Jump to content



Τι γίνεται αν δεν πληρώσεις το πρόστιμο του μετρό;


armored

Recommended Posts

Που ακριβώς είναι χρήσιμοι οι λουφαδόροι/τζαμπατζήδες/τεμπέληδες και άτομα που αντί να κοιτάνε το τι κάνουν αυτοί σε σχέση με την κοινωνία, κοιτάνε μονο το τι κάνει η κοινωνία σε σχέση με αυτούς?

και για εξήγησε μου αυτό το "Yes Sir! σε όλα"

γιατί δεν κατάλαβα το λάθος στο να είμαι υπεύθυνος ως πολίτης και επαγγελματίας ώστε να μην έρθει ποτε να με πει κάποιος "η αύξηση στο λεωφορείο/φορολογία etc είναι εξαιτίας εσένα και άλλων ομοιων σου"

Δεν με γνωρίζεις προσωπικά, ούτε πρόκειται άλλωστε , για να μπορείς να με χαρακτηρίζεις έτσι , οπότε χαλάρωσε και πιες κανά τσάι γιατί είσαι και σε ευαίσθητη ηλικία από άποψη υγείας :baby:και μπορείς κάλλιστα να διαβάσεις την απάντηση του Τsakona, θα απαντήσει σε πολλά ερωτήματα σου.

Επίσης μπορείς να μιλήσεις και με τον Πακιστανό ή τον Κινέζο που μπαίνει τσάμπα και οι ελεγκτές κάνουν τα στραβά μάτια.

Μήπως να ζητήσω από εσένα την αποζημίωση των χρημάτων που χάνω σε μηνιαία βάση από τις απεργίες των ΜΜΜ?

Y.Γ. Να σου πω ένα μυστικό??? Η αύξηση της τιμής των tickets είναι απαίτηση των Δανειστών μας.

Υ.Γ. Εσύ να είσαι καλό πολίτης και καλά κάνεις αλλά μερικοί δεν είμαστε Yes! Sir και θα παραμείνουμε έτσι μέχρι να φτιάξουν το χάνι των ελεεινών ΜΜΜ.

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 380
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Y.Γ. Να σου πω ένα μυστικό??? Η αύξηση της τιμής των tickets είναι απαίτηση των Δανειστών μας.

Αν διάβασες παραπάνω τι έγραψα, η απαίτηση, λόγω αυξημένων εσόδων από την εντατικοποίηση των ελέγχων, για αύξηση των εισητηρίων μετατέθηκε έξι μήνες μετά.

Εσύ γιατί νομίζεις ότι οι δανειστές θέλουν να αυξήθεί η τιμή του εισιτηρίου; Για να σε βλέπουν να χτυπιέσαι, ή γιατί το ταμείον είναι μείον;

Εσύ νομίζεις ότι το να μην κόψεις εισιτήριο τιμωρείς τους υπαλλήλους και τον φορέα, ενώ στην ουσία αυτός που πλήγεται είναι το κράτος και κατ' επέκταση εσύ ο ίδιος. Θες να τιμωρήσεις τους "κολοϋπαλλήλους"; Αναφορά. Κάντους αναφορά, γράψε παράπονα, πήγαινε στα κανάλια, ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΗΣΟΥ. Η αλλαγή ούτε από τον καναπέ θα έρθει, ούτε από μεμονωμένες πράξης άρνησης πληρωμής προσφερόμενων υπηρεσιών.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να διάβασα 3 σελίδες, παρά μέχρι το σχόλιο της Αγάπης, να ρωτήσω.

Κάνουμε διάλογο να ΜΗΝ το πληρώσουμε? Γιατί?

Έκανες ******* και πρέπει να το πληρώσεις, κόψε τσιγάρο για 2 βδομάδες και καφέ και πλήρωσε το. Δεν είναι πυρηνική φυσική.

Αν έχει απαντηθεί εδώ και 1.5 σελίδα ζητάω συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να διάβασα 3 σελίδες, παρά μέχρι το σχόλιο της Αγάπης, να ρωτήσω.

Κάνουμε διάλογο να ΜΗΝ το πληρώσουμε? Γιατί?

Έκανες ******* και πρέπει να το πληρώσεις, κόψε τσιγάρο για 2 βδομάδες και καφέ και πλήρωσε το. Δεν είναι πυρηνική φυσική.

