Jump to content



Χρήσιμες πληροφορίες για το Ubuntu 12.10


ΣτοΠαραΠεντε

Recommended Posts

Επειδή δεν ξέρω πώς βλέπουμε το υλικό και λογισμικό του Η/Υ στην έκδοση 12.10, το μόνο που βρήκα ως πληροφορία είναι τα εξής:

μνήμη: 3,6 GB

επεξεργαστής: AMD Turion 64X2 Mobile Technology TL-56 × 2

γραφικά: Gallium 0.4 on ATI RS690

Μόνο την κάρτα γραφικών βρήκα. Νομίζω ότι η ήχου αναφέρεται στις ρυθμίσεις ήχου.

Κάτι άσχετο: πριν μέρες έκαψα μία εκ των 12.04 και 13.04, αλλά αμέλησα να γράψω την έκδοση πάνω στο DVD και δεν ξέρω με ποιον τρόπο μπορώ να δω τη σχετική πληροφορία όποτε ανοίγω το περιεχόμενο του DVD. Βασικά, μπορώ να το δω σε live, αλλά δεν έχω διάθεση να παίζω με τέτοιες δοκιμές, άσε που ίσως μού χρειαστεί στο μέλλον αυτός ο τρόπος που ψάχνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply
Επειδή δεν ξέρω πώς βλέπουμε το υλικό και λογισμικό του Η/Υ στην έκδοση 12.10,

[...]

Δοκίμασε τις παρακάτω εντολές σε κονσόλα και κάνε paste τα αποτελέσματα:

Πληροφορίες για το CPU


$ cat /proc/cpuinfo

Πληροφορίες για τη RAM


$ cat /proc/meminfo

Όποια συσκευή έχει αναγνωρίσει ο πυρήνας πάνω στην μητρική


$ lspci

Περισσότερες πληροφορίες για USB συσκευές


$ lsusb

[...] το μόνο που βρήκα ως πληροφορία είναι τα εξής:

μνήμη: 3,6 GB

επεξεργαστής: AMD Turion 64X2 Mobile Technology TL-56 × 2

γραφικά: Gallium 0.4 on ATI RS690

Μόνο την κάρτα γραφικών βρήκα. Νομίζω ότι η ήχου αναφέρεται στις ρυθμίσεις ήχου.

Κάτι άσχετο: πριν μέρες έκαψα μία εκ των 12.04 και 13.04, αλλά αμέλησα να γράψω την έκδοση πάνω στο DVD και δεν ξέρω με ποιον τρόπο μπορώ να δω τη σχετική πληροφορία όποτε ανοίγω το περιεχόμενο του DVD. Βασικά, μπορώ να το δω σε live, αλλά δεν έχω διάθεση να παίζω με τέτοιες δοκιμές, άσε που ίσως μού χρειαστεί στο μέλλον αυτός ο τρόπος που ψάχνω.

Για να δείς ποιά έκδοση Ubuntu τρέχεις κοιτάς τα αρχεία:


$ cat /etc/issue
$ cat /etc/lsb-release

ή τρέχεις την εντολή:


$ lsb_release -a

Σε LiveDvD δεν ξέρω αν είναι το ίδιο αλλά επειδή είναι LiveDvD μπορείς απλά να το φορτώσεις και να δείς. Νομίζω φαίνεται και στον BootLoader

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις εντολές είμαστε υποχρεωμένοι να τις ξέρουμε; Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μου με προγραμματισμό κι όποτε χρειάστηκε να δώσω κάποια εντολή, ήταν πάντα από ιστοσελίδες για linux κτλ ή από μέλη του The Lab. Όσοι χρησιμοποιούμε linux πρέπει να αρχίσουμε να μαθαίνουμε και προγραμματισμό; Αν ναι, με ποια γλώσσα να ξεκινήσω; Υπάρχει κάποια εφαρμογή/πρόγραμμα για linux που διδάσκει σε αρχάριους προγραμματισμό, έστω και τα βασικά;

Link to comment
Share on other sites

Οι εντολές του linux δεν έχουν καμία σχέση με τον προγραμματισμό. Αν θέλεις να μάθεις να προγραμματίζεις είναι άλλο θέμα. Ξεκίνα με καμιά Pascal ή C και περνάς σε C++, Java, Perl ή Php, ανάλογα σε τι θέλεις να προγραμματίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις εντολές είμαστε υποχρεωμένοι να τις ξέρουμε; Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μου με προγραμματισμό κι όποτε χρειάστηκε να δώσω κάποια εντολή, ήταν πάντα από ιστοσελίδες για linux κτλ ή από μέλη του The Lab. Όσοι χρησιμοποιούμε linux πρέπει να αρχίσουμε να μαθαίνουμε και προγραμματισμό; Αν ναι, με ποια γλώσσα να ξεκινήσω; Υπάρχει κάποια εφαρμογή/πρόγραμμα για linux που διδάσκει σε αρχάριους προγραμματισμό, έστω και τα βασικά;

