Jump to content
Sign in to follow this  
crmaris

Corsair Hydro Series H100i review

Recommended Posts

Για θόρυβο αντλίας δεν αναφέρατε τίποτα .Τι γίνεται σε αυτο τον τομέα . Διορθώθηκε το πρόβλημα που είχε η Η100 ; Είναι αθόρυβη η αντλία ;

δεν ανέφερα κάτι γιατί δεν εντόπισα κάποιο πρόβλημα. Οι μετρήσεις θορύβου που παρέθεσα αφορούν και την αντλία και όχι μόνο τους ανεμιστήρες. Μάλιστα η αντλία ήταν πιο κοντά στο DB meter, σε σχέση με τους ανεμιστήρες. Το θέμα είναι ότι δε γνωρίζω αν μετά από πολλές ώρες χρήσης αρχίσει να κάνει θόρυβο η αντλία, γιατί κάτι τέτοιο έγινε με το H100.

Η δικιά μου τουλάχιστον στο φουλ και 4.360 στροφές (έτσι λέει το πρόγραμμα) είναι σαν να μην υπάρχει.

Και έχει και άλλες τρεις διαβαθμίσεις προς τα κάτω.

Τώρα όσο για τους ανεμιστήρες,στις 900 στροφές δεν ακούγονται καθόλου. Από εκεί και πέρα όμως άστα να πάνε. Φτάνουν βλέπεις και στις 2.500 στροφές.

Μετά από πολλές ώρες λειτουργίας στο φουλ η αντλία δεν έχει ακουστεί ποτέ. Σε αυτόν τον τομέα τα πράγματα άλλαξαν τελείως από την προκάτοχό της.

Συγχαρητήρια για το review.Το παρέλειψα πριν.

Edited by venex58

[MENTION=403]crmaris[/MENTION] , πρώτα απο όλα ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τα data, πλέον κάθε φορά που "ψαχνομαι" για ψύξη ψάχνω τους πίνακες σου. Οπως το αντιλαμβάνομαι εγω, τα αποτελέσματα σου ίσως είναι τα πιο "αντικειμενικά" (ελάχιστες παράμετροι αλλάζουν απο τεστ ενός συστήματος ψύξης σε άλλο).

Επειδή πάλι "ψαχνομαι" για μια δευτερη "καλή" ψύξη (συντομα μαλλον θα έρθει και άλλος Sandy Bridge στην οικογένεια) για λίγο πιο ακραία πραγματάκια (χωρις να θέλω να μπλέξω με custom loops) ανάτρεξα στους πίνακες μετρήσεων σου για τις Η100 και Noctua D14 και Η100i και εφτιαξα μερικά chartάκια, ετσι για να δώ γραφικά τι γίνεται, πάντα για τις μάξιμουμ στροφές σε ολες τις ψυξεις (ανεξαρτήτως θορύβου πλέον).

Ως κάτοχος 2600Κ ο οποίος λειτουργεί κυρίως στα 3.4Ghz, 4.7Ghz και 5Ghz εστίασα την προσοχή μου στις μετρήσεις σου με 117.1W, 175.4W και 232.1W γνωρίζοντας οτι περισσοτερο με ενδιαφέρει η απόδοση κάπου ανάμεσα στα 174.4W και 232.1W (2600K στα 5Ghz με peak 1.5V, μέση 1.45-1.47V).

Tα data φυσικά τα "εκλεψα" απο τους πίνακες σου:

http://www.thelab.gr/heatsinks-coolers-watercooling-reviews/noctua-wars-nh-d14-vs-nh-c14-90169.html?garpg=3#content_start

http://www.thelab.gr/heatsinks-coolers-watercooling-reviews/corsair-hydro-series-h100-liquid-cpu-cooler-104525.html?garpg=5#content_start

http://www.thelab.gr/heatsinks-coolers-watercooling-reviews/corsair-hydro-series-h100i-review-120081.html?garpg=5#content_start

(btw, υποθέτω οτι στις μετρήσεις της H100 για φορτίο 117.1W έχει γίνει τυπογραφικό λάθος και αντί για "2200 / 2200" κανονικά είναι "2500 / 2500")

Απο αυτά τα data προκύπτουν τα εξής (δεν λαμβάνουμε υποψιν θόρυβο ουτε κάν τι ανεμιστήρες είχε η κάθε μια αλλιως μπλέκουν τα πραγματα):

attachment.php?attachmentid=55012&stc=1&d=1362389486

attachment.php?attachmentid=55013&stc=1&d=1362389486

attachment.php?attachmentid=55014&stc=1&d=1362389486

Πολύ ενδιαφέρον...

