Jump to content



Raspberry Pi


ximaira

Recommended Posts

Υπάρχει το beagleboard

Το θέμα δεν ειναι ποιες είναι οι εναλακτικές. Το θέμα είναι ότι στα $35 το pi είναι πολύ τίμιο, αρκεί να το πάρεις σε αυτή τη τιμή. Με κείνα και με τούτα όμως τα $35 γίνονται €40, εμένα μου χαλάει την εικόνα.

Στα 35$ δεν το έχω πετύχει πουθενά, στην rs έχει 32,10 λίρες. Αλλά πάντα υπολογίζεις και τα μεταφορικά ,καμιά θήκη, κανά τροφοδοτικό (αν δεν έχεις). Μ'αυτά και μ'αυτά το raspberry φτάνει τα 40-50€, όσο περίπου έχω πάρει όσα έχω πάρει. Που και σε αυτήν την τιμή είναι πάλι τίμιο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το μόνο ουσιαστικό πρόβλημα. Τα άλλα είναι θέματα λογισμικού και λύνονται με τις σωστές επιλογές/ρυθμίσεις ή θα λυθούν στην πορεία.

Σαν εναλλακτική πρόταση δείτε το Beaglebone Black.

Σε πιο μεγάλα (και ακριβά) boards παίζουν πολλά (π.χ. Wandboard).

To beagleboard black (800Mhz cpu, 512Mb) αυτή τη στιγμή που γράφουμε έχει 51,85 λίρες στο amazon.co.uk, ενώ το raspberry 31,69. Το δε beagleboard (όπως και το pandaboard) που δοκιμάσαμε στο hackerspace ήταν ασταθή από την άλλη (κολλήματα, kernel panic), ενώ όλα τα raspi που έχω δοκιμάσει δουλεύουν απροβλημάτιστα.

Link to comment
Share on other sites

To beagleboard black (800Mhz cpu, 512Mb) αυτή τη στιγμή που γράφουμε έχει 51,85 λίρες στο amazon.co.uk, ενώ το raspberry 31,69. Το δε beagleboard (όπως και το pandaboard) που δοκιμάσαμε στο hackerspace ήταν ασταθή από την άλλη (κολλήματα, kernel panic), ενώ όλα τα raspi που έχω δοκιμάσει δουλεύουν απροβλημάτιστα.

Kαλά, δεν είπα ότι είναι ίδια τιμή, αλλά εναλλακτική (στο ίδιο price range more or less). Τα μεγαλύτερα πάνε στο 100ρικο, οπότε εκεί όντως δεν μπορείς να τα θεωρήσεις "ανταγωνιστικά".

Δεν έχει και το θέμα usb/ethernet, ενώ υπάρχει αρκετά μεγάλο community από πίσω.

[Στη δουλειά έχουμε φτιάξει ένα shield (cape) για το απλό ΒBone με διάφορετα μαραφέτια επάνω και υπήρχε μεγάλη βοήθεια από το community όποτε χρειάστηκε.]

Για τα πιο "βαρβάτα" board τώρα, με τα Beagleboard xM δεν είχα θέμα στα δικά μου applications.

Έχουμε κι ένα απλό Beagleboard αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει.

Τώρα λέω να πάρω ένα wandboard για προσωπική χρήση.

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κι εγώ έψαχνα κάτι αντίστοιχο για media player + ότι προκύψει.

Αρχικά κοίταγα για το απροβλημάτιστο βατόμουρο, αλλά φοβήθηκα ότι θα με περιορίσει αρκετά η επεξεργαστική ισχύ του και δεδομένου ότι ήθελα και να παίζει σε XBMC, Full HD και 3D και ένα TeamViewer, και και και... Είπα να αυξήσω λίγο το badget και να πάρω το cubieboard, το οποίο είναι και διπύρυνο, και σηκώνει και ubuntu.

