Jump to content


Θέμα με ΠΛΑΙΣΙΟ και επιστροφή προιόντος


spinaloga

Recommended Posts

Θέμα με ΠΛΑΙΣΙΟ και επιστροφή προιόντος

Εμ ψόνησες από το Πλαίσιο

Εμ πήρες Turbo-X

...και ανοίγεις και topic...

Τι θες να σου πούμε, σου αξίζει ό,τι έπαθες και ό,τι θα πάθεις.

Τόσα χρόνια έχουν γίνει άπειρα posts για χάλια προϊοντα και

χάλια αντιμετώπιση από Πλαίσιο (καθώς και e-Shop) και στο

TheLab και στα υπόλοιπα μεγάλα ελληνικά τεχνολογικά fora

και εσείς μυαλό ΔΕΝ βάζεται.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply
Τι άλλη λύση προτείνεις δηλαδή; Λεφτά πίσω δεν μπορώ να πάρω ,ούτε έχει δεσμευτεί κάτι τέτοιο το

εν λόγω κατάστημα ,ούτε προβλέπετε νομικά κάτι τέτοιο. Λεφτά πίσω μπορείς να πάρεις μόνο εαν το

προϊόν είναι χαλασμένο και δεν έχουν ακριβώς ίδιο να στο αντικαταστήσουν όποτε μπορείς να αρνηθείς

την αντικατάσταση με "παρόμοιο" προϊόν ίσης αξίας ή το πιστωτικό και να απαιτήσεις επιστροφή χρημάτων

τα οποία το κατάστημα είναι υποχρεωμένο να στα επιστρέψει. Επίσης προβλέπεται από τον νόμο επιστροφή

χρημάτων σε περίπτωση διαφημιστικής απάτης σχετικά με τις προδιαγραφές του εκάστοτε μηχανήματος.

π.χ. στην περίπτωση που ένα λάπτοπ διαφημίζεται από το κατάστημα ότι έχει 4 gb ram ενώ έχει στην πραγματικότητα

2 gb ,ή έχει διαφορετικο επεξεργαστή από αυτόν που διαφημίζεται ή έχει άλλο λειτουργικό ή έχει μικρότερη μπαταρία κτλπ. Επίσης μπορείς να πάρεις λεφτά πίσω εαν επιστρέψεις κάποιο προιόν εντός 7 ημερών με άθικτη την συσκευασία του και την απόδειξη αγοράς (προβλέπεται από τον νόμο).

Το θέμα είναι τι ισχύει νομικά για την περίπτωση μου ,οπότε σκέφτομαι να πάρω ένα τηλέφωνο στο ΚΕ.Π.ΚΑ

να δω τι θα μου πουν.

Δεν ήθελα τάμπλετ με 7αρα οθόνη.

Απαραίτητη προδιαγραφή που είχα θέσει ήταν να έχει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ οθόνη IPS 10 ιντσων, έξοδο hdmi και μπαταρία

τουλάχιστον 6 αμπερώρια ,

οπότε με 120-150 Ευρώ είναι λίγο δύσκολο να βρεθεί στην Ελλάδα τάμπλετ με δεκάρα οθόνη IPS και τις λοιπές προδιαγραφές ,αλλά εκτός αυτού ακόμα και με 100 Ευρώ να έβρισκα τάμπλετ με 10" IPS οθόνη εφόσον όλα είναι

σχεδόν κόπιες με τον ίδιο επεξεργαστή και με τον ίδιο wifi δέκτη δεν πιστεύω ότι θα άλλαζε κάτι σχετικά με την χρηστικότητα του μηχανήματος.

