Jump to content



Από το ποδόσφαιρο στα κοινωνικοπολιτικά δρώμενα της Ελλάδας


blade_pan

Recommended Posts

Ενα μικρό παράδειγμα:

κάποιος διαπράττει ένα φόνο (συνήθως γινόταν στα εγκλήματα τιμής), και οι συγγενείς του σκοτωμένου τον καταδιώκουν για να τον σκοτώσουν (βεντέτα). Αν αυτός πάει στο σπίτι αυτού που σκότωσε και ζητήσει ένα είδος ''άσυλου'' , αυτοί είναι υποχρεομένοι να τον δεχτούν στο σπίτι (δίνουν μπέσα), όπου δουλεύει κανονικά για το σπίτι - χωράφια - ζώα, ζεί μαζί τους όχι με δικαιώματα που έχει η λοιπή οικογένεια, αλλά άν την κάνει απο το σπίτι την πάτησε.

άν και είναι αρκετά εξασθενημένο σαν παράδοση σήμερα, έχει μείνει στο χαρακτήρα τους αυτο που απλά λέμε δεν σηκώνουν πουστίτσες

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 308
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από tomhel [Χθες, στις 23:02]

Και εαν θελεις να δεις τι ειδος ανθρωποι πραγματικα ειναι , κανε ενα τεστ και μην πληρωσεις εναν αλβανο για 2-3 μερες....Εκει θα δεις τι εστι αλβανος...

QUOTE]

Εδώ έχεις απόλυτο δίκιο. Δούλευα σε μια καφετέρεια κάποτε και το αφεντικό είχε και ένα λατομείο. Μπαίνει ένας αλβανός μέσα αρκετά τσαμπουκαλεμένος. Που είναι αφεντικό με ρωτάει. Δεν ξέρω του λέω(πραγματικά). Είσαι σίγουρός; Ε ναί. Μου λέει "έκει να με πληρώσει τρείς μέρες" ε του λέω αυτό είναι μεταξύ σας. Μου λέει να του πείς οτι πέρασα. Οκ του κάνω, και στο τέλος πετάει "Αμα αφέντικο ντέν πληρώσει τότε πληρώσει πολύ ακριβά και αυτός και οικογκένεια. Τότε λοιπόν ήταν που τον διαολόστειλα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΜΙΛΑΤΕ ΣΟΒΑΡΑ??Ο ΑΛΛΟΣ ΕΚΑΙΓΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΡΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.ΑΥΤΟΝ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΣΟΥΝ ΣΤΟ ΞΥΛΟ?μην λεμε οτι ναναι....οταν ο αλβανος ηρθε στην ελλαδα και εριξε τον μισθο ενος εργατη στον πατο....τι να πουμε???ο ελληνας απο την φυση του δεν δουλευει πολλες ωρες για λιγα λεφτα αντιθετα με τους αλβανους,σκεφτειτε μονο αν δεν ηταν αλβανοι μεσα στην ελλαδα και οι μισθοι εργατων ηταν κανονικοι οπως παλια ποσοι ελληνες θα ειχαν δουλεια.επειδη ειμαι απο ηπειρο απο Αρτα και ειναι κοντα στα γιαννενα που ειναι τα συνορα και εχει πολλους αλβανους ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΝΑ ΒΑΡΑΝΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΣΟΥ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΠΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙς ΤΠΤ??ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΖΗΣΕΙ?ΝΑ ΦΟΒΑΣΕ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΕΡΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΣΕ.ΔΛΔ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ.οι πιο πολλοι ζητε στην αθηνα-θεσσαλονικη και ΔΕΝ ξερετε τι γινετε στην επαρχια....αμα ξερατε δεν θα λεγατε αυτα.και κατι αλλο που μου ειχε πει αλβανος οταν ημουν καπου 15 χρονον σε ενα τσακωμο...μου λεει ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΡΤΑ:: δεν σας περνει να κανετε μ@λ@κιες εδω μεσα.Ε ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥΤ ΕΣΥ ΚΑΙ Η ΧΩΡΑ ΣΟΥ

sorry για τα νευρα αλλα οταν βλεπω κατι τετοια δεν μπορω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από colt3003 [Σήμερα, στις 00:39]

