Jump to content



Mobos, RAM, RAID card, X-Fi, LN2 Cooling, Routers, Satellite card, Cases, Monitor,etc


billpeppas

Recommended Posts

Dry Ice & Liquid Nitrogen Pots

K|ngp|n Dragon F1 Extreme Edition CPU Pot = 150€

Το κλασικό ( και κατά την άποψη μου και άλλων OCers ) και καλύτερο CPU full copper ( monoblock ) pot του K|ngp|n.

Τοποθετείται σε οτιδήποτε socket ( AMD & Intel ) από το LGA775 & Socket754 και έπειτα ( και λογικά με ή χωρίς πατέντα μπαίνει και σε παλίοτερο hardware, π.χ. Socket478 ).

K|ngp|n Tek-9 3.0 Fatbody = 150€

Από τα κορυφαία αν όχι το καλύτερο VGA pot από τον K|np|n... η αρχική έκδοση που ζυγίζει 3 και βάλε κιλα με την μεγάλη χάλκινη βάση.

Ταιριάζει στις περισσότερες κάρτες γραφικών από τις σειρές GeForce 7 & άνω και Radeon HD 2XXX και άνω.

Με αυτό έχω κάνει όλα τα score με τις GeForce 580, 480, Radeon 5870, κλπ κλπ στο hwbot ( BenchZowner @ HWBOT )

Motherboards

Asus Maximus IV Gene-Z = 120€

Απίστευτο μωρό η μητρικούλα. Από τις ελάχιστες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ASUS μητρικές.

Αξιαγάπητη, με πολύ καλά κυκλώματα τροφοδοσίας, ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ και στρωμμένο BIOS, πάει κομμάτια είτε για 24/7 είτε για άζωτο, είτε για διακοσμητικό χώρου :D

Με εγγύηση από το e-Gate.

Μόνο θέμα της μητρικούλας ότι για κάποιο λόγο δεν παίζει το 2ο PCI-Express Slot.

Δεν προλαβαίνω να την κάνω RMA εγω, οπότε αν το χρειάζεστε την κάνετε RMA στο e-gate εσείς.

Εξ' ού και η μειωμένη τιμή.

Gigabyte GA-P55A-UD7 = 20€

Η καλύτερη μητρική της Gigabyte για LGA1166 επεξεργαστές.

Λειτουργεί κανονικότατα, δίνεται στην τιμή αυτή γιατί είχε εμφανίσει το πρόβλημα με τα pin που λιώνουνε ( η μητρική και ο επεξεργαστής που είχε δουλεύουνε ακόμα, απλά το socket έχει μερικά pin λιγότερα έκτοτε :D ).

SAS/SATA-RAID Controllers

Dell Perc 5/i + BBU ( Battery Backup Unit ) + 512MB ECC RAM + 2 SATA Cables ( 8 SATA connectors ) = 140€

Ο κλασικός και μη εξαιρετέος PCI-Express SAS & SATA RAID controller ( RAID 0,1,5,10,50 ) εώς 8 δίσκους/SSD.

ADSL2+ Broadband Routers

Zyxel P660HW-D1 = 30€

ADSL2+ router με 4 LAN ( 100Mbps ) και WiFi ( 802.11b/g & boost ) για γραμμές PSTN

Cisco SOHO 97 ADSL2 Broadband Router ( PSTN ) = 20€

Άψογο σαν modem, πολλές δυνατότητες δικτύωσης και τεχνολογιών για γνώστες ( μέσω CLI ).

Sound Cards

Creative SoundBlaster X-Fi Fatal1ty FPS ( with I/O panel ) = 120€

Η κορυφαία κάρτα ήχου για gaming ( οι μεταγενέστερες δεν έχουνε CMSS 3D κλπ κλπ ) από την Creative, μαζί με το πάνελ της και όλα τα καλούδια της.

Σε PCI ( όχι PCI-Express ) θύρα παίζει αυτή.