ΥΓ: φακ, λακαμία έκανα και έδιωξα την Η100, Μάριε φέρτην πισω!!! λολ :jump:

post-58-1416077119,0686_thumb.gif

post-58-1416077119,1175_thumb.gif

post-58-1416077119,1423_thumb.gif

Edited by Freedom

ναι το 2200 / 2200 ήταν λάθος, fixed :)

To Η100 ήταν και παραμένει πολύ καλό. Αλλά για να ρυθμίσεις τους ανεμιστήρες έπρεπε να έχεις πρόσβαση στο κουτί, ενώ στο H100i μέσω του λογισμικού κάνεις τα πάντα. Εγώ το H100 το είχα στο low profil συνεχώς γιατί δεν μπορούσα το θόρυβο των ανεμιστήρων σε high mode και έχανα αρκετά σε απόδοση σε σχέση με την Noctua NH-D14. Οπότε και έβαλα ξανά την τελευταία και ηρέμησα.

Επίσης, περίμενε να δεις και το H110 που έρχεται σύντομα.. Αν και αυτό διαθέτει 280 mm ψυγείο.

To Η100 ήταν και παραμένει πολύ καλό. Αλλά για να ρυθμίσεις τους ανεμιστήρες έπρεπε να έχεις πρόσβαση στο κουτί, ενώ στο H100i μέσω του λογισμικού κάνεις τα πάντα.

To καλό με μενα είναι οτι "παιζω" με "ανοικτο" κουτι αφενός και αφετέρου οτι ουδέποτε είχα συνδεδεμένους τους ανεμιστήρες επανω στην Η100 (old school,lol, να ειναι καλά ο 12καναλος fan controller)... ;)

Επίσης, περίμενε να δεις και το H110 που έρχεται σύντομα.. Αν και αυτό διαθέτει 280 mm ψυγείο.

Αμ θα περιμένω, τι να κάνω αν και απο τα reviews που εχω διαβασει έως τωρα υποθέτω οτι σε "απολυτη" απόδοση θα χάνει αλλα θα κερδίζει σε θόρυβο ειδικά απο τις H100/H100i... ;)

Θαααα δούμε... ;)

Είμαι καινούριο μέλος στο ΤheLab.gr

Και εγώ με την σειρά μου θα ήθελα να πω πολύ καλή παρουσιάσει της Η100i

την περιμένω να μου έρθει τέλος του μηνός.

Και ελπίζω να μην έχω σοβαρά προβλήματα.

:thank_you2::thank_you2::thank_you2:

Υ.Σ

Ερώτηση!!! η ανεμιστήρες της H100i λέω να τους βάλω να τραβούν αέρα από έξω από το κουτί και όχι από μέσα προς τα έξω σωστά???

Edited by kormosioan

Παίδες ή ο reviewer όποιος μπορεί να βοηθήσει, επειδή θέλω να κάνω παραγγελία απο mdpc συμπεριλαμβανομένων βιδών, ποιες μου κάνουν από τον Nills για την H80i? (φανταζομαι ίδια threads θα έχουν οι τρύπες των ψυγείων μεταξύ Η100i και Η80i). Θέλω τις M3 ή τις 6/32? Ισχύει οτι οι στοκ είναι πολύ μακρίες και μπορεί να κάνουν ζημιά στο ψυγείο? Ποιο μήκος θα έπρεπε να κοιτάξω? Έχει 31,75mm και 35mm

οι στοκ αν θυμάμαι καλά είναι ίσα ίσα στο να μη βρουν στο ψυγείο, πάντως ζημιά δεν κάνουν με την καμία. Τώρα περί M3 και 6/32 δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω μιας και δεν το έχω πια το συγκεκριμένο στα χέρια μου.

Υ.Σ

Ερώτηση!!! η ανεμιστήρες της H100i λέω να τους βάλω να τραβούν αέρα από έξω από το κουτί και όχι από μέσα προς τα έξω σωστά???

τώρα το είδα το ποστ σου οπότε και απαντώ με μεγάλη καθυστέρηση

Αν τους βάλεις να τραβάν από έξω που θα σου αποφέρει και καλύτερες θερμοκρασίες θα πρέπει να έχεις οπωσδήποτε έναν ανεμιστήρα στο πίσω μέρος για να βγαίνει ο ζεστός αέρας (λογικά θα τοποθετήσεις το ψυγείο στο πάνω μέρος του κουτιού).

Παίδες ή ο reviewer όποιος μπορεί να βοηθήσει, επειδή θέλω να κάνω παραγγελία απο mdpc συμπεριλαμβανομένων βιδών, ποιες μου κάνουν από τον Nills για την H80i? (φανταζομαι ίδια threads θα έχουν οι τρύπες των ψυγείων μεταξύ Η100i και Η80i). Θέλω τις M3 ή τις 6/32? Ισχύει οτι οι στοκ είναι πολύ μακρίες και μπορεί να κάνουν ζημιά στο ψυγείο? Ποιο μήκος θα έπρεπε να κοιτάξω? Έχει 31,75mm και 35mm

Αν δεν κάνω λάθος unc 6-32 βίδες 30mm μήκους αν και έχω καιρό να δω απο κοντά H100i. Ντάξει και 31mm να πάρεις δε θα δημιουργηθεί θέμα.

