Jump to content
Sign in to follow this  
crmaris

Corsair Hydro Series H100i review

Recommended Posts

επειδη εχω και εγω την H100i...οντως σε pull ειναι πιο ησυχη σε max rpm... απο θερμοκρασιες ειναι σχεδον ιδιες με push

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Ήταν πολύ πιθανό να είχα κάνει λάθος γιατί είμαι ένας τρελός επιστήμονας σε ένα εργαστήριο και βλέπω συμπεριφορές υλικών εδώ και πολλές ώρες με λίγες ώρες ύπνου.

[MENTION=19996]Anonymous[/MENTION]

Είναι φασαριόζα η άτιμη.

Το βράδυ ή αύριο θα βάλω δύο Noctua NF-S12A να δω τι θα γίνει.

Για το κροτάλισμα ξέχασα να πω πριν. Φυσικά και έχω βάλει λάστιχα εκεί που βιδώνει το ψυγείο. Έτσι και αλλιώς στα δίνει το κουτί. Είναι λαστιχένιες ροδελίτσες.

Edited by Sektor

καλησπερα παιδες !!! πηρα κι εγω μια h100i και την τοποθετησα προχτες ( οπως ειναι στο manual ακριβως ) το θεμα μου ειναι οτι οταν μετραω τις θερμοκρασιες του επεξεργαστη μου δινει μεν μικροτερες αλλα σκαμπανεβαζουν αρκετα γρηγορα μεταξι 26 και 35C ...ευχαριστω για τον χρονο σας ! περιμενω συμβουλες!!

καλησπερα παιδες !!! πηρα κι εγω μια h100i και την τοποθετησα προχτες ( οπως ειναι στο manual ακριβως ) το θεμα μου ειναι οτι οταν μετραω τις θερμοκρασιες του επεξεργαστη μου δινει μεν μικροτερες αλλα σκαμπανεβαζουν αρκετα γρηγορα μεταξι 26 και 35C ...ευχαριστω για τον χρονο σας ! περιμενω συμβουλες!!

Θα έλεγα να περιμένεις 4 μερούλες πρώτα να δέσει η πάστα. Έτσι μου έκανε και εμένα στην αρχή και τώρα σταθεροποιήθηκε στους 30C

οοκ !! σε ευχαριστω φιλε !! την default που ειχε πανω ετσι ??

Ναι η μαμίσια είναι αρκετά καλή μετά απο χρόνο αποφάσισε εσύ ποια θα βάλεις.

Καλησπερα παιδια. Θα ηθελα να ρωτησω αν τελικα αξιζει η αγορα μιας h100i.

Αυτην δεν θελει καθαρισμα με το περασμα των χρονων, αλλαγη υγρο κτλ?

Δεν υπάρχει περίπτωση να βουλωσει ας πουμε?

Καλησπερα παιδια. Θα ηθελα να ρωτησω αν τελικα αξιζει η αγορα μιας h100i.

Αυτην δεν θελει καθαρισμα με το περασμα των χρονων, αλλαγη υγρο κτλ?

Δεν υπάρχει περίπτωση να βουλωσει ας πουμε?

Βεβαίως και αξίζει.

Δεν θέλει τίποτα ποτέ.

Βεβαίως και αξίζει.

Δεν θέλει τίποτα ποτέ.

Ευχαριστω για την απαντηση.

Σκεφτομαι να την παραγγειλω διοτι τωρα εχω την thermalright true black 120 πολυ καλη βεβαια αλλα πιανει πολυ χωρο μεσα και την εχω push pull.

Edited by cocous

[MENTION=26002]cocous[/MENTION] Άποψη μου δώσε τα ίδια χρήματα για μία καλή αερόψυχτρα, να έχεις και το κεφάλι σου και τα αυτιά σου ήσυχα.

<!-- BEGIN TEMPLATE: dbtech_usertag_mention --> @cocous <!-- END TEMPLATE: dbtech_usertag_mention --> Άποψη μου δώσε τα ίδια χρήματα για μία καλή αερόψυχτρα, να έχεις και το κεφάλι σου και τα αυτιά σου ήσυχα.

