Jump to content


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

290χ 1230-1250 τερμα το ρευμα στα +200mv μεσα στο bench εγραφε μεχρι 1,271v σε load το AB

καποιος με 290χ να μου πει ποσο ρευμα ανεβαζει η δικια του στο bench.

υ.γ

του artifuck η χαρα

http://www.3dmark.com/3dm/5701072?

post-55867-0-50806700-1422492382_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Νομίζω είναι πολύ χαμηλό. Θα κοιτάξω στο αρχείο μου με την 7950 και θα σου πω. Θυμάμαι χαρακτηριστικά πάντως graphics score πάνω από 9000, αλλά με την κάρτα αρκετά ψηλότερα. Θα σου δώσει πολύ επίσης η μνήμη αν την ανεβάσεις παραπάνω. Είναι μάλλον απίθανο να τερματίζει στα 1450. Συνήθως κοντά στα 1600 για elpida στις 7950-280. 

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι πολύ χαμηλό. Θα κοιτάξω στο αρχείο μου με την 7950 και θα σου πω. Θυμάμαι χαρακτηριστικά πάντως graphics score πάνω από 9000, αλλά με την κάρτα αρκετά ψηλότερα. Θα σου δώσει πολύ επίσης η μνήμη αν την ανεβάσεις παραπάνω. Είναι μάλλον απίθανο να τερματίζει στα 1450. Συνήθως κοντά στα 1600 για elpida στις 7950-280.

Για 24/7 μιλάς;,ή απλα για bench?

Θα δοκιμασω και πιο πανω αλλά νομιζω δεν θα είναι σταθερή η κάρτα...

Link to comment
Share on other sites

Για τα ρολόγια που έτρεξες , μιά χαρά είναι το σκόρ.

 

Δεν είναι μια χαρά. Έχω run με 7950 στα 1250-1900 και βγάζει 9300 graphics score. Αν μπορούσε να τρέξει σε αυτές τις συχνόητες, τα 450MHz παραπάνω μνήμη θα του έδιναν περίπου 600 πόντους, δηλαδή θα είχε περίπου 7200 και η παραπάνω συχνότητα είναι 14% οπότε πρακτικά μιλάμε για 10% πραγματική αύξηση, επομένως σκάρτα 8000. Εγώ μιλάω για 9300.  

Λογικά θα έπρεπε να έχει πάνω από 7000. 

Επιφυλάσσομαι απλά για ακριβή νούμερα και σε χαμηλότερες συχνότητες μόλις μπορώ να ανοίξω τον υπολογιστή μου ξανά γιατί έχω κάποια θεματάκια.

 

Για 24/7 μιλάς;,ή απλα για bench?

Θα δοκιμασω και πιο πανω αλλά νομιζω δεν θα είναι σταθερή η κάρτα...

 

Για 24/7 μιλάω. Ο φίλος μου ο venom 7 που έχει δύο 7950 crossfire, τις δουλεύει καθημερινά 1200-1600 και έχει μνήμες elpida όπως εσύ. Κάνα δυο κάρτες 7970 και 7950 που έχουν περάσει από τα χέρια μου με elpida μνήμες, έπαιζαν περίπου 1550-1650 αναλόγως την κάρτα για κάθε μέρα. Στα benches μπορείς να ανέβεις λίγο ακόμα ενδεχομένως. Εκτός αν έχουν αλλάξει τόσο πολύ τα τσιπάκια της elpida στις 280 και δεν ανεβαίνουν καθόλου. 

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον @wacko_gr, επειδη μου εβαλες φυτιλιες,εκατσα να δω τι συμβαινει.

Ειχα βαλει τους 15.5 και το OC το ειχα κανει απο το overdrive.

Ανοιγω gpuz και afterburner που τα ειχα κλειστα,και βλεπω οτι

ετρεχε ο πυρηνας στα 850 και οι μνημες στα 1250.

Πιο stock δεν γινεται,κατω και απο τα default της καρτας που ειναι 925.

Βαζω τους 15,4,το ιδιο.Ανοιγω το project cars και βλεπω οτι ανεβαζει

τον πυρηνα στα 1200 οπως ειχα βαλει στο afterburner.Ξανα βαζω firestrike, το ιδιο.

Αλλαζω απο full screen σε windowed και καρφωνει με τη μια στα 1200!!

 

post-60450-0-07093100-1432904533_thumb.j

 

Αυτο ειναι το νεο σκορ λοιπον

 

post-60450-0-26560500-1432905079_thumb.j

 

Και εδω ειναι με τις μνημες στα 1600,αλλα δεν βλεπω να κερδιζει καθολου.

Στα 1250 ή στα 1650,το pc freezαρει οποτε δεν εχει νοημα για παραπανω.

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
Link to comment
Share on other sites

Για τα ρολόγια που έτρεξες , μιά χαρά είναι το σκόρ.

