Jump to content


Κάρτα Ήχου για (~) μουσική


BloodMage

Recommended Posts

  • Replies 284
  • Created
  • Last Reply
Μεχρι τωρα δεν με εχουν κουρασει ακομα!!

Ο μονος λογος που χαμηλωσα ειναι επειδη μου κανανε παρατηρηση

δεν ξέρω αν το λέω σωστά. Ίσως η λέξη κούραση να μην είναι σωστή. Δεν είναι ενδιαφέρων ο ήχος. Δεν μπορώ να στο εξηγήσω καλύτερα.

Πχ εγώ έχω monitor για το audio production, και τον παλιό καλό μου NAD τελικό ενισχυτή, με NAD ξεχωριστή προενίσχυση, και 2 ηχεία απο ένα παλιόοοοοοοοοοοοοο JVC ολοκληρωμένο στερεο για να ακούω μουσική. Τα ηχεία αν και είναι για το $@#!, αν βάλεις να ακούσεις το ίδιο πράγμα από τα μονιτορ και από τα βρωμο ηχεία θα προτιμήσεις τα .....δεύτερα.

Και είναι αρκετός κόσμος που μου ακούγοντας το ίδιο πράγμα και απο τα 2 διαφορετικά σετ με ρωτάει, τι ηχεία είναι αυτά, και ότι παίζουν πολύ καλά.

Καλά δεν παίζουν απλά ακούγοντας τα monitor ξαφνικά μπορούν να συγκρίνουν ήχο απο monitor, και ήχο απο καργα βαμμένο, εμπλουτισμένο και πάει λέγοντας.

κατα τα άλλα καλά είσαι ρε φιλαράκι? πρέπει να κανονίσουμε να τα πούμε καμια μέρα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν το λέω σωστά. Ίσως η λέξη κούραση να μην είναι σωστή. Δεν είναι ενδιαφέρων ο ήχος. Δεν μπορώ να στο εξηγήσω καλύτερα.

Πχ εγώ έχω monitor για το audio production, και τον παλιό καλό μου NAD τελικό ενισχυτή, με NAD ξεχωριστή προενίσχυση, και 2 ηχεία απο ένα παλιόοοοοοοοοοοοοο JVC ολοκληρωμένο στερεο για να ακούω μουσική. Τα ηχεία αν και είναι για το $@#!, αν βάλεις να ακούσεις το ίδιο πράγμα από τα μονιτορ και από τα βρωμο ηχεία θα προτιμήσεις τα .....δεύτερα.

Και είναι αρκετός κόσμος που μου ακούγοντας το ίδιο πράγμα και απο τα 2 διαφορετικά σετ με ρωτάει, τι ηχεία είναι αυτά, και ότι παίζουν πολύ καλά.

Καλά δεν παίζουν απλά ακούγοντας τα monitor ξαφνικά μπορούν να συγκρίνουν ήχο απο monitor, και ήχο απο καργα βαμμένο, εμπλουτισμένο και πάει λέγοντας.

πιστευω πως ειναι πολυ υποκειμενικο το πως αντιλαμβανεται ο καθενας τον ηχο/την μουσικη

επισης μετραει παρα μα παρα πολυ ο χορος σου και τα ηχεια σου

δεν ξερω τι μονιτορς εχεις και πως τα οδηγεις

το χαρακτηριστικο που εχουν ολα τα μονιτορς ειναι οτι βγαζουν φλατ ηχο....οσο ειναι δυνατον δλδ.....και περισσοτερο απο τα κανονικα ηχεια....δλδ δεν χωματιζουν τον ηχο οπως ειπες και εσυ....βεβαια υπαρχου 100 τροποι να χρωματισεις τον ηχο

Τωρα γιατι διαλεξα μονιτορς για να ακουω μουσικη και οχι κανονικα ηχεια.