Specification

  • Dual core ARM cortex-A7 processor, NEON, VFPv4, 512KB L2 cache
  • Mali400mp2, OpenGL ES GPU
  • 1GB DDR3 @480MHz
  • HDMI 1080p Output
  • 100M Ethernet
  • 4Gb Nand Flash
  • 2 USB Host, 1 micro SD slot, 1 SATA, 1 ir
  • 96 extend pin including I2C, SPI, RGB/LVDS, CSI/TS, FM-IN, ADC, CVBS, VGA, SPDIF-OUT, R-TP..
  • Running Android, Ubuntu and other Linux distributions

Περισσότερα, όταν το παραλάβω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Το XBMC είναι πρόγραμμα. Αν βάλεις ένα λειτουργικό που έχει γραφικό και σηκώνεις το XBMC ότοτε θες τότε σε βολέυει? Θα πρότεινα Arm-Archlinux.

Αν όχι το XBMC εχει διάφορα Add-ons που πιθανόν κάποιο από αυτά να είναι Browser - δεν το έχω ψάξει.

Υπάρχει σαν addon ο Opera

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σέρνεται το άτιμο βατομουρο... νταξ θα μου πεις τι ηθελες με 35 Ευρω :p Αν και αρχικα το προοριζα για server με ssh, το εβαλα να μου βγαζει κανα 30δολλαρο το μηνα γιατι εχω και 4 hosting που πρεπει να πληρωσω.

ΥΣ: Επειδη θα ρωτησετε ... οχι δεν ειναι bitcoin αλλα ενα script που εγραψα να μπαινω βγαινει σε shorten link sites ( https://github.com/drpaneas/pocketmoney )

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ακόμα και τα Ordroid από HardKernel.com

ODROID-U3 ~ 65$

* The Powerful Linux Computer

* 1.7GHz Quad-Core processor and 2GByte RAM

* 10/100Mbps Ethernet with RJ-45 LAN Jack

* 3 x High speed USB2.0 Host ports

* Audio codec with headphone jack on board

* XUbuntu 13.10 or Android 4.x Operating System

* Size : 83 x 48 mm, Weight : 48g including heat sink

* Package includes the main board and the heat sink

ODROID | Hardkernel

ODROID-XU ~ 169$

The world’s first big.LITTLE architecture based bare-board computer.

• Exynos5 Octa Cortex™-A15 1.6Ghz quad core and Cortex™-A7 quad core CPUs

• PowerVR SGX544MP3 GPU (OpenGL ES 2.0, OpenGL ES 1.1 and OpenCL 1.1 EP)

• 2Gbyte LPDDR3 RAM PoP

• USB 3.0 Host x 1, USB 3.0 OTG x 1, USB 2.0 Host x 4

• HDMI 1.4a output Type-D connector

• eMMC 4.5 Flash Storage

ODROID | Hardkernel

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έψαχνα κάτι αντίστοιχο για media player + ότι προκύψει.

Αρχικά κοίταγα για το απροβλημάτιστο βατόμουρο, αλλά φοβήθηκα ότι θα με περιορίσει αρκετά η επεξεργαστική ισχύ του και δεδομένου ότι ήθελα και να παίζει σε XBMC, Full HD και 3D και ένα TeamViewer, και και και... Είπα να αυξήσω λίγο το badget και να πάρω το cubieboard, το οποίο είναι και διπύρυνο, και σηκώνει και ubuntu.

Specification

  • Dual core ARM cortex-A7 processor, NEON, VFPv4, 512KB L2 cache
  • Mali400mp2, OpenGL ES GPU
  • 1GB DDR3 @480MHz
  • HDMI 1080p Output
  • 100M Ethernet
  • 4Gb Nand Flash
  • 2 USB Host, 1 micro SD slot, 1 SATA, 1 ir
  • 96 extend pin including I2C, SPI, RGB/LVDS, CSI/TS, FM-IN, ADC, CVBS, VGA, SPDIF-OUT, R-TP..
  • Running Android, Ubuntu and other Linux distributions

Περισσότερα, όταν το παραλάβω.