Ενα μικρό παράδειγμα:

κάποιος διαπράττει ένα φόνο (συνήθως γινόταν στα εγκλήματα τιμής), και οι συγγενείς του σκοτωμένου τον καταδιώκουν για να τον σκοτώσουν (βεντέτα). Αν αυτός πάει στο σπίτι αυτού που σκότωσε και ζητήσει ένα είδος ''άσυλου'' , αυτοί είναι υποχρεομένοι να τον δεχτούν στο σπίτι (δίνουν μπέσα), όπου δουλεύει κανονικά για το σπίτι - χωράφια - ζώα, ζεί μαζί τους όχι με δικαιώματα που έχει η λοιπή οικογένεια, αλλά άν την κάνει απο το σπίτι την πάτησε.

άν και είναι αρκετά εξασθενημένο σαν παράδοση σήμερα, έχει μείνει στο χαρακτήρα τους αυτο που απλά λέμε δεν σηκώνουν πουστίτσες

Ίσως δεν καταλαβαινόμαστε.

Αυτό που εξιστορείς είναι ένα παράδειγμα συμπεριφοράς του Αλβανικού λαού. Αυτό δεν με ενδιαφέρει. Δεν θέλω να εξετάσουμε το γεγονός, αλλά πως έφτασες σε αυτό από την ετυμολογία μιας λέξης.

Θέλω να μάθω πως μια λέξη (μπέσα) επειδή είναι ορισμένης γλώσσας χαρακτηρίζει τον λαό που την μιλά.

Link to comment
Share on other sites

μας βοηθησανε και στους ολυμπιακους τα παιδια και χαρις σε αυτους τα καταφεραμε...αρα πρεπει να τους χαιδεψουμε τα κεφαλια...να τους πουμε και ευχαριστω γιατι τσαμπα δουλευαν

ο φατος Κλανο πρεπει να ζητησει συγνωμη νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

μας βοηθησανε και στους ολυμπιακους τα παιδια και χαρις σε αυτους τα καταφεραμε...αρα πρεπει να τους χαιδεψουμε τα κεφαλια...να τους πουμε και ευχαριστω γιατι τσαμπα δουλευαν

ο φατος Κλανο πρεπει να ζητησει συγνωμη νομιζω...

Έτσι, έτσι...

Δε χρειάζεται ζητήσει συγγνώμη. Απλά να τους φορτώσουμε σε container να τους στείλουμε να δώσουν ένα χεράκι στους Κινέζους.........................

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perlepes

ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΝΑ ΒΑΡΑΝΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΣΟΥ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΠΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙς ΤΠΤ??ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΖΗΣΕΙ?ΝΑ ΦΟΒΑΣΕ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΕΡΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΣΕ.ΔΛΔ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ.οι πιο πολλοι ζητε στην αθηνα-θεσσαλονικη και ΔΕΝ ξερετε τι γινετε στην επαρχια....αμα ξερατε δεν θα λεγατε αυτα.και κατι αλλο που μου ειχε πει αλβανος οταν ημουν καπου 15 χρονον σε ενα τσακωμο...μου λεει ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΡΤΑ:: δεν σας περνει να κανετε μ@λ@κιες εδω μεσα.Ε ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥΤ ΕΣΥ ΚΑΙ Η ΧΩΡΑ ΣΟΥ

QUOTE]

