Jump to content



Λάιναξ και torrent = το πιο δύσχρηστο πράγμα έβερ


deninho

Recommended Posts

Δεν τα βρήκαμε το linux δύσκολο, δύσχρηστο το βρήκαμε.

Μπορείτε να το βρείτε και μπλε άμα θέλετε, δεν θα ενοχληθεί κανένας linux user, ούτε φυσικά σημαίνει ότι είναι μπλε. Αυτό προσπαθώ να πω.

Σωστό, και επίσης τα windows δεν έχουνε καμία σχέση με τα windows

παρότι είμαι πολλά χρόνια χρήστης windows και τα τελευταία χρόνια άρχισα να παίζω με τα linux μπορώ να πω ότι σπέρνουν

ιδικά στο κομμάτι δικτύων είναι μανούλες

Δεν έχω σκοπό να συγκρίνω win - lin ούτε να πείσω κανέναν σας, είτε θετικά είτε αρνητικά.

Θα βοηθήσω οποιονδήποτε με ρωτήσει σχετικά με linux αλλά δεν έχω κανένα λόγο να προσπαθήσω να πείσω κάποιους ότι η ανικανότητά/ τους δεν μπορεί να συνδεθεί/εξισωθεί/ερμηνευτεί με δυσχρηστία. Ο φίλος συγκρίνει μια γραφική εφαρμογή που κάνει ακριβώς αυτό που θέλει στα windows με μια εφαρμογή κονσόλας (αν όχι daemon...) στο Linux και συμπεραίνει ότι το Linux είναι δύσχρηστο.

Τέλος θα ήθελα να επισημάνω ότι χρησιμοποιείτε (σχεδόν αποκλειστικά) winblows για όσα χρόνια χρησιμοποιείτε υπολογιστές και μετά πάτε να κάνετε κάτι σε linux όπου φυσικά δεν έχετε καμία όρεξη να ασχοληθείτε και μετά κραυγάζετε ότι είναι δύσχρηστο. Για δοκιμάστε να ξεκινήσετε με linux και μετά να περάσετε σε windows να δείτε πλάκα...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Επειδή ζήτησες και rss podcast, υπάρχει το podbeuter που μπορείς να δώσεις το url και να σώζει τα νέα(torrents) στο φάκελο που φορτώνει αυτόματα για download το transmission.

Απλά δεν νομίζω ότι δουλεύει με magnet links.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Για να μην παιδεύεσαι next time..

Easy rutorent install script. Rutorrent + irssi+ ftp+ multiuser. Ubuntu/Debian/Fedora

Δοκιμασμένο με Debian Server..σε 2 απομακρυσμένους server..

:p

βρήκα χρόνο και το έστησα έτσι (τα κατάφερα αυτή τη φορά. Αυτό που δεν έλεγε ο άλλος οδηγός είναι, ότι το εν λόγω τουλ είναι για φρέσκια εγκατάσταση). Παίζει μια χαρά. :T:

Έχω μια απορία όμως. Στο ftp (vsftpd), έκανα ένα λογαριασμό που λειτουργεί μια χαρά. Όμως,

α. πως μπορώ να δημιουργήσω άλλο λογαριασμό;

β. Ο άλλος αυτός λογαριασμός να έχει πρόσβαση μόνο σε directories που θα του ορίζω εγώ; και να διαβάζει μόνο, όχι να γράφει

γ. Πως μπορώ να επιτρέψω εκ των υστέρων σε anonymous user (χωρίς να χρειάζεται να βάλει credentials) να διαβάζουν κάποια αρχεία ή directories;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να το βρείτε και μπλε άμα θέλετε, δεν θα ενοχληθεί κανένας linux user, ούτε φυσικά σημαίνει ότι είναι μπλε. Αυτό προσπαθώ να πω.

Δεν έχω σκοπό να συγκρίνω win - lin ούτε να πείσω κανέναν σας, είτε θετικά είτε αρνητικά.

Θα βοηθήσω οποιονδήποτε με ρωτήσει σχετικά με linux αλλά δεν έχω κανένα λόγο να προσπαθήσω να πείσω κάποιους ότι η ανικανότητά/ τους δεν μπορεί να συνδεθεί/εξισωθεί/ερμηνευτεί με δυσχρηστία. Ο φίλος συγκρίνει μια γραφική εφαρμογή που κάνει ακριβώς αυτό που θέλει στα windows με μια εφαρμογή κονσόλας (αν όχι daemon...) στο Linux και συμπεραίνει ότι το Linux είναι δύσχρηστο.

