Jump to content



Από το ποδόσφαιρο στα κοινωνικοπολιτικά δρώμενα της Ελλάδας


blade_pan

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από satkok

...........και εξαλλου δεν εχω ακουσει ελληνα να εχει τοσο μεγαλο προβλημα με αλλους μεταναστες.......

Γιατι υπαρχουν αλλοι μεταναστες με τοσο μεγαλο αριθμο οσο οι αλβανοι, οι υπολοιποι μεταναστες απο τα αλλα κρατη ειναι ελαχιστοι.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 308
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από unstoppable

Γιατι υπαρχουν αλλοι μεταναστες με τοσο μεγαλο αριθμο οσο οι αλβανοι, οι υπολοιποι μεταναστες απο τα αλλα κρατη ειναι ελαχιστοι.

Το θεμα ειναι οτι αμεσο κινδινο αποτελεουν μονο οι Αλβανοι........

Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν αμφισβήτισε οτι οι Αλβανοί είναι εργατικότατος Λαός γεμάτος επιμονή σε αυτό που κάνει. Θυμηθείτε τι τραβάγανε για να περάσουν παράνομα τα σύνορα απο την Αλβανία. Η αλήθεια είναι ότι όταν ήρθαν άλλοι τους βοήθησαν και άλλοι τους εκμεταλλεύτηκαν. Όμως τέτοια προβλήματα που έχουν δημιουργήσει δεν τα έχουν δημιουργήσει ούτε κούρδοι, ούτε πακιστανοί, ούτε κινέζοι, ούτε μαύροι, και ξέρετε πολύ καλά οτι ειδικά η Αθήνα έχει ένα πολύ μεγάλο μερίδιο απο διάφορους λαούς.

Οι Αλβανοί λοιπόν όντως στηρίζουν το εργατικό δυναμικό της χώρας, αντί όμως να εκτιμάνε αυτή τη χώρα που τους έδωσε ευκαιρίες εργασίας, όποιες και αν ήταν είναι σίγουρα πολύ καλύτερες απο τις Αλβανίας, τους δώσαμε σεβασμό στα δικαιώματά τους, μορφώσαμε τα παιδιά τους. Αυτά στην Αλβανία δεν τα είχαν ποτέ. Αντί λοιπόν να εκτιμάνε τη χώρα που τους δίνει ψωμί δείχνουν έναν Ανθελληνισμό τεραστίου μεγέθους. Και καλά οι κάτοικοι Αλβανίας. Αυτοί που ζούν στην Ελλάδα κατέβηκαν κάτω να πανηγυρίσουν και ήταν προκλητικότατοι. Έκαιγαν Ελληνικές σημαίες, πείραζαν κόσμο, βγαίναν στα μπαλκόνια και κοροιδεύανε. Αυτό είναι το ευχαριστώ τους στην Έλλαδα που τους έδωσε την ευκαιρία να φτιάξουν τη ζωή τους;

Link to comment
Share on other sites

τι άμεσο κίνδυνο? οι Έλληνες δεν αποτελούν άμεσο κίνδυνο? Περισσότεροι Έλληνες εγκληματίες και κλέφτες υπάρχουν στην Ελλάδα παρά Αλβανοί. Αναρωτιέμαι αν απ όσα πιστεύουμε έχουν να κάνουν με τα MME, και πόσοι από μας έχουν συναναστραφεί με Αλβανό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 12:45]

Γιατι υπαρχουν αλλοι μεταναστες με τοσο μεγαλο αριθμο οσο οι αλβανοι, οι υπολοιποι μεταναστες απο τα αλλα κρατη ειναι ελαχιστοι.

ειναι λιγοι οι υπολοιποι γιατι η διαδρομη αλβανια ελλαδα ειναι ενα τσιγαρο δρομος για τους αλβανους .Παντως υπαρχουν και αλλοι οσοι και αν ειναι τους οποιους τους βλεπουμε με καχυποψια μεν αλλα σε καμια περιπτωση οπως τους αλβανους δεν ειναι τυχαιο αυτο

Link to comment
Share on other sites

Ρατσιστης δεν ειμαι.Αλλα τα δυο τελευταια χρονια που ζω Κυψελη,

παω να γινω.