Εδώ έχεις απόλυτα δίκιο, εγώ είμαι απο Ηγουμενίτσα και ξέρεις φαντάζομαι και εκεί τι γίνεται. Φοβάσαι να πάς βόλτα με τη κοπέλα σου το βράδυ σε μοναχικά μέρη όπως έκανες παλιά. Εδώ οι Αλβανοί έχουν κάνει Γκέτο μαγαζιών και δεν μπορείς ούτε στα παλιά σου στέκια να πατήσεις. Μπαίνεις σε Club κολάνε στη κοπέλα σου και έτσι και ζητήσεις το λόγο αμέσως σου μαζεύονται 500. ΠΟΥ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΓΩ ΜΕΓΑΛΩΣΑ!!!!!. Την άλλη φορά έτρεχα να σώσω τη παρέα του αδερφού μου που τους κυνηγούσε η μισή 15χρονη Αλβανική μαφία μαζί με τις ΠΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ. ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ. Η που οι αλβανοί εχουνε κλέψει τις μισές μηχανές στην Ηγουμενίτσα και η διακίνηση ναρκωτικών που κάνουν εχει ξεφύγει εντελώς απο τα όρια.

Πάντως συγκεκριμένα με τους έλληνες υπάρχει αυτό το μίσος, άν πάει άλλη χώρα εκεί είμαι σίγουρος ότι δεν θα είναι έτσι, απλά είναι τόσο έντονο το κόμπλεξ κατωτερότητάς τους.

’σχετο.... ο Φάτος τί είπε;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shaman

Έτσι, έτσι...

Δε χρειάζεται ζητήσει συγγνώμη. Απλά να τους φορτώσουμε σε container να τους στείλουμε να δώσουν ένα χεράκι στους Κινέζους.........................

:rofl: :rofl: :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shaman

Έτσι, έτσι...

Δε χρειάζεται ζητήσει συγγνώμη. Απλά να τους φορτώσουμε σε container να τους στείλουμε να δώσουν ένα χεράκι στους Κινέζους.........................

οχι να τους πλακωσουμε με αεροπορια και στρατο να δεις πως θα επεκταθει η Ελλαδα..ουτως η αλλος δικα μας ηταν...

:p :P :p :P :p

ο Φατος ειπε οτι χαρις αυτους φεραμε εις περας τους ολυμπιακους και οτι με την σημερινη νικη θελουν και αυτοι να συμμετεχουν στο ολυμοιακο πνευμα...ΜΙΑ ΜΑΛ@ΚΙΑ ΕΙΠΕ ΤΩΡΑ....φορωντας και κασκολ ο γελοιος...ΑΙΣΧΟΣ...

οσο για τον νεκρο αλβανο...ειναι ακυρο..ο τυπας που τον μαχαιρωσε ηταν ελληνοαμερικανος και ειχε παρει ναρκωτικα!:giveup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι ειναι ενωμένοι μεσα στην ιδια μας την χώρα και εμεις χωρισμένοι. Αυτοι μαζευονται 10 αν γινει κατι και δεν μπορούμε εμεις να μαζέψουμε 20?

Τα λάθη ειναι και δικά μας .

Για πατε μεχρι την κρήτη και ρωτήστε εχουν προβλημα με τους αλβανούς?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από colt3003

Ενα μικρό παράδειγμα:

κάποιος διαπράττει ένα φόνο (συνήθως γινόταν στα εγκλήματα τιμής), και οι συγγενείς του σκοτωμένου τον καταδιώκουν για να τον σκοτώσουν (βεντέτα). Αν αυτός πάει στο σπίτι αυτού που σκότωσε και ζητήσει ένα είδος ''άσυλου'' , αυτοί είναι υποχρεομένοι να τον δεχτούν στο σπίτι (δίνουν μπέσα), όπου δουλεύει κανονικά για το σπίτι - χωράφια - ζώα, ζεί μαζί τους όχι με δικαιώματα που έχει η λοιπή οικογένεια, αλλά άν την κάνει απο το σπίτι την πάτησε.

άν και είναι αρκετά εξασθενημένο σαν παράδοση σήμερα, έχει μείνει στο χαρακτήρα τους αυτο που απλά λέμε δεν σηκώνουν πουστίτσες

Και εγω ειμαι απο επαρχια κ πρωτη φορα ακουω μια τετοια '' παραδοση ''....

