Jump to content



Samsung 840 120GB δεν bootάρει ύστερα από κλωνοποίηση με Acronis


zampONakiaskiou

Recommended Posts

Kαλησπέρα!

Σήμερα έπεσε στα χέρια μου ο ssd του τίτλου.

Για να μην πολυλογώ.

Είχα στο σύστημα ένα hdd 750gb στον οποίο είχα περάσει τα windows 8 και λίγα προγράμματα (bf3,skype...) γύρω στα 85gb σύνολο!

Έβαλα τον ssd στο κουτί τον αναγνώρισαν κανονικά τα windows κι ύστερα με το Acronis True Image κλωνοποίησα τον HDD στον ssd.

Aφού έγινε η κλωνοποίηση μπήκα bios γύρισα από IDE σε ΑCHI, έβαλα ως boot device τον ssd, αλλά τρώω BSOD.

Μετά απο λίγο ψάξιμο βρήκα αυτό το θέμα http://www.insomnia.gr/topic/468810-κλωνοποίηση-hdd-σε-ssd-eνεργοποίηση-ahci/.

Έκανα ότι λέει το παλικάρι εκεί αλλά παπάτζες!ΒSOD κι @@ λουλούδια!

Τι κάνω λάθος;

(Όταν bootαρω από τον HDD o ssd αναγνωρίζεται κανονικά σαν σκληρός και τα αρχεία πράματι είναι ίδια με τον hdd.)

Σύστημα :

CPU: Q8200 ελαφρά clockαρισμένος.

MB: Asus P5QC.

RAM: 4GB

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7033]Lazy Dog[/MENTION] Τι εννοείς και τα 2 part των windows? :nada:

Μου ζήτησε να διαλέξω source και destination disk. Κι έβαλα source τον hdd και destination τον ssd.

Δεν είχε κάτι παραπάνω να επιλέξω.Νομίζω....:p

[MENTION=79]apotsi[/MENTION] Σε IDE μπουτάρει μόνο ο hdd, τον ssd τον αναγνωρίζει αλλά όχι σαν bootable.

Με μόνο τον ssd συνδεδεμένο σε ACHI μου γράφει ότι προσπαθεί να κάνει repair τα windows 8 αλλά δεν καταφέρνουμε κάτι!Τρώμε πάλι bsod μετά από κανα 5λεπτο..

Το όλο θέμα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω και reinstall τα 8 γιατί δεν έχω ούτε οπτικό δίσκο αλλά ούτε και usb κοντά μου... :|

Και δεν καταφέρνω να μπω στο menu για refresh,reset των 8.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να κανεις clone και τα 2 partition.κραταει και ενα κρυφο που το acronis δεν το περναει μεσα απο τα windows κι εχω την εντυπωση και ουτε απο bootcd.εμενα μου το εφτιαξε ενας φιλος με αλλο προγραμμα απο boot cd.ειχα το ιδιο προβλημα ακριβως...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα partition 100MB που δημιουργούν τα windows κατά την εγκατάσταση και περιέχει bootloader κλπ. Κάνε την διαδικασία με το Easus Backup και όχι με το Acronis και θα γίνει η δουλειά σου. Εγώ μετέφερα τελευταία μια εγκατάσταση win8 (και τα 2 partition) με το Easus και έκανα την δουλειά μου. Το Easus μπορείς να το κατεβάσεις σαν Trial αφού έτσι κι αλλιώς μια φορά θα το χρειαστείς.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο partition δεν έχει όνομα άρα δεν μπορείς να το δεις στον explorer. Το Easus Backup ενσωματώνει έναν partition manager που σου δείχνει όλα τα partitions (σαν να τα τραβάει από την διαχείριση δίσκων).

Link to comment
Share on other sites

Από όσο το είχα ψάξει στο internet υπήρχαν κάποιοι που έλεγαν ότι είχαν πρόβλημα με την μεταφορά μέσω Acronis ενώ όσοι το έκαναν με Easus δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Γι' αυτό ανέφερα το Easus Backup.

