Jump to content



Κάρτα Ήχου για (~) μουσική


BloodMage

Recommended Posts

Ούτε μια στιγμή δεν με έχει κουράσει ο ήχος, αν θες να τον χρωματίσεις είναι πολύ εύκολο με τα διάφορα εφέ των καρτών ήχου. Με κουράζει όταν ακούω μουσική σε gaming ηχεία και χάνονται όλα κάτω από ένα βουητό.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 284
  • Created
  • Last Reply
Κανεις δεν διαφωνει οτι τα monitor

ειναι οτι καλυτερο για να 'βγαινει' ο ηχος. Εξου και το 97% της χρησιμοτητας τους, επεξεργασια ηχου. Το βρισκεις ομως τυχαιο οτι πολλα στουντιο και ηχολυπτες παραλληλα με τα monitor εχουν και απλα ηχεια;

Φίλε μου,τα απλα ηχεια στα στούντιο άλλο σκοπό εξυπηρετούν ,όχι να ξεκουραστεί ο ηχολήπτης,αλλά να ελέγχουν κατά τη μίξη,πως ακούγεται και σε απλα ηχεία το εκάστοτε κομμάτι.

Είναι κλασική "μέθοδος" ,και πολυ συχνά τα ακουνε και σε ηχεια αυτοκίνητου μετα,να τσεκάρουν τη μίξη πιο σφαιρικά...

Αυτό τα τελευταία χρόνια γίνεται σχεδόν πάντα,γιατι τα περισσότερα κομμάτια γράφονται με γνωμωνα πως θα ακούγονται τούμπανο στο ράδιο και στο αμάξι...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου,τα απλα ηχεια στα στούντιο άλλο σκοπό εξυπηρετούν ,όχι να ξεκουραστεί ο ηχολήπτης,αλλά να ελέγχουν κατά τη μίξη,πως ακούγεται και σε απλα ηχεία το εκάστοτε κομμάτι.

Είναι κλασική "μέθοδος" ,και πολυ συχνά τα ακουνε και σε ηχεια αυτοκίνητου μετα,να τσεκάρουν τη μίξη πιο σφαιρικά...

Αυτό τα τελευταία χρόνια γίνεται σχεδόν πάντα,γιατι τα περισσότερα κομμάτια γράφονται με γνωμωνα πως θα ακούγονται τούμπανο στο ράδιο και στο αμάξι...

Bingo... στα λογια μου ερχεσαι. :) Εγω μεσα σε ολα τα αλλα απλα συμπληρωσα το θεμα κουρασης σε ακουσμα FLAT ηχειου. Και αυτο απο αναφορες ατομων γνώστες (θεωρητικα) μουσικης σε ηχητικο forum.

Αρα λοιπον καταληγουμε στο οτι ναι μεν τα monitor ειναι καλυτερα στο ακουσμα 'ηχων' για τον λογο του οτι το 97% της χρησιμοτητας τους ειναι η ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ μουσικης. Αλλα δε οι περισσοτεροι ανα το κοσμο επιλεγουν τα απλα ηχεια με τα καταπροτιμηση surround τωρα πια... για το λογο του οτι η μουσικη ακουγεται πιο χρωματιστη. Πιο στρογγυλεμενη. Αρα και πιο ευχαριστα. :)

Και ξερω οτι δεν τιθεται θεμα κουρασης για τον ηχολυπτη για αυτο θα αλλαζε ηχεια. Πηγαινα ωδειο παλιοτερα και μεσα στα μαθηματα κιθαρας εκανα και λιγο ηχολυψιας μιας και ο καθηγητης μου κιθαρας ειχε τελειωσει SAE Αγγλιας.

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς έρχομαι στα λόγια σου ρε αδερφέ;:D:D

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι τα μονιτορς ειναι σαφώς καλύτερα απο οποιοδήποτε pc oriented ηχειο παγκοσμίως...

Εκτός και αν υπάρχει κανένα που κοστίζει δυο χιλιαρικα...

Τα έχεις λίγο σαλάτα στο μυαλό σου.

Αυτό που λες ότι κουράζει το φλατ δεν υπάρχει,ακριβώς το αντίθετό όμως...

