Jump to content


The Superlux HD-668B Owner's Club


Recommended Posts

  • Replies 201
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Η σύγκριση δεν θεωρώ πως έχει υπόβαθρο. 2ο στις μεσαίες τα 668; ριλι; αυτό είναι που τους λείπει ,αν είχαν αυτό θα κόστιζαν όσο τα 990 που θέλουν να μοιάσουν. (Όχι πως τα 990 είναι τέλεια στα μεσαία..)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

ok thanks να κάνω άλλη μια ερώτηση. απο το site που έχω παραθέσει στο προηγούμενο post μου έχει πάραγγείλει κανένας απο εκεί είναι αξιόπιστο?

δεν εχω παραγγειλει, αλλα βλεπω πως εχει πληρωμη με αντικαταβολη κατα την παραδοση οποτε δε θα εχεις θεμα...

παντως σε συμφερει καλυτερα (μαλλον προλαβαινεις) να μπεις και συ στην ομαδικη που ετοιμαζουν παλι τα παιδια απο thomann, θα σου βγουν αρκετα πιο φτηνα

http://www.thelab.gr/ti-pou-poso/omadiki-agora-superlux-hd668b-91483.html

Link to comment
Share on other sites

σε αυτην την σελιδα το 3ο μοντ πως το κανει?δεν καταλαβα!

3. "Headband mod: 2 hand rod bent headband for extended out until just the music. The result is more comfortable to wear on a lot at first.

Recommend: 668B, 681

The 668B is the original, the bottom is after straightening"

και εχει απο κατω την φωτο που το ενα ειναι ξεχειλωμενο και το αλλο σφιχτο.

με τα βιβλια δεν βγαινει τετοιο αποτελεσμα παντως οσο και αν προσπαθησα. τα 669 μου εχουν ενα ραγισματακι στην κορυφη σχεδον της στεκας, δεν ξερω πως προκληθηκε μιας και τα εχω χρησιμοποιησει ελαχιστα. εστειλα στο θομαν και την ιδια στιγμη μου στειλαν αντικατασταση ενα ζευγαρι 668β.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα το Mod με το βαμβάκι και οντως δίνει πιο πλατύ soundstage και νομίζω λίγο πιο βαθύ μπάσο.

Εκτος αυτού ειναι πιο άνετα τώρα γιατί δίνει περισσότερο χώρο εσωτερικά στο αυτί και δεν βρίσκει στο ηχείο.

Πολύ ωραία 1 min μοντα!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10518]panos444[/MENTION], και εγω οσο και αν προσπαθησα δεν μπορεσα να βγαλω νοημα οταν το ειχα δει (google translate FTW :tomato:)

Eχει πετυχει καλο αποτελεσμα παντως.

πλακα κανεις ο τυπος τα ξεχειλωσε κανονικα!!! θα κανουν και στην κεφαλα μου ετσι!!! και οσο και αν εψαξα στο γουγλη δεν βρηκα τιποτα..!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10518]panos444[/MENTION]

χαχα πρέπει να μαζευόμαστε σιγά - σιγά οι κεφάλες. Από τότε που τα παραγγείλαμε οταν δεν χρησιμοποιούνται είναι ανοιχτά και ακόμα με σφίγγουν τα ρημάδια. Άμα βρείτε πως τα ξεχείλωσε χωρίς να τα σπάσει πείτε και στους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10518]panos444[/MENTION]

χαχα πρέπει να μαζευόμαστε σιγά - σιγά οι κεφάλες. Από τότε που τα παραγγείλαμε οταν δεν χρησιμοποιούνται είναι ανοιχτά και ακόμα με σφίγγουν τα ρημάδια. Άμα βρείτε πως τα ξεχείλωσε χωρίς να τα σπάσει πείτε και στους υπόλοιπους.

εμενα μου ραγισαν τα 669. δεν μου κανουν,ειναι εντελως αβολα. ελπιζω τα 668 να ειναι καπως καλυτερα. προς τα χριστουγεννα ειμαι για καινουριο headphone μεχρι τοτε υπομονη..