Δηλαδη ο φονιας - γινετε δουλος , του δινουν '' μπεσα '' και ολα καλα.......

Και αυτη ειναι Ελληνικη παραδοση...?????.....

Εκεινο που ξερω ειναι οτι ο ΛΑΟΣ μας λεει " στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλανε για σχοινι "

, ποσο δε περισσοτερο για την κρεμαλα η τον δημιο..!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλά τα λέτε ακούστε τώρα και την δική μιυ άποψη.Δέχομαι ότι σε κάθε λαό και σε κάθε φυλή υπάρχουν καλοί και κακοί.Η συγκέντρωση όμως των ανθρώπων αυτών είναι που δίνει τον χαρακτηρισμό σε έναν λαό.Τί εννοώ?ΟΚ υπάρχουν καλοί και κακοί Αλβανοί.Η πλειονότητα όμως κακοί άρα ο λαός είναι κακός με τους καλούς να αποτελούν την εξαίρεση του κανόνα.Και οι Αλβανοί είναι κακόψυχοι.Είναι η μόνη φάρα που και οι ίδιοι παραδέχονται ότι δεν είναι άξιοι εμπιστοσύνης.Από την άλλη διάβασα ορισμένα πράγματα με τα οποία δεν συμφωνώ.Το ότι οι Έλληνες του εξωτερικού ας πούμε δεν έκαναν τέτοια.ΜΕΓΙΣΤΟ ΛΑΘΟΣ.Όταν οι Έλληνες είχαν πρωτοπάει Αμερικοί είχαν γίνει ο φόβος και ο τρόμος.Οπότε μην λέμε οτι θέλουμε.Όσο για τ6ην παρομοίωση με τους Γερμανους καμμία σχέση.Μπορεί πολλοί Γερμανοί και Τούρκοι να μην μας; πανε αλλά αυτο δεν έχει σχέση με τους Αλβανούς και εμάς.Υπερβολικά πολλές οι διαφορές.Και αυτό που λένε τα παιδιά από επαρχία το κατανοώ γιατί έχω συγγενείς που είναι σε τέτοια κατάσταση...Μακάρι να μπορούσαμε να τους ανταλλάξουμε με Ιρκινούς ή Πακιστανούς ή Ταυλανδέζους ή με οποιοδήποτε άλλο λαό αλλά θα προτιμούσα σίγουρα να ζούσα σε μια χώρα χωρίς αλβανούς.Όσχο για τις δουλειές ποιός σου είπε οτι οι Έλληνες δεν θέλουν τις δουλειές που κάνουν οι αλβανοί.Και από προσωπικη εμπειρία και από συγγενείς ξέρετε ποιό είναι το τελευταίο ανέκδοτο.Τί πρέπει να έχει ένας Έλληνας για να βρέι δουλειά??Αλβανικό διαβατήριο!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα μάλιστα. Δεν το ήξερα ότι αρκετοί από σας έχουνε και φασιστικές αντιλήψεις, το μάθαμε και αυτό. Για αρχή να απαντήσουμε στον κύριο με την ...μεγάλη παραγωγή σε λάδι.

Να σε πληροφορήσω φίλε μου ότι όταν έχω full παραγωγή, έχω τουλάχιστον 90 τόνους ελιές. Παρόμοια παραγωγή έχουν 2 από τα αδέρφια του πατέρα μου, ο ένας εκ των οποίων έχει και ελαιοτριβείο στο οποίο βοηθάω το χειμώνα, κυρίως οσον αφορά τα μηχανήματα, τις πλάστιγγες κτλ. Παρόμοια παραγώγή ή μικρότερη έχουν και τα ξαδέρφια μου και αρκετοί από τους φίλους μου. Προφανώς λοιπόν, το λάδι σου δεν φτάνει ούτε για να μας ταίσει ένα χρόνο. Αυτές οι πληροφορίες λόγω μιας κρίσης εγωισμού και για να τελειώσουμε το θέμα χωράφια.