Satellite TV Cards ( DVB-S2 )

Technisat SkyStar HD 2 = 45€

Κάρτα για να βλέπετε δορυφορική τηλεόραση ( απλή [sD] και High Definition [HD] & 3D HD ) [ DVB-S & DVB-S2 ] από τον υπολογιστή σας.

Δουλεύει με τα περισσότερα προγράμματα ( ProgDVB, DVBdream, MythTV, κλπ κλπ ) δίχως κόπο.

Υποστηρίζει όλων των ειδών δορυφορικών εγκαταστάσεων ( απλό πιάτο με μονό LNB, πολλαπλά LNB με DiSEqC, κινητά πιάτα με H-H & USALS/GoTo μοτέρ ).

Τοποθετείται σε PCI ( όχι PCI-Express ) θύρα.

Cases

Antec Micro Fusion Remote 350 without PSU = 80€

Σε πολύ καλή κατάσταση ( λίγες γρατζουνίτσες από μεταφορές ) με το τηλεχειρηστήριο του και τα συνοδευτικά προγράμματα, δίχως τροφοδοτικό.

Αν θέλετε να βάλετε κάρτα γραφικών θα πρέπει να είναι half height.

RAM Coolers

Corsair Dominator AirFlow (CMAFX1 ) - Dual Channel original model = 10€

Το πρώτο memory cooler τις Corsair για dual channel μνήμες, με τα τρία φανάκια που γκαρίζουνε :D

Monitors

Samsung SyncMaster 957DF 19" 2048x1536 CRT Monitor = 50€

Χρησιμοποιείται για τα reviews καρτών γραφικών και για benching ( δώστε Hz [ refresh rate ] στον λαό! :D ).

Για καμμένους "pro" CSάδες και CoDάδες και benchers. Για internet surfing κλπ δεν προτείνεται :p

Soldering Station

Ψηφιακός Σταθμός κολλήσεων Weller WHS 40D = 70€

θέλει μαστόρεμα η βίδα που συγκρατάει την μύτη γιατί φαγώθηκε και μάλλον έσπασε και μέσα ( βαριέμαι να πιάνω τα εργαλεία να λύσω το πρόβλημα, Αμερική έχω άλλο, οπότε ας φύγει σε κάποιον που το θέλει )

* θα κάτσω να το φτιάξω λογικά αύριο-μεθαύριο να δωθεί σενιαρισμένο *

Link to comment
Share on other sites

Ok.

Επειδή όπως καταλαβαίνεις αυτή είναι ιδιαίτερη περίπτωση, αν είναι βρισκόμαστε να την πάρεις, την δοκιμάζεις αν δουλεύει σωστά όπως την τελευταία φορά που την είχα δοκιμάσει, και έπειτα μου βάζεις στην κάρτα/τράπεζα/paypal τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Το κανονίζουμε σε pm γιατί και εγώ τον επεξεργαστή δεν τον έχω άμεσσα εύκαιρο για να κάνω τσακ μπαμ την δοκιμή.

Είναι απο χαλασμένο HP micro pc με οξειδωμένη μητρική πιθανόν και σίγουρα καμένο τροφοδοτικό. (Το τροφοδοτικό και η μητρική δεν έχουν 24πινο για να κάνω δοκιμή)

Link to comment
Share on other sites

Η βίδα εξαϋλώθηκε.

Ψάχνω να βρω μια που να ταιριάζει εκεί, με βλέπω να τρώω όλο τον κόσμο για μια κωλόβιδα τώρα :p

Μαν επειδή έχω ένα σταθμό κόλλησης (PACE PRC2000), ο οποίος ήρθε με αρκετά ανταλλακτικά μαζί (και βιδούλες που συγκρατούν τις μύτες), πολύ ευχαρίστως να σου στείλω καμιά μήπως και σου κάνει. Ανευ χρημάτων εννοείται φίλτατε.

Αν σε ενδειαφέρει πές μου.

Ευχαριστώ, και συγνώμη για το offtopic.

Ανεβάζω και φώτο να τις δείς κιόλλας μπας και σου κάνουν. Μακάρι κιόλλας.