Πήγαινε να ακούσεις τα krk του φίλου,ακόμα και χωρις καρτα ηχου,και ελα πες μου μετα...

Αν δεν έχεις ο ίδιος άποψη μην το κουράζουμε τσαμπα...

Τι λεει ο φίλος ενός φίλου κτλ είναι να'χαμε να λέγαμε...

Εδώ τόσα άτομα που τα ΕΧΟΥΜΕ τα ηχεια μας βγάζεις τρελούς...

Ο bloodmage σου λεει πως ΚΑΙ τα logitech είχε ΚΑΙ τα krk έχει,επιβεβαιώνειβσε υπερθετικό βαθμό τα λεγόμενά πολωνοι, και παλι θες και καλά να μας πείσεις για τη γνώμη του φίλοι σου...

Δεν περιγράφω άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν γουστάρεις να ακούς με κριτηριο την υψηλή πιστοτητα αναπαραγωγής της ηχογράφησης, πας σε monitor. Αν γουστάρεις να ακούς περισσότερο το ηχειο παρά την ηχογράφηση (με την ελπίδα, συνδυάζοντας τα λάθη του ηχείου με αυτα του χώρου και των συνοδών μηχανημάτων, να βγει κατι που να σου αρέσει), πας σε ηχειο με "άποψη". Τόσο απλα. Δεν υπάρχουν "ειδικές" λύσεις.

Τα δε "ειδικά" forum και τους "ειδικούς" μην τους παίρνεις τοις μετρητοις, εκτός αν παρακολουθείς μια κοινότητα καιρό ώστε να ξέρεις ποιοι ειναι σοβαροί..

Οι περισσότεροι δεν έχουν ακούσει ποτέ ένα προσεγμένο σύστημα-χώρο με πραγματικά αχρωματιστο ήχο (για επίπεδο γνώσεων δε θα πω καθόλου..).

Επίσης και στα monitor υπάρχουν διαβαθμισεις στην ποιότητα και - εννοείται - δεν αρκεί το να δηλώνεται ένα ηχειο ως τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν γουστάρεις να ακούς με κριτηριο την υψηλή πιστοτητα αναπαραγωγής της ηχογράφησης, πας σε monitor.

Ti ειναι αυτο που "ξεχωριζει" ενα monitor ..απο ενα ποιοτικο bookshelf (ας πουμε bw dm303)??

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14427]BloodMage[/MENTION] Τα ηχεια τα εχω ~4 χρονια. Ακουω μουσικη πολλες ωρες καθε μερα. Κυριως metal, αλλα και electro, new age, ethnic, chill out. Δεν ενιωσα ποτε οτι με κουραζουν. Σου γραφω και "πως" τα χρησιμοποιω:

X-Fi HD USB

X-Fi Crystalizer ON στο 90%

Speakers Size στο 50%

Smart Volume OFF

Equalizer OFF

Foobar 2000 Player

Equalizer ON με ελαφρως χαμηλομενα τα μεσαια.

Η ενταση ειναι full στα ρυθμιστικα των ηχειων (απο πισω) και στο Foobar 2000 και "παιζω" με τη ροδελα εντασης του Microsoft X6 Sidewinder Keyboard.

Στα ηχεια που πηρες, κανε μια δοκιμη τα

Faith No more - Evidence (απο το King for a Day, Fool for a Lifetime)

Joe Satriani - Why (απο το The Extremist)

Celldweller - The Last Firstborn (απο το Self Titled)

και πες μου εντυπωσεις! Τα εχω σαν standar κομματια για testαρισμα.

Καποιος παραπανω ανεφερε κοψιμο φλεβας με δοξαρια βιολιων...

Cradle of Filth - From the Cradle to Enslave :banging: :p

Link to comment
Share on other sites

Ti ειναι αυτο που "ξεχωριζει" ενα monitor ..απο ενα ποιοτικο bookshelf (ας πουμε bw dm303)??

Η διαφορα ειναι στο πώς ορίζει ο καθένας το "ποιοτικό".