Αν έχει απαντηθεί εδώ και 1.5 σελίδα ζητάω συγνώμη.

Τραβα ξυρισου εσυ :p

Link to comment
Share on other sites

όταν περνάς τα ακυρωτικά έχει (είχε?) κάποιες πινακίδες που αναφέρουν ότι μπαίνεις σε περιοχή που πρέπει να έχεις εισιτήριο.

Δεν το χω δει, εκτος κ αν το χουν βαλει τελευταια που δεν χρησιμοποιω μετρο κλπ.

Το περιστατικο παντως εγινε προ 5ετιας τουλαχιστον...

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24311]Typhonios[/MENTION]

Sorry αλλα αν θυμάμαι καλα και εσύ πληρώνεις για κάρτα απεριοριστων. Οπότε πως ακριβώς δεν είσαι yes sir?

Η όλη φάση μου θυμίζει λίγο τον τύπο που χτυπάει το χέρι στο τραπέζι και λέει: "άκου να σου πω γυναίκα, εγω ειμαι άντρας του σπιτιού και εγω θα αποφασίσω τι ώρα θα πλύνω τα πιάτα".

Link to comment
Share on other sites

Εμείς στην επαρχία που πληρώνουμε εισιτήριο επειδή τα λεωφορεία είναι ιδιωτικά είμαστε κορόιδα; Χώρια που πληρώνουμε και τα χρέη της δημόσιας συγκοινωνίας σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη

Link to comment
Share on other sites

Να βρεις λεφτα να το πληρωσεις γιατι εχουμε καποιες χιλιαδες πακιστανους που μετακινουνται τσαμπα και

πρεπει να συντηρουμε τις μετακινησεις. Ποιος εισαι εσυ ο φοιτητης που θες παραγραφη!

Για σένα υπάρχουν τρεις κατηγορίες επιβατών, οι κακοί πακιστανοί που δεν πληρώνουν, οι μάγκες Έλληνες που δεν πληρώνουν και οι μακάκες Έλληνες που πληρώνουν.

Για μένα υπάρχουν 2 κατηγορίες επιβατών, οι μάγκες που δεν πληρώνουν, και οι μακάκες που πληρώνουν, όπως εγώ.

Εσύ όπως κατάλαβες είσαι στην ίδια κατηγορία με τους Πακιστανούς.

Link to comment
Share on other sites

Για σένα υπάρχουν τρεις κατηγορίες επιβατών, οι κακοί πακιστανοί που δεν πληρώνουν, οι μάγκες Έλληνες που δεν πληρώνουν και οι μακάκες Έλληνες που πληρώνουν.

Για μένα υπάρχουν 2 κατηγορίες επιβατών, οι μάγκες που δεν πληρώνουν, και οι μακάκες που πληρώνουν, όπως εγώ.

Εσύ όπως κατάλαβες είσαι στην ίδια κατηγορία με τους Πακιστανούς.

Υπαρχουν δυο κατηγοριες επαγγελματιων, αυτοι που για να εισπραξουν λεφτα απτον πελατη που δεν πληρωνει πρεπει να κανουν ενα σωρο διαδικασιες, και αυτοι που εχουν τσαμπα βοηθεια απο την αστυνομια

Εσυ κι εγω και η πλειοψηφια ειμαστε στην πρωτη κατηγορια...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς στην επαρχία που πληρώνουμε εισιτήριο επειδή τα λεωφορεία είναι ιδιωτικά είμαστε κορόιδα; Χώρια που πληρώνουμε και τα χρέη της δημόσιας συγκοινωνίας σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη

Φυσικά και δεν είστε κορόιδα.

ΑΛΛΑ επειδή ακουώ απο πολλούς (εξω στην κοινωνία) εδω και χρόνια "ΤΙ ΑΝΑΓΚΗ ΕΧΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΑΘΗΝΑΙΟΙ"

Και φυσικά οποιοι το λένε αυτό ειναι γίδια, τσοπάνηδες και "βολεμένοι" βλαχο πουλ-μουρ

Μπορώ να σου πω οτι μεσα σε μια συντομη ερευνα που εκανα επειδη ετυχε να βρεθώ σε

α)Καλαματα - και γύρω χωρια

β)Πατρα

γ)Κορινθο

μεσα σε αυτό τον χρονο σε ειδη οπως αναψυκτικά,τυριά,ζυμαρικά,κρασια,κρέατα και πουλερικα η επαρχία ειναι ενα 10-15% φθηνότερη και σε αλλα είδη ακόμα φθηνότερη.