ο πρωτος παραγοντας ειναι ο οικονομικος. Με τα λ7 που εδωσα για ηχεια + m-patch θα επαιρνα μονο τον ενισχητη

δευτερον προτιμω 1000 φορες να ακουω φλατ ηχο/original παρα τον καθε αθλιο χρωματισμο του καθε ηχειου (αθλιο κατα τα γουστα μου)

και τριτων οταν μου προτειναν μονιτορ ηχεια και αρχισα να ψαχνω στο νετ (σε ξενα κυριως φορουμς) παρα πολυς κοσμος χρησιμοποιει μονιτορς για να ακουει μουσικη και κανενας δεν εχει αναφερει καποιο παραπονο....ειτε κουραση ειτε οπως θες πες το.

ολα αυτα ειναι θεοριες δικες μου και των αυτιων μου.....εχοντας ακουσει λιγα μονιτορς και πολλα κανονικα/παθητικα ηχεια

απο αυτι σε αυτι πιστευω πως υπαρχουν μεγαλεσ διαφορες

Link to comment
Share on other sites

εχω δυο αποριες. Ισως χαζες :p

1. Τα ηχεια πρεπει να κλεινουν οταν δεν χρησιμοπουουνται απο το κουμπακι Ι/Ο που ειναι πισω??

Λογικα ναι γιατι ζεστενεται λιγο ο ενισχιτης απο πισω

2. Το M-Patch 2 δεν εχει On-Off κουμπακι. Χρειαζεται να το βγαζω απο την πριζα?

Λιγο χαζομαρα τωρα αυτο το πραγμα γιατι ναι μεν δεν ζεστενεται καθολου οποτε και για να μην

εχουν βαλει Ι/Ο σημαινει οτι μαλλον δεν χρειαζεται....αλλα τα φωτακια του ειναι ενοχλητικα την νυχτα

Τα ηχεια να τα κλείνεις,δε χρειάζεται να είναι standby συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τα κλείνω σπάνια, όταν φεύγω από το σπίτι για μέρες. Αν ανοίξεις το manual θα δεις πόσο κατανάλωση έχουν σε stand by, και μετά κρίνε αν αξίζει να τα κλείνεις. Αλλιώς μπορείς να τα βάλεις σε ένα κοινό πολύπριζο με διακόπτη και να τα κλείνεις από εκεί. Το ίδιο πράγμα είναι.

Αμφιβάλλω πάντως αν στα στούντιο κλείνουν τα ηχεία φεύγοντας... (ή τον προενισχυτή αντίστοιχα...)

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα κλείνεις για την κατανάλωση,αλλά επειδή ο μετασχηματιστής και μέρος του τροφοδοτικου είναι διαρκώς υπό τάση ,και οπως και να έχει μειώνεται η ζωή τους...

Για το φόβο των ιουδαίων πιο πολύ...

Επίσης ο ας τον πούμε σπινθήρας η arc που κάνει ο διακόπτης απο ενα φτηνό κλασικό πολυπριζο,όταν τον ανοίγεις/κλείνεις είναι ψιλοεπιβλαβης για τα ευαίσθητα ηλεκτρονικά...παλι στη σφαίρα της υπερβολής,αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα κλείνεις για την κατανάλωση,αλλά επειδή ο μετασχηματιστής και μέρος του τροφοδοτικου είναι διαρκώς υπό τάση ,και οπως και να έχει μειώνεται η ζωή τους...

Για το φόβο των ιουδαίων πιο πολύ...

Επίσης ο ας τον πούμε σπινθήρας η arc που κάνει ο διακόπτης απο ενα φτηνό κλασικό πολυπριζο,όταν τον ανοίγεις/κλείνεις είναι ψιλοεπιβλαβης για τα ευαίσθητα ηλεκτρονικά...παλι στη σφαίρα της υπερβολής,αλλά...

Συμφωνώ, αλλά δεν νομίζω ότι ο διακόπτης που έχουν πάνω τα ηχεία να είναι πολύ ανώτερος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα κλείνεις για την κατανάλωση,αλλά επειδή ο μετασχηματιστής και μέρος του τροφοδοτικου είναι διαρκώς υπό τάση ,και οπως και να έχει μειώνεται η ζωή τους...