Photo sto dropbox σορρυ για το ανέβασμα εκεί αλλά πρέπει να την κάνω για δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Μαν επειδή έχω ένα σταθμό κόλλησης (PACE PRC2000), ο οποίος ήρθε με αρκετά ανταλλακτικά μαζί (και βιδούλες που συγκρατούν τις μύτες), πολύ ευχαρίστως να σου στείλω καμιά μήπως και σου κάνει. Ανευ χρημάτων εννοείται φίλτατε.

Αν σε ενδειαφέρει πές μου.

Ευχαριστώ, και συγνώμη για το offtopic.

Ανεβάζω και φώτο να τις δείς κιόλλας μπας και σου κάνουν. Μακάρι κιόλλας.

Photo sto dropbox σορρυ για το ανέβασμα εκεί αλλά πρέπει να την κάνω για δουλειά.

Αν βλέπω καλά είναι 1.8mm διαμέτρου ( το σπείρωμα ), σωστά ?

Αν ναι μου κάνει.

Ευχαριστώ για την προσφορά ( υπάρχουνε ακόμα μερικοί Άνθρωποι της προκοπής στον πλανήτη φαίνεται, grats ;) )

Αν βρίσκεσαι καμμιά μέρα πρός βόρεια ( TheMall, Golden Hall, ΟΑΚΑ, Χαλάνδρι, Ψυχικό, Κηφισιά ) έρχομαι όπου είσαι να μην μπαίνεις στον κόπο να πας ΕΛΤΑ ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν βλέπω καλά είναι 1.8mm διαμέτρου ( το σπείρωμα ), σωστά ?

Αν ναι μου κάνει.

Ευχαριστώ για την προσφορά ( υπάρχουνε ακόμα μερικοί Άνθρωποι της προκοπής στον πλανήτη φαίνεται, grats ;) )

Αν βρίσκεσαι καμμιά μέρα πρός βόρεια ( TheMall, Golden Hall, ΟΑΚΑ, Χαλάνδρι, Ψυχικό, Κηφισιά ) έρχομαι όπου είσαι να μην μπαίνεις στον κόπο να πας ΕΛΤΑ ;)

Δεν τρέχει μαν. Νέο Ψυχικό μένω. Τα υπόλοιπα σε pm να μην γεμίζουμε με offtopic εδώ. Και ναί 1.8mm είναι το σπείρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Dry Ice & Liquid Nitrogen Pots

K|ngp|n Dragon F1 Extreme Edition CPU Pot = 150€

Το κλασικό ( και κατά την άποψη μου και άλλων OCers ) και καλύτερο CPU full copper ( monoblock ) pot του K|ngp|n.

Τοποθετείται σε οτιδήποτε socket ( AMD & Intel ) από το LGA775 & Socket754 και έπειτα ( και λογικά με ή χωρίς πατέντα μπαίνει και σε παλίοτερο hardware, π.χ. Socket478 ).

Motherboards

Asus Maximus IV Gene-Z = 120€

Απίστευτο μωρό η μητρικούλα. Από τις ελάχιστες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ASUS μητρικές.

Αξιαγάπητη, με πολύ καλά κυκλώματα τροφοδοσίας, ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ και στρωμμένο BIOS, πάει κομμάτια είτε για 24/7 είτε για άζωτο, είτε για διακοσμητικό χώρου :D

Με εγγύηση από το e-Gate.

Μόνο θέμα της μητρικούλας ότι για κάποιο λόγο δεν παίζει το 2ο PCI-Express Slot.

Δεν προλαβαίνω να την κάνω RMA εγω, οπότε αν το χρειάζεστε την κάνετε RMA στο e-gate εσείς.

Εξ' ού και η μειωμένη τιμή.

Gigabyte GA-P55A-UD7 = 20€

Η καλύτερη μητρική της Gigabyte για LGA1166 επεξεργαστές.

