Jump to content


Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

πριν 29 λεπτά, το μέλος biker έγραψε:

Παιδιά στη δική μου μητρική δεν έχει καπάκι ο m2 και δεν βρήκα extra βιδούλα για να είναι οριζόντιος. Ίσως να τα έχασα.. δεν ξέρω. Πάντως παίζει κανονικά αλλά τοποθετημένος υπό γωνία.

Χρειάζεσαι οπωσδήποτε ένα τέτοιο γιατί θα σου βγάλει πρόβλημα.

https://grobotronics.com/stand-off-steel-m2.5-m-f-10mm.html

 

jBHt8oF.jpg

WdJdnxk.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος biker έγραψε:

Το έχω, αλλά δεν βιδὼνει πάνω στο άλλο. Μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι;?

Αν δεν είναι  2.5mm σπείρωμα, κοιτάς για  2.0mm σε καταστήματα για service Η/Υ. 

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

....Ισως η χειροτερη αγορα που εχω κανει.

Εκανα bid στο ebay και ετυχε να τελειωσει το auction πριν ανεβασει καποιος αλλος. Αν και την πηρα σε καλη τιμη, για το μοντελο της και σε κατασταση καινουριας, δε θεωρω πως κερδισα κατι σε επιπεδο αποδοσης.

 

Το εχω ξαναγραψει γενικα πως απο 1080, αξιζει κανεις να αναβαθμισει ΜΟΝΟ σε 2080Ti (παραβλεπω το κοστος - μονο σαν αποδοση εννοω).

Το 20% gain σε non-RTX games, δεν κανει διαφορα για μενα-νομιζω σε κανεναν, οπως και το 200%+ σε RTX games, τη στιγμη που αυτα τρεχουν οριακα στα 60fps.

 

Οπως και να χει, αυτη ειναι η MSI RTX2080 Sea Hawk X. Θα ανεβασω φωτο κλπ αυριο γιατι ειναι μεγαλη φασαρια η εγκατασταση της.

((βασικα η απεγκατασταση της 1080 με την 120αρα υδροψυξη ειναι η φασαρια)

IMG_20190417_210345.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, GFFermari said:

....Ισως η χειροτερη αγορα που εχω κανει.

Εκανα bid στο ebay και ετυχε να τελειωσει το auction πριν ανεβασει καποιος αλλος. Αν και την πηρα σε καλη τιμη, για το μοντελο της και σε κατασταση καινουριας, δε θεωρω πως κερδισα κατι σε επιπεδο αποδοσης.

 

Το εχω ξαναγραψει γενικα πως απο 1080, αξιζει κανεις να αναβαθμισει ΜΟΝΟ σε 2080Ti (παραβλεπω το κοστος - μονο σαν αποδοση εννοω).

Το 20% gain σε non-RTX games, δεν κανει διαφορα για μενα-νομιζω σε κανεναν, οπως και το 200%+ σε RTX games, τη στιγμη που αυτα τρεχουν οριακα στα 60fps.

 

Οπως και να χει, αυτη ειναι η MSI RTX2080 Sea Hawk X. Θα ανεβασω φωτο κλπ αυριο γιατι ειναι μεγαλη φασαρια η εγκατασταση της.

((βασικα η απεγκατασταση της 1080 με την 120αρα υδροψυξη ειναι η φασαρια)

 

Καλημέρα, μία ερώτηση χωρίς παρεξήγηση. Εκ των υστέρων εννοείς η χειρότερη αγορά όσο αφορά τις επιδόσεις; Ή δεν ήθελες να την αγοράσεις καν;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έκανα bid έχοντας επίγνωση της αξίας της κάρτας. Απλώς δε πίστευα να κλείσει η δημοπρασία σε αυτή την τιμή.

Γι'αυτό έγραψα πως, από τη μια την πήρα σε πολύ καλή τιμή λόγω τύχης αλλά από την άλλη δεν κέρδισα κ τίποτα σε θέμα απόδοσης.