Οταν στο Euro χασαμε απο την Ρωσσια ειχαν βγει τα ''καλοπαιδα''

οι Αλβανοι απο τις τρυπες τους και χοροπηδουσανε απο τη χαρα τους.

Ε οχι ρε σεις.Στη ΧΩΡΑ μου δεν το δεχομαι αυτο,ειδικα απο ανθρωπους

που το 50% ζει μεσα στην αλητια και τη παρανομια.

Και εμεις ειμασταν καποτε οικονομικοι μεταναστες αλλα μας ειχαν

μαζεμενους σε συγκεκριμενους χωρους,''γκετο'' και με αρκετους περιορισμους.

Ειμασταν ομως πολιτισμενοι,με καποιο μορφωτικο επιπεδο και δεν δωσαμε δικαιωματα

για κακοχαρακτιρισμους.

Απο τοτε που ανοιξαν τα συνορα και οι φυλακες εχει μαζευτει εδω η σαρα και η μαρα...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

τι άμεσο κίνδυνο? οι Έλληνες δεν αποτελούν άμεσο κίνδυνο? Περισσότεροι Έλληνες εγκληματίες και κλέφτες υπάρχουν στην Ελλάδα παρά Αλβανοί. Αναρωτιέμαι αν απ όσα πιστεύουμε έχουν να κάνουν με τα MME, και πόσοι από μας έχουν συναναστραφεί με Αλβανό.

Κινδυνο για την εδαφικη μας ακεραιοτητα......Κοσσοβο στυλ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Chris εχεις απολυτο δικιο!

Αυτο ειναι που με νευριαζει και εμενα! Ειναι φοβερα αχαριστος και υπουλος λαος!

Χαρακτηριστικα αναφερω οτι πριν 12 χρονια ο πατερας μου μαζεψε εναν απο αυτους(πριν γνωστο τι κουμασι ηταν οι αλβανοι), του εδωσε δουλεια με ολα τα κομφορ και πολυ καλες απολαβες και ολα μελι γαλα. Απο την δουλεια αυτη καταφερε και εστησε σπιτικο και θρεφει δυο παιδια. Το ευχαριστω του ηταν μια ωραια καταγκελια στο ικα πριν ενα χρονο οταν ο πατερας μου του ειπε οτι δεν μπορει να συνεχισει να δουλευει εκει καθως θα δουλευε εκει ο ξαδελφος μου πια! Του εδωσε και περιθωριο 2 μηνες.

Βεβαια η καταγκελια του δεν ειχε βαση και φυσικα αντι να πληρωσουμε εμεις πληρωσε αυτος!;)

Ατιμη φαρα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell [Σήμερα, στις 12:58]

τι άμεσο κίνδυνο? οι Έλληνες δεν αποτελούν άμεσο κίνδυνο? Περισσότεροι Έλληνες εγκληματίες και κλέφτες υπάρχουν στην Ελλάδα παρά Αλβανοί. Αναρωτιέμαι αν απ όσα πιστεύουμε έχουν να κάνουν με τα MME, και πόσοι από μας έχουν συναναστραφεί με Αλβανό.

σκεφτηκες ποτε σε μια χωρα οπως την ελλαδα να ηταν περισσοτεροι οι ξενοι εγκληματιες απ οτι οι εγχωριοι τοτε θα ηταν να την ξανακοπανισουμε σαν οικονομικοι μεταναστες αλλα αν συνεχισουμε με το ιδιο σκεπτικο θα την παθουμε οπως η ιταλια μεχρι τη μεση της χωρας την κυριαρχεια δεν την εχει ουτε καν η ιταλικη μαφια αλλα η αλβανικη

Link to comment
Share on other sites

αν ήταν Έλληνας αυτός ο άνθρωπος και έκανε αυτή την καταγγελία, θα έλεγες άτιμη φάρα Ελλήνων? Απλά πίστευε ότι αδικήθηκε και προσπάθησε να διεκδικήσει το δίκιο του νόμιμα.

