Jump to content


Επιλογη Mini-ITX , Cube κουτιου...


Dark Oblivion

Recommended Posts

Προσωπικά, μετά από 10 χρόνια είναι το πρώτο κουτί που με έψησε να το βάλω πάνω στο γραφείο μου.

Προσωπικα, μετα απο επισης 10 χρονια, ειναι το μονο κουτι που μου αρεσει :p

Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου σε αυτα που γραφεις.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι το κουτί είναι αντικειμενικά όμορφο δεν μετράει ε;

Συμφωνώ, μοιάζει με τα κουτιά της apple και πολλοί το πήραν για να στήσουν hackintosh. Το θέμα είναι να μην τα βλέπουμε όλα τόσο απλά!

Μιλάμε για ένα κουτί το οποίο έχει απίστευτους χώρους και δυνατότητες σε μαζεμένο (όχι μικρό) μέγεθος και αρκετά καλή τιμή.

Από κει και πέρα, δεν είναι htpc case σε καμία περίπτωση.

Προσωπικά, μετά από 10 χρόνια είναι το πρώτο κουτί που με έψησε να το βάλω πάνω στο γραφείο μου.

Αντικειμενικη ομορφια δεν υπαρχει. Αυτο που εσενα σε συγκλονισε και το αγορασες για το γραφειο σου εμενα με κανει να αισθανομαι οτι θα ειμαι ο γυφτος εαν το αγορασω που επειδη δεν εχει Porshe βαζει στο Zastava ενα ταμπελακι Porshe. Σε καθε περιπτωση δεν εχω σκοπο να σε πεισω, απλα διατυπωνω την αποψη μου.

Καλες γιορτες να εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να είπε κανείς ότι θα πρέπει να μας αρέσουν τα ίδια. Αλλιώς θα υπήρχε ένα κουτί και οι κλώνοι του και θα το είχαμε όλοι.

Εγώ ας πούμε το Spresso που λέτε παραπάνω δε θα το έπαιρνα ούτε δωρεάν. Γούστα είναι αυτά.

Από την άλλη υπάρχουν σχεδιάσεις που απλά αρέσουν στην πλειοψηφία. Η Ferrari βγάζει (ως επί το πλείστον) όμορφα αυτοκίνητα ακόμα κι αν δε συμφωνούν 10 στους 100.

Το να σχεδιάσεις ένα αμάξι-κουτί σαν τα Yugo που αναφέρθηκαν παραπάνω και να πεις ότι "είναι θέμα γούστου αν θα σου αρέσει", απλά δε στέκει.

Επίσης, αντικειμενικά, η Apple έχει ελκυστικές γραμμές στα προϊόντα της και το design είναι από τα αδιαμφισβήτητα ατού της. Γι'αυτό, άλλωστε, έχει επηρεάσει το "Apple look" και άλλες συσκευές.

Υπάρχουν "γραμμές" που φαίνονται ωραία, υπάρχουν άλλες που δεν... Όπως υπάρχουν και (καλοπληρωμένοι) σχεδιαστές που "το έχουν".

Επί του θέματος τώρα, μεταξύ Coolermaster + BitFenix θα κοιτούσα κι εγώ (παρακολουθώ τα m-itx καιρό τώρα για δική μου αγορά).

Μου αρέσει το πιο "σοβαρό" look του CM, αλλά τείνω προς το Bitfenix απλά γιατί είναι διαφορετικό από όσα είχα μέχρι τώρα.

Για τον ίδιο λόγο έχω στη λίστα μου και το Silverstone SST-FT03 και σε λίγο μεγαλύτερο κουτί το BitFenix Survivor.

Link to comment
Share on other sites

μπηκε και το Η60i μεσα ανετα,αυτο το κουτακι οσο παει και με εκπλήσσει ..

15q6vb9.jpg

Και υδροψυξη αυτο το κουτακι? Αμα λεω εγω οτι η Coolermaster ειναι τοπ (ξυδι :p )... κατι ξερω. :p:)

Link to comment
Share on other sites

για να σου δωσω να καταλαβεις,εχει χωρεσει ακριβως τα ιδια,που φοραγα στο silverstone ft 02,με μονη διαφορα την μητρικη.

Και με μεγεθος σαν μια κουτα αθλητικων,και επιδοσεις ακριβως ιδιες με το desktop,με τον 3570 να φλερταρει στα 4.5Ghz,την 660ti επισης O/c,και αμα θες το ριχνεις μεσα σε ενα σακουβαγιαζ και το παιρνεις οπου θες.

Παντως επειδη επιμενετε για το prodigy,το κουτι αυτο ειναι μεγαλο για τα δεδομενα του m-itx.

