Jump to content



Λάιναξ και torrent = το πιο δύσχρηστο πράγμα έβερ


deninho

Recommended Posts

Δεν τα βρήκαμε το linux δύσκολο, δύσχρηστο το βρήκαμε.

Είναι πολύ πιο εύκολο στην χρήση από την στιγμή που θα στηθεί....

Ακούω για οδηγούς που δεν υπάρχουν κ.λ.π. να γράφετε πολλοί παραπάνω !

Εγώ προσωπικά έβαλα ubuntu 12.04 lts στο κύριο σύστημά μου, κούμπωσα επάνω όλες τις παλιές συσκευές που ΔΕΝ δούλευαν από την εποχή των WIN Vista λόγω έλλειψης οδηγών (σκάνερς φωτογραφικά της HP, κάρτες τηλεόρασης, κάμερες) και τα πάντα δούλεψαν ρολόι ...

Κάρτα γραφικών ΑΤΙ και δεν έχω πρόβλημα, δορυφορική κάρτα SKystar HD2 που δουλεύει καλύτερα από τα win ... και ότι πρόγραμμα θέλω ΤΣΑΜΠΑ, χωρίς να ψάχνω για σπαστήρια ή γιατί κλείδωσε το @μημeνο ....

Το ξέρω πως σε πολλούς δεν θα αρέσει να ψάχνουν να βρουν εφαρμογές που θα χρησιμοποιήσουν αντί αυτών που χρησιμοποιούσαν σε win αλλά μετά από ένα διάστημα είσαι κομπλέ.

Αν πας στα linux με νοοτροπία Win τότε θα τα χάσεις ... Απλά δώστε λίγο χρόνο στο λειτουργικό να δείξει τι μπορεί να κάνει !

Είναι τόσο εύπλαστο που κάνεις το οτιδήποτε και με χίλιους δυο τρόπους !

Και εγώ αρχάριος είμαι σε ότι αφορά το linux !! Αλλά με την τριβή έρχεται και γνώση και αποτέλεσμα . Μια φορά το στήνεις τραβάς και έναν καθρέφτη να υπάρχει και θα δουλεύει για πάντα... ακριβώς όπως θες να δουλεύει το δικό σου λειτουργικό.

Το μόνο που μένει είναι να δοκιμάσω να περάσω κάποιο game μέσω playonlinux να δω τι κάνει ... Αν πετύχει , τότε bye, bye win και για τα games ...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply
Το συγκεκριμένο που λες δεν ήξερα πως γίνεται αν και ήμουν σίγουρος ότι θα κάτι θα γινόταν και στα windows, αλλά φυσικά με τον windows τρόπο. Δεν έχω χρησιμοποιήσει/ψάξει για το powershell, να σε ρωτήσω αν ξέρεις να κάνει κάτι περισσότερο από οποιοδήποτε unix shell που υπάρχει εδώ και χρόνια; το powershell είναι διαθέσιμο στο pc μου (win7 pro/ultimate η ποια σκατα ειναι τα εταιρικα); Η πρέπει να ψάξω στο νετ για συγκεκριμένες οδηγίες;

Δεν εχω ασχοληθει εκτενως ουτε εγω με powershell. Το 2008 Ειχα δει και διαβασει τα βασικα της πρωτης εκδοσης του (τωρα ειναι στην 3.0). Ως shell μου φανηκε οτι δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο το bash. Καποια πραγματα μαλιστα που εκανε λογω του object based προσανατολισμου του μου εκαναν εντυπωση, αλλα για να ειμαι ειλικρινης δεν θυμαμαι γιατι εχει περασει πολυς καιρος.