Σε γενικές γραμμές τα monitors ακολουθούν πιο αυστηρά-τεχνοκρατικα κριτήρια ενώ στα HiFi ο κάθε κατασκευαστής εχει μεγαλυτερη ελευθερία ως προς το τι θα ορισει ως "ποιότητα". Το βαφτίζουν "άποψη", το χρεωνουν και πουλάει. Οι διαχωριστικές γραμμές δεν ειναι πάντα σαφείς, όπως λέω και παραπάνω. Χρειάζεται γνώση απο τη μεριά του αγοραστή για να μπορει να διακρίνει και να αξιολογήσει τις διαφορετικές προσεγγίσεις. Γνώση που σπανίζει..

Link to comment
Share on other sites

Ο shaman με κάλυψε 100% ,την ίδια άποψη ακριβώς έχω...επίσης η κουβέντα μας εδώ,ήταν πολύ συγκεκριμένη ,ηχειακια για pc με τάδε μπάτζετ...

Δε μιλάμε για "hi fi" ηχεία,γιατι μετα θα ανοίξει η κουβέντα για "hi fi" ενισχυτές κτλ κτλ κτλ

Ο άνθρωπος αντί να πάει να σκάσει του κόσμου τα λεφτά για ότι space super surround 3d gamers' intercooler ,πηγε και τα έσκασε και πήρε μηχανήματα σοβαρά ,αυτοενισχυομενα και δυνατά,αμα μου λέτε ότι δίνετε 150 για καρτα ηχου asus(!)...

Περιττεύει η καθε επιπλέον συζήτηση.

Σας να περηφανεύομαι που πήρα καρέκλα Lexus....

Link to comment
Share on other sites

Ο shaman με κάλυψε 100% ,την ίδια άποψη ακριβώς έχω...επίσης η κουβέντα μας εδώ,ήταν πολύ συγκεκριμένη ,ηχειακια για pc με τάδε μπάτζετ...

Δε μιλάμε για "hi fi" ηχεία,γιατι μετα θα ανοίξει η κουβέντα για "hi fi" ενισχυτές κτλ κτλ κτλ

Ο άνθρωπος αντί να πάει να σκάσει του κόσμου τα λεφτά για ότι space super surround 3d gamers' intercooler ,πηγε και τα έσκασε και πήρε μηχανήματα σοβαρά ,αυτοενισχυομενα και δυνατά,αμα μου λέτε ότι δίνετε 150 για καρτα ηχου asus(!)...

Περιττεύει η καθε επιπλέον συζήτηση.

Σας να περηφανεύομαι που πήρα καρέκλα Lexus....

Αμα μιλας για την καρτα Asus των 150 ευρω στο ολο badget ,εγω απλα το λεω απο δικης μου πλευρας με αυτη την καρτα που την ειχα παρει 40 (μεταχειρ). :p :banging:

Και ξαναλεω οτι δεν ειναι μονο το θεμα 'κουρασης' ,εγινε απλα μια μικρη αναφορα σε αυτο.

Το θεμα ειναι οτι το 95% του πλυθησμου εχει συνηθισει να ακουει 'ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ,ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΕΝΟ' ηχο. Αμα ηταν τοσο απλα τα πραγματα ολα τα νοικοκυρια θα ειχαν γεμισει με Monitors. :p

Εχω τον κολλητο μου που παιζει σε 3 μπαντες ,που εχει 6 κιθαρες ,Gibson,musicman x 2, εφταχορδη Schecter,Ibanez και κτλ κτλ (απο 1500 ευρω και πανω η καθεμια τους) ,εχει ολοκληρη βαλιτσα με 'αναλογικα' πεταλακια γιατι δεν θελει ψηφιακο ηχο απο πολυεφεδια.Και γενικα το θεμα ηχου ,τουλαχιστον το κιθαριστικο το εχει μελετησει αρκετα.Κατεβαζει καθε μερα της Παναγιας τα ματια και τα φρυδια απο δισκογραφιες rock-alternative-metal ειδους... και μεχρι προσφατα ακουγε απο hi-fi την μουσικη του ολη μερα. Πηρε κονσολιτσα και Monitors KRK οταν αρχησε να ηχογραφει μονος του. :)

Και φυσικα οπως ειπα και πιο πανω... δεν ακυρωνω κανενα απο τα δυο ειδη ηχειων διοτι εγω εχω ηδη μια Asus με Z5500, και εντως ημερων στον μηχανημα μου θα μπει μια M-audio 2496 (για ηχογραφησεις) με ενα ζευγος Behringer Truth b2031A. 130watt το καθενα. :) :banging::banging:

