Jump to content


Λάιναξ και torrent = το πιο δύσχρηστο πράγμα έβερ


deninho

Recommended Posts

πάντως και το #7 το ακολούθησα, αλλά και πάλι κάπου σκάλωνε η εγκατάσταση. Κάτι με τον απάτσι έπαιζε. Κάποια άλλη στιγμή, μετά την εξεταστική θα το δοκιμάσω πάλι πάντως, και θα σας ρωτήσω πριν το παρατήσω :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Ρε φιλαράκ, εγώ όταν έστησα το παλιό κατεβαστήρι, πέρασα ένα Xubuntu και ένα Deluge. Το deluge απείρως καλύτερο και ευκολότερο από μTorrent.

Και μάλιστα από package loader τύπου App Store και όχι Sudo apt-get κλπ και με γραφικό περιβάλλον.

Και μετά επειδή έτσι ήθελα (γιατί το linux το κάνει αυτό, ενώ τα windows όχι) ξήλωσα το γραφικό και έστησα το deluge σε daemon mode και έπαιζα μόνο με το webui.

Όλα αυτά σε 2-3 ώρες, απλά εύκολα και χωρίς πολλά πολλά.

Link to comment
Share on other sites

πάντως και το #7 το ακολούθησα, αλλά και πάλι κάπου σκάλωνε η εγκατάσταση. Κάτι με τον απάτσι έπαιζε. Κάποια άλλη στιγμή, μετά την εξεταστική θα το δοκιμάσω πάλι πάντως, και θα σας ρωτήσω πριν το παρατήσω :hehe:

Που σκάλωσες?

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλαράκ, εγώ όταν έστησα το παλιό κατεβαστήρι, πέρασα ένα Xubuntu και ένα Deluge. Το deluge απείρως καλύτερο και ευκολότερο από μTorrent.

Και μάλιστα από package loader τύπου App Store και όχι Sudo apt-get κλπ και με γραφικό περιβάλλον.

Και μετά επειδή έτσι ήθελα (γιατί το linux το κάνει αυτό, ενώ τα windows όχι) ξήλωσα το γραφικό και έστησα το deluge σε daemon mode και έπαιζα μόνο με το webui.

Όλα αυτά σε 2-3 ώρες, απλά εύκολα και χωρίς πολλά πολλά.

Αυτό που εννοείς είναι ότι είναι εύκολο και ο πλέον άσχετος (πχ εγώ) θα τα καταφέρει;

Ή μήπως εννοείς ότι διαθέτεις τις απαιτούμενες εξαιρετικές ικανότητες που χρειάζεται η υλοποίηση του εγχειρήματος;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εννοείς είναι ότι είναι εύκολο και ο πλέον άσχετος (πχ εγώ) θα τα καταφέρει;

Ή μήπως εννοείς ότι διαθέτεις τις απαιτούμενες εξαιρετικές ικανότητες που χρειάζεται η υλοποίηση του εγχειρήματος;

Ο πλέον άσχετος δεν μπορεί να στήσει RSS downloader στο uTorrent. Ίσως όχι ούτε καν uTorrent με ports κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εννοείς είναι ότι είναι εύκολο και ο πλέον άσχετος (πχ εγώ) θα τα καταφέρει;

Ή μήπως εννοείς ότι διαθέτεις τις απαιτούμενες εξαιρετικές ικανότητες που χρειάζεται η υλοποίηση του εγχειρήματος;

Αυτό που εννοεί είναι ότι το όλο εγχείρημα για κάποιον με "βασικές" γνώσεις, μπορεί να καταλάβει το τυφλοσούρτι. Το όλο εγχείρημα κάποιος εντελώς αρχάριος δεν θα το κατάφερνε ακόμα και αν πάταγε μόνο Next.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4171]deninho[/MENTION]

Νομίζω ότι η απάντηση που ζητάς στο 'ερώτημα' σου βρίσκεται στο post 8:

[..]