μολις βρω λιγο χρονο θα πατησω μηπως βρω καμια αλλη λυση πως να ανοιξουν τα ακουστικα. το κακο ειναι οτι το πλαστικο σαν υλικο δε βοηθαει για να τα ανοιξω. ισως με ζεσταμα να "ερχοταν". καμια αλλη ιδεα/υλοποιηση?

Έγινε επεξεργασία από panos444
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μετα απο μια μερα παλης με τα "λαβωμενα" ακουστικα μου, και χρησιμοποιοντας ενα ολοκληρο βαμβακι καταφερα να τα φοραω και να ειναι αρκετα υποφερτα! καταρχην οσοι δεν εχετε βαλει βαμβακι στα πλαγια απο τα παντς σας το συνιστω ανεπιφυλακτα! δεν θελει καμια δεξιοτητα και κανει μεγαλη διαφορα!!!! ακουγεται πολυ καλυτερα!ασε που τωρα μπαινουν ολοκληρα μεσα τα αφτια μου!:hehe::p φωτος σε λιγο!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν έβαλα πολύ γιατί άρχισαν να βγαίνουν προς τα έξω και το ενα μου βγήκε κιόλας...

Δεν θέλει πάρα πολύ μερικούς πόντους μόνο...

Y.Γ:Διαβάζω οτι με recable/αλλαγή καλωδίου παίζουν πολύ καλύτερα τα 668b.

Συγκεκριμένα με αυτο το καλώδιο αποδίδουν πολυ καλύτερα.

Δεν ξέρω όμως αν θα το βρω εδω...έχετε ιδέα αν κυκλοφορούν τέτοια καλώδια?

Έγινε επεξεργασία από digitaltiger
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ραγισαν τα 669. δεν μου κανουν,ειναι εντελως αβολα. ελπιζω τα 668 να ειναι καπως καλυτερα. προς τα χριστουγεννα ειμαι για καινουριο headphone μεχρι τοτε υπομονη..

μολις βρω λιγο χρονο θα πατησω μηπως βρω καμια αλλη λυση πως να ανοιξουν τα ακουστικα. το κακο ειναι οτι το πλαστικο σαν υλικο δε βοηθαει για να τα ανοιξω. ισως με ζεσταμα να "ερχοταν". καμια αλλη ιδεα/υλοποιηση?

εμενα επαθαν αυτο

attachment.php?attachmentid=57996&stc=1&d=1378757490

η πλακα ειναι οτι δε το επαθαν οταν εφαγαν το στρεσαρισμα, αλλα τωρα υστερα απο τοσους μηνες...

υστερα απο επικοινωνια με thomann αναμενω τωρα να μου στειλουν κανουργια και εγω.

post-11666-1416077678,4951_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν έβαλα πολύ γιατί άρχισαν να βγαίνουν προς τα έξω και το ενα μου βγήκε κιόλας...

Δεν θέλει πάρα πολύ μερικούς πόντους μόνο...

Y.Γ:Διαβάζω οτι με recable/αλλαγή καλωδίου παίζουν πολύ καλύτερα τα 668b.

Συγκεκριμένα με αυτο το καλώδιο αποδίδουν πολυ καλύτερα.

Δεν ξέρω όμως αν θα το βρω εδω...έχετε ιδέα αν κυκλοφορούν τέτοια καλώδια?

ξεκινα με κατι πιο βασικο,οπως τον ενισχυτη ακουστικων και το ντακ/καρτα ηχου.

τα καλωδια ειναι παρα πολυ ακριβα με δυσαναλογη βελτιωση σε σχεση με τα χρηματα,δεν ξερω για το συγκεκριμενο καλωδιο το οποιο φαινεται φθηνο, αλλα στο head-fi που διαβαζω κοστιζουν πιο ακριβα απο τα ακουστικα..! εχεις λινκ απο εκει που διαβασες για αυτο το καλωδιο? σκεφτεσαι να το κανεις diy?

εμενα επαθαν αυτο

η πλακα ειναι οτι δε το επαθαν οταν εφαγαν το στρεσαρισμα, αλλα τωρα υστερα απο τοσους μηνες...

υστερα απο επικοινωνια με thomann αναμενω τωρα να μου στειλουν κανουργια και εγω.