Για το ακριβες νομικο πλαισιο παρε εα τηλωνο στη ΓΓΚ και συμβουλεψου και δικηγορο

αν η αγορα ηταν μεσω ιντερνετ (εξ αποστασεως το πραγμα αλλαζε)

Υπαρχει και το Νexus 10 (στο εξωτερικο μεν αλλα υπαρχει)

Κινεζικη επωνυμη ταμπλετα με IPS στα ~150 ευρω βρισκεις οπως ειπα και πιο πριν, αλλα οχι απο Ελλαδα

Go to the source απευθειας ;)

Απο εδω θα βρεις οτι σαβουρα φερνει ο καθενας και το ονομαζει turboX,innovator και δεν ξερω και γω τι αλλο

Για παραδειγμα η Ainol ειναι αξιοπρεπεστατη, εχει ευρυ support στην κοινοτητα για τα προιοντα της γενικοτερα εει χτισει πολυ καλη εικονα

Aν τωρα θελεις να με πεισεις οτι εκανες την καταλληλη ερευνα αγορας και κατελειξες στην κινεζια του Π, τοτε μαλλον δεν ξερεις πως να κανεις ερευνα αγορας :no:

Link to comment
Share on other sites

Εμ ψόνησες από το Πλαίσιο

Εμ πήρες Turbo-X

...και ανοίγεις και topic...

Τι θες να σου πούμε, σου αξίζει ό,τι έπαθες και ό,τι θα πάθεις.

Δεν είναι η πρώτη φορά που ψωνίζω από το ΠΛΑΙΣΙΟ ,από το 2002 που έφτιαξα τον πρώτο μου υπολογιστή με

pentium 4 (northwood) από το πλαίσιο αγόρασα όλα τα εξαρτήματα (επεξεργαστή ,μητρική ,κουτί κτλπ) και το

ίδιο έκανα και με τους επόμενους δυο που έφτιαξα από τότε μεχρί και τον τελευταίο που έφτιαξα πέρσι

με amd fx-8150 από το πλαίσιο πάλι αγόρασα όλα τα εξαρτήματα.

Επίσης και ο υπολογιστής που έχω στο μαγαζί για να κόβω τιμολόγια turbo-x είναι και από το 2008 που τον πήρα

μέχρι σήμερα δεν έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα και δουλεύει σε 24 ωρη βάση ,όπως επίσης και το ups μάρκας

turbo-x που έχω εδώ και 2 χρόνια πάλι δεν παρουσίασε το παραμικρό πρόβλημα.

Γενικά έχω ψωνίσει πολλές φορές από το ΠΛΑΙΣΙΟ χωρίς να μου παρουσιαστεί κάποιο ελαττωματικό προϊόν οπότε

δεν είχα σχετική εμπειρία σχετικά με την αντιμετώπιση του καταστήματος σε μια τέτοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Κινεζικη επωνυμη ταμπλετα με IPS στα ~150 ευρω βρισκεις οπως ειπα και πιο πριν, αλλα οχι απο Ελλαδα

Go to the source απευθειας ;)

Απο εδω θα βρεις οτι σαβουρα φερνει ο καθενας και το ονομαζει turboX,innovator και δεν ξερω και γω τι αλλο

Στο εξωτερικό μπορεί αλλά δεν εξέτασα καν αυτό το ενδεχόμενο ,ειδικά από Κινέζικα καταστήματα δεν ψωνίζω.

Aν τωρα θελεις να με πεισεις οτι εκανες την καταλληλη ερευνα αγορας και κατελειξες στην κινεζια του Π, τοτε μαλλον δεν ξερεις πως να κανεις ερευνα αγορας

Όχι δεν έκανα εκτεταμένη έρευνα αγοράς ,αλλά σε αυτήν την τιμή σε 10αρα οθόνη IPS ,δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω... σούρσιμο λέμε...

Δεν είναι η πρώτη φορά που ψωνίζω από το ΠΛΑΙΣΙΟ ,από το 2002 που έφτιαξα τον πρώτο μου υπολογιστή με

pentium 4 (northwood) από το πλαίσιο αγόρασα όλα τα εξαρτήματα (επεξεργαστή ,μητρική ,κουτί κτλπ) και το

ίδιο έκανα και με τους επόμενους δυο που έφτιαξα από τότε μεχρί και τον τελευταίο που έφτιαξα πέρσι

με amd fx-8150 από το πλαίσιο πάλι αγόρασα όλα τα εξαρτήματα.

Επίσης και ο υπολογιστής που έχω στο μαγαζί για να κόβω τιμολόγια turbo-x είναι και από το 2008 που τον πήρα

μέχρι σήμερα δεν έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα και δουλεύει σε 24 ωρη βάση ,όπως επίσης και το ups μάρκας

turbo-x που έχω εδώ και 2 χρόνια πάλι δεν παρουσίασε το παραμικρό πρόβλημα.