γενικά παίρνεις το πάχος του ανεμιστήρα +5mm βίδα. Αρα 25mm+5mm=30mm βίδα

edit: δε κάνω λάθος

http://forum.overclock3d.net/showthread.php?p=628374

Edited by karmen1983

Αν δεν κάνω λάθος unc 6-32 βίδες 30mm μήκους αν και έχω καιρό να δω απο κοντά H100i. Ντάξει και 31mm να πάρεις δε θα δημιουργηθεί θέμα.

γενικά παίρνεις το πάχος του ανεμιστήρα +5mm βίδα. Αρα 25mm+5mm=30mm βίδα

edit: δε κάνω λάθος

H100i Mounting Screws - Overclock3D Forums

Ένα τέτοιο ποστ έψαχνα αλλά δεν το βρήκα. Thanks Αγάπη!! :T:

Έχω το κουτί cosmos s όποτε δεν θα έχω πρόβλημα σκεφτούμε να παίξω με 4 ανεμιστήρες, λογικά δεν θα έχω πρόβλημα να το στηρίξω ???

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Αν επιθυμείς να χρησιμοποιήσεις push/pull διάταξη τσέκαρε εδώ και εδώ

και σου παραθέτω και το κομμάτι του review του αγαπητού crmaris

Με τέσσερις ανεμιστήρες τοποθετημένους στο ψυγείο, ακόμη και στις πιο χαμηλές στροφές τους οι επιδόσεις του H100i φτάνουν και ξεπερνούν πολλές κορυφαίες λύσεις αερόψυξης. Σε πλήρες στροφές τώρα οι διαφορά είναι μόλις ένας βαθμός, οπότε αν σκοπεύεται να δουλεύεται το H100i σε "performance mode" δεν πιστεύουμε ότι αξίζει να επενδύσετε στην αγορά δύο ποιοτικών PWM ανεμιστήρων. Αν όμως θέλετε καλές επιδόσεις σε συνδυασμό με χαμηλό θόρυβο τότε σίγουρα αξίζει. Πιστεύουμε ότι τέσσερις ανεμιστήρες Blacknoise με 1500 RPM max θα ήταν η χρυσή τομή μεταξύ επιδόσεων και θορύβου για το H100i, αλλά δυστυχώς το κόστος τους δεν είναι μικρό.

Εγω με τις βιδες του καταφερα ηδη να τσαλακωσω λιγο τις ψυκτρες του ψυγειου με τις βιδες του.Οποιος νυχτα περπατει....δεν ειχα βαλει τις ροδελες που εχει μεσα και το κουτι ηταν αρκετα λεπτο για να παρει αποσταση

Μία διευκρίνηση.

Η Corsair προτείνει διάταξη Pull. Αυτό σημαίνει ότι οι ανεμιστήρες πρέπει να τραβάνε από το ψυγείο και όχι να φυσάνε (Push);

Στο manual δείχνει να φυσάνε οι ανεμιστήρες το ψυγείο.

Τώρα από που θα παίρνουν αέρα οι ανεμιστήρες, δηλαδή αν θα μπουν στο πάνω μέρος ώστε να φέρουν αέρα από το περιβάλλον ή στο κάτω μέρος ώστε να φέρουν αέρα μέσα από το κουτί, αναφέρεται κάπου;

Λίγο με μπέρδεψε αυτό.

Στο Corsair 600T νομίζω ότι δεν χωράει να μπει όπως δείχνει το διάγραμμα παρακάτω πάντως.

h100iinstallationguide.jpg

Edited by Sektor

Στο τ600 δεν χωράει να τα βάλεις όπως δείχνει στο σχεδιάγραμμα.

Θα βρίσκουν οι ανεμιστήρες στο 8πινο και στην ψήκτρα της μητρικής.

Αν δεν παρέμβεις στο κουτί ώστε να κόψεις την πάνω τρυπητή λαμαρίνα,ώστε να μπορέσεις να βάλεις το ψυγείο στο πάνω μέρος,τότε θα το βάλεις όπως το έβαλα κι εγώ.

Το ψυγείο από κάτω και οι ανεμιστήρες στο επάνω μέρος,στο χώρο που έχει εκεί που αφαιρείς το επάνω φίλτρο.Και θα τραβάει αέρα μέσα από το κουτί.

Και σε αυτήν την περίπτωση εμένα μου πήρε τσίμα τσίμα το ψυγείο ώστε να μην βρίσκει στο 8πινο.