Πάντως εδώ είμαστε αυτοί που το υποστηρίζουμε να βοηθήσουμε. Αν υπάρχει κάτι που φημίζεται το λαιναξ είναι η κοινότητα του, όπου πολλοί μπορούν να καθοδηγήσουν κάποιον που δεν έχει την εμπειρία σε κάποια πράγματα.

[..]

Δεν βλέπω το λόγο να διαφωνήσουμε σε κάτι που εσύ θεωρείς δύσχρηστο ενώ εγώ εύχρηστο,

[..]

Αν χρειαζόσουν-χρειάζεσαι βοήθεια εδώ είμαστε όσο μπορούμε να βοηθήσουμε.

Άλλη μία κουβέντα για το τί είναι καλύτερο ή όχι δεν νομίζω να βοηθάει κανένα :) Αν έχεις κάποια άλλη απορία σχετικά με το linux θα χαρούμε να σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε.

Υ.Γ. Το λειτουργικό λέγεται linux, όχι λάινουξ, ή λίνουξ ή ό,τι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλαράκ, εγώ όταν έστησα το παλιό κατεβαστήρι, πέρασα ένα Xubuntu και ένα Deluge. Το deluge απείρως καλύτερο και ευκολότερο από μTorrent.

Και μάλιστα από package loader τύπου App Store και όχι Sudo apt-get κλπ και με γραφικό περιβάλλον.

Και μετά επειδή έτσι ήθελα (γιατί το linux το κάνει αυτό, ενώ τα windows όχι) ξήλωσα το γραφικό και έστησα το deluge σε daemon mode και έπαιζα μόνο με το webui.

Όλα αυτά σε 2-3 ώρες, απλά εύκολα και χωρίς πολλά πολλά.

Στον 5ο οδηγό πιθανότατα να έβρισκα και αυτή τη λύση :hehe:

Που σκάλωσες?

Μου έλεγε ότι τα πορτς #τάδε και #ττάδε είναι μπλοκαρισμένα. Δε θυμάμαι περισσότερες πληροφορίες :p

[MENTION=4171]deninho[/MENTION]

Νομίζω ότι η απάντηση που ζητάς στο 'ερώτημα' σου βρίσκεται στο post 8:

indeed. Ήταν ποστ λίγο να πω τον πόνο μου, λίγο να γκρινιάξω, λίγο να δω τι άλλες λύσεις υπάρχουν. Όταν ξαναβρώ καιρό θα ασχοληθώ (εξεταστική προς το παρόν)

Υ.Γ. Το λειτουργικό λέγεται linux, όχι λάινουξ, ή λίνουξ ή ό,τι άλλο.

i know :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκο ομπάμα, ξεκινάς από το πρώτο βήμα λάθος. Στήνεις μπουμπούντου. Γιατί? Δεν χρειάζεσαι καν DM. Στήσε ένα σωστό debian testing, βάλε ένα transmission κ έλεγξε το από παντού (pc, tablet, smartphone) μέσω transgui. Το έχω στήσει σε ένα mybook white light, δουλεύει απροβλημάτιστα 24/7 κ το ελέγχω από παντού, εντός ή εκτός τοπικού δικτύου.

Από τη στιγμή που μάθεις πέντε πράγματα σε σοβαρό λειτουργικό, ΔΕΝ συγκρίνεται με τα υπόλοιπα λειτουργικά που είναι φτιαγμένα για ηλίθιους, ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΕΡΒΕΡ

edit: Κατανάλωση 4W

Link to comment
Share on other sites

περιττό χαρακτηριστικό ο display manager ναι, λάθος όχι. Εκτός αν απαιτείς από τον αρχάριο να πετάει φωτιές στη γραμμή εντολών. Το transmission δε μου κάνει, το ξεκαθάρισα από το πρώτο ποστ. Εν τέλει, μου είπες να κάνω αυτά που έχω πει ότι θέλω να κάνω -στο περίπου-, αλλά δε μου είπες πως.