Το κυριοτερο προβλημα με τα windows shells (ειτε cmd ειτε οποιοδηποτε αλλο) ειναι οτι τα χρησιμοποιεις σε ενα περιβαλλον που οι περισσοτερες εφαρμογες δεν εχουν φτιαχτει για να οδηγουνται (και) απο γραμμη εντολων. Ομως για βασικη διαχειριση συστηματος και αρχειων δυσκολα θα βρεις κατι που δεν μπορεις να το καταφερεις ακομα και με το απλο cmd σε συνδυασμο με vbscript και WMI. Χωρις να λεω οτι ειναι απαραιτητα ευκολο.

Στα 7 υπαρχει ηδη το pwershell. Στα XP μπορεις να το κατεβασεις δωρεαν. Vista δεν θυμαμαι αν πρεπει επισης να το κατεβασεις

Αν μπούμε στη διαδικασία να "πραγματικά ξέρουμε" για να δουλέψει τότε γιατί τα windows είναι ποιο εύχρηστα από το linux;

Είπα ότι το linux δεν είναι ποιο δύσχρηστο από τα windows. Και αφού με τρόλαρες, δράττομαι της ευκαιρίας να πω άλλο ένα παράδειγμα γιατί το Linux είναι ποιο εύκολο από τα windows. Γιατί πολύ απλά ότι "δύσκολο" και δύσχρηστο έμαθα τότε που έτρωγα τα μούτρα μου για πρώτη φορά το χρησιμοποιώ ακόμα.

Απο ποτε η ανταλλαγη αποψεων θεωρειται trolling?

Καποιος ειπε για οποιοδηποτε λογο οτι το βρισκει πιο δυσχρηστο απο τα windows. Εσυ απο εκει κατεληξες να μιλας για format, registry cleaners, antivirus και να θεωρεις δεδομενο οτι αποτελουν την καθημερινοτητα ολων των windows χρηστων. Το οτι σου επισημαινω οτι δεν ισχυει δεν με βαζει (ελπιζω) αυτοματα στην παραταξη αυτων που θεωρουν το linux δυσχρηστο.

Και γιατι δηλαδη ειναι περιεργο οτι καποιος πρεπει να ασχοληθει με τα windows για να μαθει? Η ευχρηστια θα ερθει μετα.

Οταν καποιος λεει για δυσχρηστια σε Linux δεν εννοει οτι τα κλικι κλικι της εγκαταστασης ειναι πιο δυσκολα ουτε οτι το εικονιδιο του firefox στο desktop ειναι πιο δυσκολο να το βρεις. Μαλλον εννοει οτι παντα θα υπαρχει μια πιθανοτητα κατι συγκεκριμενο που θα θες να μην μπορεις να το κανεις χωρις σημαντικο κοπο.

Πχ προσφατα διαβαζοντας forums ετυχε να δω προβληματα που αντιμετωπιζουν οσοι εχουν centos και προσπαθουν να εγκαταστησουν vlc, ενω στην ιδια διανομη απ'οτι φαινεται δεν βρισκεις το mate desktop στα repositories.

Μην κολλησεις στα συγκεκριμενα ουτε να πεις αλλαξε διανομη, γιατι τοτε θα εχεις εσυ χασει το νοημα.

Προβληματα τετοιου ειδους απ'οτι φαινεται παντα θα υπαρχουν και αυτο για μενα (προσωπικα) ειναι σοβαρο παραδειγμα δυσχρηστιας. Οχι δεν καθιστα απο μονο του το linux γενικως "δυσχρηστο"

Δεν θα ήθελα να κρίνομαι για το ύφος μου αλλά για αυτά που λέω. Δυστυχώς η γραφή μου προκαλεί παρεξηγήσεις.

Δεν είναι αντιπάθεια, δεν έχω αισθήματα για μερικά δισεκατομμύρια από bit... Δε μου αρέσουν, αλλά το νόημά μου ήταν ότι όσοι δεν τα καταφέρνετε ή δε θέλετε να μάθετε unix σταματήστε να το κατηγορείτε ότι είναι δύσχρηστο.