[ATTACH]57996[/ATTACH]

καπως ετσι στο ενα απο τα 2 στεκακια αλλα σε ΠΟΛΥ μικροτερο βαθμο εγινε και σε μενα,αφου δεν το ειχα δει καν. απο μεσα εχει κατι η ειναι μονο πλαστικο? δεν μου κανουν τα ακουστικα οπως και να εχει το καινουριο σετ θα το πουλησω λογικα. δεν με βολευει οτι και αν εχω προσπαθησει να το βελτιωσω,μονο το κεφαλι μου δεν εχω διορθωσει!:p

Link to comment
Share on other sites

ξεκινα με κατι πιο βασικο,οπως τον ενισχυτη ακουστικων και το ντακ/καρτα ηχου.

τα καλωδια ειναι παρα πολυ ακριβα με δυσαναλογη βελτιωση σε σχεση με τα χρηματα,δεν ξερω για το συγκεκριμενο καλωδιο το οποιο φαινεται φθηνο, αλλα στο head-fi που διαβαζω κοστιζουν πιο ακριβα απο τα ακουστικα..! εχεις λινκ απο εκει που διαβασες για αυτο το καλωδιο? σκεφτεσαι να το κανεις diy?

Κοστίζει ακριβά σε σελίδες π.χ ebay κλπ γιατι πουλάνε ποσότητα(30 μετρα το λιγοτερο)και απο τι ρώτησα δεν στέλνουν 2-3 μετρα.

Το μετρo εχει γύρω στο ευρώ αλλα δεν ξέρω αν θα καταφέρω να το βρω σε μαγαζιά εδώ,ειναι πολύκλωνο με 4 αγωγούς και χρησιμοποιείτε για μικρόφωνα.

Ναι φυσικά θα το κάνω diy

Επίσης αναμένεται να κάνω και την μοντα με το filter box.

Link to comment
Share on other sites

μεταλλικο συρμα

και αν σπασει η στεκα πως στεκεται?χαλαρωνει? το συρμα αυτο αν το λυγισεις μενει οπως το λυγισεις?

edit: [MENTION=18621]digitaltiger[/MENTION] εκανα μια γρηγορη αναζητηση:

1)http://www.ebay.com/itm/Audiophile-Shielded-Mains-Cable-2-5mm-X-3-Core-DIY-/141040593856?pt=UK_Computing_Sound_Vision_Power_Cables_Connectors&hash=item20d6acabc0

2)http://www.ebay.com/itm/LAPP-OLFLEX-CLASSIC-CY-CABLE-2-5MM-SHIELDED-AUDIOPHILE-GRADE-CABLE-FOR-DIY-/150777519797?pt=UK_Computing_Sound_Vision_Power_Cables_Connectors&hash=item231b0a5eb5

3) αν βαρεθεις παιρνεις κατι τετοιο: http://www.ebay.com/itm/1M-Audiophile-Audio-Cable-3-5mm-Extension-Cable-Shielding-Design-/200952905972?pt=US_Audio_Cables_Adapters&hash=item2ec9ba00f4

Αυτα!

Έγινε επεξεργασία από panos444
Link to comment
Share on other sites

και αν σπασει η στεκα πως στεκεται?χαλαρωνει? το συρμα αυτο αν το λυγισεις μενει οπως το λυγισεις?

edit: [MENTION=18621]digitaltiger[/MENTION] εκανα μια γρηγορη αναζητηση:

1)Audiophile Shielded Mains Cable 2 5mm x 3 Core DIY | eBay

2)Lapp Olflex Classic CY Cable 2 5mm Shielded Audiophile Grade Cable for DIY | eBay

3) αν βαρεθεις παιρνεις κατι τετοιο: 1M Audiophile Audio Cable 3 5mm Extension Cable Shielding Design | eBay

Αυτα!

Προτίμησα το συγκεκριμένο καλώδιο στο λινκ διότι ειναι δοκιμασμένο και εχει αποτέλεσμα.

Αυτα ειναι ίδιου τύπου καλώδια και θα έχουν την ιδια απόδοση?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.