Και για να κλεισω με αυτο που λες οτι σε διαφορα 'ειδικα' φορουμ μπορει οι περισσοτεροι να ειναι ασχετοι ειναι σαν να ακυρωνεις το παρων φορουμ. Οπως ειναι πχ το TheLab με το μεγαλυτερο ποσοστο χρηστων να ειναι γνωστες του αντικειμενου ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ, ετσι ειναι πχ και το NOIZ που εχει ενα μεγαλο ποσοστο γνωστες του αντικειμενου ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ - ΗΧΟΛΗΨΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα ειναι στο πώς ορίζει ο καθένας το "ποιοτικό".

Σε γενικές γραμμές τα monitors ακολουθούν πιο αυστηρά-τεχνοκρατικα κριτήρια ενώ στα HiFi ο κάθε κατασκευαστής εχει μεγαλυτερη ελευθερία ως προς το τι θα ορισει ως "ποιότητα". Το βαφτίζουν "άποψη", το χρεωνουν και πουλάει. Οι διαχωριστικές γραμμές δεν ειναι πάντα σαφείς, όπως λέω και παραπάνω. Χρειάζεται γνώση απο τη μεριά του αγοραστή για να μπορει να διακρίνει και να αξιολογήσει τις διαφορετικές προσεγγίσεις. Γνώση που σπανίζει..

Δε λεω οτι συμφωνω ουτε οτι διαφωνω..

Ολιγο παλιο αρθρο..αλλα καθεται καμποσο και στα τεχνικα οποτε δεν το λες ακομα μια αποψη...

MONITORS versus HI-FI SPEAKERS

Δεν αντιλεγω οτι τα κρκ δεν ειναι καλα ηχεια..αλλα μου καθεται καπως η μοδα (γιατι περι μοδας προκειται) "παιρνω μονιτορ-γενικα- επειδη ειναι το ποιοτικοτερο ολων των μη μονιτορ."

Link to comment
Share on other sites

Δε λεω οτι συμφωνω ουτε οτι διαφωνω..

Ολιγο παλιο αρθρο..αλλα καθεται καμποσο και στα τεχνικα οποτε δεν το λες ακομα μια αποψη...

MONITORS versus HI-FI SPEAKERS

Δεν αντιλεγω οτι τα κρκ δεν ειναι καλα ηχεια..αλλα μου καθεται καπως η μοδα (γιατι περι μοδας προκειται) "παιρνω μονιτορ-γενικα- επειδη ειναι το ποιοτικοτερο ολων των μη μονιτορ."

+ 1000 Like :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν παιζεστε... μοδα είναι τα monitors? Αυτιά δε σας έδωσε ο θεουλης να σχηματίσετε γνώμη; έλεος πια,ντε και καλά να μας πείσετε ΕΜΑΣ που τα έχουμε,ότι ΕΣΕΙΣ που ουτε που τα έχετε ακούσει για το μάταιο της αγοράς μας; dark oblivion φιλαράκι,οσα like και να βάλεις τα logitech δε γίνονται ηχεια ,ουτε η asus καρτα αξιώσεων,και αμα δε θες εσύ να καταλάβεις ,δε με πολυνοιαζει.

Η ουσία είναι ότι ενας που ακουσε άτομα με ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ εμπειρία,οφεληθηκε,αυτό μου φτάνει και μου περισσεύει.

Οσο για το noiz είμαι μέλος,παρόλο που δεν είπα τπτ εγώ για τα αλλά φόρουμ...άλλος στο είπε...

Anyway ,σταματάω να ασχολούμαι με το thread όπως ήδη σταμάτησε και ο o.p.

,αμα αρχίζουν τα "ελληνικά "φορουμιστικα επειχηρηματα με τις απόλυτα ακριβείς εμπειρίες των φίλων του τρίτου ξαδέρφου,χάνεται η λογική...

Ο blood mage είναι μουρλός δλδ που συνταράχτηκε το είναι του :D μόλις τα ακουσετε σε σχέση με τα "καλά" ηχεια που είχε.

