Jump to content


Άριστο κομμάτι i7 3770Κ


JOHNX2

Recommended Posts

Πωλειται το CPU μου Intel i7 3770Κ, μιας και αποφασισα να παω προς Socket 2011 και 3930Κ.

Ειναι αγορασμενος απο το Πλαισιο (1/2013) κανονικοτατα με 3 χρονια εγγυηση.

Μαζι δινετε και η μαμα ψυχτρα της Intel η οποια ειναι αχρησιμοποιητη.

Ο επεξεργαστης ειναι αριστο κομματι.

Λειτουργει στα....

4600MHz (46x100) μολις με 1.1120 Volt (Rock Stable) και 53 βαθμους MAX με Intel Burn Test (28 εχει σε κατασταση idle).

4800MHz (48x100) μολις με 1.1800 Volt (Rock Stable) και 56 βαθμους MAX με Intel Burn Test (29 εχει σε κατασταση idle).

Ολες οι μετρησεις πανω σε ASUS P8Z77V-DELUXE (1805 Bios) και μνημες 2x8GB G.Skill 2400MHz.

Η τιμη του 500 ευρω.

Και ενα Screenshot.

106lfn4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτο για να καταλαβω αυτο που διαβαζω.

Δηλαδη μας λες οτι πουλας εναν επεξεργαστη που αγορασες απο το Πλαισιο κοντα στα 350€ καινουργιο-σφραγισμενο, μεταχειρισμενο 500€ επειδη ετυχε και βγηκε καλο κομματι;

Αυτο συμφωνα με την παραγραφο 6 των κανονων αγγελιων του φορουμ λεγεται φιλε μου Αισχροκερδεια εχω την εντυπωση.

Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτο για να καταλαβω αυτο που διαβαζω.

Δηλαδη μας λες οτι πουλας εναν επεξεργαστη που αγορασες απο το Πλαισιο κοντα στα 350€ καινουργιο-σφραγισμενο, μεταχειρισμενο 500€ επειδη ετυχε και βγηκε καλο κομματι;

Αυτο συμφωνα με την παραγραφο 6 των κανονων αγγελιων του φορουμ λεγεται φιλε μου Αισχροκερδεια εχω την εντυπωση.

Είχε ξαναδημιουργηθεί παρόμοιο θέμα και αν δεν κάνω λάθος βγήκε το συμπέρασμα ότι κάποια "golden" κομμάτια είναι δίκαιο να πωληθούν παραπάνω από τον μέσο όρο που πωλούνται τα "απλά" κομμάτια.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι ότι, το rock-stable-συμπέρασμα το έβγαλες από το IBT;

Link to comment
Share on other sites

1) 8 ανοιγμενα ORTHOS με "Priority 10" για 15 ωρες.

2) 7 ανοιγμενα Memtest μεσω windows για 2 ωρες.

3) Το κλασικο IntelBurnTest ολα στο τερμα.

4) Super Pi 32M.

5) Ασταματητο gaming 5-6 ωρες με FAR CRY 3 σε αναλυση 2560x1440.

Τι παραπανω να κανω στον επεξεργαστη ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μπορείς να ανεβάσεις ένα γρήγορο screenshot στα 4800ΜΗz, από το intel burn test με maximum stress level και τα τυπικά 10 runs, στο 9ο ή 10ο loop? Να φαίνονται τα Vcore και τα temps.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως τα golden 3770K συγκρινονται στα 5ghz .

Πχ 1.20v για 3dmark03 , 3dmark05 , hyperpi / spi32m Τα 4600 ειναι πολυ χαμηλα για να χαρακτηρισουν ενα cpu "golden" . θα ηθελα να δω benches ψηλοτερα .

Απο εκει και περα , το να πουλησεις ενα golden cpu ακριβα , μια χαρα αποδεκτο ειναι και εχει συζητηθει και εδω μερικες φορες ακομα .

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως τα golden 3770K συγκρινονται στα 5ghz .

Αν και βγαινω off topic.... Πιστευω πως ο [MENTION=75]Stelaras[/MENTION] εχει απολυτω δικιο . :o

Σε αρκετα forum που εχω μπει τα Golden Chip 1155-2011 χαρακτηριζονται απο τα volt κτλ κτλ και την σταθεροτητα τους απο 5GHz +

Αυτο ομως δεν "ακυρωνει" πως ο επεξεργαστης που πουλας δεν ειναι ενα "πολυ καλο κομματι"..... ;) Τωρα οσο για την τιμη που οριζεις ως πωληση ειναι δικαιωμα σου ..... αν και αρκετα "αλατισμένη".......χαχαχαχαχα

Ζητώ Συγγνώμη :daisy:

Link to comment
Share on other sites

Παντως ειτε ειναι Golden Chip ειτε οχι, δικαιωμα του να τον πουλαει οσο θελει. με γεια του με χαρα του αν βρεθει καποιος αγοραστης.

Προσωπικα θα προτιμουσα να παρω εναν 3930 με λιγα λ7 επιπλεον παρα να εδινα 500για οποιονδηποτε 3770,2600

Ζητώ Συγγνώμη για το off topic

Link to comment
Share on other sites

5GHZ με λιγότερο από 1,25v και με 4c8t με την stock ψύκτρα να βγάζει superpi 32M είναι τα καλά κομμάτια. Ακόμα και έτσι όμως αυτά θα τα πάρουν οι ocers κατά κύριο λόγο. Η μόνη διαφορά είναι όμως ότι ένας ocer θα αγοράσει ένα τέτοιο cpu μόνο αν είναι δοκιμασμένο στο άζωτο γιατί πάντα υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην παίζει καλά. Επειδή παίζει καλά έτσι δεν αξίζει 500 ευρώ. Αν θες να το δοκιμάσεις στο άζωτο από περιέργια εγώ προσφέρομαι να βάλω τον εξοπλισμό και να πληρώσω και το άζωτο. Φιλικά Σοφοκλής.

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθετω καποια στοιχεια που ζητησατε.

Οι ρυθμισεις ειναι με προχειρο ψαξημο στο λεπτο μπαμ μπαμ... παιζει και με πιο χαμηλα volt στα 5GHz. Στο BIOS εχω δωσει CPU Volt 1.275, και ολα τα υπολοιπα ειναι Auto.

Στα 5000 MHZ....

20jllzr.jpg

34dlb9e.jpg

Link to comment
Share on other sites

5GHZ με λιγότερο από 1,25v και με 4c8t με την stock ψύκτρα να βγάζει superpi 32M είναι τα καλά κομμάτια. Ακόμα και έτσι όμως αυτά θα τα πάρουν οι ocers κατά κύριο λόγο. Η μόνη διαφορά είναι όμως ότι ένας ocer θα αγοράσει ένα τέτοιο cpu μόνο αν είναι δοκιμασμένο στο άζωτο γιατί πάντα υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην παίζει καλά. Επειδή παίζει καλά έτσι δεν αξίζει 500 ευρώ. Αν θες να το δοκιμάσεις στο άζωτο από περιέργια εγώ προσφέρομαι να βάλω τον εξοπλισμό και να πληρώσω και το άζωτο. Φιλικά Σοφοκλής.

Φιλε sofos1990 οπως βλεπεις το CPU με τα παραπανω score αξιζει μια δοκιμη με αζωτο ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.