Για το φόβο των ιουδαίων πιο πολύ...

Επίσης ο ας τον πούμε σπινθήρας η arc που κάνει ο διακόπτης απο ενα φτηνό κλασικό πολυπριζο,όταν τον ανοίγεις/κλείνεις είναι ψιλοεπιβλαβης για τα ευαίσθητα ηλεκτρονικά...παλι στη σφαίρα της υπερβολής,αλλά...

Εχεις απολυτο δικιο!

και btw μου εκανε μεγαλη εντυπωση που στο athens pro audio και τα δυο παιδια που ασχολι8ικαν μαζι μου

μου παρουσιασαν τα m-audio σαν ενα απο τα χειροτερα μονιτορ! πολυ κραξιμο! (μαλλον δεν εχουν πολυ κερδος απο εκει :p). μονο οσον αφορα τα ηχεια. σε καρτες ηχου κλπ μου ειπαν οτι ειναι καλη

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα,εγώ στα πρότεινα σαν mainstream ΣΧΕΤΙΚΑ φτηνά,επειδή δε γράφεις μουσική αλλά.είσαι ακροατής.

Ότι ολα τα αλλά που είπαμε είναι πιο καλά...είναι...

Τα krk είναι υπερκομπλα,αλλά φαντάζομαι τα πηρες πολύ παραπάνω απο το μπατζετ που λέγαμε...

Όπως εσύ αν ήθελες να.με σμπρωξεις στο μεταλ,δε θα μου έβαζες τους ντεθαδες να κόβουν φλέβες με.δοξαρια βιολιών αλλά κάτι πιο noob friendly...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα,εγώ στα πρότεινα σαν mainstream ΣΧΕΤΙΚΑ φτηνά,επειδή δε γράφεις μουσική αλλά.είσαι ακροατής.

Ότι ολα τα αλλά που είπαμε είναι πιο καλά...είναι...

Τα krk είναι υπερκομπλα,αλλά φαντάζομαι τα πηρες πολύ παραπάνω απο το μπατζετ που λέγαμε...

Όπως εσύ αν ήθελες να.με σμπρωξεις στο μεταλ,δε θα μου έβαζες τους ντεθαδες να κόβουν φλέβες με.δοξαρια βιολιών αλλά κάτι πιο noob friendly...

hahahahaha

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρεπεται και μενα να εκφρασω την ταπεινη μου γνωμη?!?! :p

Εχω στο 'καλο' ας πουμε pc μου μια Asus Xonar D2X με Z5500. Ειμαι ταινιοφιλος οποτε το σετ αυτο το εστησα με τα κριτηρια αυτα... ΑΛΛΑ επειδη 20ωρες το 24ωρο ακουω και μουσικη (METAL :banging:) ,δεν με εχουν απογοητευσει (100%).

Αλλα επειδη θα ασχοληθω και λιγο πιο ζεστα με το θεμα ηχογραφησεων... εχω εδω και καιρο μια M-audio audiophile 2496 να καθεται στο κουτι της οποτε σκεφτομαι να την βαλω στο ιδιο μηχανημα με ενα ζευγαρι monitor που θα παρω αυτες τις μερες (τα ακουσα σημερα δοκιμαστικα,καμια σχεση η μουσικη οταν βγαινει απο monitor). Οποτε θα εναλλασω τις καρτες ηχου με τα αντιστοιχα σετ ηχειων ΑΝΑΛΟΓΑ την κατασταση.

Βεβαια εχω και ενα πιο 'μικρο' pc να καθεται οποτε σκεφτομαι να το στησω αυτο να ειναι μονο για ηχογραφησεις ,ωστε να μην το 'βαραινω' με περεταιρω αχρηστα πραγματακια και κτλ κτλ...

Οποτε δικη μου γνωμη ειναι (αφου δεν ασχολησε με ηχογραφησεις ωστε να θες καλη καρτα για ηχογραφησεις), να παρεις μια ASUS XONAR και να εχεις επανω της και τα Z5500 και ενα ζευγαρι monitor. Και να εναλλασεις...