Γενικά έχω ψωνίσει πολλές φορές από το ΠΛΑΙΣΙΟ χωρίς να μου παρουσιαστεί κάποιο ελαττωματικό προϊόν οπότε

δεν είχα σχετική εμπειρία σχετικά με την αντιμετώπιση του καταστήματος σε μια τέτοια περ

Άλλο πράγμα pc turbo-x που έχει επώνυμα υποσυστήματα και απλά μπαίνει η στάμπα "turbo-x" στο κουτί και άλλο η κινεζιά tablet που έρχεται από Κίνα με μια σφραγίδα turbo-x κατόπιν παραγγελίας από το Πλαίσιο

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω... σούρσιμο λέμε...
Που θα σερνότανε αυτό μανάρι μου που δεν θα σερνόταν μια tabletα ? Στο Crysis3 ? Ή μήπως γιατί έχει windows και όχι ubuntu όπου με τον αέρα αυτό θα πέταγε ? Ευκολάκi/φορματάκi/ubuntaki να μην μας ενοχλεί και το bloatware.

Mobile Processors - Benchmarklist - Notebookcheck.net Tech

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα pc turbo-x που έχει επώνυμα υποσυστήματα και απλά μπαίνει η στάμπα "turbo-x" στο κουτί και άλλο η κινεζιά tablet που έρχεται από Κίνα με μια σφραγίδα turbo-x κατόπιν παραγγελίας από το Πλαίσιο

Γιατί οι άλλοι από που τα φέρνουν από την Αμερική; Όλοι από το ίδιο εργοστάσιο ψωνίζουν.

Στην Κίνα υπάρχουν δυο ,τρια εργοστάσια τα οποία φτιάχνουν το 80% αυτού του είδους των συσκευών

που κυκλοφορούν στον πλανήτη. Ακόμα και εταιρείες όπως samsung ,acer ,sony ,apple κτλπ εκεί δίνουν

τις παραγγελίες τους δηλαδή το εργοστάσιο από όπου ψωνίζει το πλαίσιο φτιάχνει και τα τάμπλετ π.χ. της

acer. Οι "μεγάλοι" κατασκευαστές βέβαια απλά θέτουν κάποια άλλα στάνταρ ποιότητας. Τώρα για τους

υπόλοιπους τα εργοστάσια αυτά έχουν κάποιους καταλόγους με φασόν συσκευές και επιλέγει ο μεταπωλητής

όπως π.χ. το πλαίσιο κάποια από αυτές παραγγέλνει 10000 κομμάτια και του τυπώνουν και την φίρμα του.

Το ίδιο ακριβώς τάμπλετ του πλαισίου μπορεί δηλαδή να κυκλοφορεί και ως ,cube ,estar ,Ainol ,vero ,ματσακούσο

και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

Η ουσία είναι άμα θέλεις τάμπλετ που να μην σου σπάει τα ούμπαλα με τους χίλιους δυο περιορισμούς που μπορεί

να έχει δίνεις φράγκα και παίρνεις ένα ipad ΄και έχεις το κεφάλι σου ύσηχο ,εαν και δεν γουστάρω γενικά την apple

τα ipad είναι εγγύηση και όσο αφορά το hardware και ειδικότερα το software ,π.χ. το ios είναι ένα λειτουργικό το οποίο καταρχήν αναβαθμίζεται συνεχώς και διορθώνονται τα όποια λάθη και bugs έχει ενώ με το android δεν μπορεί

να γίνει αυτό δηλαδή ότι bugs έχει η κάθε έκδοση θα τα φας στην μάπα καθώς δεν μπορείς να αναβαθμίσεις το λειτουργικό ,επίσης με το ipad δεν ψάχνεις να βρεις εαν η συσκευή σου υποστηρίζει google play ή όχι ,έχεις πρόσβαση σε όλες τις εκατοντάδες χιλιάδες εφαρμογές που κυκλοφορούν γι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να τσεκάρεις κανα review πριν τις αγορες . Απο εκει και πέρα δεν νομίζω οτι νόμιμα υπάρχει κάτι να μπορείς να κάνεις . Εκτος απο το να πας στο καταστημα να παραπονεθεις , δεν βλεπω κατι αλλο

Τι review...Για turbo-x μιλάμε...:haha:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί οι άλλοι από που τα φέρνουν από την Αμερική; Όλοι από το ίδιο εργοστάσιο ψωνίζουν.