Οπως και εμείς που εχουμε αλλάξει και εχουμε ακούσει ΟΙ ΙΔΙΟΙ πεντακόσια home studios με λογιών λογιών ηχεια.

Αμα πατε σε σπίτι με monitors και καρτα υπαρκτή,τότε διαμορφώστε άποψη.

Link to comment
Share on other sites

έλεος πια,ντε και καλά να μας πείσετε ΕΜΑΣ που τα έχουμε,ότι ΕΣΕΙΣ που ουτε που τα έχετε ακούσει για το μάταιο της αγοράς μας;

Ειχα γραψει και αλλα πιο πριν αλλα τα πηρε η λογοκρισια.

Αφορουσε αυτο ακριβως το ποστ που εκανες.

Στο αμεσο θιξιμο της αγορας που εκανες.(που ξαναλεω τα κρκ συγκαταλεγονται στα καλα και σιγουρα αποτελει καλη λυση).

Απλα δεν ειναι η αποκλειστικη λυση .

Το αχρωματιστο της υποθεσης δεν ειναι αποκλειστικοτητα των monitors.

Και ασχετα με το αν τα πηρες εν γνωση σου τα ηχεια τα monitors ειναι μοδα που εχει ξεκινησει εδω και 3-4 χρονια.

υ.γ

Μη βαλουμε μεσα στο "αχρωματιστο" και το δωματιο....και τυχον αλλαγες στον ισοσταθμιστη κατα το δοκουν του ακροατη.

Link to comment
Share on other sites

Aς πω και γω την αποψη μου.

Για παρακολουθηση ταινιων και gaming στα δικα μου αυτια, ακομη και ενα συστημα σαραουντ 5.1 των 100 ευρω στελνει για....βρουβες οποιοδηποτε μονιτορ ηχειο και αν ειναι αυτο...

Ναι τα monitor ειναι κλασης ανωτερα σε πιστοτητα ηχου, αλλα σε ταινιες και παιχνιδια κανενα συστημα 2 ηχειων (ειτε ειναι Monitors ειτε hi-fi) δεν μπορει να σου προσφερει την αισθηση που σου δινει ενα surround συστημα.

Το καθε συστημα ηχειων φτιαχνεται για μια συγκεκριμενη δουλεια, ε η δουλεια τον monitors δεν ειναι για ακουσμα σε θεαση ταινιων και gaming...

Aπολαυστε εσεις την πιστοτητα των monitor ηχειων σας και γελαστε με εμενα που θα συνεχισω να απολαμβανω τις ταινιες και τα παιχνιδια μου με το "φθηνιαρικο" και μη ποιοτικο home cinema μου:p

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν παιζεστε... μοδα είναι τα monitors? Αυτιά δε σας έδωσε ο θεουλης να σχηματίσετε γνώμη; έλεος πια,ντε και καλά να μας πείσετε ΕΜΑΣ που τα έχουμε,ότι ΕΣΕΙΣ που ουτε που τα έχετε ακούσει για το μάταιο της αγοράς μας; dark oblivion φιλαράκι,οσα like και να βάλεις τα logitech δε γίνονται ηχεια ,ουτε η asus καρτα αξιώσεων,και αμα δε θες εσύ να καταλάβεις ,δε με πολυνοιαζει.

Η ουσία είναι ότι ενας που ακουσε άτομα με ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ εμπειρία,οφεληθηκε,αυτό μου φτάνει και μου περισσεύει.

Οσο για το noiz είμαι μέλος,παρόλο που δεν είπα τπτ εγώ για τα αλλά φόρουμ...άλλος στο είπε...

Anyway ,σταματάω να ασχολούμαι με το thread όπως ήδη σταμάτησε και ο o.p.

,αμα αρχίζουν τα "ελληνικά "φορουμιστικα επειχηρηματα με τις απόλυτα ακριβείς εμπειρίες των φίλων του τρίτου ξαδέρφου,χάνεται η λογική...

Ο blood mage είναι μουρλός δλδ που συνταράχτηκε το είναι του :D μόλις τα ακουσετε σε σχέση με τα "καλά" ηχεια που είχε.

