Jump to content


Χρήσιμες πληροφορίες για το Ubuntu 12.10


ΣτοΠαραΠεντε

Recommended Posts

Πάντως για την ταμπλέτα μου βρήκα τι πρέπει να κάνω:

How To Properly Mount Android 4.0+ Devices In Ubuntu Using Go-mtpfs ~ Web Upd8: Ubuntu / Linux blog

Αυτή η μέθοδος κολλά το ΛΣ. Βρήκα εδώ μια άλλη:

Mounting Archos 5 internet tablet to Ubuntu Desktop - Forum.ArchosFans.com

Δεν ξέρω αν ισχύει και για τις ταμπλέτες άλλων εταιρειών, με την έννοια ότι θα πρέπει και σε αυτές να ρυθμιστεί ο τρόπος που βλέπει το Ubuntu το σκληρό δίσκο τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Όταν ο Firefox δεν ανταποκρίνεται, μού εμφανίζεται το παρακάτω μήνυμα. Πώς μπορώ να διαπιστώσω αν όντως είναι ακόμη σε λειτουργία από προηγούμενη χρήση και πώς μπορώ να κάνω τερματισμό, για να αποφύγω την επανεκκίνηση; Επίσης, πολύ συχνά κολλάνε τα πλήκτρα του πληκτρολογίου κι αρχίζουν να γράφουν χωρίς τελειωμό, πχ πάω να γράψω "νησί" κι αρχίζει να γράφει νησσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ. Κάνω κάτι λάθος; Πατάω κανονικά τα πλήκτρα, αλλά δεν ξέρω τι παθαίνει το πληκτρολόγιο.

post-4773-1416077156,24_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε κονσόλα να γράψεις το

ps auxw | grep firefox

και μετά να χρησιμοποιήσεις το νούμερο δίπλα από το username σου στην εντολη kill για να απαλλαγείς από την πεθαμένη εφαρμογή π.χ.

kill -9 2476

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το εκτελέσιμο; Και πώς μπορώ να εγκαταστήσω τον Iron στο 12.10; Ακολούθησα τις οδηγίες που βρήκα εδώ http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1356994

αλλά το τερματικό αδυνατεί να βρει το αρχείο. Το αρχείο έχει αποθηκευτεί σε ένα φάκελο με όνομα "Δημόσιος", που δημιούργησα για να αποθηκεύω εφαρμογές και προγράμματα, αλλά δεν ξέρω πώς μπορώ να δηλώσω στο τερματικό πού να ψάξει. Στο CNnet βρήκα το απευθείας εκτελέσιμο αρχείο για Debian, το εγκατέστησα και προς μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι μού άνοιξε νέο παράθυρο του Chromium, που σημαίνει ότι το βλέπει σαν το ίδιο και το αυτό.

Ευτυχώς ο Opera δουλεύει κανονικά και φορτώνει τα παιχνίδια του facebook:

http://www.liberiangeek.net/2012/06/opera-12-released-how-to-install-it-in-ubuntu-12-04-precise-pangolin/

To Wine πώς χρησιμοποιείται; Προσπάθησα να τρέξω το Robin Hood: the Legend of Sherwood (Windows 98/ME/2000/XP) χωρίς αποτέλεσμα. Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις του Wine προσπάθησα να προσθέσω την εφαρμογή setup.exe και run.exe του παιχνιδιού, αλλά κόλλησε. Μήπως πρέπει να δοκιμάσω κάτι άλλο αντί του Wine;

post-4773-1416077180,2484_thumb.jpg

post-4773-1416077180,3109_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σήμερα έκανα 3 επανεκκινήσεις, καθώς η οθόνη κάτι παθαίνει, γεμίζει κάθετες ρίγες ή βούλες και μετά μαυρίζει. Και δε νομίζω ότι ευθύνονται τα παιχνίδια του fb. Μήπως έπαθε κάτι η κάρτα γραφικών ή πρέπει να κάνω επανεγκατάσταση; Δεν μπορώ να βρω κάποιο πρόγραμμα προστασίας από ιούς να δω εάν κόλλησα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Με live cd κάνει τα ίδια;

Δεν το δοκίμασα. Η αλήθεια είναι ότι το σκέφτηκα, αλλά δεν μπόρεσα να βρω το δισκάκι που έκαψα, οπότε θα ετοιμάσω σύντομα καινούριο. Πάντως, ξεκίνησα έλεγχο του συστήματος από το BIOS του φορητού, αλλά δεν το συνέχισα, λόγω χρόνου. Θα ανεβάσω φωτό με το σφάλμα που ανέκυψε. Επίσης, θα ανεβάσω και φωτό με τις... «ζωγραφιές» που κάνει ο φορητός. Σκέφτομαι να εγκαταστήσω την καινούρια έκδοση, τη 13.04, αλλά δεν ξέρω αν έχει σταθεροποιηθεί. Και παρόλο που έχω διπύρηνο επεξεργαστή AMD Turion 64, μήπως να αποφεύγω τις εκδόσεις των 64bit;

Γιατί στην ιστοσελίδα του Ubuntu διατίθεται η έκδοση 12.04 αντί της 12.10; Λογικά η δεύτερη δεν είναι πιο πρόσφατη; Ευτυχώς που τη βρήκα εδώ:

http://releases.ubuntu.com/

Link to comment
Share on other sites

Ιδού τα «χιονισμένα τοπία» του Ubuntu. Κάτι ανάλογο κάνει όταν φορτώνει από το μενού εισόδου του χρήστη στην επιφάνεια εργασίας του Λ.Σ.

post-4773-1416077452,9037_thumb.jpg

post-4773-1416077453,1199_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση 12.10 είναι εκτός υποστήριξης πλέον. Ή θα πας στη νεότερη 13.04 ή στην έκδοση μακράς διάρκειας υποστήριξης 12.04

Εκ πρώτης όψεως δείχνουν προβλήματα στην κάρτα γραφικών όταν παίζει με πολλά χρώματα, αλλά αν δε δοκιμάσεις το livecd ή liveusb θα βεβαιωθούμε αν φταίει η κάρτα ή μήπως φταίει ο driver.

Link to comment
Share on other sites

Με το live cd τι πρέπει να κάνω ακριβώς; Θυμάμαι ότι πριν χρόνια το cd του Ubuntu είχε και έλεγχο συστήματος, εκτός κι αν ήταν έλεγχος του οπτικού μέσου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά όπως τα βλέπω μου κάνουν για artifacts από κάρτα γραφικών. Δοκίμασε να το τρέξεις από LiveCD όπως είπαν τα παιδιά παραπάνω. Κάνε κανένα update αν δεν είναι ενημερωνένο. Τί κάρτα γραφικών έχει το μηχάνημα? Τι drivers χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.