Τέλος θα ήθελα να επισημάνω ότι χρησιμοποιείτε (σχεδόν αποκλειστικά) winblows για όσα χρόνια χρησιμοποιείτε υπολογιστές και μετά πάτε να κάνετε κάτι σε linux όπου φυσικά δεν έχετε καμία όρεξη να ασχοληθείτε και μετά κραυγάζετε ότι είναι δύσχρηστο. Για δοκιμάστε να ξεκινήσετε με linux και μετά να περάσετε σε windows να δείτε πλάκα...

Δεν ξερω που ζεις, τι επαγγελεσαι και τι γνωσεις εχεις, αλλα , συγνωμη κιολας, αυτα που λες δεν εχουν υποσταση.

Ολος ο κοσμος ζει και αναπνεει για τα Windows, 100% true για το desktop κομματι. Σε servers/εταιριες δεν ξερω/δεν με ενδιαφερει τι γινεται.

Γιατι πρεπει να σπασω το κεφαλι μου εν ετη 2013 για να ρυθμισω την καρτα ηχου μου να παιξει σωστα, γιατι πρεπει να επεμβω σε 'txt' αρχεια για να μου παιξει σωστα το skype, γιατι μου κολανε τα εφφε οταν εχω δυνατη vga;

Δεν φταιει ο χρηστης, φταιει το linux.

Tα windows ειναι σαν αυτοματο αμαξι, τιμονι και πεταλια.

Το linux ειναι σαν cockpit αεροπλανου, 100.000 διακοπτες, 8 πεταλια, 3 τιμονια, 2 πιλοτοι και manual 150.000 σελιδων.

Μαντεψε με ποιο απο τα 2 θελει ο χρηστης να παει απο τη Φιλοθεη στο Θησειο για καφε.

Link to comment
Share on other sites

Το linux δεν ειναι για εσενα τοτε.-

Συγνωμη κιολας, αλλα οσο καλο έκανε η canonical για το ubuntu αλλο τοσο κακο κανει για να το καταστρέψει προσπαθωντας να πεισει τους χρηστες οτι ειναι noob friendly.

Κανένας δε σας επιβάλει να βάλετε Linux, δε θα ειστε cool αν το κάνετε.

και και και...

/rant

Link to comment
Share on other sites

βρήκα χρόνο και το έστησα έτσι (τα κατάφερα αυτή τη φορά. Αυτό που δεν έλεγε ο άλλος οδηγός είναι, ότι το εν λόγω τουλ είναι για φρέσκια εγκατάσταση). Παίζει μια χαρά. :T:

Έχω μια απορία όμως. Στο ftp (vsftpd), έκανα ένα λογαριασμό που λειτουργεί μια χαρά. Όμως,

α. πως μπορώ να δημιουργήσω άλλο λογαριασμό;

β. Ο άλλος αυτός λογαριασμός να έχει πρόσβαση μόνο σε directories που θα του ορίζω εγώ; και να διαβάζει μόνο, όχι να γράφει

γ. Πως μπορώ να επιτρέψω εκ των υστέρων σε anonymous user (χωρίς να χρειάζεται να βάλει credentials) να διαβάζουν κάποια αρχεία ή directories;

Δεν έστησες Webmin μέσα απο την εγκατάσταση?

Απο εκει :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω που ζεις, τι επαγγελεσαι και τι γνωσεις εχεις, αλλα , συγνωμη κιολας, αυτα που λες δεν εχουν υποσταση.

Ολος ο κοσμος ζει και αναπνεει για τα Windows, 100% true για το desktop κομματι. Σε servers/εταιριες δεν ξερω/δεν με ενδιαφερει τι γινεται.

Γιατι πρεπει να σπασω το κεφαλι μου εν ετη 2013 για να ρυθμισω την καρτα ηχου μου να παιξει σωστα, γιατι πρεπει να επεμβω σε 'txt' αρχεια για να μου παιξει σωστα το skype, γιατι μου κολανε τα εφφε οταν εχω δυνατη vga;

Δεν φταιει ο χρηστης, φταιει το linux.