ειδικά το δεύτερο

H100i με μαμα ανεμιστήρες είναι αρκετά θορυβώδης

[MENTION=26002]cocous[/MENTION] Άποψη μου δώσε τα ίδια χρήματα για μία καλή αερόψυχτρα, να έχεις και το κεφάλι σου και τα αυτιά σου ήσυχα.

Κοιτα να δεις η thermalright true black 120 που εχω ειναι κορυφαια. Απο τις καλυτερες αεροψυκτρες πιυ υπαρχουν.

Ο 8350 που εχω σε full load και καλοκαιρι δεν πηγε πανω απο 45 βαθμους.

Απλα για να ανοιξει λιγο ο χωρος ήθελα την h100i που εχει και το σηματακι της corsair που φωτιζει.

Edit: η εγκατασταση πως είναι καλυτερη? Εγω εχω το aerocool x predator. Θα το βαλω επανω αλλα πως? Με τα fan απο κατω η απο πανω? Το κουτι επανω εχει περσιδες που ανοιγουνε.

http://www.aerocool.com.tw/index.php/2012/05-may/36-case/pgs-b/161-xpredatorwhite-information

Edited by cocous

ειδικά το δεύτερο

H100i με μαμα ανεμιστήρες είναι αρκετά θορυβώδης

Ήθελα νάξερα όσοι λέτε ότι είναι θορυβώδης...την έχετε την Η100ι ?

Και αν ναι,την έχετε και λειτουργεί στις 2500 στροφές? και γιατί? Εχετε τον επεξεργαστή σας μόνιμα στα 5.00 GHZ ?

ώστε να θέλει τόσες στροφές??

Την έχω μόνιμα στις 1000 στροφές τους ανεμιστήρες και είναι σαν να μην υπάρχουν.

Με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο 2 χρόνια τώρα...και με επεξεργαστη στα 5.3.Εκει, ναι, ανεβαζω τους ανεμιστήρες στις 2500.Για πόση ώρα όμως θα το έχεις έτσι??(οι αερόψυκτρες δηλαδή δεν θέλουν τόσες στροφές για να αντεπεξέλθουν στις θερμοκρασιίες των 5,3GHZ?Αν μπορούν να τον πάνε δηλαδή)

Cocous Η καλύτερη απόδοση στην H100i είναι σε pull διάταξη.Από πάνω δηλαδή οι ανεμιστήρες.

Edited by venex58

Στη περίπτωση της Η100/ι με στοκ ανεμιστήρες όλο το lab μαζί και γω συμφωνούμε οι περισσότεροι ότι είναι σαν απογείωση τούρμπο τζετ, πρώτο το περίεργο και δεύτερο παίζουν ρόλο ακόμα και οι αποστάτες , το αν θα κάτσει καλά στη μητρική , η πάστα κλπ , ανάλογα το κουτί τι airflow κλπ Γενικά καλύτερα για να μην έχει τρεχάματα ο φίλος μας να προβεί σε αγορά μιας για παράδειγμα noctua που και πιο οικονομικά θα του στοιχίσει και δε θα παίζει κορώνα γράμματα με την τύχη του.

Απο πανω δηλ οι ανεμιστηρες, να μην φαίνονται μεσα στο κουτι ετσι?

Η noctua ποια ειναι? Η αεροψυξη

NH D14?

Εχω ειδη αυτη

http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/8667-thermalright-true-black-120-cpu-cooler-review.html

με 2 ανεμιστηρες 120αρηδες σε push pull οποτε η noctua δεν μου κανει. Το μπουγιο θελο να ξεφορτωθώ να ανοιξει ο χωρος

Edited by cocous

Απο πανω δηλ οι ανεμιστηρες, να μην φαίνονται μεσα στο κουτι ετσι?

Η noctua ποια ειναι? Η αεροψυξη

NH D14?

Noctua NH-D14 | Skroutz.gr

ναι, αν και έχει βγει και η D15 με 20 ευρώ περίπου πάνω .