Προσοχη : Αυτες τις μερες το ψαχνω αρκετα για τα Monitor ,οποτε με βαση αυτα που διαβασα σε διαφορα 'ηχητικα forum' οι περισσοτεροι υποστηριζουν οτι τα Monitor δεν ειναι για πολυωρες ακροασεις μουσικης. Γιατι ακριβως αυτη ειναι η διαφορα μεταξυ ηχειων Hi-Fi και Monitor. Οτι τα ηχεια Hi-Fi 'χρωματιζουν' τον ηχο και ακουγεται πιο ευχαριστα. Ενω στα Monitor ο ηχος ειναι flat και γι αυτο χρησιμοποιουντε κυριως για ηχογραφησεις.

Καλο ειναι να το λαβεις υποψην σου και αυτο...

EDIT : Τωρα ειδα την αγορα των ηχειων σου. Καλοριζικα... αλλα αργα η γρηγορα θα διαπιστωσεις οτι ισως και να σε κουρασει το 'μονιμο' ακουσμα μουσικης απο αυτα. Τα ιδια εχει και ενας φιλος μου που ολη μερα κανει ηχογραφησεις με τις κιθαρες του. Καταευχαριστημενος και αυτος. Το σετακι σου πρεπει να πηγε καπου στα 300+ ε? Επρεπε να την ψαξεις την δουλεια σε κανα ηχητικο forum ,στις αγγελειες.Με 190-200 βρισκεις M-Audio BX8 (θηρια) και Behringer Truth 2031 (αυτα ζαχαρωνω). Εκει να δεις κοπανημα και ενταση.

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρεπεται και μενα να εκφρασω την ταπεινη μου γνωμη?!?! :p

Εχω στο 'καλο' ας πουμε pc μου μια Asus Xonar D2X με Z5500. Ειμαι ταινιοφιλος οποτε το σετ αυτο το εστησα με τα κριτηρια αυτα... ΑΛΛΑ επειδη 20ωρες το 24ωρο ακουω και μουσικη (METAL :banging:) ,δεν με εχουν απογοητευσει (100%).

Αλλα επειδη θα ασχοληθω και λιγο πιο ζεστα με το θεμα ηχογραφησεων... εχω εδω και καιρο μια M-audio audiophile 2496 να καθεται στο κουτι της οποτε σκεφτομαι να την βαλω στο ιδιο μηχανημα με ενα ζευγαρι monitor που θα παρω αυτες τις μερες (τα ακουσα σημερα δοκιμαστικα,καμια σχεση η μουσικη οταν βγαινει απο monitor). Οποτε θα εναλλασω τις καρτες ηχου με τα αντιστοιχα σετ ηχειων ΑΝΑΛΟΓΑ την κατασταση.

Βεβαια εχω και ενα πιο 'μικρο' pc να καθεται οποτε σκεφτομαι να το στησω αυτο να ειναι μονο για ηχογραφησεις ,ωστε να μην το 'βαραινω' με περεταιρω αχρηστα πραγματακια και κτλ κτλ...

Οποτε δικη μου γνωμη ειναι (αφου δεν ασχολησε με ηχογραφησεις ωστε να θες καλη καρτα για ηχογραφησεις), να παρεις μια ASUS XONAR και να εχεις επανω της και τα Z5500 και ενα ζευγαρι monitor. Και να εναλλασεις...

Προσοχη : Αυτες τις μερες το ψαχνω αρκετα για τα Monitor ,οποτε με βαση αυτα που διαβασα σε διαφορα 'ηχητικα forum' οι περισσοτεροι υποστηριζουν οτι τα Monitor δεν ειναι για πολυωρες ακροασεις μουσικης. Γιατι ακριβως αυτη ειναι η διαφορα μεταξυ ηχειων Hi-Fi και Monitor. Οτι τα ηχεια Hi-Fi 'χρωματιζουν' τον ηχο και ακουγεται πιο ευχαριστα. Ενω στα Monitor ο ηχος ειναι flat και γι αυτο χρησιμοποιουντε κυριως για ηχογραφησεις.

