Jump to content


Κάρτα Ήχου για (~) μουσική


BloodMage

Recommended Posts

  • Replies 284
  • Created
  • Last Reply

Απλα η καρτα που πρότεινα πιο πάνω τα δέχεται απευθειας,σε κάρτες onboard η σαν την asus πρέπει να συμβιβαστεις με mini Jack η RCA καλωδιακια,και οι πολλοί ανταπτορες δε βοηθούν τον ηχου,τα σκας που τα σκας...

Link to comment
Share on other sites

Μη τρελενεσαι με τη καρτα ηχου. Δε νομιζω να καταλαβαεις διαφορα απο καρτα σε καρτα με τα ιδια ηχεια.

Αντιθετα μετραει το ''στησιμο'' των ηχειων ωστε να εχεις καλη στερεοφωνια και ο χωρος που θα ακους μουσικη. 5-6 inch ηχεια ειναι καλα για ενα κανονικο δωματιο.

Φροντησε να προμηθευτεις και ειδικα pads για να πατανε πανω τα ηχεια. ;)

Αυτο εννοω...

the t.akustik Iso-Pad 5 - Thomann Greek Cyberstore

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο ενα μαγαζι κοντα στο σπιτι μου

Ακουσα κατι iCON 5" τα οποια δεν με καλυψαν αλλα ο τυπος εκει συνδεσε και ενα woofer 8" πανω τους και ηταν υπερκομπλε

Μετα ακουσα κατι Alesis Alesis M1Active MKII | Skroutz.gr

Μου αρεσαν αρκετα μπορω να πω! και χωρις woofer

Τελος ακουσα και κατι NEUSONIC (καπως ετσι) 8" τα οποια να πω την αληθεια δεν μου αρσαν

τωρα το μονο που θελω πλεον ειναι να ακουσω τα M-Audio

Link to comment
Share on other sites

Tα alesis είναι καλά πάντως,τα m audio πρέπει να έχουν λιγότερα μπασα

οποτε παιζει να μην μου "αρεσουν"

Τα μονα ηχεια που θα επαιρνα απο εκει ειναι τα Alesis

ΕΡΩΤΗΣΗ: Θελω να συνδεσω 2 πηγες ηχου πανω στα ηχεια....οποτε παμε σε μεικτη??η σε μια καρτα ηχου??

Link to comment
Share on other sites

Παίζει...άκουσε τα πάντως,η διαφορά στα λεφτά είναι μεγάλη,αμα πας για 300αρι το συζητάμε σε άλλη βάση,πας για πιο σοβαρά ηχεία,πάνω απο 5 ίντσες γουφερ,αλλά μια καρτουλα τη θες ...

******* να σκασεις τόσα λεφτά και να έχεις παλι ηχο απο onboard καρτα..οπότε ξανασκεψου το για την αρχική μου πρόταση...

Πρέπει να κατασταλαξεις στο τι ανάγκες έχεις και ρεαλιστικά τι μπάτζετ εχεις

Link to comment
Share on other sites

Παίζει...άκουσε τα πάντως,η διαφορά στα λεφτά είναι μεγάλη,αμα πας για 300αρι το συζητάμε σε άλλη βάση,πας για πιο σοβαρά ηχεία,πάνω απο 5 ίντσες γουφερ,αλλά μια καρτουλα τη θες ...

******* να σκασεις τόσα λεφτά και να έχεις παλι ηχο απο onboard καρτα..οπότε ξανασκεψου το για την αρχική μου πρόταση...

Πρέπει να κατασταλαξεις στο τι ανάγκες έχεις και ρεαλιστικά τι μπάτζετ εχεις

πες πως σε χρηματα παμε στο 300αρι για ηχεια

γιατι αποτι βλεπω δεν με καλυπτουν τα 5"

Link to comment
Share on other sites

Tα alesis τα θεωρώ αρκετά εως πολύ καλά,αλλά αν θες να γκρεμίσεις το σπίτι ,πάρε τα m audio σε οχταρια...

Απλα στο λέω αυτό ,γιατί οσο πιο καλό είναι ενα μόνιτορ,είναι πιο φλατ ο ήχος,χωρις χρωματισμούς και μπορεί εσένα να σου ακουστεί ψόφιο...άλλο αν θα ακούσεις λεπτομέρειες που δεν ήξερες ότι υπάρχουν σε δίσκους τριανταετιας ξέρω γω...