Link to comment
Share on other sites

μεταναστες υπαρχουν πολλοι..αλβανος ομως ενας!ναι,ωραια και κριμα τα παλικαρια που δουλευουν για ενα κομματι ψωμι και τις δυσκολες δουλειες κ ολα αυτα.ωστοσο.εξαιτιας τους πεσαν τα μεροκαματα σε αυτες τις δουλειες ,ΔΕΝ κανουν ποιο ποιοτικη δουλεια απο εναν εμπειρο ελληνα αντιστοιχα,βασικαποιος απο σας θα αφησει να χτισουν το σπιτι του αλβανο?/εγω παντως οχι.ειναι στα τετοια τους.και μη ξεχναμε ποσο κοσμο ειχαν σκοτωσει οι "κακομοιροι" αλβανοι τα πρωτα χρονια αφου ανοιξαν τα συνορα για ενα κατοσταρικο.αναρωτιεμαι αν εισασταν συγγενης ενος δολοφονηθεντα απο αλβανο εκει πανω στην ηπειρο πως θα σκεφτοσασταν.και μη ξεχναμε την αλβανικη πλεον μαφια που δινει και παιρνει πια στην ελλαδα με ναρκωτικα και πορνεια.να ΕΡΘΕΙ ο μεταναστης.να ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ.οπως προσφεραμε και ΕΜΕΙΣ σοοι πηγαμε εξω.ποιος ελληνας πειραξε ποτε αλβανο,γερμανο,αμερικανο εξω?ολοι ηταν και ειναι κυριοι και υπογραμμοι και προσφερουν στη χωρα που τους φιλοξενει και γιαυτο ολοι μας σεβονται.ολα κιολα,μη τους βαζουμε ολους στο ιδιο σακι.γιατι δεν εχει κανενας προβλημα με τους πακιστανους?με τους μαυρους?με τους ινδους?και αυτοι ζουν και εργαζονται στη χωρα μας.οχι,οι αλβανοι ειναι κατωτερη και ανεπιθυμητη ρατσα τελεια και παυλα.λαος που δε σεβεται αυτον που του προσφερει νερο και ψωμι δεν χαιρει κανενος σεβασμου αντιστοιχα..προσωπικες μου αποψεις ολα αυτα καθαρα.και για να μιλησω και για το παιχνιδι γιατι πολυ off-topic βγηκαμε,οι δικοι μας πιαστηκαν στον υπνο.οι αλβανοι εβαλαν ενα γκολ απο κολοφαρδια στην αρχη και αλλο ενα καθαρο.τι κ αν ψιλοξυπνησαν οι δικοι μας στο δευτερο μερος,δε περιμενα να νικησουν με τοση προπαγανδα,φανατιλα και ολα αυτα που τους ειχε ταξει ο φατος.δε πειραζει ομως,αστους να ταρακουνηθουν λιγο μηπως κ δουμε καλο ποδοσφαιρο στη συνεχεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

αν ήταν Έλληνας αυτός ο άνθρωπος και έκανε αυτή την καταγγελία, θα έλεγες άτιμη φάρα Ελλήνων? Απλά πίστευε ότι αδικήθηκε και προσπάθησε να διεκδικήσει το δίκιο του νόμιμα.

Οχι ακριβως!Οταν ομως τον ρωτας αν ειναι ολα ενταξει η αν εχει κανενα παραπονο και σου λεει οτι ολα ειναι ενταξει και καταλαβαινει! Και οταν επι 11 χρονια τον βοηθας με τα παντα, δωρα, εξτρα λεφτα οταν τα χρειαζεται και χιλια δυο και στο τελος κοιτα να σε κατασπαραξει τοτε τι να πω, ισως ειμαι περιεργος....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι παλαιότερα παρακαλάγανε τους Έλληνες εργάτες να πάνε στα χωράφια να δουλέψουν και εκείνοι το παίζανε ντίβες. Προσφορά και ζήτηση. Καπιταλισμός. Δε φταίνε οι Αλβανοί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos

Εγώ ξέρω ότι παλαιότερα παρακαλάγανε τους Έλληνες εργάτες να πάνε στα χωράφια να δουλέψουν και εκείνοι το παίζανε ντίβες. Προσφορά και ζήτηση. Καπιταλισμός. Δε φταίνε οι Αλβανοί.

