Jump to content



Κάρτα Ήχου για (~) μουσική


BloodMage

Recommended Posts

  • Replies 284
  • Created
  • Last Reply

Με 6 inch ηχεια θα εισαι μια χαρα πιστευω.

Ελπιζω να εχεις και χωρο να τα στησεις σχετικα μακρυα το ενα απο το αλλο.

Αν τα κολλησεις πανς σε τοιχο να επιλεξεις μοντελο που να εχει το bass reflex απο μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ,θα σου προτείνω δυο mainstream απλές λύσεις που είναι ότι πρέπει για σένα ,απο ελληνικό μαγαζί σε καλές τιμές (ίδιες με thomann απο ότι είσαι)

http://athensproaudio.gr/computer-audio-gr/kartes-ixou/usb-el/lexicon-alpha-el.html

Υπάρχουν και πιο εξειδικευμένες λύσεις αλλά πιστεύω στα λεφτά τους ,και για τη δουλειά που τα θες είναι κόμπλα...

http://athensproaudio.gr/recording-gr/ixeia-monitor/energa-monitors/m-audio-bx5-d2.html

Συνολικό κόστος γύρω στα 265 ,συν κάτι καλωδιακια-σκατακια θα πάει κι άλλο...

Δε νομίζω ότι αξίζει να πας παραπάνω...

Ρωτα το μαγαζί αν μπορείς να τα ακούσεις...

Αν είχες πολύ χώρο στο γραφείο σου θα σου έλεγα να πάρεις τα 8αρια ηχεία,αλλά είναι τέρατα σε μέγεθος,και για τη μουσική που ακούς δεν ξέρω αν πολυβοηθανε τα εξτρα μπάσα,αυτα είναι πιο πολύ για αυτα που ασχολούμαι εγώ,για ηλεκτρονικά πράγματα...:cool:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ,θα σου προτείνω δυο mainstream απλές λύσεις που είναι ότι πρέπει για σένα ,απο ελληνικό μαγαζί σε καλές τιμές (ίδιες με thomann απο ότι είσαι)

Lexicon Alpha - Athens Pro Audio Store

Υπάρχουν και πιο εξειδικευμένες λύσεις αλλά πιστεύω στα λεφτά τους ,και για τη δουλειά που τα θες είναι κόμπλα...

M-Audio BX5 D2 (Ζεύγος) - Athens Pro Audio Store

Συνολικό κόστος γύρω στα 265 ,συν κάτι καλωδιακια-σκατακια θα πάει κι άλλο...

Δε νομίζω ότι αξίζει να πας παραπάνω...

Ρωτα το μαγαζί αν μπορείς να τα ακούσεις...

Αν είχες πολύ χώρο στο γραφείο σου θα σου έλεγα να πάρεις τα 8αρια ηχεία,αλλά είναι τέρατα σε μέγεθος,και για τη μουσική που ακούς δεν ξέρω αν πολυβοηθανε τα εξτρα μπάσα,αυτα είναι πιο πολύ για αυτα που ασχολούμαι εγώ,για ηλεκτρονικά πράγματα...:cool:

τα q acoustic λενε τιποτα? πχ τα 2020i?

Link to comment
Share on other sites

Μια λίγο πιο αιρετική πρόταση: ένα ζευγάρι ακουστικά, νομίζω ότι θα εξυπηρετούσε εξίσου καλά!

Με ενα καλο ζευγαρι ακουστικα... ακους απιστευτα!!! Αλλα παραλληλα καταστρεφεις και την ακοη σου.

Εχω αυτα στη κατοχη μου γιανα παιζω κιθαρα ωρες που ολοι ''τον παιρνουν'' :jump1: και για μουσικη ειναι απιστευτα.

Θελουν προσοχη γενικως αυτα τα πραγματα.