Πάνω στην αγροτική παραγωγή ξέρω αρκετά πράγματα. Από την εμπειρία μου σου λέω λοιπόν για να τελειώνουμε ότι αν δεν υπήρχαν αλβανοί δεν θα υπήρχε παράγωγή. Και όχι επειδή πληρώνονται ακριβότερα οι Έλληνες. Επειδή οι Έλληνες ΔΕΝ καταδέχονται να δουλέψουν στα χωράφια. Προτιμούν να αρκούνται στο 1,5 την μέρα που θα τους δώσει ο πατέρας τους για να πιουν ένα καφέ, και βγάζουν τα κόμπλεξ τους πάνω σε αλβανούς, σε αντίπαλες ομάδες, σε παιδάκια, κτλ.

Φυσικά και υπάρχουν κακοί αλβανοί. Το λάθος που κάνετε είναι να θεωρείται ότι οι καλοί είναι η εξαίρεση στον κανόνα. Ανάποδα είναι τα πράγματα. Και δεν με νοίαζει τι γίνεται στην Αθήνα. Εκεί εσείς τους συμπεριφέρεστε άθλια, άθλια σας συμπεριφέρονται και αυτοί. Είναι πολύ εύκολο να βάζεις μια μάζα στο στόχαστρο για να προβάλεις τα προβλήματα σου πάνω της, είδικά αν η μάζα αυτή είναι ευάλωτη.

Η επαρχία είναι που μετράει. Εδώ τα πράγματα είναι διαφορετικά. Φυσικά και υπήρξαν προβλήματα. Λύθηκαν όμως. Αλβανός βίασε κοριτσάκι. Προφανώς άθλια και αποκρουστική πράξη. Αλβανός κάηκε στο σπίτι του. Δίκαιη αντιμετώπιση? Αν ρωτάτε εμένα, το ίδιο θα έκανα και αν ήταν Έλληνας.

Αυτό που λέτε όμως με το φιλότιμο και τα μπέσα είναι το χειρότερο. Έχω δει αλβανούς να βοηθάνε κόσμο στην ανάγκη, που δεν είχαν καμια υποχρέωση να το κάνουν, και Έλληνες να σε πατάνε μόλις σταθείς αδύναμος. Όλες οι ράτσες ίδιες είναι!

Τους αλβανούς εσείς τους μάθατε το 90, εγώ τους ήξερα πολύ πιο πριν. Δεν ήρθαν οι αλβανοί όταν άνοιξαν τα σύνορα. Δούλευαν εδώ πολύ πιο πριν.

Και σε αυτόν που ρωτάει τι κάναμε πρίν το 90? Προσπαθούσαμε να τις μαζέψουμε μόνοι μας, με τίναγμα των δέντρων, και 'λιόπανα, τραυματίζοντας τα δέντρα και παράγοντας κακής ποιότητας καρπό. Όσες προλαβαίναμε πριν τις ρίξει ο αέρας, αφου δεν γινόταν να μαζέψεις και να κουβαλήσεις τόσες ελιές. Τώρα οι αλβανοί τις μαζευούν μία μια.

Κακώς χρησιμοποιώ πρώτο πληθυντικό γιατί τότε εγώ ήμουν 8 χρονων, έπαιζα στα δέντρα και έτρωγα πορτοκάλια.

Και για το άλλο σχόλιο σχετικά με μένα, περι "οθόνης" κτλ, δεν θα ασχοληθώ. Ο καθένας έχει τις απόψεις του. Κρίμα που δεν είμαστε και στην ίδια πόλη να σε "πείσω" από κοντά.