Σε αυτο σαφως και δεν φταινε και ειναι στο μονο που τους παραδεχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα κανανε 2 τραγικα λα8η.... σε ολη την διαρκεια του αγωνα οι αλβανοι κανανε 2-3 σουτ που κατελικσαν ή σε γκολ ή στον Νικοπολιδη. Σε ολη την αλη διαρκεια δεν επιασαν στα ποδια τους ΜΠΑΛΑ! Και τωρα 8ελουν να μας την πουν οι κ*λοφαρδοι! Μου βγηκαν και στην ομονοια τα κα8αρμ*τα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell [Σήμερα, στις 12:26]

έτσι πως το λέει ο bleo8onhs είναι, οι Αλβανοί ξεσκίζονται στη δουλεία για 20 25 στην καλύτερη. Παλιότερα χρησιμοποιούσαμε περισσότερο τσιγγάνους, αλλά οι Aλβανοί είναι πιο συνεπείς και εργατικοί. Παλιότερα οι ελληνικές οικογένειες κάναν και πιο πολλά παιδιά για να έχουν εργατικά χέρια. Γιατί είναι τόσο δύσκολο να δεχτούμε ότι το ψωμί που βγάζει αυτός ο λαός στη χώρα μας το βγάζει με το ιδρώτα του?

καλα αυτα που λετε αλλα μην τα ισοπεδωσουμε κα ολα ρε παιδια....

24ευρω ειναι το νομιμο μεροκαματο ενος ανειδικευτου εργατη....

και 25 θα πληρωθειτε εσεις στην πρωτη σας δουλεια σαν υπαλληλος γραφειου....

δεν ειναι ουτε ενα κομματι ψωμι ουτε εκμεταλλευση....

και αν βρειτε πολλους αλβανους που δεχονται να δουλεψουν με κατω απο 30 να με χ...τε!

εχουν ξυπνησει και αυτοι και καλα κανουν.....

και ουτε σαν τα σκυλια εργαζονται οπως μερικοι θελετε να πιστευετε επειδη τους ειδατε τωρα στους ολυμπιακους να ιδρωνουν μεσα στη ζεστη.....

εξαιρεση ηταν αυτο και θα την πληρωθουν και με το παραπανω....

Ασχετα με το εαν ειναι καλη ή οχι ρατσα....

μια ειναι η αληθεια και την εχω ακουσει απο τους ιδιους τους αλβανους

(μορφωμενους και μη) σε κατ'ιδιαν συζητησεις....

Ζηλευουν και φθονουν.... οχι μοναχα τον Ελληνα που (καποτε...) ηταν πιο φτιαγμενος απο αυτους,

αλλα ακομα και τον συμπατριωτη τους που τα εχει βρει καλυτερα....

η λεξη φιλοτιμο και μπεσα τους ειναι αγνωστη.....

το λενε οι ιδιοι δεν το λεω εγω...

και μην αρχισετε να ποσταρετε προσωπικες εμπειριες - εξαιρεσεις με κανα δυο παιδια που μπορει να φερθηκαν σωστα...δε λεει τιποτα αυτο... η ιδια η ιστορια τους τα αποδεικνυει αυτα τα πραγματα.....

μγκια τους , το ξαναλεω, που κερδισαν σε εναν ποδοσφαιρικο αγωνα....

ας πανηγυρισουν ομορφα κα ωραια....

δεν χρειαζονται ομως ουτε να καινε σημαιες ουτε να σπανε περιπτερα ουτε να κοροιδευουν τον αντιπαλο....