Tα windows ειναι σαν αυτοματο αμαξι, τιμονι και πεταλια.

Το linux ειναι σαν cockpit αεροπλανου, 100.000 διακοπτες, 8 πεταλια, 3 τιμονια, 2 πιλοτοι και manual 150.000 σελιδων.

Μαντεψε με ποιο απο τα 2 θελει ο χρηστης να παει απο τη Φιλοθεη στο Θησειο για καφε.

Το Linux ειναι δωρεάν ανάγκη για γνώση και παραμετροποίηση. Οσο εύκολα σου φαίνονται εσένα τα Windows τόσο πιο ακριβά φαίνονται σε μένα για να πάω στο Θησείο. Δεν σε υποχρέωσε κ κανένας..:p

Link to comment
Share on other sites

Το linux δεν ειναι για εσενα τοτε.-

Συγνωμη κιολας, αλλα οσο καλο έκανε η canonical για το ubuntu αλλο τοσο κακο κανει για να το καταστρέψει προσπαθωντας να πεισει τους χρηστες οτι ειναι noob friendly.

Κανένας δε σας επιβάλει να βάλετε Linux, δε θα ειστε cool αν το κάνετε.

και και και...

/rant

Απαντησα σε συγκερκιμενο ποστ που ελεγε για ανικανοτητα χρηστων και δυσχρηστιας κλπ

Ουτε για ubuntu μιλησα ουτε τιποτα.

Προσωπικα μια χαρα περναω την ωρα μου ασχολουμενος τελειως φιλολογικα με διανομες linux, προσπαθωντας να τις στησω σωστα κλπ

Τωρα εχω mint και σε λιγο θα δοκιμασω/ασχοληθω με Opensuse.

anyway, γιατι δεν παραδεχεστε οτι το Linux ειναι πιο δυσχρηστο απο τα windows;

Ουτε κατεκρινα, ουτε μιλησα βρωμικα για το linux. Ισα ισα μου αρεσει.

Αλλα απεχει παρασαγκας απο το να το χρακτηρισεις user-friendly ή να χαρακτηριζεις τον χρηστη ανικανο που δεν το παιζει στα δακτυλα.

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατι να το συγκρίνουμε με τα windows? Ειναι παντελώς ανούσιο αυτο

μηλα-πορτοκαλια

Δεν ειναι για ολους, απλα.

Δε θα χρησιμοποιούσα ποτε τη λέξη δύσχρηστο, μια χαρα ειναι για τη χρηση που προορίζεται.

Αμα για παραδειγμα δυσχρηστίας μου φέρνεις skype και οδηγούς για κάρτες γραφικών και κράζεις οτι ειναι δύσχρηστο το λινουξ ενω στην ουσια οι εταιρίες εχουν το κόλλημα με propertiary κώδικα, παω πασο...:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έστησες Webmin μέσα απο την εγκατάσταση?

Απο εκει :D

κάτι παραπάνω;

έκανα δεύτερο λογαριασμό στο System>Users and Groups, αλλά δεν μπορεί να ανοίξει κανέναν φάκελο του αρχικού χρήστη. Είναι στο ίδιο group. Μπορεί να δει μόνο μέχρι το /home/user1. στους υποφακέλους τρώει άκυρο.

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατι να το συγκρίνουμε με τα windows? Ειναι παντελώς ανούσιο αυτο

μηλα-πορτοκαλια

Δεν ειναι για ολους, απλα.

Δε θα χρησιμοποιούσα ποτε τη λέξη δύσχρηστο, μια χαρα ειναι για τη χρηση που προορίζεται.

Αμα για παραδειγμα δυσχρηστίας μου φέρνεις skype και οδηγούς για κάρτες γραφικών και κράζεις οτι ειναι δύσχρηστο το λινουξ ενω στην ουσια οι εταιρίες εχουν το κόλλημα με propertiary κώδικα, παω πασο...:)

Για οικιακη χρηση μιλαμε, τι μηλα και πορτοκαλια μου λες;

Και οταν βγαλει η Open Source κοινοτητα σοβαρα drivers και ικανά ΙΜ/video-calling προγραμματα, στειλε μου ενα ΡΜ, μεχρι τοτε, αυτα εχουμε αυτα χρησιμοποιουμε.