Ισως σταματησουν να το κατηγορουνε οταν οσοι εχουν επιλεξει linux σταματησουν να κατηγορουν τα windows οτι ειναι αχρηστα, μονο για παιχνιδια και γεματα προβληματα (οταν στο 95% των περιπτωσεων προκειται για PEBKAC)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9497]nspattak[/MENTION]

Αυτο που κανεις ειναι ατελειωτο μπλα-μπλα, χωρις πολυ σοβαρα επιχειρηματα.

Αρκετά με την καραμέλα του εύχρηστου/δύσχρηστου. Η ανικανότητά σου είναι το πρόβλημα. Μην προσβάλλεσαι από τη λέξη, σημαίνει έλλειψη ικανότητας στο συγκεκριμένο θέμα που μιλάμε. Δεν είναι ντροπή. Αντίστοιχα έχεις την ικανότητά σου στα windows την οποία έχεις αποκτήσει με την ενασχόλησή σου με αυτά (αυτό στους φίλους μου θα το χαρακτήριζα ντροπή αλλά εδώ μάλλον το χιούμορ μου θα παρεξηγηθεί).

Επετρεψε μου το χαρακτηρισμο ΟΤΙΝΑΝΑΙ.

Δεν ειμαι advanced user, ουτε παιζω τα windows + το linux στα δαχτυλα. 5 πραγματα ομως τα ξερω.

Απο την εποχη των Βιστα, κατα 90%, δεν χρειαζεται ΚΑΝ να βαλεις πουθενα drivers.

Ενα αλλο 80% των ευρεως χρησιμοποιουμενων προγραμματων, δουλευει out of the box.

Eχω βαλει κι δοκιμασει πολλες διανομες.

ΠΟΤΕ, μα ΠΟΤΕ δεν δουλεψαν ολα out of the box.

Δεν φταιει ο χρηστης, ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ LINUX και αυτο οτι και να μου πεις, ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Απο την εποχη των Βιστα, κατα 90%, δεν χρειαζεται ΚΑΝ να βαλεις πουθενα drivers.

:hmm: Έχεις δοκιμάσει ποτέ να εγκαταστήσεις xp/svista/7 σε laptop? Θες x ώρες για το λειτουργικό και άλλες τόσες για drivers. ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΛΕΜΕ.

Κρίνεις από desktop που υπάρχουν κάποιοι MS outdated drivers out-of-the-box, που και πάλι όμως αν θες full functionality θα πρέπει να εγκαταστήσεις ούτως ή άλλως τους drivers του κατασκευαστή.

Eχω βαλει κι δοκιμασει πολλες διανομες.

ΠΟΤΕ, μα ΠΟΤΕ δεν δουλεψαν ολα out of the box.

Δεν φταιει ο χρηστης, ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ LINUX και αυτο οτι και να μου πεις, ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ.

:nono:

Κοίτα δεν ξέρω τι κινεζιές μπορεί να έχεις στα μηχανήματά σου με win_only drivers, αλλά το 95% του hardware που υπάρχει εκεί έξω, παίζει out-of-the-box σε μια διανομή με τελευταίο kernel. Στο μηχάνημα της υπογραφής μου παίζουν όλα, μέχρι και ο δύστροπος canon mp630, χωρίς να υποστηρίζεται από την canon.

Τώρα πώς φταίει το linux για κινεζοσυσκευές με ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ και WIN_ONLY drivers, που οι κατασκευαστές τους δεν δίνουν καν τα specs στην κοινότητα για να φτιάξει drivers, αυτό είναι κάτι που μόνο εσύ καταλαβαίνεις. Σε ενημερώνω πάντως ότι δεν ξέρεις τι λες.:daisy:

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι τα linux ότι κάνεις στο ένα κάνεις και στο άλλο

εγώ προσοπικά μόνο ένα πράγμα δεν μπορώ να δουλέψω στα linux και με τραβάει να μην χώσω linux στο pc και τα έχω στο atom μόνο

