘΟΙ: Αυτά είναι τα δικαιώματά μας αν μας πιάσουν χωρίς εισιτήριο

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το point #13 που τα κάνει ολα τα φαίνονται ιδανικά πλασμενα σε συννεφάκια με νεράιδες κλπ, να σημειώσετε ότι αν σας κόψουν πρόστιμο και δεν το πληρώσετε τότε πάει στην εφορία και θα το πληρώσετε πολλαπλάσιο ενώ μέχρι να το πληρώσετε δεν θα μπορείτε να πάρετε φορολογική ενημερότητα.

Και τωρα σκεφτείτε αν αξίζουν όλα αυτά για 0.70/1.40€.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το point #13 που τα κάνει ολα τα φαίνονται ιδανικά πλασμενα σε συννεφάκια με νεράιδες κλπ, να σημειώσετε ότι αν σας κόψουν πρόστιμο και δεν το πληρώσετε τότε πάει στην εφορία και θα το πληρώσετε πολλαπλάσιο ενώ μέχρι να το πληρώσετε δεν θα μπορείτε να πάρετε φορολογική ενημερότητα.

Και τωρα σκεφτείτε αν αξίζουν όλα αυτά για 0.70/1.40€.

βρε χαίρω πολύ αυτό το ξέρω με το πρόστιμο ότι πάει στην εφορία και απο 84 euro γίνεται 840 euro, για τα παραπάνω πάντως θα ήθελα να δω και ειναι νομικά καλημένα δηλαδή σωστά !

και επίσης κάποιοι άνθρωποι δεν έχουν να δώσουν για να πάρουν εισιτήριο

και μου φαίνεται ότι οι ελεγκτές παίρνουν ποσοστό από την κλήση που κόβουνε (ας με διαφωτίσει κάποιος)

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

¨Οχι αλλά είναι λόγος ότι έχεις ένα δρομολόγιο ανά μισή ώρα (και αν γίνει και αυτό και δεν πάει στη μία), ότι σε ορισμένες λεωφορειακές γραμμές είναι το λεωφορείο του τρόμου από τα πρεζόνια που δε φαντάζεσαι τι γίνεται...Θες να συνεχίσω?

Link to comment
Share on other sites

Οποίος δεν έχει για εισιτήριο να μην χρησιμοποιεί τα ΜΜΕ, γιατί εμείς οι μαλακές πληρώνουμε τα σπασμένα σας ευχαριστώ.

(κάποιες φορές έχω πραγματικά ξεχάσει να το ακυρώσω στη είσοδο πχ τραμ και να το έχω μαζί μου shit happens και εκεί είναι χρήσιμο το παραπάνω αλλά δεν είναι λογική το ν13 που γράφει )

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

βρε χαίρω πολύ αυτό το ξέρω με το πρόστιμο ότι πάει στην εφορία και απο 84 euro γίνεται 840 euro, για τα παραπάνω πάντως θα ήθελα να δω και ειναι νομικά καλημένα δηλαδή σωστά !

και επίσης κάποιοι άνθρωποι δεν έχουν να δώσουν για να πάρουν εισιτήριο

και μου φαίνεται ότι οι ελεγκτές παίρνουν ποσοστό από την κλήση που κόβουνε (ας με διαφωτίσει κάποιος)

Εναλλακτικά μπορείς την επόμενη φορά που θα σε πιάσουν, να ζητήσεις τη συνδρομή ενός καλού δικηγόρου. Αν είναι καλός, θα τρολλάρει το δικαστήριο και παίζει και να σε αθωώσουν. ....βέβαια το 800αρι θα το ακουμπήσεις πάλι. Αντί στην εφορία, στον δικηγόρο. Οπότε την επόμενη φορά που θα πάρεις λεοφορείο θα έχεις 3 επιλογές:

1. πληρωμή εισιτηρίου 1,40 €

2. Μη πληρωμή παίρνοντας ρίσκο να γίνει 80€ η διαδρομή λογω προστιμου

3. Ξανά επίσκεψη στον δικηγόρο που θα ξανατρολλάρει το δικαστήριο με το αζημίωτο.

Η επιλογή επαφίεται σε εσένα και στο τι θεωρείς σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

¨Οχι αλλά είναι λόγος ότι έχεις ένα δρομολόγιο ανά μισή ώρα (και αν γίνει και αυτό και δεν πάει στη μία), ότι σε ορισμένες λεωφορειακές γραμμές είναι το λεωφορείο του τρόμου από τα πρεζόνια που δε φαντάζεσαι τι γίνεται...Θες να συνεχίσω?

ρε Γιώργο, αυτά που λες τώρα ειναι αστεία.

Τι σχέχει έχει πχ το οτι μπορει να είναι ο καθένας στα λεωφορεία με το αν θα πληρώσεις εσύ εισιτήριο ;

και τις προάλλες που είχα ανεβει Αθήνα, η πλατεία Συντάγματος γεμάτη τέτοιους ήταν, καθως και πάσης φύσεως γύφτους. Αυτό σημαίνει οτι όσοι μένουν εκεί δεν πρέπει να πληρώνουν τα δημοτικά τέλη πχ ;

Link to comment
Share on other sites

όταν πληρώνεις εισητήριο περιμένεις μια ποιότητα υπηρεσιών....Ιδιώς όταν το εισητήριο είναι πλέον ακριβό περιμένεις κάποια πράγματα...

Για πες μου την ποιότητα των ΟΑΣΑ, ΗΣΑΠ Κλπ

Link to comment
Share on other sites

όταν πληρώνεις εισητήριο περιμένεις μια ποιότητα υπηρεσιών....Ιδιώς όταν το εισητήριο είναι πλέον ακριβό περιμένεις κάποια πράγματα...

Για πες μου την ποιότητα των ΟΑΣΑ, ΗΣΑΠ Κλπ

ειδα την ποιοτητα σε ΑΝΕΚ/ ΜΙΝΟΑΝ που βλεπεις ολους τους γυφτους.

Link to comment
Share on other sites

όταν πληρώνεις εισητήριο περιμένεις μια ποιότητα υπηρεσιών....Ιδιώς όταν το εισητήριο είναι πλέον ακριβό περιμένεις κάποια πράγματα...

Για πες μου την ποιότητα των ΟΑΣΑ, ΗΣΑΠ Κλπ

δηλαδή η λύση στην χαμηλή ποιοτητα ειναι να μην πληρώνεις εισιτηριο ;

Εγώ πιστευω οτι η λύση ειναι να μην πάρεις λεωφορειο εφόσον δε σου αρέσει αλλά ταξι.

Δηλαδή αν ένα καράβι είναι αργό ή δεν ειναι καθαρό μπαινεις τσάμπα ;

Link to comment
Share on other sites

με αφορμή το περιστατικό γέμισε το νετ με διάφορα οπότε παραθέτω τι μου στείλανε

ΑΝΙΩΘΟΙ: Αυτά είναι τα δικαιώματά μας αν μας πιάσουν χωρίς εισιτήριο

14. Αν είσαι μέλος του ΑΝΙΩΘΟΙ ( μαμάμε κι έτσι η siteάρα :D ) ζητάς από τον οδηγό και τον ελεγκτή να σε πάνε στα everest να σε κεράσουνε και ένα σάντουιτς και ένα φραπεδάκι για την ταλαιπωρία που ζητούσανε να έχεις χτυπήσει εισητήριο ενώ εσύ χρησιμοποιούσες μια δωρεάν υπηρεσία... :flag:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.