AKG K-240 Studio - Thomann Greek Cyberstore

Link to comment
Share on other sites

Για τα q acoustics δεν έχω άποψη ,δεν τα ξέρω δυστυχώς

Σε αυτα τα λεφτά παιρνει top of the line ακουστικά,αλλά επειδή είναι μεταλας ο άνθρωπος,νομίζω ότι δε θελει να ακούει πολύ διακριτικά:D

Και αφού ψάχνεται για σωστό ήχο πάει να πει ότι το εμβαθύνει το πραγμα και δε θέλει να "συμβιβαστεί"...εικάζω...

Link to comment
Share on other sites

Για τα q acoustics δεν έχω άποψη ,δεν τα ξέρω δυστυχώς

Σε αυτα τα λεφτά παιρνει top of the line ακουστικά,αλλά επειδή είναι μεταλας ο άνθρωπος,νομίζω ότι δε θελει να ακούει πολύ διακριτικά:D

Και αφού ψάχνεται για σωστό ήχο πάει να πει ότι το εμβαθύνει το πραγμα και δε θέλει να "συμβιβαστεί"...εικάζω...

οντος τα ακουστικα δεν κανουν για την φαση που ειμαι.

τα ακουστικα ειναι μονο για οταν δεν θελουμε να ενοχλουμε τους αλλους στο σπιτι (δλδ πολυ σπανια)

Εχω αποφασισει να παρω η τα M-Audio BX5 D2 η τα Yamaha HS50M και για καρτα ηχου βλεπουμε αργοτερα

Link to comment
Share on other sites

Τόση μεγάλη διαφορά έχουν τα M-Audio με τα Yamaha?

Γιατί τα M-Audio βγαίνουν 200 Ευρώ περίπου το ζευγάρι, ενώ τα Yamaha 150 το ένα.

:blink::blink:

Τα οποια yamaha παιζει να μη σου αρεσουν και καθολου :hehe:

Ειναι πολυ ιδιαιτερα.

Στα 280 καλα (τα ειχα κιολας) ειναι τα ΚRΚ rokit. Τονιζουν πιο πολυ τα μπασα. Τα yamaha ειναι ασρκετα πιο flat νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Μη τρελενεσαι με τη καρτα ηχου. Δε νομιζω να καταλαβαεις διαφορα απο καρτα σε καρτα με τα ιδια ηχεια.

Αντιθετα μετραει το ''στησιμο'' των ηχειων ωστε να εχεις καλη στερεοφωνια και ο χωρος που θα ακους μουσικη. 5-6 inch ηχεια ειναι καλα για ενα κανονικο δωματιο.

Φροντησε να προμηθευτεις και ειδικα pads για να πατανε πανω τα ηχεια. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα οποια yamaha παιζει να μη σου αρεσουν και καθολου :hehe:

Ειναι πολυ ιδιαιτερα.

Στα 280 καλα (τα ειχα κιολας) ειναι τα ΚRΚ rokit. Τονιζουν πιο πολυ τα μπασα. Τα yamaha ειναι ασρκετα πιο flat νομιζω.

Ρα rokit έχω κι εγώ ,αλλά κανονικά δεν θεωρούνται πολύ καλά για ροκ,υπερτονίζουν τις συχνότητές γύρω στα 80hz ,είναι πιο καλά για hip hop και dance

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με ψήσατε να τσιμπήσω ηχεία + κάρτα ήχου!

Τα M-Audio BX5 D2 + Asus Xonar Essense STX είναι καλός συνδιασμός για ακούς μεταλιές τι λέτε?

Όχι τέτοια καρτα βρε...κάτσε με αυτή που έχεις,ότι είναι τα logitech για ηχεία,είναι και αυτές οι μάρκες για κάρτες ήχου,πεταμένα λεφτά.

Επίσης @ bloodmage άλλο τα m audio ,άλλο τα Yamaha,αν έγραφες μουσική θα σου έλεγα τα yamaha τα οποία είναι υπέρ του δέοντος ουδέτερα και αμπασα,τα m audio είναι πιο mainstream ,πιο allaround,πιο value for money και πολλές άλλες αγγλικές λέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.