Επίσης ρίξε μία ματιά και εδώ : Heatsinks - Coolers - Watercooling Reviews - TheLab.gr

Noctua NH-D14 | Skroutz.gr

ναι, αν και έχει βγει και η D15 με 20 ευρώ περίπου πάνω .

Επίσης ρίξε μία ματιά και εδώ : Heatsinks - Coolers - Watercooling Reviews - TheLab.gr

Απλα καθαρα για θεμα εμφάνισης την θελω που δεν πιάνει χωρο. Αυτη που εχω και η noctua ειναι το ιδιο μεγαλες

Απλα καθαρα για θεμα εμφάνισης την θελω που δεν πιάνει χωρο. Αυτη που εχω και η noctua ειναι το ιδιο μεγαλες

Λοιπον παιδια την παραγγειλα και την περιμενω.

επειδη ακουσα ασυμβατοτητα του λογισμικου της με win8.1 τι μου προτεινετε να κανω?

Υπαρχει κατι που δουλευει?

Καλησπερα, να παραθεσω κι εγω την γνωμη μου μετα απο 1 μηνα συμβιωσης με την H100i.

Αρχικα να πω πως μπηκε σε ITX κουτακι και πιο συγκεκριμενα στο Bitfenix Prodigy, το οποιο εχει εμπρος εναν Spectre 230ρη ανεμιστηρα και πισω εναν Akasa Viper 140ρη. Μπηκε σε διαταξη push στο επανω μερος του κουτιου. Εχει γινει cable management με αποτελεσμα να μην υπαρχει ΤΙΠΟΤΕ εκτος απο τους σωληνες της υδροψυξης σε ολο το ευρος του κουτιου απο τη μητρικη μεχρι επανω και απο εμπρος μεχρι πισω. Το πανω HDD cage εχει αφαιρεθει, οπως φυσικα και το ODD tray.

Αρχικα με προβληματισε λιγο η εγκατασταση, γιατι ναι μεν οι σωληνες ειναι σχετικα ευκαμπτοι, αλλα ειναι αρκετα μεγαλης διαμετρου και δεν μου επετρεπαν να την βαλω οπως ηθελα χωρις να φοβαμαι οτι τους "ζοριζω".

Μετεπειτα, δεν αναφεροταν πουθενα στο manual η σωστη τοποθετηση του backplate με αποτελεσμα να βιδωσω και να ξεβιδωσω τουλαχιστον 2 φορες, ευτυχως δηλαδη που το ειδα απ την αρχη οτι κατι δεν παταγε καλα και δεν εγκατεστησα ολοκληρο το συστημα 2-3 φορες μεχρι να βρω τι θα επαιζε. Οι βιδες στηριξης της στο κουτι ηταν πολυ μακριες με αποτελεσμα να στραβωσουν αναγκαστικα τα fins της στα σημεια εκεινα. Ευτυχως δεν επηρεασε τα σημεια που περναει το νερο ουτε και τις επιδοσεις, αλλα την ομορφια της και την αισθηση οτι "χαλας" κατι οταν ακομα ειναι ολοκαινουριο, δεν την λες και αμελητεα.

Το Link software ειναι αρκετα προβληματικο. Καθυστερει λιγο να ξεκινησει, τρωει λιγη απο τη CPU, ενω πριν γινουν καποιες αλχημειες ουτε καν αναγνωρισε την H100i! Εν πασει περιπτώσει, με googling και λιγη τυχη βρεθηκε η λυση και αναγνωριστηκε.

Εκει μπορεσα και ρυθμισα τους ανεμιστηρες στο ελαχιστο των 550rpm, γιατι στο default γυρνουσαν περιπου στις 1000 εως τους ~50 βαθμους οπου και ξεκινουσαν να παιρνουν αφτια.