Σημειωτέον ότι μπορείς να κάνεις clone disk/partition με τον SSD συνδεδεμένο και όχι μόνο backup/restore.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και με το Εasus παίδες...Κάτι λάθος έχω κάνει δεν ξέρω..

Παω σ ένα φίλο να δανειστώ ένα usb για fresh install γτ δεν έχω υπομονή για ψάξιμο σήμερα...

[MENTION=7033]Lazy Dog[/MENTION] αυτό έκανα εγώ..

http://2.bp.blogspot.com/-OwsXmpE0zcg/TkVHUwc8SPI/AAAAAAAAAzE/hTilqv5UtS8/s1600/clone+disk+wizard.jpg

Δεν είδα κάτι άλλο...Αν έκανα manual θα μου το εμφάνιζε;

Σε μια τελευταία προσπάθεια κατάφερε και μπήκε στο μενού για refresh/reset..

Ε αφού η κλωνοποίηση δεν είναι το ατού μου ας ελπίσουμε με reset να στρώσει!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ θέλει λίγο προσοχή στον τύπο των partition. Μήπως έχεις πολλά primary partitions (τα win δεν δέχονται πάνω από 4 primary partitions νομίζω) ή ήδη ένα active? Μπορεί εκεί να είναι το πρόβλημα και όχι στην κλωνοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει ούτε πριν μια βδομάδα fresh install τα windows 8 και όπως αναφέρω είχα βάλει 5-6 προγράμματα πάνω!Δεν είχα πειράξει τπτ περαιτέρω!

Anyway το setup (reset επελεξα κι ας χαθούν τα πάντα όλα) προχωρά μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δεν πείραξες αλλά κοίτα τί γίνεται:

έχεις ήδη ένα primary/active partition στον HDD. Η κλωνοποίηση δημιουργεί ακόμα ένα primary/active partition στον SSD. Έτσι όταν φορτώνουν τα win από τον SSD μπερδεύονται γιατί βλέπουν 2 active partitions, ένα στον HDD και ένα στον SSD.

Μπέρδεμα μπορεί να προκύψει και με το γράμμα του δίσκου. Κλωνοποιείς μια εγκατάσταση που έχει δώσει στον SSD το γράμμα Ε:\. Ξαφνικά της λες ότι ο SSD είναι ο C:\ και εκεί γίνεται το μπέρδεμα. Στην δική μου περίπτωση ξέχασα να σου πω ότι έκανα hide το παλιό partition μέχρι να μπουτάρουν κανονικά από τον νέο δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Όλα κομπλέ πλέον μετά από το reset! :D

Oπότε κάποια μλκία είχα κάνει με το Acronis...

Κατέβασα samsung magician έκανα firmware update και τώρα τι;Yπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;

Εκτός από το να αναβαθμίσω σε sata 3; :p

Link to comment
Share on other sites

Στείλε την εικονική μνήμη σε άλλον δίσκο και κλείσε την υβριδική αναστολή καθώς και το hibernation. Οι ssd έχουν πρόβλημα στα write, 100.000 per cell αν θυμάμαι καλά.

Στάλθηκε από το κινητό μου.

Link to comment
Share on other sites

Στείλε την εικονική μνήμη σε άλλον δίσκο και κλείσε την υβριδική αναστολή καθώς και το hibernation. Οι ssd έχουν πρόβλημα στα write, 100.000 per cell αν θυμάμαι καλά.

Στάλθηκε από το κινητό μου.

Αν ήταν σε όλους τους SSD 100.000 writes per cell, τότε σε καμιά 70αρια χρόνια θα είχαν πρόβλημα. Οι νέοι SSD, έχουν περίπου 4-5.000 εγγραφές για κάθε κελί. Όχι πως αυτό είναι λίγο... θέλει περίπου 5-6 χρόνια για να φτάσεις αυτές τις εγγραφές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.