Link to comment
Share on other sites

Η κοινότητα θα σου βγαλει drivers χωρις να εχει στα χερια της documentation της κάθε συσκευής?

Βγαλαμε δύσχρηστο το linux επειδή δε δουλεύει το Skype.:upside:

Σα να μου λες οτι μια ferrari ειναι μουφα γιατι δε βγαζει λαστιχα η bridgestone για καλυτερο κρατημα, ας δουλεψουν οι εταιριες να σου φτιαξουν το skype που θελεις, το linux που κολλαει...

Το linux δε δημιουργήθηκε για τον οικιακο noob χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

Το linux δε δημιουργήθηκε για τον οικιακο noob χρήστη.

Το linux επισης δε δημιουργηθηκε για να τρεχει σε πλυντηρια και τηλεφωνα αλλα τωρα το κανει.

Μιλαμε για την "κοινοτητα" του linux λες και ειναι μια ενιαια. Το linux ειναι διαφορετικα πραγματα για διαφορετικους ανθρωπους. Για καποιους ειναι οντως ιδανικο λειτουργικο για noob χρηστες (και κανουν φιλοτιμες προσπαθειες να μας πεισουν).

Για καποιους αλλους ειναι η φθηνοτερη λυση να τρεξουν ενα server για προσωπικους η επαγγελματικους σκοπους.

Για αλλους παλι ειναι ενα χομπυ, μια ευκαιρια να μαθουν καποια πραγματα απο την ενασχοληση τους ασχετα αν τελικα πειθονται η οχι για την ανωτεροτητα του απο τον ανταγωνισμο.

Οποτε καλυτερα να μην λες για τι πραγμα το linux "δεν ειναι". Λεγε καλυτερα τι μπορει να γινει αν προκυψει ενδιαφερον και η απαραιτητη επενδυση χρονου. Και χωρις αυτες τις προυποθεσεις φυσικα η απαντηση ειναι "οχι και πολλα"

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι δυσχρηστο το λινουξ...λολ αυτο το λεω ομως εγω...που μου πηρε 3 ωρες να περασω drivers για vga...

Τραβα πες το σε developers/programmers/σε οποιον βλεπει ενα λειτουργικο εκ των εσω και οχι απο τα tabs, bars, start buttons και funcy windows. Δεν θα μπει καν στον κοπο να απαντησει.

Δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να βαλει ενας everyday user λινουξ. Θα τα μισησει 200%.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τρόπο να έχει πρόσβαση κι ο δεύτερος χρήστης στο φάκελο, αλλά εγώ θέλω να έχει πρόσβαση σε ένα συγκεκριμένο subdirectory.

Δηλαδή ο αρχικός χρήστης έχει πρόσβαση στο /home/user1/files και σε ότι υπάρχει από εκεί και κάτω

Θέλω όμως ο δεύτερος χρήστης να μπορεί να δει μόνο το /home/user1/files/sports και αν πάει να πλοηγηθεί στο πάνω επίπεδο να του δίνει σφάλμα. γίνεται; πως

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δεν ξερω που ζεις, τι επαγγελεσαι και τι γνωσεις εχεις, αλλα , συγνωμη κιολας, αυτα που λες δεν εχουν υποσταση.

Ολος ο κοσμος ζει και αναπνεει για τα Windows, 100% true για το desktop κομματι. Σε servers/εταιριες δεν ξερω/δεν με ενδιαφερει τι γινεται.

Γιατι πρεπει να σπασω το κεφαλι μου εν ετη 2013 για να ρυθμισω την καρτα ηχου μου να παιξει σωστα, γιατι πρεπει να επεμβω σε 'txt' αρχεια για να μου παιξει σωστα το skype, γιατι μου κολανε τα εφφε οταν εχω δυνατη vga;

Δεν φταιει ο χρηστης, φταιει το linux.

Tα windows ειναι σαν αυτοματο αμαξι, τιμονι και πεταλια.

Το linux ειναι σαν cockpit αεροπλανου, 100.000 διακοπτες, 8 πεταλια, 3 τιμονια, 2 πιλοτοι και manual 150.000 σελιδων.