Όσο για την Πάτρα, σπουδάζω εδώ, δεν είμαι από δω, ευτυχώς, αλλά βασικά δεν αλλάζει κάτι. Και δω τεμπέληδες βλέπω.;)

EDIT: Και κάτι άλλο επειδή το διάβασα και δεν μου άρεσε καθόλου. Χωρίς να έχεις την παραμικρή ιδέα για τον άλλο δεν μπορείς να τον κατηγορείς ως συμφεροντολόγο, εκμεταλλευτή κτλ κτλ. Εγώ φιλαράκο, στους εργάτες μου και όχι στους Αλβανούς μου γιατί είναι άνθρωποι και εργάτες και δεν με νοιάζει η εθνικότητά τους, έχω σπίτι μέσα σε κτήμα, με τζάκι, τουαλέτα και κρεβάτια, για να μένουν το διάστημα που είναι εδώ. Το μεσημέρι έχουν το φαγητό τους και κάθε μέρα το μεροκάματό τους. Και δεν ξέρω περι πληρωμής τι λέτε, σε μένα οι αλβανοί αφήνουν τα λεφτά τους και όποτε τα ζητήσουν, τα παίρνουν. Οπότε τα σχόλια επι προσωπικού κομμένα για να μην επεκταθούμε άλλο.

οκ τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα λες μπλεοθόνη , κανα enter μεταξυ παραγράφων θα βοηοθουσε να το διαβάσουμε πιο ευκολα :) - Ναι μια χαρά τώρα thanks

Αυτα που λες τα δέχομαι και τα πιστεύω. Τα παρουσιάζεις όμως λες και ειναι όλα μελι γαλα και εμεις φτεμε για ότι κακο γίνεται. Εγω για φονους στις ειδήσεις θυμάμαι ακουγα μια φορά το 3μηνο πριν ερθουν οι αλβανοι το 90 όχι μια φορά την ευδομάδα που εγινε μετά. Εσυ δεν το βλεπεις λιγο μονοπλευρα κρινοντας μόνο απο τους δικους σου εργάτες? Γιατι ο κόσμος σε μερικά μερη φοβάται να βγει απο το σπίτι του γιατι δεν τους φέρθηκε καλά? Δεν νομίζω. Πιστευω ότι το θέμα ειναι κάπου στη μέση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alex_000

Ωραια τα λες μπλεοθόνη , κανα enter μεταξυ παραγράφων θα βοηοθουσε να το διαβάσουμε πιο ευκολα :) - Ναι μια χαρά τώρα thanks

Αυτα που λες τα δέχομαι και τα πιστεύω. Τα παρουσιάζεις όμως λες και ειναι όλα μελι γαλα και εμεις φτεμε για ότι κακο γίνεται. Εγω για φονους στις ειδήσεις θυμάμαι ακουγα μια φορά το 3μηνο πριν ερθουν οι αλβανοι το 90 όχι μια φορά την ευδομάδα που εγινε μετά. Εσυ δεν το βλεπεις λιγο μονοπλευρα κρινοντας μόνο απο τους δικους σου εργάτες? Γιατι ο κόσμος σε μερικά μερη φοβάται να βγει απο το σπίτι του γιατι δεν τους φέρθηκε καλά? Δεν νομίζω. Πιστευω ότι το θέμα ειναι κάπου στη μέση.

Ναι ρε alex είπα παραπάνω ότι όλοι ίδιοι είμαστε. Φυσικά και υπάρχουν κακοί αλβανοί και φυσικά και υπάρχουν κακοί Έλληνες. Βασικά φίλε μου, αν δεις τα ποσοστά εγκληματικότητας, οι Έλληνες έχουν μεγαλύτερα... Πιστεύω και αυτό που λένε ότι σε κάποια χωριά φοβούνται να βγούν έξω. Για όλα λύση υπάρχει. Μην ακούω όμως ότι είναι όλοι κακοί επειδή μια μειονότητα είναι, και ακόμη χειρότερα, μην ακούω φράσεις του στύλ θα φάνε ξύλο, θα τους σκοτώσουμε κτλ. Δεν ξέρω φίλε μου πολλούς που να υποστηρίζουν τέτοια πράγματα, και όταν βρεθούν απέναντι από ισάξιες δυνάμεις να μην το βάλουν στα πόδια. Αυτό με τσαντίζει ακόμη περισσότερο. Γι αυτό μερικές φορές καλύτερα να μασας παρά να μιλάς.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Giorgos [Χθες, στις 23:17]

Δεν υπάρχει περίπτωση ο κάθε Αλβανός ,Κογκολέζος ή Πακιστανός με οποία πράξη του να μειώσει την περηφάνια που νιώθω σαν Έλληνας.