Οι εντολές για την κονσόλα δεν είναι προγραμματισμός όπως δεν είναι προγραμματισμός και οι εντολές για το CMD στα windows (ούτε στο MS-DOS). Κάθε λειτουργικό εκτός από κάποιο φιλικό προς το χρήστη περιβάλλον εργασίας έχει και ένα λίγο πιο advanced συνήθως χωρίς φρου-φρου και ιστορίες (βλέπε παράθυρα, pop-up κλπ).

Τέλος για να σου απαντήσω στις ερωτήσεις σου:

Όχι δεν θα έπρεπε, όχι δεν χρειάζεται να μάθεις προγραμματισμό. Παρόλα αυτά μπορείς να ασχοληθείς αν σε ενδιαφέρει σε οποιδήποτε περιβάλλον εργασίας είσαι (windows, linux, macos, κλπ).

Τις εντολές για κονσόλα που περιέγραψα, με την πολύ χρήση τις μαθαίνεις και τις θυμάσαι. Αν θες να ασχοληθείς περσσότερο και σε ενδιαφέρει κοίτα για το πώς δουλεύει το linux από τον πυρήνα και το κέλυφος (shell). Υπάρχουν πάρα πολλά άρθρα στο Ιντερνετ και καλά βιβλία για αρχάριους στο linux. Αν επισκευτείς ένα μεγάλο βιβλιοπωλείο θα βρεις κάτι λογικά, αν ψάξεις και δεν βρεις εδώ είμαστε να σε οδηγήσουμε.:victory:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Οι εντολές για την κονσόλα δεν είναι προγραμματισμός όπως δεν είναι προγραμματισμός και οι εντολές για το CMD στα windows (ούτε στο MS-DOS). Κάθε λειτουργικό εκτός από κάποιο φιλικό προς το χρήστη περιβάλλον εργασίας έχει και ένα λίγο πιο advanced συνήθως χωρίς φρου-φρου και ιστορίες (βλέπε παράθυρα, pop-up κλπ).

Τέλος για να σου απαντήσω στις ερωτήσεις σου:

Όχι δεν θα έπρεπε, όχι δεν χρειάζεται να μάθεις προγραμματισμό. Παρόλα αυτά μπορείς να ασχοληθείς αν σε ενδιαφέρει σε οποιδήποτε περιβάλλον εργασίας είσαι (windows, linux, macos, κλπ).

Τις εντολές για κονσόλα που περιέγραψα, με την πολύ χρήση τις μαθαίνεις και τις θυμάσαι. Αν θες να ασχοληθείς περσσότερο και σε ενδιαφέρει κοίτα για το πώς δουλεύει το linux από τον πυρήνα και το κέλυφος (shell). Υπάρχουν πάρα πολλά άρθρα στο Ιντερνετ και καλά βιβλία για αρχάριους στο linux. Αν επισκευτείς ένα μεγάλο βιβλιοπωλείο θα βρεις κάτι λογικά, αν ψάξεις και δεν βρεις εδώ είμαστε να σε οδηγήσουμε.:victory:

Το γνωστό βιβλίο "Linux για βλάκες" αξίζει; Ή έχει τα πολύ βασικά και δεν επαρκεί; Οι εντολές που δίνουμε σε ένα ΛΣ είναι σταθερές ή όποιος ξέρει μπορεί να δημιουργήσει δικές του; Είχα την αίσθηση ότι οι εντολές βασίζονται στη γλώσσα που διαβάζει το ΛΣ και ουσιαστικά αποτελούν μετάφρασή της σε ανθρώπινη γλώσσα, συγκεκριμένα την αγγλική.

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο δεν το ξέρω, αλλά υπάρχουν πολλά για αρχάριους. Βρες ένα με καλές κριτικές και πάρε ή ψάξε για οδηγούς στο internet, υπάρχουν πάμπολλοι. Οι εντολές στα λινουξοειδή είναι σχεδόν ίδιες παντού. Φυσικά μπορείς να φτιάξεις και δικές σου να κάνεις κάτι που σε βολεύει, αν δεν γίνεται με τις υπάρχουσες.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωστό βιβλίο "Linux για βλάκες" αξίζει; Ή έχει τα πολύ βασικά και δεν επαρκεί;

Δεν το γνωρίζω, έχει καλές κριτικές στο internet?