Μαντεψε με ποιο απο τα 2 θελει ο χρηστης να παει απο τη Φιλοθεη στο Θησειο για καφε.

Δεν θέλω να πω τι επαγγέλλομαι και τι γνώσεις έχω γιατί δεν θέλω να κάνω συζήτηση με επιχειρήματα "ο μπαμπάς μου είναι πιλότος και ξέρω από F16".

Μπορώ να πω όμως ότι εν έτη 1999 έκανα compile το module για να παίξει η κάρτα τηλεόρασης που είχα σε slackware 7.0. Ειχα μόνο έναν Pentium 100, κανένα άλλο pc και μια dialup σύνδεση χωρίς να έχω τα άπειρα forum ή κανένα γνωστό. Δε θέλω να πω ότι είμαι γαμάτος (δεν το πιστεύω άλλωστε) θέλω να πω ότι αν το έκανα εγώ μπορείς να το κάνεις και εσύ. Η διαφορά μας είναι ότι εγώ τότε είχα σιχαθεί τα windows (αφού είχα μάθει απέξω το key για να κάνω install τα win95) και προσπαθούσα να βρω κάτι άλλο και ήμουν ανοιχτός σε νέους τρόπους.

Μπορώ να πω επίσης ότι στα τελευταία 15 χρόνια έχω δει άτομα από 18 μέχρι 70 χρονών που η πρώτη τους επαφή με υπολογιστές ήταν σε linux να μην έχουν κανένα πρόβλημα και μάλιστα όταν τους δόθηκε η επιλογή, διάλεξαν το linux. Δεν λέω ότι το κάναν όλοι, αλλά αρκετοί για να είναι σαφές ότι δεν ήταν θέμα ευκολίας.

Αντίθετα εσύ (και όλοι οι windows χρήστες που πιπιλάτε την καραμέλα καλό το linux αλλά δύσχρηστο) έχεις μάθει να ανοίγεις τα windows να κατεβάζεις ένα setup.exe και να βγαίνει η χοντρή. Δικαίωμά σου και καλά κάνεις να συνεχίσεις να θες να κάνεις το ίδιο, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να είναι έτσι το linux. Καλά κάνεις και χρησιμοποιείς ότι σου αρέσει, γιατί ασχολείσαι με κάτι που δεν σε ενδιαφέρει;

Αν θες να μιλήσουμε με παραδειγματάκια και εξυπνάδες, η μόνη διαφορά στα αυτοκίνητα "windows XYZ" και "linux 2013" είναι ότι στο ένα το μόνο που βλέπεις είναι 10 κουμπάκια που κάνουν πολύ συγκεκριμένες λειτουργίες (και αυτές όχι πάντα όπως ισχυρίζονται) ενώ στο άλλο βλέπεις 5 κουμπάκια ρυθμισμένα στο preset και με τα οποία μπορείς να ρυθμίσεις παραμέτρους που δεν τις φανταζόσουνα ποτέ ότι ρυθμίζουν σε ένα "αυτοκίνητο".

Είχες ακούσει εσύ για torrent box με web interface πρωτού βγουν κάποιοι να στο πουν σε Linux? Όχι. Αντί να εκτιμήσεις τις δυνατότητες που σου προσφέρει το open source λογισμικό (και που αν ήταν proprietary θα σου το χρέωναν ανάλογα τα max concurrent torrent και τον αριθμό των active connection...) γκρινιάζεις γιατί δεν γίνονται όλα μέσα από ένα κουμπάκι.

Οσο για την κάρτα ήχου και γραφικών κλπ driver:

1) Την παλεύετε; Βγάζω εγώ μια συσκευή για την οποία δε δίνω Driver και φταίει το fsf και το os ? Είναι θέμα των vendor και όχι του free software.

2) Παλιά ήταν χειρότερα τα πράγματα, σήμερα όμως το να έχεις πρόβλημα με drivers στο linux είναι το ίδιο συχνό ή και ποιο σπάνιο με τα γαμω windows. Αν εσύ (και όλοι όσοι θεωρείται εύχρηστα τα windows) διαλέγετε να βλέπετε το χρόνο να κάνετε format install drivers + software, να βάζετε updates, antivirus να κάνετε reboot, να ψάχνετε καθαριστικά για registry, optimizers, defragmenters ποιο εύχρηστα από το να μάθετε 10,20,30 πράγματα όπως το να γράψετε 5 εντολές στην κονσόλα είναι δικό σας θέμα. Είστε ευπρόσδεκτοι να το πιστεύετε αλλά δεν σημαίνει ότι η άποψή σας είναι στηριγμένη.