Συν οτι τα προιόντα ειναι καλα και οχι rotten bullshit που μας ταιζουν στην Αθηνα.

Οποτε κι εμείς κοροιδα ειμαστε που τα πληρώνουμε ολα ακριβα εδώ.

Κι εγώ λοιπόν ως "ατυχος και ανεργος" Αθηναιος μαζι με αλλους χιλιάδες πληρώνω τα σπασμενα γενεών,παρανομα αγροτικα επιδόματα,μαιμου ΟΓΑ, αγροτικα επιδόματα ΕΣΠΑ που

εγιναν καταθέσεις, αμάξια και σπίτια εδω καμια 30αρού χρονάκια κτλ και παει λεγοντας.

Το οτι θα παει 3 ευρώ το ticket και γενικα για την κατάντια μας φταίμε ολοι νομίζω. Και οι μεν και οι δε. Αλλοι επειδή ειναι κλέφτες, αλλοι επειδη εκαναν λαθος επιλογές.

Τουλάχιστον τρώτε καλά και υγιεινα.

Δεν υπονοώ κατι προς εσένα αλλα αν πληρώνετε εσεις τα χρέη της δημόσιας συγκοινωνίας σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη τοτε εγώ πρεπει να αρχίσω να φτιάχνω λίστα με αιτήματα

και να ετοιμάσω καμια κρεμαλα.

Στο δια ταυτα και παντα φιλικά. Μιας και εσυ θα αποφασίσεις τι θα κάνεις.

Επειδή φίλε [MENTION=9855]armored[/MENTION] θα γίνεις και 18 σε λίγες μέρες οπως είπες να κανεις το σωστό και να φερθείς σαν αντρας με @@.

Εκανες μ@λ@κια και πρεπει να πληρώσεις. Αυτο ειναι το θέμα. Οπως ειπε και καποιος αλλος προηγουμένως να στερηθείς την βόλτα σου και τον καφε σου χωρίς να κρύβεσαι.

Ο μαγκας και ο αντρας ειναι αυτος που παραδεχεται τις μ@λ@κιες του. Οχι αυτος που κρύβεται, ειναι ευθυνόφοβος και τα ρίχνει στους αλλους.

Εμενα με πιασανε ελεγκτες πριν χρόνια που ημουν 6η δημοτικού η 1η γυμνασίου. Ειχα μπει σε σαπιο Τρολλευ (Magirus νομίζω). Για 2 στάσεις. Το πρόστιμο ηταν 5000 δρχ.

Οι γονείς μου στέρησαν απο το χαρτζηλίκι μου και μου εδωσαν το 5χιλιαρο να παω να το πληρώσω. Μου μπήκε η ιδέα να το φάω. Ευτυχώς που δεν το έκανα.

Σε τρόλλευ δεν ξαναμπήκα. Κυρίως επειδή πάει αργα και δεν ειναι ποτε στην ώρα του. Σε λεωφορείο μπαινω. Μολις βγω ομως χαλάω 5 μπουκάλια αφρόλουτρο.

Διοτι αρκετοι συνανθρωποί μας δεν γνωρίζουν ουτε τη rexona, ουτε τη gillette αλλα ουτε και το Axe.To μετρο το τιμάω. Ολο και καποιο ωράιο λοκω θα δεις. Φυσικα παντου χτυπάω εισιτήριο.

Έγινε επεξεργασία από Seaside
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και αυτοί που αρνούνται να πληρώσουν λόγω ιδεολογίας

Κίνημα «δεν πληρώνω» - Βικιπαίδεια

"Οι οργανωμένες ομάδες του κινήματος ανέπτυξαν δράσεις που αφορούσαν το άνοιγμα των διοδίων των εθνικών οδών, απελευθέρωση περιφραγμένων παραλιών, δωρεάν επιβίβαση πολιτών σε μέσα μαζικής μεταφοράς κ.α"

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φίλε [MENTION=9855]armored[/MENTION] θα γίνεις και 18 σε λίγες μέρες οπως είπες να κανεις το σωστό και να φερθείς σαν αντρας με @@.

