Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

14 hours ago, alexcrx said:

Dell S3220DGF

IMG_20191228_154403.thumb.jpg.2485c14df71c67fd25788e3f3414b671.jpg

 

Δεν περιμενα τοοοοοοοσο μεγαλη διαφορα απο τα 60Hz που ειμουν..............

Ειναι φαση οπως οταν πρωτοβαζεις τον ssd , την vdsl ..............

Πραγματικα απιστευτο!!!!!!!!!!!!

Ακου τι λεει... Δεν περιμενα τοσο μεγαλη διαφορα...ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑ εισαι τρελος παιδι μου? Γιατι λεω τοσο καιρο οτι αν με βαλεις μπροστα απο 120 και κατω hz οθονη ξερναω?

  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, icy20 said:

Ακου τι λεει... Δεν περιμενα τοσο μεγαλη διαφορα...ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑ εισαι τρελος παιδι μου?

δηλαδη εσυ με εχεις για λογικο????????????????????

καλο ηταν αυτο.......

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, DEADLAZARUS said:

IMG_20191230_190849.thumb.jpg.87a2c2b62700cbdf9620479c748b311f.jpg

Και ανεμιστήρες (χρώματος σκατουλί) έχουμε. Σιγά-σιγά το χτίζω το πισάκι μου.

2x nf a12x15+2x nf a12x25. Από MG manager.

Τι μένει: fiio e10k (αναμένεται την Παρασκευή), μητρική+nvme (παραγγελία από το κιτρινομάγαζο στις 15 Δεκεμβρίου, ακόμη περιμένω να παραλάβουν τον nvme, ο μόνος λόγος που δεν ακυρώνω την παραγγελία, είναι ότι τα πέτυχα σε προσφορά και έχω και μειωμένο Φ.Π.Α.).

Α, και η κάρτα. Εδώ έχουμε αλλαγή σχεδίων, καθώς πάω σε 2070 super. Σκέφτηκα ότι δεν πρόκειται να κρατήσω την pny xlr8 2080ti παραπάνω από 8 μήνες, έρχονται και οι ampere, ε, θα ήταν αισχρή σπατάλη το 1.200άρι. 2070 super, λοιπόν, ως placeholder, μέχρι να πάω στις ampere. Έχω καταλήξει στην εκλεκτή (evga 2070 super xc gaming) και περιμένω με το ντουφέκι:hehe:.

Παρακαλώ, όχι αστεία για παντρεμένους. Οι παντρεμένοι δεν φοβούνται, χτίζουν pc λεύτεροι...

BAN... Οχι σωβρακι ανεμιστηρες ρε. Θα πεθανω...

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

@DEADLAZARUS λογικά το ΦΠΑ αν επικοινωνήσεις με το λογιστήριο από το κατάστημα που θέλεις να ψωνίσεις θα στο κόψουν με 17%

Κάποια καταστήματα το κάνουν. Όχι όλα. Το κιτρινομάγαζο (επειδή έχει και υποκατάστημα εδώ) το κάνει έτσι κι αλλιώς.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος icy20 έγραψε:

BAN... Οχι σωβρακι ανεμιστηρες ρε. Θα πεθανω...

Σωβρακί:hehe:...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Και ανεμιστήρες (χρώματος σκατουλί) έχουμε. Σιγά-σιγά το χτίζω το πισάκι μου.