 

Δεν είχα θέμα με την 1080 και μπορούσα να περιμένω την επόμενη γενιά που θα τρέχει +35% γενικά και +100% πάνω σε raytraced παιχνίδια.

(Τότε η 1080 θα κάνει 100€ και η 2080 300€...)

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

Προφανώς έκανα bid έχοντας επίγνωση της αξίας της κάρτας. Απλώς δε πίστευα να κλείσει η δημοπρασία σε αυτή την τιμή.

Γι'αυτό έγραψα πως, από τη μια την πήρα σε πολύ καλή τιμή λόγω τύχης αλλά από την άλλη δεν κέρδισα κ τίποτα σε θέμα απόδοσης.

 

Δεν είχα θέμα με την 1080 και μπορούσα να περιμένω την επόμενη γενιά που θα τρέχει +35% γενικά και +100% πάνω σε raytraced παιχνίδια.

(Τότε η 1080 θα κάνει 100€ και η 2080 300€...)

Υδρόψυκτη είναι, χαμηλές θερμοκρασίες θα έχει (λογικά), ανεβασμένα ρολόγια θα δεις (νομίζω).

Καλορίζικη.

Η απορία μου είναι πώς προκύπτει το ότι δεν κέρδισες το παραμικρό σε θέμα απόδοσης. Σε σχέση με την asus turbo, πιστεύω οτι θα είσαι πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το βλεπω απο την πλευρα πως οτι παιζει η 1080, παιζει και η 2080. Οταν η 1080 δε θα μπορει να τρεξει ενα παιχνιδι αξιοπρεπως (για τα δικα μου δεδομενα παντα), ουτε η 2080 θα μπορει, γιατι η διαφορα (ναι 30-35% ειναι) ειναι μικρη.

Η 2080Ti ειναι η μονη που κανει τη διαφορα. Αλλα επρεπε να κοστιζει 700€ για να μπορω να δικαιολογησω την αγορα.

 

*Την 1080 Turbo την εχω υδροψυκτη, με NZXT G12 και Corsair H55. Επειδη μου αρεσε το concept (και η ησυχια κλπ), εριξα το bid σε αυτη.

**Η επομενη γενια δε θα ειναι σε 5 χρονια και η διαφορα σε επιδοσεις με τις σημερινες θα ειναι μεγαλη (γιατι η διαφορα αυτης της γενιας με την προηγουμενη ειναι αστεια).

 

Και επειδη βγηκαμε λιγο εκτος θεματος (συνεχεια στο τοπικ με τις RTX), βάζω άλλη μια φώτο πριν αρχίσω να ξεβιδώνω.

*Ναι, ζελατινα ειναι αυτο γυρω απο το μπλοκ. Ουτε αυτο δεν εβγαλε ο τυπος.

**Το blower fan με τρομαζει λιγο αλλα εχοντας κανει αγροτικο με 1080 Turbo σε Dan case, δε νομιζω να νιωσω κατι.

IMG_20190418_205309.thumb.jpg.32f4c2d10870589d03fb84c75579c2c8.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Αγοράστηκε ένας ταχυθερμαντηρας 3000W για το νιπτήρα μέχρι να αγοραστεί το πλυντήριο πιάτων. 

 

Για όποιον ενδιαφέρεται, η θερμοκρασία ρυθμίζεται με βάση την ροή του νερού, σε χαμηλή ροή φτάνει με νερο 15°C στους 58-63°C σε τέρμα ροή 34-36°C. Το νερό το πετάει με λίγο πίεση οπότε είναι χρηστικο και σε χαμηλή ροή.

 

Τιμή αγοράς 15.5€, παίζει κάπου στα 19-29€ κανονικα.

IMG_20190419_195251__01.thumb.jpg.2be9dbfd307102dce234ce8e240c12aa.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μοιάζει πολύ πρακτικό, αλλά με αγχώνει λίγο. Ίσως να είναι παραπλανητική η φωτογραφία, αλλά προβληματίζομαι με τη διατομή των καλωδίων. Δεν είναι λίγο λεπτά για 3kW; Ελπίζω η γείωση να είναι αξιόπιστη! ?