Σοβαρά λειτουργικά είναι όλα, ανάλογα με τη δουλειά που θες να κάνεις. Απλά είναι ασόβαροι ορισμένοι χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

περιττό χαρακτηριστικό ο display manager ναι, λάθος όχι. Εκτός αν απαιτείς από τον αρχάριο να πετάει φωτιές στη γραμμή εντολών. Το transmission δε μου κάνει, το ξεκαθάρισα από το πρώτο ποστ. Εν τέλει, μου είπες να κάνω αυτά που έχω πει ότι θέλω να κάνω -στο περίπου-, αλλά δε μου είπες πως.

Σοβαρά λειτουργικά είναι όλα, ανάλογα με τη δουλειά που θες να κάνεις. Απλά είναι ασόβαροι ορισμένοι χρήστες.

Η πλειοψηφία των εργασιών που θα κάνεις εντός display manager είναι απο κονσόλα, εκτός και αν θές να τρέχεις και κάποιον περιηγητή για να βλέπεις την διαδικασία χωρίς την χρήση 2ου μηχανήματος. Αν και το ιδανικότερο είναι να το ρίξεις στο δίκτυο σου και με χρήση ssh server/client να το χειρίζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

βρε deninho, ένα NAS με δυνατότητες torrent γιατί δεν το σκέφτεσαι;

πάρε ένα, να σταματήσει και το flame war! :whistling

χαμηλότερη κατανάλωση απο οτιδήποτε άλλο θα έχεις.

πάντως, δεν νοείται χρήστης που ΔΕΝ ασχολείται με linux να κάτσει να μάθει εντολές.

Αν ήθελε, θα το έκανε και στα windows.

Αυτό το λέω και για τους φίλους χρήστες linux sτο νήμα.

Στην αρχή δεν ξέρεις εντολές, μετά μαθαίνεις, εγώ πάντως όταν χρειάστηκε εντολές σε linux αποθαρρύνθηκα αρχικά, γιατί είχα πίεση χρόνου, και δεν ήμουν για τέτοια. Όταν μπόρεσα, έκατσα έμαθα ό,τι γινόταν και το λάτρεψα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4171]deninho[/MENTION]: Σε ένα μηχανάκι κοτσάρεις μία οθόνη, βάζεις debian testing από cd ή usb (χωρίς desktop) κ σετάρεις το ssh να ακούει σε συγκεκριμένη θύρα (μπορείς αρχικά να το αφήσεις και στη default εάν δεν είσαι εξοικιωμένος). Βγάζεις την οθόνη κ δεν το ξαναπειράζεις, παρά μόνο μέσω του δικτύου πλέον. Εάν συνεχίσεις μέσω local network από τον client απλά ανοίγεις μία κονσόλα κ επικοινωνείς μέσω ssh με το server σου. (πχ ssh deninho@192.168.x.x ή ssh -p XXXXX deninho@192.168.x.x). Στήνεις το transmission (ή αν δεν το θες, όποιο άλλο torrentάκι (rtorrent, deluge)) κ του δίνεις μία πόρτα που θα ακούει. Ανοίγεις τη πόρτα στο ρούτερ σου κ είτε μέσω web interface είτε με το transgui επικοινωνείς με το transmission ή όποιο άλλο στο server. Ανοίγεις κανονικά ότι torrent file θέλεις από τον όποιο client σου. Μπορείς επίσης να κάνεις mount τη τοποθεσία που έχεις βάλει να κατεβαίνουν τα αρχεία είτε μέσω nfs είτε μέσω sshfs (συνήθως όταν δεν είμαστε local) στον client.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9830]iraklisvel[/MENTION]. Φίλε δεν συστήνω έτοιμο NAS, διότι τα χαρακτηριστικά του είναι σε κάθε περίπτωση υποδεέστερα από το να φτιάξεις ένα pcάκι μόνος σου κ να πετάξεις linux. Σε κάθε περίπτωση, εκτός εάν το τροποποιήσεις μόνο σου σε επίπεδο λειτουργικό, θα είσαι δεσμευμένος από τις εκάστοτε κλειδωμένες παραξενιές του κατασκευαστή, έστω κ εάν το λειτουργικό τους, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, βασίζεται σε linux kernel

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9907]jojos170304[/MENTION]

αν απλά θες να κατεβάσεις, πετάς τα torrents μέσα και τελειώνει το ζήτημα, πιο απλό δεν υπάρχει από αυτό για κάποιον βιαστικό, είτε είναι NAS έτοιμο, είτε FreeNAS είτε οτιδήποτε.