Κάθε φορά που κάνω grep -R "PIPES_MPLE" σε ένα κατάλογο με δεκάδες καταλόγους και εκατομύρια αρχεία αναρωτιέμαι πως θα το έκανες αυτό στο "εύχρηστο" λειτουργικό σου μέσα σε 2 δευτερόλεπτα όπως το κάνω εγώ κάθε μέρα. Και μπορώ να σου αναφέρω και δεκάδες άλλα παραδείγματα.

Αρκετά με την καραμέλα του εύχρηστου/δύσχρηστου. Η ανικανότητά σου είναι το πρόβλημα. Μην προσβάλλεσαι από τη λέξη, σημαίνει έλλειψη ικανότητας στο συγκεκριμένο θέμα που μιλάμε. Δεν είναι ντροπή. Αντίστοιχα έχεις την ικανότητά σου στα windows την οποία έχεις αποκτήσει με την ενασχόλησή σου με αυτά (αυτό στους φίλους μου θα το χαρακτήριζα ντροπή αλλά εδώ μάλλον το χιούμορ μου θα παρεξηγηθεί).

Τουλάχιστον σταματήστε να τρολάρετε τα thread ανθρώπων που ψάχνουν μια απάντηση και μια βοήθεια με το να τους λέτε ότι αυτό που κάνουν δεν είναι για αυτούς. Αφήστε τον κάθε ένα ελεύθερο να ανακαλύψει τι είναι για αυτόν.

Επαναλαμβάνω ότι ευχαρίστως να βοηθήσω όποιον θέλει και όσο μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

2) Παλιά ήταν χειρότερα τα πράγματα, σήμερα όμως το να έχεις πρόβλημα με drivers στο linux είναι το ίδιο συχνό ή και ποιο σπάνιο με τα γαμω windows. Αν εσύ (και όλοι όσοι θεωρείται εύχρηστα τα windows) διαλέγετε να βλέπετε το χρόνο να κάνετε format install drivers + software, να βάζετε updates, antivirus να κάνετε reboot, να ψάχνετε καθαριστικά για registry, optimizers, defragmenters ποιο εύχρηστα από το να μάθετε 10,20,30 πράγματα όπως το να γράψετε 5 εντολές στην κονσόλα είναι δικό σας θέμα. Είστε ευπρόσδεκτοι να το πιστεύετε αλλά δεν σημαίνει ότι η άποψή σας είναι στηριγμένη.

Ο χρηστης που πραγματικα ξερει να χρησιμοποιει σωστα τα windows δεν κανει ολα αυτα που αναφερεις. Μπορει να κρατησει το συστημα του σε καλη κατασταση χωρις αυτα.

Κάθε φορά που κάνω grep -R "PIPES_MPLE" σε ένα κατάλογο με δεκάδες καταλόγους και εκατομύρια αρχεία αναρωτιέμαι πως θα το έκανες αυτό στο "εύχρηστο" λειτουργικό σου μέσα σε 2 δευτερόλεπτα όπως το κάνω εγώ κάθε μέρα. Και μπορώ να σου αναφέρω και δεκάδες άλλα παραδείγματα.

Το συγκεκριμενο γινεται και απο το ταπεινο cmd με το dir (ψαξε τα switches για recursive) σε συνδυασμο με findstr, το οποιο εχει πολλες λειτουργιες του grep, μεχρι και regex.

Δεν χρειαζεται να μου αναφερεις δεκαδες παραδειγματα, ξερω οτι θα βρεις (αλλα ισως καποιος βρει και αλλα αντιθετα χρησιμοποιωντας μοντερνα windows εργαλεια οπως το powershell)

Με windows ασχολεισαι καθολου? (δεν εννοω να κανεις φορματ στον ασχετο φιλο σου, να του βαλεις το πρωτο δωρεαν AV που θα βρεις και να τον στειλεις στην ευχη του θεου)

Δεν το λεω ειρωνικα, απλως απο το υφος διακρινω ιδιαιτερη αντιπαθεια στα windows που πραγματικα δεν θεωρω οτι τους αξιζει. Δεν εχει προχωρησει μονο το linux απο το 99 που ετρεχες win95 (ηδη απο τοτε παρωχημενο).