 

 

Δεν είναι μια χαρά. Έχω run με 7950 στα 1250-1900 και βγάζει 9300 graphics score. Αν μπορούσε να τρέξει σε αυτές τις συχνόητες, τα 450MHz παραπάνω μνήμη θα του έδιναν περίπου 600 πόντους, δηλαδή θα είχε περίπου 7200 και η παραπάνω συχνότητα είναι 14% οπότε πρακτικά μιλάμε για 10% πραγματική αύξηση, επομένως σκάρτα 8000. Εγώ μιλάω για 9300.  

 

 

Εγώ επαναλαμβάνω , γιατί μάλλον το διάβασες βιαστικά το πόστ μου.

 

"Για τα ρολόγια που έτρεξε (1100/1450) είναι νορμάλ το σκόρ του"

Λοιπον @wacko_gr, επειδη μου εβαλες φυτιλιες,εκατσα να δω τι συμβαινει.

Ειχα βαλει τους 15.5 και το OC το ειχα κανει απο το overdrive.

Ανοιγω gpuz και afterburner που τα ειχα κλειστα,και βλεπω οτι

ετρεχε ο πυρηνας στα 850 και οι μνημες στα 1250.

Πιο stock δεν γινεται,κατω και απο τα default της καρτας που ειναι 925.

Βαζω τους 15,4,το ιδιο.Ανοιγω το project cars και βλεπω οτι ανεβαζει

τον πυρηνα στα 1200 οπως ειχα βαλει στο afterburner.Ξανα βαζω firestrike, το ιδιο.

Αλλαζω απο full screen σε windowed και καρφωνει με τη μια στα 1200!!

 

attachicon.gif7950-3dmark-1200-1450.JPG

 

Αυτο ειναι το νεο σκορ λοιπον

 

attachicon.gif7950-3dmark-1200-1600.JPG

 

Και εδω ειναι με τις μνημες στα 1600,αλλα δεν βλεπω να κερδιζει καθολου.

Στα 1250 ή στα 1650,το pc freezαρει οποτε δεν εχει νοημα για παραπανω.

 

Πολύ καλά.

Τώρα που βρήκες τό όποιο πρόβλημα είχες με τους drivers ... για ξανατρέξε στα 1100/1450 σε DEFAULT benchmark settings , να δούμε τί διαφορά έχεις στο σκόρ.

Link to comment
Share on other sites

@TASOS

 

Εδω ειναι με 1100/1450

attachicon.gif7950-3dmark-1100-1450.JPG

 

Απλα το εχω σε windowed γιατι αλλιως παιζει στα 850/1250

 

Χλωμό το βλέπω.

Κάτι άλλο συμβαίνει.

 

Αν όπως ισχυρίζεσαι , στο πρώτο run με 6530 στο 3D score , έτρεχες στα 850/1250 ... δέν είναι λογικό να βγάζεις  6829 στα 1100/1450.

Link to comment
Share on other sites

Χλωμό το βλέπω.

Κάτι άλλο συμβαίνει.

 

Αν όπως ισχυρίζεσαι , στο πρώτο run με 6530 στο 3D score , έτρεχες στα 850/1250 ... δέν είναι λογικό να βγάζεις  6829 στα 1100/1450.

 

Μετα που το ξανα ειδα ,ετσι πρεπει να ειναι.πρεπει να ανεβαζε τα ρολογια.

Απλα οταν τρεχω το firestrike,τη μια παει 1100-1200 αναλογα,και την αλλη 850.

Γιαυτο λεω μηπως δεν ανεβαζε,αλλα απο τα frames πρεπει να επαιζε σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Και εδω ειναι με τις μνημες στα 1600,αλλα δεν βλεπω να κερδιζει καθολου.

Στα 1250 ή στα 1650,το pc freezαρει οποτε δεν εχει νοημα για παραπανω.

 

Η μνήμη όντως δεν ανεβαίνει όπερ σημαίνει ότι κάνει error checking και throttlάρει. Δοκίμασε αν θέλεις να τρέξεις firestrike extreme και στις δύο συχνότητες και να δεις αν σε βοηθάει η παραπάνω συχνότητα της μνήμης. Αν και εκεί δεν έχει διαφορά ή βγάλεις χειρότερο σκορ στα 1600, τότε δεν έχει νόημα η αύξηση. Πρέπει ουσιαστικά να βρεις από ποια συχνότητα και πάνω δεν αυξάνεται πλέον το σκορ. Μπορεί να είναι τα 1500 π.χ.

 

 

Εγώ επαναλαμβάνω , γιατί μάλλον το διάβασες βιαστικά το πόστ μου.

 

"Για τα ρολόγια που έτρεξε (1100/1450) είναι νορμάλ το σκόρ του"

 

Δε διάβασα καθόλου βιαστικά. Γι'αυτό σου εξήγησα το σκεπτικό μου, απλά λίγο ανάποδα. Με βάση το σκορ που πόσταρε, υπολόγισα περίπου πόσο θα έβγαζε αν έτρεχε στις δικές μου συχνότητες με το πως ήταν το σύστημα του στημένο εκείνη τη στιγμή και με τον τρόπο που έκανε τις μετρήσεις του. Εξακολουθώ να θεωρώ ότι ήταν πολύ χαμηλό το σκορ και ότι τώρα με το windowed είναι πιο κοντά στο σωστό. Έχει πολύ αδύναμες μνήμες όμως οπότε δε βοηθιέται καθόλου από εκεί.