Οπως και εμείς που εχουμε αλλάξει και εχουμε ακούσει ΟΙ ΙΔΙΟΙ πεντακόσια home studios με λογιών λογιών ηχεια.

Αμα πατε σε σπίτι με monitors και καρτα υπαρκτή,τότε διαμορφώστε άποψη.

Οπως ειπα και στο αρχικο μου ποστ σε αυτο το thread ,και οπως ειπα και στο τελευταιο μου Post εντως ημερων θα ειμαι κατοχος ζευγους Behringer. Πηγα στο σπιτι του παληκαριου που τα δινει. Ειχε κονσολες ,ηλεκτρονικα drums,κιθαρες,πληκτρα... οτι θες. Μου εβαλε να ακουσω τον παιδικο μου ερωτα σαν δοκιμη των Monitors,δλδ την μια μοναδικη ΣΙΔΗΡΑ ΠΑΡΘΕΝΑ. Εμεινα με το στομα ανοιχτο. Για το οτι ακουγα πεντακαθαρα το καθε οργανο. Τα ηξερα αυτα τα monitor γιατι στα ιδια εκανα μαθημα στο ωδειο παλιοτερα. Οποτε δεν βασιζομαι στο τι λεει ο καθε ΞΑΔΕΡΦΟΣ.. αλλα οπως ειπες και συ ,προφανως στα αφτια μου. Και δεν ειπα οτι ειπε ο κολλητος που εχει τα KRK αλλα οτι λεω εγω που τα ακουσα. Οποτε οτι λες υπο μορφη φαινομενικης επιθεσης - αμυνας (σχωρα μας που σου θιγουμε ισως τα monitors σου)δεν στεκει 100%.

Δεν ειπα οτι τα Z5500 οτι ειναι ηχεια. Ουτε οτι η Asus ειναι καρτα.

Να ξεκαθαρησουμε λιγο το τοπιο.

Z5500 : αξιοπρεπες φθηνο σετ ηχειων για αυτους που σιγουρα θελουν SURROUND.

Pioneer Tad-R1 : Η Χ Ε Ι Α με @@ της ταξεως 35.000 ευρω.

Αντιστοιχα ΗΧΕΙΑ με @@ ειναι και αυτα:

dscf2246cr.jpg

με το γουφερ οσο ο παγκος της κουζινας οπως φαινεται και αυτα περιπου οσο το υψος μου.

KRK - M-Audio - Behringer και κτλ κτλ : Ειναι αξιοπρεπεστατα ηχεια για να εχεις τον ηχο ΜΕΣ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ σου και να τον ακους πεντακαθαρα. Να ακους σε μιξεις το καθε οργανο. :) Και γενικα για μουσικη.

Asus : Καλουτσικη καρτα ηχου ΓΙΑ ταινιες και games.Ισως και για μουσικη.

M-audio - Alesis - Lexicon - Line6 (και πολλες αλλες) : Καλες καρτες ηχου για μουσικη και Η Χ Ο Λ Η Ψ Ι Α.

Ενα πραγμα θα ρωτησω μονο : Αφου εισαι τοσο κατα των Z5500 ,γιατι οι περισσοτερες φωτο που βλεπω απο γραφεια,δωματια,για στησιματα γραφειων και pc οι περισσοτεροι ειναι κατοχοι αυτων???

Ευχαριστω τον φιλο @9000+rpm για το συμπληρωμα της αποψης του... :)

Και κλεινωντας χωρις να θελω να το παιξω ξερολας ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ (οσο ζω αποροφω γνωσεις), αφου οι περισσοτεροι ειναι γνωστες του αντικειμενου Monitors ,γιατι κανεις δεν ειπε στο φιλο @BloodMage οτι το σωστο στησιμο των Monitors ειναι κατα βαση ενα 'ισοσκελες' τριγωνο , με αποσταση στο περιπου 1.5 μετρο το ενα Monitor απο το αλλο,και ο ιδιος απο αυτα? Το λεω αυτο γιατι στην φωτο που εβαλε φαινεται να καθεται πολυ μπροστα στα ηχεια ,οποτε ειναι σαν να τα φοραει 'ακουστικα'.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον! να πω 2-3 πραγματακια γιατι ωρες ωρες εχω την εντυπωση οτι δεν διαβαζετε τα ποστ μου!!!