Στην Κίνα υπάρχουν δυο ,τρια εργοστάσια τα οποία φτιάχνουν το 80% αυτού του είδους των συσκευών

που κυκλοφορούν στον πλανήτη. Ακόμα και εταιρείες όπως samsung ,acer ,sony ,apple κτλπ εκεί δίνουν

τις παραγγελίες τους δηλαδή το εργοστάσιο από όπου ψωνίζει το πλαίσιο φτιάχνει και τα τάμπλετ π.χ. της

acer. Οι "μεγάλοι" κατασκευαστές βέβαια απλά θέτουν κάποια άλλα στάνταρ ποιότητας. Τώρα για τους

υπόλοιπους τα εργοστάσια αυτά έχουν κάποιους καταλόγους με φασόν συσκευές και επιλέγει ο μεταπωλητής

όπως π.χ. το πλαίσιο κάποια από αυτές παραγγέλνει 10000 κομμάτια και του τυπώνουν και την φίρμα του.

Το ίδιο ακριβώς τάμπλετ του πλαισίου μπορεί δηλαδή να κυκλοφορεί και ως ,cube ,estar ,Ainol ,vero ,ματσακούσο

και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

αυτο που σωστα εννοει, ειναι πως δεν μπορεις να συγκρινεις μηλα με πορτοκαλια

Απο τη μια εχουμε εναν Η/Υ συναρμολογημενο απο το Π, το οποιο εχει μεσα την Χ και Ψ μαρκες και απο την αλλη εχουμε ενα ΟΕΜ προιον, το οποιο ειναι branded Π

καμια σχεση δηλαδη

Η ουσία είναι άμα θέλεις τάμπλετ που να μην σου σπάει τα ούμπαλα με τους χίλιους δυο περιορισμούς που μπορεί

να έχει δίνεις φράγκα και παίρνεις ένα ipad ΄και έχεις το κεφάλι σου ύσηχο ,εαν και δεν γουστάρω γενικά την apple

τα ipad είναι εγγύηση και όσο αφορά το hardware και ειδικότερα το software ,π.χ. το ios είναι ένα λειτουργικό το οποίο καταρχήν αναβαθμίζεται συνεχώς και διορθώνονται τα όποια λάθη και bugs έχει ενώ με το android δεν μπορεί

να γίνει αυτό δηλαδή ότι bugs έχει η κάθε έκδοση θα τα φας στην μάπα καθώς δεν μπορείς να αναβαθμίσεις το λειτουργικό ,επίσης με το ipad δεν ψάχνεις να βρεις εαν η συσκευή σου υποστηρίζει google play ή όχι ,έχεις πρόσβαση σε όλες τις εκατοντάδες χιλιάδες εφαρμογές που κυκλοφορούν γι αυτό.

αυτα που λες ειναι 90% ανακριβη

Οι αναβαθμισεις γινονται στα προιοντα που αναβαθμιζονται

Δεν εχει να κανει με το λογισμικο αυτο, αλλα με τον εκαστοτε κατασκευαστη και την υποστηριξη του κατασκευαστη στην συσκευη που παραγει

Ειναι σαν να λες πως φταιει η Microsoft, που ο P1 @400mhz υπολογιστης σου, δεν μπορει να παρει windows 8 :tomato:

Γιατι δηλαδη οι Nexus συσκευες αναβαθμιζοντα ΟΤΑ?

Επισης η υπεραπλουστευση οτι με το pad καθαρισες και οτιδηποτε αλλο και να παρεις θα εχεις προβληματα, ειναι το λιγοτερο αστοχη

Υπαρχουν ταμπλετες που δουλευουν μια χαρα και υπαρχουν αλλες που ειναι για κλωτσες

Πες μου με το ipad πως θα θα σου δωσω εγω ενα αρχειο που εχω στην SD του andorid κινητου μου

Και μαλιστα χωρις να εχουμε προσβαση σε ιντερνετ..