Εκανες μ@λ@κια και πρεπει να πληρώσεις. Αυτο ειναι το θέμα. Οπως ειπε και καποιος αλλος προηγουμένως να στερηθείς την βόλτα σου και τον καφε σου χωρίς να κρύβεσαι.

Ο μαγκας και ο αντρας ειναι αυτος που παραδεχεται τις μ@λ@κιες του. Οχι αυτος που κρύβεται, ειναι ευθυνόφοβος και τα ρίχνει στους αλλους.

Έτσι ακριβώς είναι Seaside :) Φυσικά και πρέπει να πληρώσω την παρανομία μου

παρ' όλα αυτά, η αρχική μου ερώτηση ήταν τι επιπτώσεις θα υπάρξουν αν δε μπορέσω να το πληρώσω - και όχι αν πρέπει ή όχι να το πληρώσω το πρόστιμο, και δεν πήρα ακόμα απάντηση, παρά μόνο μαθήματα ηθικής από διάφορους.

Από κει και πέρα το τι θα στερηθεί και αν, είναι υπόθεση του καθενός προσωπικά

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι Seaside :) Φυσικά και πρέπει να πληρώσω την παρανομία μου

παρ' όλα αυτά, η αρχική μου ερώτηση ήταν τι επιπτώσεις θα υπάρξουν αν δε μπορέσω να το πληρώσω - και όχι αν πρέπει ή όχι να το πληρώσω το πρόστιμο, και δεν πήρα ακόμα απάντηση, παρά μόνο μαθήματα ηθικής από διάφορους.

Από κει και πέρα το τι θα στερηθεί και αν, είναι υπόθεση του καθενός προσωπικά

Αν δεν δίνεις ~1 ευρώ για εισιτήριο ενώ πληρώνεις internet, μαθήματα ηθικής θα πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν πληρωνω ιντερνετ

Το θέμα δεν ειναι να πάρεις μαθήματα ηθικής.

Στο αρχικό σου ερώτημα.

Μην μπλέξεις με εφορία και μην το αφήσεις να παει εκεί διότι μπορεί να εχεις πρόβλημα στο μέλλον οταν ξεκινήσεις να κάνεις δήλωση.

Η αν χρειαστεί να παρεις καποιο οχημα. Συν τις προσαυξησεις που μπορεί να υπάρχουν ανα έτος.

ΚΑΛΥΤΕΡΑ να μην μπλέξεις. Απλα πληρωσέ το. Δεν αξίζει να τραβιέσαι και δεν αξίζει να βρεθείς υπόχρεος για ενα τέτοιο ποσό. Θα φαίνεται οτι εχεις καποια οφειλή.

Αν ησουν ανεργος με καρτα ανεργίας η αν μπορούσες να αποδείξεις οτι το οικογενειακό σου εισόδημα ειναι πολύ κατω απο το όριο της φτώχειας "παίζει" αν και δεν ειναι σίγουρο να σε απαλλάξουν υπο συγκεκριμένους όρους.

Αν πληρείς τα παραπάνω και εχεις όρεξη και κουράγιο ξεκίνα διαμάχη. Αλλιως το εχεις χάσει το παιχνίδι.

Υποθεση του καθενός ειναι επίσης και το ποσο συνεπής θελει να είναι με τον εαυτό του αλλα και προς το κράτος. Αν θέλεις να το αφήσεις να αυγατίσει ειναι φυσικά στην δική σου κρίση.

Μην παρεξηγείς τα παιδιά εδω. Ολοι μας εχουμε κανει π@π@ριές. Ελπίζω να καταλαβαίνεις. Δεν θελουμε να την πούμε σε κανέναν παρα μόνο εκει που πρέπει και οταν χρειάζεται.

Έγινε επεξεργασία από Seaside
Link to comment
Share on other sites

πάρε ένα τηλέφωνο ρε άνθρωπε και πες τους ότι αυτό και αυτό, είμαι φοιτητής και δεν εχω να πληρώσω,τι μπορεί να γίνει...

εναλλακτικά μπορείς να το αφήσεις παίρνοντας το ρίσκο να πληρώσεις κάποιο μεγαλύτερο ποσό αργότερα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.