Καλο ειναι να το λαβεις υποψην σου και αυτο...

EDIT : Τωρα ειδα την αγορα των ηχειων σου. Καλοριζικα... αλλα αργα η γρηγορα θα διαπιστωσεις οτι ισως και να σε κουρασει το 'μονιμο' ακουσμα μουσικης απο αυτα. Τα ιδια εχει και ενας φιλος μου που ολη μερα κανει ηχογραφησεις με τις κιθαρες του. Καταευχαριστημενος και αυτος. Το σετακι σου πρεπει να πηγε καπου στα 300+ ε? Επρεπε να την ψαξεις την δουλεια σε κανα ηχητικο forum ,στις αγγελειες.Με 190-200 βρισκεις M-Audio BX8 (θηρια) και Behringer Truth 2031 (αυτα ζαχαρωνω). Εκει να δεις κοπανημα και ενταση.

καλα κανεις και εκφραζεις την αποψη σου!! αλλωστε γιαυτο ειμαστε εδω!

κοιταξε να δεις...εγω τα ζ5500 τα ειχα (τα πουλησα) 5+ χρονια!

απο την πρωτη στιγμη δεν μου αρεσε ο ηχος τους για μουσικη!

αλλα δεν ασχολι8ικα γιατι ηταν 5.1 με πολλα μπασα και για παιχνιδια+ταινιες που το ηθελα πιο πολυ μου κανανε και με το παραπανω

ε αργοτερα πηρα και την X-FI και καπως βελτιωθηκε η κατασταση οποτε τα κρατησα για λιγο καιρο ακομα

μεγαλωνοντας ομως σταματισα να παιζω παιχνιδια (καθολου χρονος και ορεξη μετα τη δουλεια :p )

οποτε αλλαξαν οι προτερεοτητες και γειρανε πιο πολυ στην μουσηκη!

γιαυτο επελεξα να μεταβω σε μονιτορ στερεο συστημα

και στο αμεσο μελλον θα τσιμπησω και το γουφερακι το 10αρι της KRK μαζι με μια focusrite scarlett 2i2

Επισης εχω ριξει τρελο ψαξημο και στο νετ αλλα εχω ακουσει αρκετα μονιτορ και πιστεψε με τα KRK εχουν καμια σχεση με τα M-Audio....βεβαια ουτε η τιμη εχει καμια σχεση!! Και για τον χωρο μου τα 6αρια ειναι πολυ κομπλε!

Τωρα οσον αφορα το αν κουραζουν τα μονιτορ η οχι μεχρι στιγμης το πιο πολυ που εχουν δουλεψει συνεχομενα ειναι 8 ωρες. Και δεν με κουρασαν!!! Πρωτη φορα διαβαζω παντος οτι κουραζει ο φλατ ηχος απο τα μονητορ

τεσπα τα γραφω και στο ποστ #103

αλλα αφου υπαρχουν και αλλα παιδια εδω μεσα που εχουν μονιτορ ας μας που και αυτοι την αποψη τους οσον αφορα

για το ακουσμα μουσικης απο μονιτορ και αν τους εχουν κουρασει [MENTION=22047]vagelisda[/MENTION] [MENTION=11697]eloydark[/MENTION] [MENTION=10167]rory[/MENTION] [MENTION=6900]AnimaTronic[/MENTION] [MENTION=28933]Rage[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τα krk τα 5αρια (μικρο δωματιο)με μια focusrite 24 pro dsp και τα έχω κάνει multimedia πια :p απο μουσική και ταινίες μέχρι ράδιο...αμα ακουσετε games δε...θα πατε για τσισα μετα...