απλα δεν γινεται...

συγκρινεις ολα τα πιθανα προιοντα με λογισμικο android, τα οποια μπορει να ειναι μερικες χιλιαδες, με το ipad μονο

Δεν παει ετσι μαστορα...

Υπαρχουν πολυ καλες συσκευες, μετριες, υποφερτες, χαλια, για ολα τα γουστα γενικως

Κανεις την ερευνα σου και καταλληγεις

Και τα ipad κινεζικα ειναι, δεν κατασκευαζονται στην Silicon Valley :smoke:

[MENTION=22670]spinaloga[/MENTION]

Απο την στιγμη που εχεις αποκλεισει την αγορα απο το Εξωτερικο δεν μπορεις να ζητας πολλα πραγματα σε χαμηλη τιμη

Μπορεις ομως να παρεις κινεζικη ταμπλετα και απο μαγαζι στην Ευρωπη

Τα προιοντα της ainol για παραδειγμα τα πουλανε αρκετα καταστηματα στην Αγγλια και στην Γερμανια και μαλιστα τους περνανε και firmware κτλ, πριν τα πουλησουν.Τουλαχιστον στις αρχες, που οι ταμπλετες σκαγανε με default κινεζικα

Αν θελεις να παρεις απο Ελλαδα ταμπλετα, θα πρεπει να δωσει παραπανω χρηματα απο τα 200 για αυτα που ζητας, ειναι το μονο σιγουρο

Δεν μπορεις να ζητας Φεραρι, οταν εχεις λεφτα για Χιουνται και αφου το αγορασεις να το κατηγορεις που δεν μπαινει με 250 στην στροφη στον Υμηττο :hm:

Link to comment
Share on other sites

αυτο που σωστα εννοει, ειναι πως δεν μπορεις να συγκρινεις μηλα με πορτοκαλια

Απο τη μια εχουμε εναν Η/Υ συναρμολογημενο απο το Π, το οποιο εχει μεσα την Χ και Ψ μαρκες και απο την αλλη εχουμε ενα ΟΕΜ προιον, το οποιο ειναι branded Π

Ναι δεν αντιλέγω ,αλλά και π.χ. η ainol που αναφέρεις παρακάτω είναι ένα ΟΕΜ προϊόν το οποίο είναι branded ainol

γιατί ένα ainol να είναι καλύτερο από ένα turbox του πλασίου; και πολύ πιθανόν η ainol να έχει ακριβώς

την ίδια ταμπλέτα στην γκάμα της αγορασμένη από το ίδιο εργοστάσιο που έχει αγοράσει και το πλαίσιο.

αυτα που λες ειναι 90% ανακριβη

Οι αναβαθμισεις γινονται στα προιοντα που αναβαθμιζονται

Δεν εχει να κανει με το λογισμικο αυτο, αλλα με τον εκαστοτε κατασκευαστη και την υποστηριξη του κατασκευαστη στην συσκευη που παραγει

Γιατι δηλαδη οι Nexus συσκευες αναβαθμιζοντα ΟΤΑ?

Μπορούν να αναβαθμιστούν αυτές που αποφασίζει ότι θα αναβαθμιστούν το Android Open Source Project και όχι

ο κατασκευαστής ,οπότε ο κατασκευαστής δεν έχει σχέση.

Android Open Source Project

Όχι δεν έχω απαίτηση να βάλω windows 8 σε pentium 1 ,αλλά έχω απαίτηση να βάλω windows 8 σε pc π.χ. του

2009 ,όπως επίσης θα είχα απάιτηση να βάλω android 4.2 σε tablet που τρέχει 4.1.

Επισης η υπεραπλουστευση οτι με το pad καθαρισες και οτιδηποτε αλλο και να παρεις θα εχεις προβληματα, ειναι το λιγοτερο αστοχη

Υπαρχουν ταμπλετες που δουλευουν μια χαρα και υπαρχουν αλλες που ειναι για κλωτσες

Ναι υπάρχουν ταμπλέτες που δουλεύουν μια χαρά και άλλες που είναι για κλωτσιές ,απλά τα ipad δουλεύουν όλα

μια χαρά ,όποτε γιατί κάποιος που κινείται σε αυτήν την κατηγορία τιμής να το ρισκάρει και να μην πάρει ipad;

Πες μου με το ipad πως θα θα σου δωσω εγω ενα αρχειο που εχω στην SD του andorid κινητου μου

Και μαλιστα χωρις να εχουμε προσβαση σε ιντερνετ..