Ο τιτλος του thread τι λεει??? ΟΕΟ??

Για μουσικη....ναι ναι ναι ουτε ταινες ουτε παιχνιδια! ειδατε ? δεν ηταν δυσκολο!!!

Και ας το ξαναπω μπας και σας ανευει λιγο το ηθικο...ΤΑ Ζ5500 ΣΠΕΡΝΟΥΝ για παιχνιδια και για ταινιες!!!!! (κανενας δεν ειπε το αντιθετο!!!) ΕΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ τα εχεις στησει κανονικα μετα surround πισω και οχι διπλα στα front που τα εχουν οι περισστεροι γιατι δεν βολευει να μπουν πισω!

Για μουσικη ΔΕΝ κανουν ρε παιδια πως να το κανουμε δλδ με το ζορι????

εκτος και αν το αφτι σας δεν αντιλαμβανεται καλα τις μεσαιες συχνοτητες και δεν σας πιραζει....αλλο αυτο!!

Ειπαμε απο την αρχη οτι θελω καρτα ηχου για ΜΟΥΣΙΚΗ και για την ακρηβεια 80% μουσικη και 20% games-movies

Αλλα καταληξαμε στο συμπερασμα οτι, ότι καρτα και να βαλεις στα ρημαδια τα Ζ5500 δεν προκειται ναι παιξουν σωστα γιατι εχουν μια σκατουλα για ηχειο μεσα σε ενα πλαστικο πραγμα που το ευρος συχνοτητων που καλυπτει ειναι για τον λουτσο και ενα τερας για sub.Οποτε αποφασισα να τα γειωσω και να θυσιασω το surround και να παρω μονιτορ για να ακουω σαν ανθρωπος μουσικη (80%....θυμαστε?? μπραβοοοο!!!)

Link to comment
Share on other sites

Ολιγο παλιο αρθρο..αλλα καθεται καμποσο και στα τεχνικα οποτε δεν το λες ακομα μια αποψη...

MONITORS versus HI-FI SPEAKERS

Γι'αυτό λέω ότι χρειάζεται γνώση και ότι οι διαχωριστικές γραμμές δεν είναι πάντα ξεκάθαρες.

Χρειάζεται να μπορείς να κάνεις τη σχετική ανάλυση μόνος σου για κάθε περίπτωση (αν έχεις τα απαραίτητα δεδομένα).

Ειδικά, δε, αν δεν έχεις τις γνώσεις ή τα στοιχεία για να κάνεις τέτοια εκτίμηση, είναι πιο σίγουρη επιλογή ένα ζευγάρι σαν τα KRK παρά να πας σε ένα τυχαίο συνδυασμό ενισχυτή-ηχείων αντίστοιχου κόστους.

Και για να κλεισω με αυτο που λες οτι σε διαφορα 'ειδικα' φορουμ μπορει οι περισσοτεροι να ειναι ασχετοι ειναι σαν να ακυρωνεις το παρων φορουμ.

Ακυρώνουμε την πλειοψηφία των audiophiles (ή audiophools, αν προτιμάτε) - τίποτα παραπάνω.

Αν το TheLab ήταν σαν το μέσο audio forum, θα αγοράζαμε συστήματα με βάση "την αίσθηση" ταχύτητας που μας δίνουν. Δε θα αναφερόμασταν (ούτε θα γνωρίζαμε) για τις αντικειμενικές διαφορές μεταξύ τεχνολογιών, δε θα μετρούσαμε frames, bandwidth, θερμοκρασίες κλπ κλπ... Απλά θα χρησιμοποιούσαμε τα PC και ο καθένας θα έλεγε το μακρύ του και το κοντό του για να πείσει ότι το δικό του είναι πιο γρήγορο γιατί...έτσι του φαίνεται!

Επίσης οι εταιρείες θα μας πουλούσαν συσκευές σαν "μαύρα κουτιά" και θα ανακύκλωναν τεχνολογίες δεκαετιών σαν νέες, εκμεταλλευόμενες την άγνοιά μας και την "αλλεργία" μας σε αντικειμενικά χαρακτηριστικά απόδοσης.

Άσε, πονεμένη ιστορία... :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.