Λειτουργεί κανονικότατα, δίνεται στην τιμή αυτή γιατί είχε εμφανίσει το πρόβλημα με τα pin που λιώνουνε ( η μητρική και ο επεξεργαστής που είχε δουλεύουνε ακόμα, απλά το socket έχει μερικά pin λιγότερα έκτοτε :D ).

SAS/SATA-RAID Controllers

Dell Perc 5/i + BBU ( Battery Backup Unit ) + 512MB ECC RAM + 2 SATA Cables ( 8 SATA connectors ) = 140€

Ο κλασικός και μη εξαιρετέος PCI-Express SAS & SATA RAID controller ( RAID 0,1,5,10,50 ) εώς 8 δίσκους/SSD.

ADSL2+ Broadband Routers

Zyxel P660HW-D1 = 30€

ADSL2+ router με 4 LAN ( 100Mbps ) και WiFi ( 802.11b/g & boost ) για γραμμές PSTN

Cisco SOHO 97 ADSL2 Broadband Router ( PSTN ) = 20€

Άψογο σαν modem, πολλές δυνατότητες δικτύωσης και τεχνολογιών για γνώστες ( μέσω CLI ).

Sound Cards

Creative SoundBlaster X-Fi Fatal1ty FPS ( with I/O panel ) = 120€

Η κορυφαία κάρτα ήχου για gaming ( οι μεταγενέστερες δεν έχουνε CMSS 3D κλπ κλπ ) από την Creative, μαζί με το πάνελ της και όλα τα καλούδια της.

Σε PCI ( όχι PCI-Express ) θύρα παίζει αυτή.

Satellite TV Cards ( DVB-S2 )

Technisat SkyStar HD 2 = 45€

Κάρτα για να βλέπετε δορυφορική τηλεόραση ( απλή [sD] και High Definition [HD] & 3D HD ) [ DVB-S & DVB-S2 ] από τον υπολογιστή σας.

Δουλεύει με τα περισσότερα προγράμματα ( ProgDVB, DVBdream, MythTV, κλπ κλπ ) δίχως κόπο.

Υποστηρίζει όλων των ειδών δορυφορικών εγκαταστάσεων ( απλό πιάτο με μονό LNB, πολλαπλά LNB με DiSEqC, κινητά πιάτα με H-H & USALS/GoTo μοτέρ ).

Τοποθετείται σε PCI ( όχι PCI-Express ) θύρα.

Cases

Antec Micro Fusion Remote 350 without PSU = 80€

Σε πολύ καλή κατάσταση ( λίγες γρατζουνίτσες από μεταφορές ) με το τηλεχειρηστήριο του και τα συνοδευτικά προγράμματα, δίχως τροφοδοτικό.

Αν θέλετε να βάλετε κάρτα γραφικών θα πρέπει να είναι half height.

RAM Coolers

Corsair Dominator AirFlow (CMAFX1 ) - Dual Channel original model = 10€

Το πρώτο memory cooler τις Corsair για dual channel μνήμες, με τα τρία φανάκια που γκαρίζουνε :D

Monitors

Samsung SyncMaster 957DF 19" 2048x1536 CRT Monitor = 50€

Χρησιμοποιείται για τα reviews καρτών γραφικών και για benching ( δώστε Hz [ refresh rate ] στον λαό! :D ).

Για καμμένους "pro" CSάδες και CoDάδες και benchers. Για internet surfing κλπ δεν προτείνεται :p

Soldering Station

Ψηφιακός Σταθμός κολλήσεων Weller WHS 40D = 70€

θέλει μαστόρεμα η βίδα που συγκρατάει την μύτη γιατί φαγώθηκε και μάλλον έσπασε και μέσα ( βαριέμαι να πιάνω τα εργαλεία να λύσω το πρόβλημα, Αμερική έχω άλλο, οπότε ας φύγει σε κάποιον που το θέλει )

* θα κάτσω να το φτιάξω λογικά αύριο-μεθαύριο να δωθεί σενιαρισμένο *

Έφυγε το VGA pot.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.