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μέρες το forum ήταν υπό "καθεστώς" αναβάθμισης. Το tapatalk, έχουμε ξαναπεί, είναι κάτι το οποίο είναι - σχεδόν - αδιόρθωτο και όταν η ipb αναβαθμίζεται, το θέμα tapatalk πάει ακόμη πιο πίσω. 

Το έχω αφήσει πίσω μου, πλέον, και μπαίνω κανονικά μέσω browser και μάλιστα ταχύτερα, μιας και το tapa δεν αγαπά την έκδοση αυτή της ipb.

Υπάρχουν τόσοι lightweight browsers που φορτώνουν μια χαρά το site. 

Αν θα μπορούσες, in theory,  να λάβεις περισσότερες απαντήσεις περί του θέματος, καλό θα ήταν να απευθυνθείς στο γνωστό θέμα με τα bugs κλπ :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, acct said:

Μοιάζει πολύ πρακτικό, αλλά με αγχώνει λίγο. Ίσως να είναι παραπλανητική η φωτογραφία, αλλά προβληματίζομαι με τη διατομή των καλωδίων. Δεν είναι λίγο λεπτά για 3kW; Ελπίζω η γείωση να είναι αξιόπιστη! ?

Γράφει 3x1.5mm² , δεν γνωρίζω φυσικά αν είναι αρκετό αν μπορείς πες μου πως να το ψαξω.

 

Το πρόβλημα μου ήταν με τον ανταπτορα που χρησιμοποιούσα (κινέζικο plug έχει) ο οποίος ήταν rated για 10A και λογικά αυτό τραβά 13-14A. Με 15 λεπτά χρήση τον έλιωσε και τώρα αγόρασα converter rated για 16A/250V

 

Αγόρασα την έκδοση που τάχα είχε Leakage Protection και έχει αυτο:

 

Spoiler

IMG_20190420_010651__01.thumb.jpg.a23ce0f5c487f7e933e145e5b2135e61.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Γράφει 3x1.5mm² , δεν γνωρίζω φυσικά αν είναι αρκετό αν μπορείς πες μου πως να το ψαξω.

 

Το πρόβλημα μου ήταν με τον ανταπτορα που χρησιμοποιούσα (κινέζικο plug έχει) ο οποίος ήταν rated για 10A και λογικά αυτό τραβά 13-14A. Με 15 λεπτά χρήση τον έλιωσε και τώρα αγόρασα converter rated για 16A/250V

 

Αγόρασα την έκδοση που τάχα είχε Leakage Protection και έχει αυτο:

 

  Reveal hidden contents

IMG_20190420_010651__01.thumb.jpg.a23ce0f5c487f7e933e145e5b2135e61.jpg

 

Το 3x 1.5mm είναι λεπτό...θέλει 2.5mm κανονικά... τουλάχιστον....

@Seafalco ???

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά το καλώδιο έπρεπε να είναι 2.5mm αλλά και το 1.5mm αντέχει παραπάνω ρεύματα από. Το πρόβλημα δημιουργείται στις ενώσεις αν δεν είναι καλά σφιγμένες ή αν έχουν μικρή επιφάνεια επαφής. Επίσης το καλώδιο να μην κάνει τσακίσματα ή να είναι τεντωμένο και να λυγίζει πολύ στα σημεία που έχει επαφή με την πρίζα και το μηχάνημα. Το θέμα της γείωσης είναι αρκετά σοβαρό, αν έχεις ένα πολύμετρο βάλε το σε λειτουργία ωμόμετρου ή μπίπερ και μετά βγάλε το φις από την πρίζα, βάλε το ένα άκρο του πολύμετρου στην επαφή γείωσης του φις και το άλλο στο σασί της βρύσης να δεις αν κλείνει κύκλωμα. Πολλές κινέζικες συσκευές έχουν την γείωση ασύνδετη...

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.