Jump to content
Sign in to follow this  
crmaris

Corsair Hydro Series H100i review

Recommended Posts

Τέλειο review γιατί ήθελα να αποφασίσω μεταξύ Corsair H100i & NZXT Kraken X60. Σ'ευχαριστώ Άρη!!

kudos για το review...

άρα τζάμπα το περίμενα μήπως άλλαζα το Η100 (απροβλημάτιστο που μου βγήκε φτου φτου φτου)

Ωραίο review!

Πάλι έριξε ξύλο στον ανταγωνισμό η Corsair. Εχει πέσει δουλειά σε όλους τους τομείς γι' αυτό δε προλαβαίνουν να γράψουν κανα manual της προκοπής για το Link2. Αντε να ασχοληθούν λίγο και με τα custom loops να γίνει χαμός.

corsair-dom-gt_01.jpg

IMO αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά για "υδρόψυξη" καλύτερα να δώσεις λίγο παραπάνω και να πάρεις την H220 της Swiftech.

Ωραίος Αρη :T:

for teh lulz [MENTION=6900]AnimaTronic[/MENTION] :hehe: :hehe: :hehe:

μπράβο για το review!

περιμένουμε review για την αντιπρόταση της Swiftech?

Εχει πέσει δουλειά σε όλους τους τομείς γι' αυτό δε προλαβαίνουν να γράψουν κανα manual της προκοπής για το Link2. Αντε να ασχοληθούν λίγο και με τα custom loops να γίνει χαμός.

άντε να ασχοληθούν με το quality control θες να πεις...

Παιδιά καλησπέρα.

Παρόλο που είμαι γραμμένος στο φόρουμ αρκετό, καιρό και το παρακολουθώ καθημερινώς, αυτό είναι το πρώτο μου ποστ,με αφορμή την Η100i.

Είμαι κάτοχός της εδώ και ένα μήνα.

Η πρώτη εντύπωση μου σε θερμοκρασίες ήταν απογοητευτική.

Και σε idle αλλά προπάντων σε φουλ load, αμέσως μετά την τοποθέτησή της,τα πράγματα ήταν τραγικά.

Αρκεί να αναφέρω ότι με τον 3770Κ stock και πάστα arctic silver5, είχα σε idle 35-40c και σε full load 55c.

Στα 4.7 και ρεύμα 1.32 είχα σε idle 50-55c και full 90c.Ας μην αναφερθώ για παραπάνω γιατί σε bench μου έριχνε τη συχνότητα αφού ξεπέρναγα τους 100c.

Μετά από ψάξιμο και αρκετό κόπο βάλε βγάλε, αλλά και αρκετό διάβασμα στο ότι κάποιοι είχαν πάει τον 3770 στα 4.8 με αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες ανακάλυψα την αιτία.

Το bracket που στηρίζει την αντλία πάνω στον επεξεργαστή και που βιδώνει πάνω στο back plait ήταν λίγο ψηλότερο με αποτέλεσμα να μην πατάει τόσο καλά πάνω στον επεξεργαστή. Ενώ δηλαδή τερμάτιζαν οι βόλτες του σπειρώματος η αντλία δεν έσφιγγε καλά πάνω στον 3770.

Πήρα την απόφαση να λυγίσω λίγο τα ποδαράκια του bracket προς τα πάνω, Έτσι τώρα όταν τη βίδωσα είχα το περιθώριο να σφιξω τις βίδες προτού τερματίσουν. Όταν άνοιξα το pc έγιναν θαύματα. Στα 4,7 και full load η ανώτερη θερμοκρασία ήταν στους 60-65. Έφτασα στα 5.0 με ρεύμα 1,42 και θερμοκρασία 85-90 στα bench.

Η δική μου εμπειρία λοιπόν είναι ότι το bracket είναι ελαττωματικό. Έχει μεγαλύτερο ύψος από αυτό που θα έπρεπε.

Ελπίζω να μην σας κούρασα και να έδωσα μια βοήθεια σε όσους αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα με την H100i.

Άρη ευχαριστούμε για το πολύ ωραίο review!!

Επόμενο βήμα η ίδια κατασκευή , αλλά με πιο μεγάλο ψυγείο (2χ140) και τότε να δούμε διαφορά με την Kracken, γιατί τώρα συγκρίνουμε -αναγκαστικά- μήλο με φιρίκι!! :)

[MENTION=24247]venex58[/MENTION]

Μου φαίνεται πολύ περίεργο το πρόβλημά σου.

Βέβαια θα προτιμούσα κι εγώ μια λύση που θα στηριζόταν σε ελατήρια για την ρύθμιση της πίεσης του block πάνω στο CPU heat spreader , αλλά και αυτή η λύση ποντάροντας στην ελαστικότητα του bracket είναι επαρκής.

Επειδή όμως βλέπω , ότι διατίθενται στο πακέτο δύο ειδών αποστάτες /βίδες:

Ashampoo_Snap_2013.03.01_10h11m12s_004_.png?m=1362126066

Μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος και δεν χρησιμοποιήθηκαν οι σωστοί αποστάτες, γιατί απ' ότι βλέπω έχουν σημαντική διαφορά στο μήκος:

Ashampoo_Snap_2013.03.01_10h18m59s_005_.png?m=1362126062

Οπότε η χρήση του λάθους αποστάτη θα "εξαντλούσε" την ελαστικότητα του bracket, πριν καν του "δώσει" την ευκαιρία να σφίξει το block ! ! !

Κοίτα το και ενημέρωσέ μας για το τι ακριβώς συμβαίνει, αν δε σου κάνει κόπο!

Και καλοδούλευτη!!!

Υ.Γ. Βάλε και καμία φωτο από την επέμβασή σου!

Edited by Seafalco

οπως παντα τρομερο review Αρη :victory:

και το h100i πολυ καλο...

PS: μια διορθωση, στο γράφημα με τις μετρήσεις σε pull γράφεις push :)

Seafalco Δυστυχώς δεν έκανα λάθος.

Οι μεγάλοι αποστάτες είναι για το 2011

Οι μικροί είναι για το 1155.

Όπως ακριβώς παρατήρησες η καλύτερη συνδεσμολογία θα ήταν με ελατήρια,τα οποία όμως δυστυχώς δεν υπάρχουν σε αυτό το σύστημα.

Το αποτέλεσμα ήταν να κρατάει πολύ πάστα, φέρνοντας τα αντίθετα αποτελέσματα.

Επειδή όμως βλέπω , ότι διατίθενται στο πακέτο δύο ειδών αποστάτες /βίδες.

Μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος και δεν χρησιμοποιήθηκαν οι σωστοί αποστάτες, γιατί απ' ότι βλέπω έχουν σημαντική διαφορά στο μήκος.

Οπότε η χρήση του λάθους αποστάτη θα "εξαντλούσε" την ελαστικότητα του bracket, πριν καν του "δώσει" την ευκαιρία να σφίξει το block ! ! !

Κοίτα το και ενημέρωσέ μας για το τι ακριβώς συμβαίνει, αν δε σου κάνει κόπο!

Και καλοδούλευτη!!!

Οι αποστατες στην φωτογραφια δεν εχουν το ιδιο παχος γιατι οι λεπτοι χρησιμοποιουνται στο 1155socket και οι πιο χοντροι και κοντοι χρησιμοποιουνται για το 2011socket συνεπως αν δοκιμαζε να τους τοποθετησει δεν θα εμπαιναν, αρα καποιο προβλημα ειχε οντως το bracket του.