Link to comment
Share on other sites

Ο χρηστης που πραγματικα ξερει να χρησιμοποιει σωστα τα windows δεν κανει ολα αυτα που αναφερεις. Μπορει να κρατησει το συστημα του σε καλη κατασταση χωρις αυτα.

Το συγκεκριμενο γινεται και απο το ταπεινο cmd με το dir (ψαξε τα switches για recursive) σε συνδυασμο με findstr, το οποιο εχει πολλες λειτουργιες του grep, μεχρι και regex.

Δεν χρειαζεται να μου αναφερεις δεκαδες παραδειγματα, ξερω οτι θα βρεις (αλλα ισως καποιος βρει και αλλα αντιθετα χρησιμοποιωντας μοντερνα windows εργαλεια οπως το powershell)

Με windows ασχολεισαι καθολου? (δεν εννοω να κανεις φορματ στον ασχετο φιλο σου, να του βαλεις το πρωτο δωρεαν AV που θα βρεις και να τον στειλεις στην ευχη του θεου)

Δεν το λεω ειρωνικα, απλως απο το υφος διακρινω ιδιαιτερη αντιπαθεια στα windows που πραγματικα δεν θεωρω οτι τους αξιζει. Δεν εχει προχωρησει μονο το linux απο το 99 που ετρεχες win95 (ηδη απο τοτε παρωχημενο).

Το συγκεκριμένο που λες δεν ήξερα πως γίνεται αν και ήμουν σίγουρος ότι θα κάτι θα γινόταν και στα windows, αλλά φυσικά με τον windows τρόπο. Δεν έχω χρησιμοποιήσει/ψάξει για το powershell, να σε ρωτήσω αν ξέρεις να κάνει κάτι περισσότερο από οποιοδήποτε unix shell που υπάρχει εδώ και χρόνια; το powershell είναι διαθέσιμο στο pc μου (win7 pro/ultimate η ποια σκατα ειναι τα εταιρικα); Η πρέπει να ψάξω στο νετ για συγκεκριμένες οδηγίες;

Αν μπούμε στη διαδικασία να "πραγματικά ξέρουμε" για να δουλέψει τότε γιατί τα windows είναι ποιο εύχρηστα από το linux;

Και ειρωνικά να το έλεγες, δεν θίγομαι φίλε μου. Είμαι αρκετά τυχερός ώστε εδώ και μερικά χρόνια να μην ασχολούμαι σχεδόν καθόλου. Το 99 δεν έβαζα win98 αλλά 98Β ή πως τα λέγαν και αυτόν τον κωδικό είχα μάθει απέξω. Χάνεις το νόημα αυτού που λέω όμως. Δεν είπα ότι τα win δεν προχωράνε.

Είπα ότι το linux δεν είναι ποιο δύσχρηστο από τα windows. Και αφού με τρόλαρες, δράττομαι της ευκαιρίας να πω άλλο ένα παράδειγμα γιατί το Linux είναι ποιο εύκολο από τα windows. Γιατί πολύ απλά ότι "δύσκολο" και δύσχρηστο έμαθα τότε που έτρωγα τα μούτρα μου για πρώτη φορά το χρησιμοποιώ ακόμα.

Τα windows αλλάζουν ακόμα και αυτό το γαμωκουμπί με το οποίο οι ίδοι έχουν λερώσει όλα τα πληκτρολόγια...

Δεν θα ήθελα να κρίνομαι για το ύφος μου αλλά για αυτά που λέω. Δυστυχώς η γραφή μου προκαλεί παρεξηγήσεις.

Δεν είναι αντιπάθεια, δεν έχω αισθήματα για μερικά δισεκατομμύρια από bit... Δε μου αρέσουν, αλλά το νόημά μου ήταν ότι όσοι δεν τα καταφέρνετε ή δε θέλετε να μάθετε unix σταματήστε να το κατηγορείτε ότι είναι δύσχρηστο.

PS: "Those who don't understand Unix are condemned to reinvent it, poorly."

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.