μέχρι δεν υπάρχει κ α μ ι α περιπτωση να έβαζα sonar και logitech και τέτοια...και μονο που σκέφτομαι ποσά λεφτά έχουν τα μεν και τα δε ,μου φαίνεται αστείο που το συζητάμε παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τα krk τα 5αρια (μικρο δωματιο)με μια focusrite 24 pro dsp και τα έχω κάνει multimedia πια :p απο μουσική και ταινίες μέχρι ράδιο...αμα ακουσετε games δε...θα πατε για τσισα μετα...

μέχρι δεν υπάρχει κ α μ ι α περιπτωση να έβαζα sonar και logitech και τέτοια...και μονο που σκέφτομαι ποσά λεφτά έχουν τα μεν και τα δε ,μου φαίνεται αστείο που το συζητάμε παιδιά...

Θυμαμαι πιτσιρικας οταν ημουν ,ειχα παει στο σπιτι ενος γνωστου. Τοτε ειχε απο τα 'Κ Α Λ Α' hi-fi, απο τα πρωτα με 5.1 .Και εκατσα λιγο στο pc του και επαιξα το Thief. Ακουγα ψιθυρους απο πισω μου ,το βελος να ερχεται απο το βαθος του διαδρομου του χωλ. Ηταν απιστευτο ακουσμα για τα τοτε δεδομενα και την τοτε ηλικια. Πιστευω λοιπον οτι ενα τετοιο ακουσμα - setup για games και ειδικα ταινιες ειναι αναντικαταστατο. Οποτε δεν θεωρω οτι πρεπει να το συγκρινουμε ,ποσο μαλλον να υποβαθμιζουμε με 'γελια'.:innocent:

Link to comment
Share on other sites

οπως ειχαμε πει και νωριτερα σε τουτο κιολας το thread,δε συζηταμε αν καποιος θελει ντε και καλα surround,εκει πραττει διαφορετικα,να ομως υπαρχει εστω και υποψια συγκρισης ενος οποιουδηποτε ηχειου που προοριζεται για pc,βαλε το πιο high end που σου ερχεται,με τα krk που λεμε εδω,που θεωρειται απο τις προσιτες μαρκες,με ολο το σεβασμο,για γελια τουλαχιστον...

Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρο hijack μιας και υπαρχει το θεμα.

Ποια καρτα ηχου προτεινεται για μουσικουλα και παιχνιδακια.

Με ενδιαφερει να εχει και καλη(σχετικα) ενισχυση για ακουστικα.

Ειμαι αναμεσα σε xonar dx/dgx και xfi xtreme audio/recon3d.

Noob here.

So μην βαρατε!!

Sent from my Optimus L5 using Tapatalk.

Link to comment
Share on other sites

οπως ειχαμε πει και νωριτερα σε τουτο κιολας το thread,δε συζηταμε αν καποιος θελει ντε και καλα surround,εκει πραττει διαφορετικα,να ομως υπαρχει εστω και υποψια συγκρισης ενος οποιουδηποτε ηχειου που προοριζεται για pc,βαλε το πιο high end που σου ερχεται,με τα krk που λεμε εδω,που θεωρειται απο τις προσιτες μαρκες,με ολο το σεβασμο,για γελια τουλαχιστον...

Κανεις δεν διαφωνει οτι τα monitor

ειναι οτι καλυτερο για να 'βγαινει' ο ηχος. Εξου και το 97% της χρησιμοτητας τους, επεξεργασια ηχου. Το βρισκεις ομως τυχαιο οτι πολλα στουντιο και ηχολυπτες παραλληλα με τα monitor εχουν και απλα ηχεια;

Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρο hijack μιας και υπαρχει το θεμα.

Ποια καρτα ηχου προτεινεται για μουσικουλα και παιχνιδακια.

Με ενδιαφερει να εχει και καλη(σχετικα) ενισχυση για ακουστικα.

Ειμαι αναμεσα σε xonar dx/dgx και xfi xtreme audio/recon3d.

Noob here.

So μην βαρατε!!

Sent from my Optimus L5 using Tapatalk.

Εγω ειμαι υπερ της Xonar.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.