Jump to content


Τι περιορίζει το overclock?


tristeno

Recommended Posts

Μάλλον το ερώτημα είναι, μπορώ να διατηρώ την ίδια συχνότητα λειτουργίας μειώνοντας το vcore και βελτιώνοντας την ψύξη?

Αν μπορούσα με κάποιο τρόπο να ψύξω κοντά στο απόλυτο 0 θα χρειαζόμουν σχεδόν μηδενικό vcore?

Ερώτημα μάλλον για όσους έχουν PhD στην φυσική αλλά το είχα απορία :spell:

Link to comment
Share on other sites

Το να διατηρεις ιδια συχνοτητα λειτουργιας με λιγοτερη θερμοκρασια οι τροποι ειναι γνωστοι, αλλα δεν μπορεις να μειωνεις το ρευμα οσο μειωνεις την θερμοκρασια πχ εγω που εχω υδροψυξη στο pc μου θελω 1,35v για τα 4,3ghz αν βαλω αεροψυξη τα ιδια θα θελω αλλα σε ενα stress test στο νερο θα εχω 40 βαθμους μεγιστη θερμοκρασια ενω στγν αεροψυξη θα εχω 90.

Sent from my NexusHD2 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το ερώτημα είναι, μπορώ να διατηρώ την ίδια συχνότητα λειτουργίας μειώνοντας το vcore και βελτιώνοντας την ψύξη?

Αν μπορούσα με κάποιο τρόπο να ψύξω κοντά στο απόλυτο 0 θα χρειαζόμουν σχεδόν μηδενικό vcore?

Ερώτημα μάλλον για όσους έχουν PhD στην φυσική αλλά το είχα απορία :spell:

Όχι. Πιο πιθανό είναι να χρειάζεσαι άπειρο ρεύμα. Σε τέτοιες θερμοκρασίες η ταχύτητα των ηλεκτρονίων πλησιάζει το 0. Βέβαια, σύμφωνα με τη γάτα του γείτονα μου, σε τέτοια περίπτωση το ηλεκτρόνιο δε θα ακολουθεί τον αγωγό/καλώδιο κτλ οπότε θα έχεις πάλι μηδενικό ρεύμα = δε θα δουλεύει ο επεξεργαστής. Αυτό που λες ίσως να γίνει με υπεραγωγούς αλλά όχι σε απόλυτο μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι είπε ο αποπάνω. Εμείς ξέρουμε το TDP του επεξεργαστή (τα Watt εκλυόμενης θερμότητας δηλαδή) αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο επεξεργαστής μας είναι μια τεράστια αντίσταση. Η κίνηση των ηλεκτρονίων προκαλεί έκλυση θερμότητας λόγω τριβής αλλά ο επεξεργαστής λειτουργεί με την ανακατεύθυνση των ηλεκτρονίων μέσα από διόδους, ούτως ώστε να εκτελέσει τις πράξεις για τις οποίες έχει σχεδιαστεί. Η θερμότητα, δηλαδή, είναι παρενέργεια αυτής της λειτουργίας. Εάν εσύ μειώσεις την τάση κάτω από ένα όριο (το ελάχιστο που έχει θέσει ο κατασκευαστής) τότε δεν θα μπορούν τα ηλεκτρόνια να εξαναγκαστούν να ακολουθήσουν την διαδρομή. Για παράδειγμα: στους Phenom II η ελάχιστη τάση λειτουργίας είναι τα 0,8 Volt στην οποία η συχνότητα λειτουργίας δεν ξεπερνά τα 800MHz. Εάν εγώ αναγκάσω τον επεξεργαστή να τρέξει στα 0,7V τότε πολύ απλά αυτός δεν θα τρέξει καθόλου ή θα τρέξει στα 500MHz.

Η πραγματική σχέση που έχει το Vcore είναι αυτή με την συχνότητα λειτουργίας και όχι με την εκλυόμενη θερμότητα. Φυσικά τα πράγματα διαφοροποιούνται κάπως κατά τον υπερχρονισμό (OC) όπου λόγω της βαθμιδωτής αύξησης της τάσης μέσα στο BIOS, σε επίπεδο μερικών mV, μπορούμε πιθανώς με λίγο λιγότερο Vcore (σε σχέση με το μέγιστο δυνατό) να έχουμε την ίδια συχνότητα λειτουργίας και λίγο καλύτερες θερμοκρασίες.

Γενικώς τάση=διαφορά δυναμικού -> εξαναγκασμός των ηλεκτρονίων σε κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λεω.