Εχει και chromax (μαυρους)

https://noctua.at/en/nf-a14-pwm-chromax-black-swap/specification

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δικοί μου, αλλά μια που εγώ τους παρέλαβα, είπα να παίξω λίγο μαζί τους και να τους τεστάρω σε όλα τα σενάρια (NTFS single/RAID-0/RAID-1/storage spaces two-way mirror) και σε linux (ext4 single/ZFS mirror και stripe/BTRFS mirror και stripe/mdadm RAID-0 και RAID-1). Δυστυχώς το crystal disk mark είναι εντελώς ερασιτεχνικό εργαλείο (ουσιαστικά  front-end του Microsoft Diskspd @jax7480 ) και μου έδωσε μετρήσεις ό,τι να 'ναι με αποτέλεσμα στο τέλος οι μετρήσεις που είχα από το Crystal Disk Mark να μην μπορούν να συγκριθούν με αυτές που είχα σε Linux. Έπρεπε να αλλάξω εντελώς μεθοδολογία και να επαναλάβω (είχα σκοπό να ανεβάσω συγκριτικό), αλλά δεν την πάλεψα. Μου έμεινε μια σημαντική εμπειρία και γνώσεις  (ειδικά για το στήσιμο RAID με διάφορα FS στο Linux).

 

2019-12-30.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, jax7480 said:

Τι μετρησεις ηθελες να κάνεις;

Απλά πράγματα, σειριακές εγγραφές/αναγνώσεις, αλλά το cystal disk mark που μετρούσε ό,τι να 'ναι και το αντιλήφθηκα αργά. Μετά διάβασα ότι είναι και front-end του diskspd οπότε άκυρο... Σε έκανα mention γιατί θυμάμαι που μετρούσες για SSD raids, οπότε μήπως να το δεις γιατί δεν πρέπει να είναι το κατάλληλο εργαλείο. Π.χ  σε single διάταξη μου μετρούσε για τους δίσκους 200MB/s ανάγνωση  και το ίδιο και εγγραφή που είναι εντελώς ψευδές. Και δεν μπορεί να έγγραφε από την cache γιατί είχα βάλει sample 1GB... Είναι εντελώς άκυρες οι μετρήσεις του και όταν πήγα στο Linux και μετρούσα με gnome-disk έπαιρνα ρεαλιστικά νούμερα και δεν είχα πλέον μέτρο σύγκρισης.

 

Δες ενδεικτικά:

 

P300 3TB single:

cdp1_monos_tou.png

 

 

2xP300 3TB σε διάταξη soft RAID-0

cdp_stripped_soft_raid.png

 

Μάλλον πρόκειται για τα PEAK VALUES, διότι σε Linux που φαίνεται ότι μετράει σε όλο το εύρος του δίσκου πήρα το εξής:

 

P300 TB ΕΧΤ4 single:

EXT4_single.jpg

 

Παρατήρησε στο γράφημα το peak που είναι στα ~200-210 όσο μετράει και το Crystal Disk Mark. Η ταχύτητα εγγραφής που δείχνει το Crystal Disk Mark όμως είναι εξωπραγματική.

 

Μου φαίνεται ότι το πιο ρεαλιστικό που μπορώ να κάνω είναι να βρω έναν φάκελο π.χ. 8GB με συνδυασμό μεγάλων και μικρών αρχείων και να μετρήσω χρόνους εγγραφής και ανάγνωσης. Αλλά δεν ξέρω πώς να χρονομετρήσω στα win. Έχεις καμιά ιδέα; (φυσικά δεν αναφέρομαι σε χρονόμετρο χειρός). Υπάρχει κάτι αντίστοιχο με την εντολή time του linux που σου μετράει και σου εμφανίζει το χρόνο διεκπαιρέωσης μιας εντολής, εν προκειμένω μια αντιγραφής;

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε, οι μηχανικοί έτσι είναι. Άλλη ταχύτητα έχουν στην αρχή, άλλη στο τέλος. Άλλες μετρήσεις θα πάρεις αν είναι άδειοι και τα 8GB δεδομένων αντιγραφούν στην αρχή του δίσκου, άλλες αν φτιάξεις ένα partition στο τέλος του δίσκου και πετάξεις τον φάκελο των 8GB εκεί. Βασικά αν φτιάξεις ένα partition π.χ. 10GB στο τέλος του δίσκου, το Crystal θα σου δώσει τιμές κοντά στις ελάχιστες που θα δεις με το benchmark του Linux.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.