απλα δεν γινεται...

Εδώ έχεις δίκιο ,είναι ίσως ο πιο σημαντικός λόγος για να μην πάρεις ipad.

Και τα ipad κινεζικα ειναι, δεν κατασκευαζονται στην Silicon Valley

Βεβαίως το αναφέρω πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Η ουσία είναι άμα θέλεις τάμπλετ που να μην σου σπάει τα ούμπαλα με τους χίλιους δυο περιορισμούς που μπορεί

να έχει δίνεις φράγκα και παίρνεις ένα ipad ΄και έχεις το κεφάλι σου ύσηχο ,εαν και δεν γουστάρω γενικά την apple

τα ipad είναι εγγύηση και όσο αφορά το hardware και ειδικότερα το software ,π.χ. το ios είναι ένα λειτουργικό το οποίο καταρχήν αναβαθμίζεται συνεχώς και διορθώνονται τα όποια λάθη και bugs έχει ενώ με το android δεν μπορεί

να γίνει αυτό δηλαδή ότι bugs έχει η κάθε έκδοση θα τα φας στην μάπα καθώς δεν μπορείς να αναβαθμίσεις το λειτουργικό ,επίσης με το ipad δεν ψάχνεις να βρεις εαν η συσκευή σου υποστηρίζει google play ή όχι ,έχεις πρόσβαση σε όλες τις εκατοντάδες χιλιάδες εφαρμογές που κυκλοφορούν γι αυτό.

Δηλαδη για να καταλαβω, λες οτι το ipad και το ios δεν εχει περιορισμους; Καταλαβα καλα;:suicide:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=11597]lalenium[/MENTION]

Η Ainol που αναφερω συγκεκριμενα, εχει πολυ καλες κριτικες στις ταμπλετες της

Και μαλιστα σε πολυ καλυτερες τιμες απο τα Turbo X

Δεν λεω οτι η καθε Ainol ειναι καλυτερη, αλλα η Ainol συγκεκριμενα ειναι

Οσο για το θεμα της αναβαθμισης, απο τη στιγμη που το λειτουργικο ειναι ανοιχτου κωδικα, μπορει η εταιρεια που παραγει τη συσκευη να φροντισει ωστε να αναβαθμιστει.Δικη της ευθυνη ειναι

Πως δηλαδη στα διαφορα φορουμς (xda,slatedroid), υπαρχουν developers που σου δεινουν ICS στη συσκευη του 2009?

Απλα οι εταιρειες επιλεγουν να ΜΗΝ παρεχουν αναβαθμισεις, για να μπορουν να πουλανε το επομενο 6μηνο το καινουριο κινητακι

Γιατι σου φαινεται τοσο παραξενο?

Στο ipad δουλευουν ολα μια χαρα?Εισαι τοσο σιγουρος?

αλλα ακομα και να δουλευουν, η κατηγορια τιμης του, μιας και την αναφερεις, ειναι 300% πανω απο την μεση τιμης καποιας ταμπλετας με android

οταν το ipad2 εχει 450 ευρω (το περσινο δηλαδη) και το 3 εχει 600, μπορεις να βρεις ταμπλετες 10" με IPS στα 170-220 απο εξωτερικο

Και οι "επωνυμες" λυσεις ειναι στα μισα των χρηματων (xoom2 κοκ)

Πραγματικα δεν εχω κανενα προβλημα με οσους επιλεγουν ipad και τα γουσταρουν και τους αρεσουν

Αλλα ειναι διαφορετικο πραγμα αυτο, απο το να θεωρουνται και τα καλυτερα ολων ή τα ειδανικα

Ουτε καν

Εδώ έχεις δίκιο ,είναι ίσως ο πιο σημαντικός λόγος για να μην πάρεις ipad.