Ακομα και οταν δουλεψε το Link2, εμφανιζε ως 0.0°C τη θερμοκρασια του ψυκτικου υγρου, ενω με δεξι κλικ στο εικονιδιο στο tray και επιλογη temperatures εμφανιζεται κανονικα και σωστα. Επισης υπαρχει bug στον ελεγχο του LED του block και μετα απο restart δεν δουλευει οπως θα επρεπε στην κυκλικη εναλλαγη χρωματων. Το support team τους ειναι ενημερο γι' αυτα και με βεβαιωσαν πως θα βγει fix.

Μεχρι στιγμης, θα ελεγα πως εχω ξοδεψει αρκετες ωρες troubleshooting για ενα ακριβο προϊόν μιας γνωστης και καταξιωμενης εταιρειας και θα ελεγα πως ειμαι απογοητευμενος, ομως ευτυχως οι επιδοσεις (και η εν τελει μερικη λειτουργια του link) το διεψευσαν!

Απο πλευρας επιδοσεων λοιπον, με ambient στους ~21-22 εχω τα εξης αποτελεσματα:

*CPU stock (με turbo on φυσικα) με idle 0.79v και load 1.04v (undervolted δηλαδη), Spectre 230 intake στις 350rpm και Akasa 140 exhaust στις 920, καθως και τα fans της H100i κολλημενα στο lowest των 550rpm (ειπαμε μισες απο το auto mode χωρις link2 control): Idle 26-28 τα cores, 25.7 το ψυκτικο υγρο, 31 ambient στο κουτι, full linpack load 33 το ψυκτικο και 43-45°C @ cores, 32 ambient στο κουτι. Η HD7870XT Tahiti LE σταθερη και αμετακινηση στους 28°C με το φανακι της στο lowest.

*CPU overclocked 4.5GHz 1.27v χωρις idle states: Spectre 230 @350rpm idle/950 rpm load, Akasa 140 920rpm idle/1650rpm load, H100i 2x550rpm idle, 2x1700rpm load.

Θερμοκρασιες: Idle 29-33 @ cores, 28 ψυκτικο υγρο, 34 system ambient.

Full linpack load 1 ωρας 61-64 @ cores, (δεν κοιταξα υγρο δυστυχως), 31 (!) system.

H VGA και παλι δεν ενιωσε τον χριστο της στους 28-29°C.

Αν αναλογιστω πως δεν τερματισα καν τους ανεμιστηρες του H100i και πως το κουτακι ειναι ενα (καπως μεγαλο μεν) ITX, οι θερμοκρασιες ειναι κατι παραπανω απο ικανοποιητικες για εμενα!

Αν λυσουν και τα 1-2 προβληματακια που ξεμειναν με το Link2 θα ειμαι περαν του δεοντος ικανοποιημενος!

PS: Σχετικο-ασχετο, αλλα για να αποφασισα να δωσω 115 ευρω για ψυξη του 2500Κ που αγορασα πριν σχεδον ΤΡΙΑ χρονια, σημαινει πως κατι δεν παει καλα με την εξελιξη των CPU κυρα-Intel....

Λοιπον παιδια την παραγγειλα και την περιμενω.

επειδη ακουσα ασυμβατοτητα του λογισμικου της με win8.1 τι μου προτεινετε να κανω?

Υπαρχει κατι που δουλευει?

Εμενα μια χαρα (οκ με τα 1-2 bugs που ανεφερα) δουλευει σε 8.1 x64 το Link2. :)

Edited by GeorgeMan

Πρωτη φορά αναφέρεται ότι οι βίδες είναι μακριές.

Μήπως προσπάθησες να πιάσεις το ψυγείο χωρίς τους ανεμιστήρες??

Μήπως παραέσφιξες τις βίδες με αποτέλεσμα να υποχωρεί το πλαστικό της βάσης του ανεμιστήρα??Αν τις παρασφίξεις αυτό συμβαίνει.

20 φορές και πλέον την έχω βάλει- βγάλει και δεν έχω ακουμπήσει ποτέ τα φινς.

Κατέβασε και βάλε το Corsair Link 2.2.0 και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.Μην βάλεις τα Digital.

Και στα windows 10 λειτουργεί κανονικά το Link

Edited by venex58