το θεμα ειναι να πας σε κατι αρκετα compact,ωστε να σου δινει την δυνατοτητα μεταφορας.

v8lyrp.jpg

Link to comment
Share on other sites

αμα σου πω οτι μεχρι στιγμης το χω ανοιχτο,μου αρεσει ετσι δειχνει πιο αλητικο,αλλα μεχρι στιγμης ειμαι μοντα στην μοντα,βαζω βγαζω,γενικα δεν εχω ηρεμησει για να πω οτι θα το κλεισω..ειχα θεμα με την πρωτη ψυκτρα που του βαλα,ηταν ψοφια,rma η Msi 660ti

Κοιτα ssd ειναι πολυ οκ απο τεμπς,η μσι 660τι pe,idlaρει σε 25c :hehe: σε φουλ bf3 κανα δυωρο δεν παει πανω απο 63c σταθερα 1145/1750,δεν εχω δει πιο κρυα καρτα ξανα στην ζωη μου.στοκ

ακομα και να το κλεισω δεν θα εχω θεμα,γενικα ειναι ευρυχωρο για μινι ιτχ,εχει χωρο να αναπνευσει το hardware.

τωρα η h60i εχει πολυ καλο performance ακομα και στα 4.5ghz ο 3570κ ειναι πολυ καλα τα τεμπς,και το BAΣΙΚΟ πολυ αθορυβο ξεχνας οτι ειναι ανοιχτο το pc

με noiseblocker NB-eLoop(950Rpm) στο radiator και το corsair πανω δεν ακουγεται τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το θεμα με το Prodigy ειναι οτι ναι μεν δεχεται 3+2 HDDs, αλλα αν εχεις μεγαλη καρτα γραφικων, θα αναγκαστεις να αφαιρεσεις το cage που δεχεται τους 3 HDDs και θα μπορεις να φορτωσεις μεχρι 2.

Αναληθεια!:)

Ξεβιδωνεις τα racks των σκληρων, τα αναποδογυριζεις ετσι ωστε τα hdd trays να τοποθετουνται απο δεξια, και χωραει μια χαρα η gtx690 μαζι με τους 5 σκληρους :D

Το bitfenixακι το προτιμας για εμφανιση και χωρους που επιτρεπουν custom w/c, οχι για μικρο μεγεθος.

Στην mini-itx κατηγορια βρισκεται γιατι εργοστασιακα μονο τετοια mobo υποστηριζει, για κανενα αλλο λογο, αφου ηδη υπαρχουν καμποσα μονταρισμενα στο internet με εγκατεστημενα mATX mobos.

Οπως και να'χει κυριε [MENTION=560]gbak[/MENTION] τα σεβη μου, εκπληκτικο το CM σας, ανεβαστε παρακαλω εκτενεστερες φωτο στο δειξτε το κουτι σας thread :)

Link to comment
Share on other sites

Αναληθεια!:)

Ξεβιδωνεις τα racks των σκληρων, τα αναποδογυριζεις ετσι ωστε τα hdd trays να τοποθετουνται απο δεξια, και χωραει μια χαρα η gtx690 μαζι με τους 5 σκληρους :D

Αμα σου πω οτι δε σε πιανω...

EDIT ενταξει σε επιασα. Αλλα ετσι μπορουν να τοποθετηθουν τα καλωδια SATA και τα καλωδια ρευματος στους σκληρους?

Link to comment
Share on other sites

Αναληθεια!:)

Ξεβιδωνεις τα racks των σκληρων, τα αναποδογυριζεις ετσι ωστε τα hdd trays να τοποθετουνται απο δεξια, και χωραει μια χαρα η gtx690 μαζι με τους 5 σκληρους :D

Το bitfenixακι το προτιμας για εμφανιση και χωρους που επιτρεπουν custom w/c, οχι για μικρο μεγεθος.

Στην mini-itx κατηγορια βρισκεται γιατι εργοστασιακα μονο τετοια mobo υποστηριζει, για κανενα αλλο λογο, αφου ηδη υπαρχουν καμποσα μονταρισμενα στο internet με εγκατεστημενα mATX mobos.

Οπως και να'χει κυριε [MENTION=560]gbak[/MENTION] τα σεβη μου, εκπληκτικο το CM σας, ανεβαστε παρακαλω εκτενεστερες φωτο στο δειξτε το κουτι σας thread :)

εχεις κανα λινκ του prodigy με matx mod?

Link to comment
Share on other sites

Αλλα ετσι μπορουν να τοποθετηθουν τα καλωδια SATA και τα καλωδια ρευματος στους σκληρους?

7a892978_BitfenixProdigyGPUandHardDrives1.jpeg

Απλα καλο ειναι να εχει backplate η καρτα για τυχον επαφη με καλωδια ή τα drive cages.

εχεις κανα λινκ του prodigy με matx mod?

https://www.google.gr/search?q=bitfenix+prodigy+matx+mod ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.