Αντίθετα αυτό με προσβάλλει είναι πράξεις σαν αυτές

Όσο για το παιχνίδι:

1. Tο θετικό είναι ότι ουτε οι Δανοί ούτε οι Τούρκοι κατάφεραν να νικήσουν .

2. Για την συνέχεια, δεν άλλαξε και τίποτα.. Eμείς Πρωταθλητές Ευρώπης και αυτοί Αλβανοί με μηδαμινή ποδοσφαιρική και όχι μονo ιστορια

Το παράδειγμα που έδωσες δεν νομίζω ότι αντιπροσωπεύει τον ελληνικό λαό όταν μιλάμε για έναν ακροδεξιό και ναρκομανή

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio [Σήμερα, στις 01:41]

μας βοηθησανε και στους ολυμπιακους τα παιδια και χαρις σε αυτους τα καταφεραμε...αρα πρεπει να τους χαιδεψουμε τα κεφαλια...να τους πουμε και ευχαριστω γιατι τσαμπα δουλευαν

ο φατος Κλανο πρεπει να ζητησει συγνωμη νομιζω...

Φάε κλάσε έπρεπε να λέγετε με αυτά που λέει :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perlepes [Σήμερα, στις 01:09]

ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΜΙΛΑΤΕ ΣΟΒΑΡΑ??Ο ΑΛΛΟΣ ΕΚΑΙΓΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΡΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.ΑΥΤΟΝ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΣΟΥΝ ΣΤΟ ΞΥΛΟ?μην λεμε οτι ναναι....οταν ο αλβανος ηρθε στην ελλαδα και εριξε τον μισθο ενος εργατη στον πατο....τι να πουμε???ο ελληνας απο την φυση του δεν δουλευει πολλες ωρες για λιγα λεφτα αντιθετα με τους αλβανους,σκεφτειτε μονο αν δεν ηταν αλβανοι μεσα στην ελλαδα και οι μισθοι εργατων ηταν κανονικοι οπως παλια ποσοι ελληνες θα ειχαν δουλεια.επειδη ειμαι απο ηπειρο απο Αρτα και ειναι κοντα στα γιαννενα που ειναι τα συνορα και εχει πολλους αλβανους ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΝΑ ΒΑΡΑΝΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΣΟΥ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΠΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙς ΤΠΤ??ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΖΗΣΕΙ?ΝΑ ΦΟΒΑΣΕ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΕΡΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΣΕ.ΔΛΔ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ.οι πιο πολλοι ζητε στην αθηνα-θεσσαλονικη και ΔΕΝ ξερετε τι γινετε στην επαρχια....αμα ξερατε δεν θα λεγατε αυτα.και κατι αλλο που μου ειχε πει αλβανος οταν ημουν καπου 15 χρονον σε ενα τσακωμο...μου λεει ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΡΤΑ:: δεν σας περνει να κανετε μ@λ@κιες εδω μεσα.Ε ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥΤ ΕΣΥ ΚΑΙ Η ΧΩΡΑ ΣΟΥ

sorry για τα νευρα αλλα οταν βλεπω κατι τετοια δεν μπορω

Φίλε έχεις απόλυτο δίκιο

Χάνετε η ελληνική περηφάνια και μόνο ταπείνωση νιώθουμε και δεν κάνουμε τίποτα άλλο και μετά θεωρούνε υπερβολή το ξύλο και οι ζημίες

Οικογένεια

Πατρίδα

Θρησκεία

Ξυπνήστε πρόβατα ρεεεεεεε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.