Αν τα ηλεκτρόνια χρειάζονται μια συγκεκριμένη διαφορά δυναμικού για να κινηθούν στην σωστή κατεύθυνση και εκλύουν κάποια θερμότητα, δεν θα χρειάζονται μικρότερη διαφορά δυναμικού αν η "τριβή" είναι μικρότερη?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λεω.

Αν τα ηλεκτρόνια χρειάζονται μια συγκεκριμένη διαφορά δυναμικού για να κινηθούν στην σωστή κατεύθυνση και εκλύουν κάποια θερμότητα, δεν θα χρειάζονται μικρότερη διαφορά δυναμικού αν η "τριβή" είναι μικρότερη?

Ο συνήθης δρόμος για την μείωση της τριβής είναι η αύξηση της διατομής του αγωγού αλλά εάν πάμε εκεί τότε ξεχνάμε τις cpu των 32 ή των 28nm. Να στο πω αλλιώς: εάν χρησιμοποιήσω έναν Χ τρόπο ψύξης και διατηρώ την θερμοκρασία χαμηλά (όχι όμως τόσο ώστε να έχω άλλα φαινόμενα που δεν μας ενδιαφέρουν) αυτό δεν σημαίνει ότι μειώθηκε η τριβή αλλά ότι εγώ απάγω την εκλυόμενη θερμότητα πιο γρήγορα και με καλύτερο τρόπο. Από ένα σημείο και μετά (πχ απόλυτο μηδέν) επηρρεάζεται και η κίνηση των ηλεκτρονίων αλλά όχι έτσι όπως θα ήθελες...

Μάλλον έχεις μπερδέψει διαφορετικές ιδιότητες των υλικών και διαφορετικά μεγέθη της φυσικής. Το πρόβλημα με την εκλυόμενη θερμότητα είναι ότι από ένα σημείο και μετά κινδυνεύει η ακεραιότητα των κυκλωμάτων, δηλαδή μπορεί και να λιώσουν. Αυτό όμως δημιουργεί μια απλή επαγωγή (και όχι διπλή συνεπαγωγή): εάν θέλω να αυξήσω το Vcore και κατά συνέπεια την συχνότητα λειτουργίας τότε θα πρέπει με κάποιον τρόπο να φροντίσω να μειώσω τον χρόνο παραμονής της εκλυόμενης θερμότητας στον επεξεργαστή ώστε να μην καταστραφεί το κύκλωμα.

Βασικά άλλο η θερμοκρασία και άλλο η θερμότητα. Η θερμότητα είναι ενέργεια, η θερμοκρασία είναι μονάδα μέτρησης της ενέργειας. Αυτό που επίσης ξεχνάς είναι η αρχή διατήρησης της ενέργειας. Η συνολική ενέργεια του συστήματος ισούται με το άθροισμα της ενέργειας που καταναλώνει ο επεξεργαστής για να δουλέψει και την ενέργεια που εκλύεται υπό μορφή θερμότητας. Ένα μέρος της θερμότητας συνεχίζει να παραμένει στον επεξεργαστή (και μας δίνει μια τιμή θερμοκρασίας για τον πυρήνα) ενώ ένα άλλο μέρος μεταφέρεται στην ψύκτρα και από εκεί στο περιβάλλον. Η ενέργεια που καταναλώνει ο επεξεργαστής δεν έχει άμεση σχέση ούτε εξαρτάται από την θερμότητα που εκλύεται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λεω.

Αν τα ηλεκτρόνια χρειάζονται μια συγκεκριμένη διαφορά δυναμικού για να κινηθούν στην σωστή κατεύθυνση και εκλύουν κάποια θερμότητα, δεν θα χρειάζονται μικρότερη διαφορά δυναμικού αν η "τριβή" είναι μικρότερη?

όσο μειώνεται η θερμοκρασία μειώνεται η αντίσταση των κυκλομάτων της cpu (εξ αιτίας των οποίων παράγεται θερμότητα), άρα μπορούμε να πετύχουμε την ίδια ένταση ρεύματος (κίνηση ηλεκτρονίων) με μικρότερη τάση. Τώρα αν αυτή η μικρότερη τάση είναι αρκετά μικρότερη ή αν αμελητέα σε σχέση με την αρχική δεν το γνωρίζω (αν και νομίζω ότι σε αυτά τα μεγέθη ισχύει το δεύτερο)!

Link to comment
Share on other sites

και διατηρώ την θερμοκρασία χαμηλά (όχι όμως τόσο ώστε να έχω άλλα φαινόμενα που δεν μας ενδιαφέρουν) .