το διαχειριστικό της vmware αν και στην έκδοση 5 υπάρχει το web client αλλά :lazy: προτιμώ το vpshere

κατά τα άλλα linux ftw και ιδικά τα server edition :sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Έχετε πλάκα πάντως, keep trolling. Και τα 2 λειτουργικά έχουν τα προβλήματα τους, το μεν καλύπτει κάποιους το δε άλλους. Καθόλου παραγωγικό το τρολλάρισμα που έχετε ρίξει.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε πλάκα πάντως, keep trolling. Και τα 2 λειτουργικά έχουν τα προβλήματα τους, το μεν καλύπτει κάποιους το δε άλλους. Καθόλου παραγωγικό το τρολλάρισμα που έχετε ρίξει.

Τρολαρισμα αρχηγε μου ειναι ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ποστ.

Εμεις τουλαχιστον πλακωνομαστε, πεταμε και κανα επιχειρημα κλπ

Εσυ τι βγηκες να πεις;

ΜΗΝ ΤΡΟΛΑΡΕΤΕ;;;;

Ε να μην υπαρξει ποτε νημα windows vs linux, pc vs consoles, intel vs AMD γιατι το μεν και το δεν καλυπτουν τους χρηστες.

Να μην ξαναυπαρξει αντιπαραθεση ποτε και πουθενα, τα παντα ειναι επιλογες και τους καλυπτουν ολους.

Πραγματικα, whatever dude

Link to comment
Share on other sites

Έχετε πλάκα πάντως, keep trolling. Και τα 2 λειτουργικά έχουν τα προβλήματα τους, το μεν καλύπτει κάποιους το δε άλλους. Καθόλου παραγωγικό το τρολλάρισμα που έχετε ρίξει.

Οσο και να μεγαλώνω, μια στο τόσο θα πέσω στη λούμπα να νομίζω ότι μιλάω σοβαρά με άτομα που θεωρούν ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΤΟ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΝ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ τους.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με χαλάει κάποιος να έχει δοκιμάσει 5 λεπτά μία διανομή, και να εκφερει άποψη επειδή δεν του έκανε, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζω ότι κάποια projects που αφορούν κυρίως το desktop έχουν προβλήματα.

Γίνεται πιο παραγωγικοί, ή ανοίξτε άλλο θέμα με windows vs linux, για να συμμετέχω και εγώ. Αλλά παρουσιάστε επιχειρήματα, τα επιχειρήματα του στύλ "90% των drivers υπάρχουν out of the box απο τα vista", είναι σαν να λέμε ότι σε όσους μας έχει κάτσει να περάσουμε 3-4 drivers μετά τα vista, ανήκουμε στην ομάδα των "Γκαντέμηδων Α.Ε".

Edit: Και όποιος πιστεύει ότι έχει 100% υποστήριξη σε linux ας ρωτήσει εμένα που το χρησιμοποιώ κατα κόρον παντού, είτε desktop είτε server. Και ναί έχω προβλήματα, αλλά ζώ με αυτά, όπως θα ζούσα με προβλήματα αν είχα windows. Κανένα δεν είναι τέλειο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9497]nspattak[/MENTION]

Αυτο που κανεις ειναι ατελειωτο μπλα-μπλα, χωρις πολυ σοβαρα επιχειρηματα.

Επετρεψε μου το χαρακτηρισμο ΟΤΙΝΑΝΑΙ.

Δεν ειμαι advanced user, ουτε παιζω τα windows + το linux στα δαχτυλα. 5 πραγματα ομως τα ξερω.

Απο την εποχη των Βιστα, κατα 90%, δεν χρειαζεται ΚΑΝ να βαλεις πουθενα drivers.

Ενα αλλο 80% των ευρεως χρησιμοποιουμενων προγραμματων, δουλευει out of the box.

Eχω βαλει κι δοκιμασει πολλες διανομες.