Στα τορεντ δεν έχει τρελές παραξενιές μια νας συσκευή, από όσο εγώ είδα απο ίδια εμπειρία. Υποκειμενικά το λέω όμως, οκ;

linux kernel οντως, αλλά για κάποιον που θέλει UI έτοιμο, το να στήσει το λειτουργικό σωστά,

ίσως του είναι κόπος και χρόνος, εγώ κι εσύ ίσως το λέμε 'μεράκι', ο άλλος ίσως το λέει 'καθυστέρηση' όμως.

linux ftw αλλά είναι φορές που θες απλά να κάνεις δουλειά απο τα έτοιμα, και δεν μπορείς να κάτσεις να φέρεις τα πάντα στα μέτρα σου (βλ. Linux ατελείωτες δυνατότητες).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε deniho και λοιποί που προσπαθήσατε τα linux και τα βρήκατε δύσκολα:

ΟΚ βρίσκετε τα windows ευκολότερα, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως ότι κάνετε εσείς είναι απόδειξη για το πως είναι τα πράγματα. Χρησιμοποιήστε τα λοιπόν, δεν ενδιαφέρει κανέναν και δεν ενοχλεί κανέναν (με εξαίρεση το γεγονός ότι τα πήρες "δωρεάν" από τη σχολή, το οποίο ενοχλεί εμένα...) αν δεν μπορείς εσύ ή κάποιος άλλος να στήσει ένα μηχανάκι για κατεβαστήρι σε linux.

Οσο για το linux-windows, δεν χρειάζεται να πείσω εγώ εσένα για το αν το linux είναι καλύτερο ούτε εσύ εμένα αν τα winblows είναι καλύτερα. Ο κάθε ένας δοκιμάζει και κρίνει.

Επισημαίνω όμως ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα αδικείτε το linux γιατί η εμπειρία σας είναι σε windows και "δοκιμάζετε" linux μέχρι να βαρεθείτε και περιμένοντας να δείτε τα ίδια πράγματα που βλέπετε στα winblows, δεν είναι έτσι όμως.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε deniho και λοιποί που προσπαθήσατε τα linux και τα βρήκατε δύσκολα:

ΟΚ βρίσκετε τα windows ευκολότερα, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως ότι κάνετε εσείς είναι απόδειξη για το πως είναι τα πράγματα. Χρησιμοποιήστε τα λοιπόν, δεν ενδιαφέρει κανέναν και δεν ενοχλεί κανέναν (με εξαίρεση το γεγονός ότι τα πήρες "δωρεάν" από τη σχολή, το οποίο ενοχλεί εμένα...) αν δεν μπορείς εσύ ή κάποιος άλλος να στήσει ένα μηχανάκι για κατεβαστήρι σε linux.

Οσο για το linux-windows, δεν χρειάζεται να πείσω εγώ εσένα για το αν το linux είναι καλύτερο ούτε εσύ εμένα αν τα winblows είναι καλύτερα. Ο κάθε ένας δοκιμάζει και κρίνει.

Επισημαίνω όμως ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα αδικείτε το linux γιατί η εμπειρία σας είναι σε windows και "δοκιμάζετε" linux μέχρι να βαρεθείτε και περιμένοντας να δείτε τα ίδια πράγματα που βλέπετε στα winblows, δεν είναι έτσι όμως.

Σωστό, και επίσης τα windows δεν έχουνε καμία σχέση με τα windows

παρότι είμαι πολλά χρόνια χρήστης windows και τα τελευταία χρόνια άρχισα να παίζω με τα linux μπορώ να πω ότι σπέρνουν

ιδικά στο κομμάτι δικτύων είναι μανούλες

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.