Οσο για το σχολιο, δεν ξερω αν ειρωνευεσαι, αλλα το θεωρω το λιγοτερο τραγικο, να εχω μια συσκευη αξιας 600-700 ευρω, η οποια προοριζεται για multimedia και ειναι το μελλον των υπολογιστων, στην οποια δεν μπορω να κανω ενα απλο file transfer...

Ουτε μουσικη, ουτε ταινιες δεν μπορεις να ακουσεις δηλαδη απο καποιον αλλο...:suicide:

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχουν ταμπλέτες που δουλεύουν μια χαρά και άλλες που είναι για κλωτσιές ,απλά τα ipad δουλεύουν όλα

μια χαρά ,όποτε γιατί κάποιος που κινείται σε αυτήν την κατηγορία τιμής να το ρισκάρει και να μην πάρει ipad;

iTunes

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=11597]lalenium[/MENTION]

Οσο για το σχολιο, δεν ξερω αν ειρωνευεσαι, αλλα το θεωρω το λιγοτερο τραγικο, να εχω μια συσκευη αξιας 600-700 ευρω, η οποια προοριζεται για multimedia και ειναι το μελλον των υπολογιστων, στην οποια δεν μπορω να κανω ενα απλο file transfer...

Ουτε μουσικη, ουτε ταινιες δεν μπορεις να ακουσεις δηλαδη απο καποιον αλλο...:suicide:

Όχι δεν ειρωνεύομαι ,βασικά δεν συμπαθώ την apple σαν εταιρεία και μου την σπάνε οι διάφοροι ανόητοι

περιορισμοί όπως π.χ. ότι το iphone δεν συνδέεται μέσω bluetooth με τίποτα άλλο παρά μόνο με iphone

, πάντως για το θέμα της μη υποστήριξης εξωτερικών αποθηκευτικών μέσων υπεύθυνη είναι η όλη φιλοσοφία

του λειτουργικού που δεν επιτρέπει ένα κεντρικό σύστημα αρχείων ,δηλαδή στο ios δεν υπάρχει file manager

πρόσβαση στα αρχεία έχεις μόνο με κάποια εφοαρμογή η οποία συσχετίζεται με αυτά τα αρχεία.

Πάραυτα το ipad είναι η πιο "ξεκούραστη" και η πιο απροβλημάτιστη συσκευή που έχει τύχει να δουλέψω και

γενικότερα είναι σπάνιο να δεις εφαρμογές που κολάνε ή κρασάρουν ,αυτό βέβαια είναι λογικό μιας και το ios

δεν μπαίνει σε οποιαδήποτε συσκευή όπως το android.

Link to comment
Share on other sites

ωραια αφου αναφερουν οτι δινουν δικαιωμα επιστροφής εως 20 ημερες τότε βγάλε ένα ωραίο screenshot της ιστοσελίδας τους που το αναφέρει , και απαίτησε επιστροφή με αυτό. Αλλιώς κάνε καταγγελία και επισύναψε και το screenshot μαζί, αναφέροντας πως άλλα διαφημίζουν και άλλα πράτουν. Εγω πλεον δεν αγοράζω απο ελληνικα καταστήματα , εκει καταντήσαμε. Σίγουρα υπαρχουν και σωστοί επαγγελματιες , αλλά τι να το κάνεις αμα ειναι ένας στους δέκα. Εκτός απο έρευνα αγοράς χρειάζεσαι και την Νικολούλη για να σου τους βρει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως διαβάζοντας το 1ο ποστ σου, κατάλαβα ότι πήρες ένα ελαττωματικό προϊόν. Μπορείς κάλιστα να πας στο κατάστημα που το αγόρασες και να ζητήσεις αντικατάσταση ή πιστωτικό, εξηγώντας τα προβλήματα που αντιμετώπισες.

Από εκεί και πέρα, αυτό που λέτε για τα χρόνια της εγγύησης, είναι οδηγία της Ε.Ε όχι νόμος.

Όσον αναφορά το Google play, νομίζω είναι γνωστό ότι δεν παίζει παντού παρά μόνο σε πολύ επώνυμα προϊόντα. Η μ@λ@κία τους είναι ότι δεν το αναφέρουν κάπου στο Πλαίσιο. Μπορείς όμως να δοκιμάσεις το 1mobile, που είναι free market.