Για αυτό προτείνω m audio γιατί απευθεινονται περισσότερο στο μεσο χομπιστα παρα στον κολλημένο τεχνοκράτη στουντιακια συνθέτη μουσικής.

Τα m audio τα οχταρια τα προηγούμενα ,τα έχει φίλος μου που φτιάχνει κι αυτός ηλεκτρονική μουσική,και τα είχε πάρει για μπάτζετ ηχείο και καλά,αλλά απο μπασα και ένταση σκοτώνουν μιλάμε ,απλα δεν είναι ότι πιο καθαρό και φλατ υπάρχει.

Για να καταλαβαινόμαστε,τα m audio είναι υπερκαραχλιδα μπροστά σε οποιοδήποτε logitech ,creative και τέτοια...

Και τα πενταρια,τα οχταρια άντε γεια...

Το αυτό και για τις κάρτες ηχου,και τα ακουστικά.

Αυτα που βγάζουν όλες αυτές οι εταιρείες ,όπως και κάτι corsair και τέτοια είναι αστεία μπροστά σε αυτα που παίρνεις με τα ίδια λεφτά σε studio κατηγορίες,είναι για τα θύματα του μάρκετινγκ

Link to comment
Share on other sites

Tα alesis τα θεωρώ αρκετά εως πολύ καλά,αλλά αν θες να γκρεμίσεις το σπίτι ,πάρε τα m audio σε οχταρια...

Απλα στο λέω αυτό ,γιατί οσο πιο καλό είναι ενα μόνιτορ,είναι πιο φλατ ο ήχος,χωρις χρωματισμούς και μπορεί εσένα να σου ακουστεί ψόφιο...άλλο αν θα ακούσεις λεπτομέρειες που δεν ήξερες ότι υπάρχουν σε δίσκους τριανταετιας ξέρω γω...

Για αυτό προτείνω m audio γιατί απευθεινονται περισσότερο στο μεσο χομπιστα παρα στον κολλημένο τεχνοκράτη στουντιακια συνθέτη μουσικής.

Τα m audio τα οχταρια τα προηγούμενα ,τα έχει φίλος μου που φτιάχνει κι αυτός ηλεκτρονική μουσική,και τα είχε πάρει για μπάτζετ ηχείο και καλά,αλλά απο μπασα και ένταση σκοτώνουν μιλάμε ,απλα δεν είναι ότι πιο καθαρό και φλατ υπάρχει.

Για να καταλαβαινόμαστε,τα m audio είναι υπερκαραχλιδα μπροστά σε οποιοδήποτε logitech ,creative και τέτοια...

Και τα πενταρια,τα οχταρια άντε γεια...

Το αυτό και για τις κάρτες ηχου,και τα ακουστικά.

Αυτα που βγάζουν όλες αυτές οι εταιρείες ,όπως και κάτι corsair και τέτοια είναι αστεία μπροστά σε αυτα που παίρνεις με τα ίδια λεφτά σε studio κατηγορίες,είναι για τα θύματα του μάρκετινγκ

οποτε πρεπει ασαπ να ακουσω τα M audio

υπαρχει βεβαια και η αλλη λυση.......να μην παρω τα 8αρια αλλα να παρω τα 5αρια και αν δω οτι τελικα δεν με καλυπτουν τσιμπαω και ενα σαμπ....σωστα??

και κατι αλλο που σκεφτικα μολις......στο μαγαζι που ακουσα τα ηχεια ηταν πολυ πιο μεγαλο απο 15τμ οποτε παιζει γιαυτο τα 5" να μου φανικαν "λιγα" ?

αποτι ξερω ο χορος παιζει πολυ μεγαλο ρολο......οσο μεγαλυτερος ειναι τοσο μεγαλυτερο ηχειο/watt θες....σωστα??

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το μεγαθος, πολυ πιθανον να σου φανηκαν "λιγα" επειδη τα ακουσες σε μεγαλο χωρο. Προσωπικα τα δικα μου (5'') τα θεωρω υπερβολη για το δωματιο που τα εχω τοποθετημενα (~15 τ.μ.)

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω και κάτι άλλο;

Audioengine 5+ - Reviews

Λένε ότι σε συνδυασμό με το D1 της ίδιας εταιρείας παίζουν πολύ αξιόλογα.