απαξ και γινεται αυτο τους παιρνει η μπαλα ολους, κακους και καλους μαζι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bleo8onhs

Γιατί αγόρι μου, εμείς αγόρι μου ζούμε στη χώρα μας, όπου έχουμε όλα τα προνόμια, γιατί τα χωράφια μπορεί να τα κληρονομήσαμε από τον παππού μας, που τα πήρε από τον παππού του, που τα καταπάτησε. Ή γιατί εκμεταλευτήκαμε τον αμοιρο αλβανό που δεν είχε ψωμί να φάει και κάναμε λεφτά και πήραμε κι άλλα χωράφια που πάλι θα δουλεύουν οι αλβανοί. Και ποιος σου είπε πως οι αλβανοί πια δεν έχουν σπίτια και χωράφια? Επειδή τυγχάνει ο πατέρας μου να είναι αρχιτέκτων και να δουλεύω σε αυτόν από μικρός, ξέρεις πόσοι αλβανοί εργολάβοι που σηκώνουν πολυκατοικίες υπάρχουν? Εδώ στην Ελλάδα, όχι στην Αλβανία! Μιλάς σοβαρά τώρα?? Ξέρεις πολλούς έλληνες που από τον μηδέν και παρακάτω ανέβηκαν τόσο ψηλά? Εγώ τους μετράω στα δάχτυλα του ενός χεριου. Στην ερώτηση που έκανα βρήκες απάντηση? Εσύ θα δούλευες 10 ώρες μεσα στα φυτοφάρμακα για λίγα ευρώ? Μπααααα, δεν νομίζω. Και οι ελιές τι θα γίνουν? Θα τις φάει ο δάκος και εσύ θα φας από την Ισπανία και την Τουρκία με 6 ευρά το κιλό μινιμουμ. Επειδή το γαμ..με το θέμα εγώ σταματάω εδώ. Σταματήστε παρακαλώ όμως μηνύματα του στύλ να τους πλακώσουμε στο ξυλο και να τους κάνουμε και να τους ράνουμε, γιατί ποτέ δεν ξέρετε τι θα σας τύχει...

αφου ο Ελληνας σου ζηταει περισσοτερο για να ανεβει στο δεντρο...για αυτο δεν υπαρχει Ελληνας οικοδομος κ.ο.κ....

τι να μας τυχει....αλβανους ακουω να κλεβουν Ελληνες...Ελληνες δεν ακουσα να κλεβουν και να σκοτωνουν Αλαβανους...αλλα τι να λεμε τωρα...επρεπε να ηταν αλλες εποχες και να σου ελεγα χωρες σαν την βουλγαριαφyrom(το οποιο ολοι φωανζουν μακεδονια),Αλβανια πως θα επερναν τον "ΛΕΓΑΜΕΝΟ" με την δυναμη που εχει η Ελλαδα..

Αλλα εειδη υπαρχουν Ελληνες που ειναι στα @@ τους ολα,που δεν εχουν παει μια φορα στην Ακροπολη,που νομιζουν οτι ολοι οι μεγαλοι Αρχαιοι ηταν κραγμενες και μαμιωντουσαν απο εδω και απο κει,που λενε στα @@ μου αμα γινει πολεμος με την Τουρκια-Γιατι να υπερασπισω την Ελλαδα??...η οποια εχει και τα κακα της δεν λεω

Παρα εσυ μου λες βαρεσαν τους υπαλληλους σου καποιοι ελληνες @@ τωρα...Μην μιλας και εσυ πολυ λοιπον γιατι ουτε ξερεις κανεναν απο πισω απο την οθονη ουτε ξερεις και τι μπορει να σου τυχει-Απλα και μονο σου λεω οτι το συμφερον κοιταξες και πηρες τους Αλβανους στην Δουλεια σου αφου ζηταγαν λιγοτερα χρηματα..και δεν τρωμε επειδη υπαρχουν αυτοι,τρωμε επειδη υπαρχεις εσυ και οποιοσδηποτε αλλος

Αντε μπραβο, ζεις που ζεις μεσα σε αυτη την χωρα,να την παινευεις και ολας

Ζεις και στην Πατρα που ειναι τοσο ομορφη..μη λες λοιπον τεμπελιδες τους συμπολιτες τους Πατρινους...γιατι απο τον πατερα μου αν κρινω μια χαρα παιδια τους κοβω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.