 

 

 

 

Δείτε δύο δικά μου.

 

3_D_Mark_13_i7_2700_K_Gigabyte_Z77_UD5_S
 
 
3_D_Mark_13_i7_2700_K_Gigabyte_Z77_UD5_S
 
Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Βασικα σε αυτα τα νουμερα δεν υπαρχει περιπτωση να φτασει με την καμμια.

Και στα 1200/1600 ηταν unstable μεσα στα παιχνιδια,πεταγε non responding.

Στα 1100/1450 παιζει κομπλε.Και πιστευω δεν αξιζει να την ξεζουμισω για να παρω αλλα 5 frames.

Καποια στιγμη θα παω σε καποια νεοτερη.

Link to comment
Share on other sites

Μα δε σου είπα να πας σε αυτά τα νούμερα. Δε νομίζω ότι θα ήταν ποτέ δυνατόν. Έχω δοκιμάσει δεκάδες κάρτες και η συγκεκριμένη είναι μία στο εκατομμύριο. Και σκέψου οι μετρήσεις ήταν με αέρα και μια ψύκτρα της κακιάς ώρας που φορούσε. Δεν κολλούσε ποτέ η κάρτα, απλά υπερθερμαινόταν. 

Σου είπα απλά ότι μου φαινόταν χαμηλό το σκορ σου και ότι οι μνήμες σου θα έπρεπε να πηγαίνουν παραπάνω. Δεν είχα απλά run σε χαμηλότερες συχνότητες στο αρχείο για να συγκρίναμε με τις δικές σου. 

 

Από εκεί και πέρα οι συχνότητες είναι μια χαρά. Απολύτως λογικές για τέτοια κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Η μνήμη όντως δεν ανεβαίνει όπερ σημαίνει ότι κάνει error checking και throttlάρει. Δοκίμασε αν θέλεις να τρέξεις firestrike extreme και στις δύο συχνότητες και να δεις αν σε βοηθάει η παραπάνω συχνότητα της μνήμης. Αν και εκεί δεν έχει διαφορά ή βγάλεις χειρότερο σκορ στα 1600, τότε δεν έχει νόημα η αύξηση. Πρέπει ουσιαστικά να βρεις από ποια συχνότητα και πάνω δεν αυξάνεται πλέον το σκορ. Μπορεί να είναι τα 1500 π.χ.

 

 

 

Δε διάβασα καθόλου βιαστικά. Γι'αυτό σου εξήγησα το σκεπτικό μου, απλά λίγο ανάποδα. Με βάση το σκορ που πόσταρε, υπολόγισα περίπου πόσο θα έβγαζε αν έτρεχε στις δικές μου συχνότητες με το πως ήταν το σύστημα του στημένο εκείνη τη στιγμή και με τον τρόπο που έκανε τις μετρήσεις του. Εξακολουθώ να θεωρώ ότι ήταν πολύ χαμηλό το σκορ και ότι τώρα με το windowed είναι πιο κοντά στο σωστό. Έχει πολύ αδύναμες μνήμες όμως οπότε δε βοηθιέται καθόλου από εκεί.

 

 

 

 

Δείτε δύο δικά μου.

 

3_D_Mark_13_i7_2700_K_Gigabyte_Z77_UD5_S
 
 

3_D_Mark_13_i7_2700_K_Gigabyte_Z77_UD5_S
 

 

 

Διαφωνώ με το σκεπτικό σου.

 

Βάζεις για σύγκριση δύο tweaked scores , από σύστημα με ρολόγια στα ύψη , όπου το μόνο κοινό που υπάρχει με το σύστημα του lgalkis είναι η ίδια κάρτα και τίποτε άλλο.

 

Θεωρείς δέ , δεδομένο ότι η αύξηση των ρολογιών core/mem δίνει λογαριθμική αύξηση στο score.

Σόρρυ αλλά δέν είναι έτσι τα πράγματα.

 

Τον οδηγείς σε λανθασμένο συμπέρασμα.

 

Δέν μπορείς να συγκρίνεις ένα tweaked run με ένα default run.

Αμφιβάλω ακόμη και άν στο δικό του run , o lgalkis έχει γυρίσει τον driver σε performance.

 

Βέβαια ...

Επειδή ποτέ κάποιος μέσω internet , δέν μπορεί να ξέρει επακριβώς , πώς έχει τρέξει ένας άλλος το benchmark run του , επαναλαμβάνω ότι , θεωρώντας ότι έχει τρέξει default το συγκεκριμένο run (και για τα συγκεκριμένα ρολόγια ,κάρτας,επεξεργαστή,μνημων) έχει βγάλει ένα νορμάλ σκόρ.

 

Τέσπα

Για αυτό υπάρχουν οι βάσεις δεδομένων της Futuremark και του Hwbot.org ... για να μπορούμε να συγκρίνουμε σχετικά εύκολα "παρεμφερή" συστήματα και αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.