Link to comment
Share on other sites

Τρελο μερμυγκα η Ainol εχει 10αρα ταμπλετα; Δεν θελω να παρω 7αρι, ειναι μικρο, ουτε ενα βιβλιο δεν μπορεις να διαβασεις.

Φυσικά και έχει

Δεν ξέρω τι λένε σαν συσκευές όμως, γιατί όταν έψαχνα κοιτούσα 7άρι

Hero, Hero II, Captain ,είναι και τα 3 10άρια με IPS και κοστίζουν γύρω στα 200 δολάρια όλα

Sent from my MB860 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=11597]lalenium[/MENTION]

Η Ainol που αναφερω συγκεκριμενα, εχει πολυ καλες κριτικες στις ταμπλετες της

Και μαλιστα σε πολυ καλυτερες τιμες απο τα Turbo X

Δεν λεω οτι η καθε Ainol ειναι καλυτερη, αλλα η Ainol συγκεκριμενα ειναι

Οσο για το θεμα της αναβαθμισης, απο τη στιγμη που το λειτουργικο ειναι ανοιχτου κωδικα, μπορει η εταιρεια που παραγει τη συσκευη να φροντισει ωστε να αναβαθμιστει.Δικη της ευθυνη ειναι

Πως δηλαδη στα διαφορα φορουμς (xda,slatedroid), υπαρχουν developers που σου δεινουν ICS στη συσκευη του 2009?

Απλα οι εταιρειες επιλεγουν να ΜΗΝ παρεχουν αναβαθμισεις, για να μπορουν να πουλανε το επομενο 6μηνο το καινουριο κινητακι

Γιατι σου φαινεται τοσο παραξενο?

Στο ipad δουλευουν ολα μια χαρα?Εισαι τοσο σιγουρος?

αλλα ακομα και να δουλευουν, η κατηγορια τιμης του, μιας και την αναφερεις, ειναι 300% πανω απο την μεση τιμης καποιας ταμπλετας με android

οταν το ipad2 εχει 450 ευρω (το περσινο δηλαδη) και το 3 εχει 600, μπορεις να βρεις ταμπλετες 10" με IPS στα 170-220 απο εξωτερικο

Και οι "επωνυμες" λυσεις ειναι στα μισα των χρηματων (xoom2 κοκ)

Πραγματικα δεν εχω κανενα προβλημα με οσους επιλεγουν ipad και τα γουσταρουν και τους αρεσουν

Αλλα ειναι διαφορετικο πραγμα αυτο, απο το να θεωρουνται και τα καλυτερα ολων ή τα ειδανικα

Ουτε καν

Οσο για το σχολιο, δεν ξερω αν ειρωνευεσαι, αλλα το θεωρω το λιγοτερο τραγικο, να εχω μια συσκευη αξιας 600-700 ευρω, η οποια προοριζεται για multimedia και ειναι το μελλον των υπολογιστων, στην οποια δεν μπορω να κανω ενα απλο file transfer...

Ουτε μουσικη, ουτε ταινιες δεν μπορεις να ακουσεις δηλαδη απο καποιον αλλο...:suicide:

αν την ξανακουσω αυτην την εξυπναδα για την τελειοτητα των αππλε θα βιασω τον αστρολαβο

Εγω εχω το 3 4G, καθε τρεις και λιγο εμπλοκες με το ιντερνετ στο σπιτι, κουφα σκαλωματα και γενικα τελεια συσκευη ΔΕΝ ειναι.

Το bawss εχει το 2 64GB 3G ενος χρονου, ελαχιστη χρηση -μονο κειμενα και μεηλς αντε και ελαχιστο ιντερνετ- ε μια μερα που το ηθελε για δουλεια, αποφασισε η συσκευη να ΚΛΕΙΣΕΙ και να μην ΞΑΝΑΝΑΨΕΙ. ΓΙΑΤΙ? ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΕ

Επανηλθε το παντ του bawss με ενα χαρντ ριζετ, αλλα χαιρω πολυ, πλερωσαμε 3 φορες οσο κανει ενα κινεζικο για να τα αποφυγουμε αυτα και δεν τα αποφυγαμε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.