Όσο αφορά στην ανάγκη προενίσχυσης των ηχείων η απάντηση είναι εξαρτάται. Τα περσσότερα από τα monitors έχουν ενσωματωμένο τελικό ενισχυτή, οπότε θεωρητικά μπορούν να οδηγηθούν απευθείας από την κάρτα ήχου (αν και υπάρχει μία τεράστια συζήτηση εάν είναι καλύτερα να υπάρχει προενίσχυση ή είναι προτιμότερη η απευθείας σύνδεση της πηγής με τον τελικό ενισχυτή). Σε περίπτωση που τα ηχεία δεν έχουν ενσωματωμένο ενισχυτή είναι -προφανώς- αναγκαία η ενίσχυση.

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω και κάτι άλλο;

Audioengine 5+ - Reviews

Λένε ότι σε συνδυασμό με το D1 της ίδιας εταιρείας παίζουν πολύ αξιόλογα.

Όσο αφορά στην ανάγκη προενίσχυσης των ηχείων η απάντηση είναι εξαρτάται. Τα περσσότερα από τα monitors έχουν ενσωματωμένο τελικό ενισχυτή, οπότε θεωρητικά μπορούν να οδηγηθούν απευθείας από την κάρτα ήχου (αν και υπάρχει μία τεράστια συζήτηση εάν είναι καλύτερα να υπάρχει προενίσχυση ή είναι προτιμότερη η απευθείας σύνδεση της πηγής με τον τελικό ενισχυτή). Σε περίπτωση που τα ηχεία δεν έχουν ενσωματωμένο ενισχυτή είναι -προφανώς- αναγκαία η ενίσχυση.

Πανεμορφα!! ειδικα τα ασπρα!! αλλα πολυ ακριβα δεν ειναι για 5"?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες Yamaha και KRK είναι εντελώς διαφορετικός ήχος και ηχεία. Προσωπικά, ακούγοντας μερικά monitors (μεταξύ των οποίων και τα Yamaha και τα KRK) κατέληξα στα RP-6. Τα Yamaha εντυπωσιάζουν σε πρώτη ακρόαση από τις πολύ έντονες μεσαίες που έχουν, φαίνονται ως τα πλέον διάφανα ηχεία για editing σε φωνή και καθαρά όργανα, αλλά δεν προτείνονται για ακροάσεις γιατί πολύ απλά κουράζουν!

Είναι ξεκάθαρα ένα εργαλείο για μια πολύ συγκεκριμένη δουλειά, και έτσι πρέπει να τους φέρεσαι! Αν τα πάρεις για βασικά ηχεία, πιστεύω ότι μετά από λίγο καιρό θα τα βαρεθείς και θα νιώθεις ότι είναι πολύ λαμπρά (και ίσως να ισχύει)!

my 2 cents

Link to comment
Share on other sites

Παίδες Yamaha και KRK είναι εντελώς διαφορετικός ήχος και ηχεία. Προσωπικά, ακούγοντας μερικά monitors (μεταξύ των οποίων και τα Yamaha και τα KRK) κατέληξα στα RP-6. Τα Yamaha εντυπωσιάζουν σε πρώτη ακρόαση από τις πολύ έντονες μεσαίες που έχουν, φαίνονται ως τα πλέον διάφανα ηχεία για editing σε φωνή και καθαρά όργανα, αλλά δεν προτείνονται για ακροάσεις γιατί πολύ απλά κουράζουν!

Είναι ξεκάθαρα ένα εργαλείο για μια πολύ συγκεκριμένη δουλειά, και έτσι πρέπει να τους φέρεσαι! Αν τα πάρεις για βασικά ηχεία, πιστεύω ότι μετά από λίγο καιρό θα τα βαρεθείς και θα νιώθεις ότι είναι πολύ λαμπρά (και ίσως να ισχύει)!

my 2 cents

Σε ποιο μαγαζι τα ακουσες?

Link to comment
Share on other sites

Και για του λόγου το αληθές ορίστε μία φωτό του συστήματος όπως είναι τώρα, αν κάποιος είναι Πάτρα μπορούμε να κανονίσουμε να ακούσει τα KRK σε πραγματικές συνθήκες!

post-11697-1416077012,5582_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.