ΠΟΤΕ, μα ΠΟΤΕ δεν δουλεψαν ολα out of the box.

Δεν φταιει ο χρηστης, ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ LINUX και αυτο οτι και να μου πεις, ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ.

Ατελείωτο μπλα μπλα δεν είναι. προφανώς δεν έχεις ιδέα για τι μιλάω.

Δεν ξέρω τι ξέρεις και τι όχι και δεν είμαι εδώ για να σε κρίνω. Από αυτά που λες είναι προφανές ότι χρησιμοποιείς win για κάποια χρόνια. Μάλλον προσπάθησες να μιμηθείς κάποια από αυτά που tutorials και οδηγούς που βρήκες στο internet (πιθανόν μέσα σε αυτό το forum ή στα "γειτονικά") για linux και ψιλο έφαγες τα μούτρα σου, πιθανόν με μερική επιτχυχία.

Σου εξηγώ αναλυτικότατα ότι αυτό δε σημαίνει ότι είναι δύσχρηστα αλλά εσύ επιμένεις οτι ΕΧΕΙΣ ΕΣΥ ΔΙΚΙΟ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΤΟΥ ΟΤΙ "ΕΧΕΙ ΑΘΗΝΑΙΚΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ". Πάσο.

Οσοι νομίζετε ότι όλα παίζουν "κατά 90%" από τα vista και μετά, να σας θυμίσω ότι την ίδια καραμέλα ακούω από τα win95 και μετά με το plug n play και ακόμα στο 90% είμαστε. Στα 98 "φτιαχτήκαν ότι προβλήματα υπήρχαν στα 95". Μετά η διόρθωση έγινε στα 98Β. Μετά στα 2000. Μετά στα XP, μετά στα XP SP3. Τα vista περιέργως σας φάνηκαν κακά αλλά τα 7 είναι ΟΚ.

Αρκετά από μένα, σας κούρασα νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

καλα εξηγηστε μου τωρα γιατι η ιστοσελιδα του facebook και αλλες οπως το youtube παει με 2fps (opera / firefox) σε φρεσκοφορμαρισμενο μηχανημα με mint cinnamon x64

μιας και ειστε Οφφ τοπικ τελειως ας ρωτησω μπας και παρω την απαντηση μου

Link to comment
Share on other sites

καλα εξηγηστε μου τωρα γιατι η ιστοσελιδα του facebook και αλλες οπως το youtube παει με 2fps (opera / firefox) σε φρεσκοφορμαρισμενο μηχανημα με mint cinnamon x64

μιας και ειστε Οφφ τοπικ τελειως ας ρωτησω μπας και παρω την απαντηση μου

Σου έχω γράψει και στο δικό σου θέμα, απλά να ξέρεις ότι η υποστήριξη του adobe flash, έχει σταματήσει για τον firefox και τους σχετικούς browser(opera,κ.α) στο linux. Μόνο με τον chromium έχεις υποστήριξη λόγω του δικού του Plugin pepper-flash. Ρώτα στο νήμα σου όμως απο εδώ και πέρα. :p

Link to comment
Share on other sites

Οσοι νομίζετε ότι όλα παίζουν "κατά 90%" από τα vista και μετά, να σας θυμίσω ότι την ίδια καραμέλα ακούω από τα win95 και μετά με το plug n play και ακόμα στο 90% είμαστε. Στα 98 "φτιαχτήκαν ότι προβλήματα υπήρχαν στα 95". Μετά η διόρθωση έγινε στα 98Β. Μετά στα 2000. Μετά στα XP, μετά στα XP SP3. Τα vista περιέργως σας φάνηκαν κακά αλλά τα 7 είναι ΟΚ.

Αρκετά από μένα, σας κούρασα νομίζω.

You are doing that blah-blah thing again.

Ξερω, δε φταει το linux αλλα εγω.

Στα windows που δουλευουν ολα, ποιος φταιει;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.