Μα αυτά τα άλλα φαινόμενα μας ενδιαφέρουν. Μειώνεται η αντίσταση με την μείωση της θερμοκρασίας ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Η αντίσταση μειώνεται αλλά αυτό έχει σχέση τελικά με τις αντοχές του πυριτίου και όχι με το εάν μπορεί να λειτουργήσει ο επεξεργαστής. Παράδειγμα: θέλω να απλώσω 200 μέτρα καλώδιο συνήθους διατομής για να δουλέψει ένα κομπρεσέρ. Εάν ρωτήσεις οποιονδήποτε ηλεκτρολόγο θα σου πει ότι δεν αρκεί η συνήθης διατομή μιας μπαλαντέζας αλλά ότι θέλεις μεγαλύτερη και ένας από τους λόγους είναι ότι θα λιώσουν τα περιτυλίγματα των αγωγών και θα προκληθεί βραχυκύκλωμα (παρέμβαση της θερμότητας). Εάν εγώ καταφέρω να ψύξω τον αγωγό των 200 μέτρων και της συνήθους διατομής τότε δεν θα χρειαστεί να αλλάξω διατομή ΑΛΛΑ αυτό δεν σημαίνει ότι το κομπρεσέρ μου δεν θα χρειαστεί 230V τάσης για να δουλέψει. Γιατί θα χρειαστεί 230V? Γιατί το μοτέρ του είναι κατασκευασμένο έτσι ώστε να λειτουργεί με αυτήν την διαφορά δυναμικού ειδάλλως η περιέλιξη δεν διαρρέεται από αρκετό ρεύμα ώστε να δώσει κίνηση.

Χονδροειδές το παράδειγμα αλλά ελπίζω να κατάλαβες τί εννοώ.

Εάν ίσχυε αυτό που λες τότε οι extreme overclockers θα πετύχαιναν 20GHz με 1 Volt Vcore.

[MENTION=24339]Incredible[/MENTION]: ακόμα και στις συνθήκες που αναφέρεις υπάρχει ένα ελάχιστο όριο τάσης. Δεν μπορεί δηλαδή να περιμένει κανείς να δουλέψει ένας επεξεργαστής με 0,1V στα 3GHz επειδή κατάφερε να κάνει το πυρίτιο υπεραγώγιμο υλικό. Κάτι τέτοιο είναι πρακτικά αδύνατο, προς το παρόν τουλάχιστον και με τα συγκεκριμένα υλικά που χρησιμοποιούμε. Εάν πάμε σε άλλα υλικά (γραφένιο πχ) τα πράγματα αλλάζουν άρδην αλλά δεν έχουμε δει ακόμα cpu's από γραφένιο για να "ξέρουμε" πώς δουλεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτά τα άλλα φαινόμενα μας ενδιαφέρουν. Μειώνεται η αντίσταση με την μείωση της θερμοκρασίας ή όχι?

Ναι, "γενικά" μειώνεται.

Αλλά δεν υπάρχει μόνο το θέμα της αντίστασης. Όπως είπα πριν, όσο πιο χαμηλές είναι οι θερμοκρασίες, τόσο πιο μικρή η ταχύτητα των e-. Όπότε σύμφωνα με την αρχή απροσδιοριστίας του Heisenberg, όσο μικραίνει η ταχύτητα των e- τόσο λιγότερο πιθανό είναι να ακολουθήσουν τον αγωγό ώστε να παράγουν Ι. Όσα λιγότερα e- ακολουθάνε τον αγωγό (χωρια το γεγονός ότι ρίχνουμε και την U των e-), τόσο περισσότερο I θα χρειαστεί ο επεξεργαστής να δουλέψει. Αυτά κοντά στους 0 Κ.

Άμα πας αρκετά πιο ψηλά, πες 4Κ ή κάτι τέτοιο π.χ. στον υδράργυρο, πετυχαίνεις την υπεραγωγιμότητα. Άμα ο επεξεργαστής ήταν φτιαγμένος εξ'ολοκλήρου από υδράργυρο και υπήρχε ένα σύστημα που στη κρίσιμη θερμοκρασία δημιουργούσε κλειστό κύκλωμα με μόνο τον επεργαστή μέσα, τότε ναι, θα είχε συνεχές Ι. Όμως, εφ'όσον Ι=σταθ, R=>0, και V=IR, η τάση θα ήταν 0, οπότε δε θα δούλευε.*

*Αν και δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει ο νόμος του Ohm για R=>0, πάνε πολλαααααά χρόνια που διάβασα ηλεκτρομαγνητισμό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.