κανα νέο από το εργαλείο σου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

http://www.techradar.com/how-to/computing/how-to-control-a-raspberry-pi-using-whatsapp-1315610/2

 

@trendy το δοκίμασες; Θα το κοιτάξω από Τρίτη βράδυ

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Εχει στησει κανενας στο pi, surveillance camera και να  μπορει να μπαινει με remotely με 3G stick?

 

Υπαρχει το motioneyeos που κανει δουλεια με την καμερα κτλ..αλλα κολλαω στο θεμα του 3g.

 

Αν εχει καποιος κατι υποψην θα ημουν ευγνωμων.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μας ανοιξαν το σπιτι πριν μερικες μερες και τωρα κατοπιν εορτης κοιτουσα για IP καμερα εξωτερικου χωρου . Εντελει παραγγειλα μια, ομως επειδη μου τη βιδωσε που αγοραζω ενα σωρο ηλεκτρονικες π@παριτσες, τα δοκιμαζω και μετα μενουν σε καποιο κουτι παρατημενα ειπα οχι, αυτη τη φορα θα φτιαξω κατι που να μεινει.

 

Ετσι κοιταξα και βρηκα ενα ξεχασμενο raspberry (πρωτη παρτιδα που δεν εχει ουτε τρυπες στη πλακετα) και σε συνδιασμο με μια microsoft usb webcam και το ΦΟΒΕΡΟ distro Motioneyeos εφτιαξα ενα απλο συστημα παρακολουθησης με δυνατοτητα καταγραφης(motion triggered), streaming,  ειδοποιηση email, ανεβασμα στο dropbox, scheduler κλπ. Και το καλυτερο απο ολα ειναι οτι το Motioneyeos τα εχει ολα αυτα out of the box. Πανευκολο σεταρισμα. Θα τα χωσω ολα σε ενα fake camera dummy box και ετσι θα εχω δυο καμερες. Σιγουρα θα πιασω και το σκυλι που μας κατουραει τα λουλουδια!

 

Υγ.Ευτυχως δεν πηραν τιποτα, μαλλον περαστικα ηταν τα παιδια

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 7/8/2016 at 3:21 ΜΜ, το μέλος unseen έγραψε:

Μας ανοιξαν το σπιτι πριν μερικες μερες και τωρα κατοπιν εορτης κοιτουσα για IP καμερα εξωτερικου χωρου . Εντελει παραγγειλα μια, ομως επειδη μου τη βιδωσε που αγοραζω ενα σωρο ηλεκτρονικες π@παριτσες, τα δοκιμαζω και μετα μενουν σε καποιο κουτι παρατημενα ειπα οχι, αυτη τη φορα θα φτιαξω κατι που να μεινει.

 

Ετσι κοιταξα και βρηκα ενα ξεχασμενο raspberry (πρωτη παρτιδα που δεν εχει ουτε τρυπες στη πλακετα) και σε συνδιασμο με μια microsoft usb webcam και το ΦΟΒΕΡΟ distro Motioneyeos εφτιαξα ενα απλο συστημα παρακολουθησης με δυνατοτητα καταγραφης(motion triggered), streaming,  ειδοποιηση email, ανεβασμα στο dropbox, scheduler κλπ. Και το καλυτερο απο ολα ειναι οτι το Motioneyeos τα εχει ολα αυτα out of the box. Πανευκολο σεταρισμα. Θα τα χωσω ολα σε ενα fake camera dummy box και ετσι θα εχω δυο καμερες. Σιγουρα θα πιασω και το σκυλι που μας κατουραει τα λουλουδια!

 

Υγ.Ευτυχως δεν πηραν τιποτα, μαλλον περαστικα ηταν τα παιδια

 

Πρόσφατα ασχολήθηκα λίγο για να φτιάξω κάτι σχετικό. Κατέληξα εδώ http://elinux.org/RPi-Cam-Web-Interface. αλλά και το λινκ που έδωσες φαίνεται αρκετά καλό - θα το δοκιμάσω.

 

ΥΓ: Ελπίζω να μην σας ανακάτωσαν αρκετά...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.