Οι εντολές που δίνουμε σε ένα ΛΣ είναι σταθερές ή όποιος ξέρει μπορεί να δημιουργήσει δικές του;

Το linux βασίζεται στο unix ένα άλλο αρκετά παλιό λειτουργικό σύστημα. Πάρα πολλές εντολές είναι ίδιες στο linux / unix (και κατ' επέκταση mac-OS που βασίζεται στο BSD. Γενικά προσωπικά έχω ασχοληθεί και έχω μάθει εντολές γιατί είναι ίδιες μεταξύ linux distributions.

Είχα την αίσθηση ότι οι εντολές βασίζονται στη γλώσσα που διαβάζει το ΛΣ και ουσιαστικά αποτελούν μετάφρασή της σε ανθρώπινη γλώσσα, συγκεκριμένα την αγγλική.

Εμμ, όχι ακριβώς. Σχεδόν όλες οι εντολές στο Linux είναι γραμμένες σε C και έχουμε μόνο το εκτελέσιμο (ο κώδικας είναι open source αλλά πρέπει να τον κατεβάσεις ξεχωριστά. Πολλές επίσης από τις βασικές εντολές του Linux είναι από τον πυρήνα τον ίδιο. Και τέλος κάποιες έρχονται από το κέλυφος και χρησιμοποιούν μία Script γλώσσα (shell-script). Την μετάφραση σε ανθρώπινη γλώσσα δεν την κατάλαβα..

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε: ξαφνικά η οθόνη έγινε πορτοκαλί, έκανα επανεκκίνηση, αλλά δεν έδινε σήμα η οθόνη ούτε η έξοδος VGA. Έβγαλα τις μνήμες και αναβόσβηναν τα λαμπάκια, που σημαίνει ότι καταλάβαινε πως δεν είχε μνήμες επάνω. Μάλλον έχει χαλάσει η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Ή συμβαίνει κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Με ποιον τρόπο μπορώ να ελέγξω αν έχει βλάβη η κάρτα γραφικών, η μητρική ή ο επεξεργαστής του φορητού μου; Έχω έναν της Acer, αλλά λογικά πρέπει να βρω ίδιο ή συμβατό μοντέλο; Από τη στιγμή που ο φορητός δε δίνει σήμα σε εξωτερική οθόνη, σημαίνει ότι πρόκειται για βλάβη της κάρτας γραφικών ή μπορεί να είναι και θέμα μητρικής/επεξεργαστή; Η λυχνία ένδειξης λειτουργίας του επεξεργαστή άναβε κανονικά, άρα είναι θέμα γραφικών. Το θέμα είναι ότι βρήκα μια μεταχειρισμένη στα 100 ευρώ, που με τα μεταφορικά φτάνει τα 130. Με τόσα αγόραζα καινούρια. Υπάρχει μια αμερικάνικη εταιρεία που κατασκευάζει καινούριες κάρτες γραφικών για παλιά μοντέλα, αλλά μιλάμε ότι για το δικό μου κοστίζει κάπου στα 160-180 δολάρια, χωρίς τα μεταφορικά. Απορώ πώς δεν υπάρχουν ηλ.καταστήματα με αποθέματα άθικτων ανταλλακτικών για παλιούς υπολογιστές. Είναι δυνατόν να ξεπουλούνται όλα τα τεμάχια του εκάστοτε προϊόντος;

Έχω την υποψία ότι με την πάροδο του χρόνου καταστράφηκε η θερμοαγώγιμη πάστα της κάρτας γραφικών μου και ως εκ τούτου προκλήθηκε υπερθέρμανση της κάρτας, η οποία με τη σειρά της παρέδωσε πνεύμα. Κι επειδή τον είχα ανοιχτό για τουλάχιστον 10 ώρες ημερησίως και θερμαινόταν αρκετά παρά τους 3 ανεμιστήρες της βάσης... το κακό δεν άργησε να συμβεί. Μια άλλη εξήγηση είναι ότι προκάλεσα κάποια βλάβη στην κάρτα από τις πολλές γροθιές που έφαγε ο φορητός μου.

Link to comment
Share on other sites

Α, μάλιστα. Ίσως γι'αυτό δεν έχω λάβει απάντηση εδώ και μέρες. Όχι τίποτα άλλο, αλλά σκοπεύω να αγοράσω τη μεταχειρισμένη κάρτα που βρήκα. Τουλάχιστον να βεβαιωθώ πως δεν είναι θέμα άλλου υλικού μέρους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.