Jump to content


Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

Έχεις ακριβά γούστα !!!...

,,,και πολύ μεγάλο δίκιο !  ! !

 

Το πολύμπριζο μπορεί να γράφει επάνω ότι "θέλει" αυτό που έχει σημασία είναι αν το πιστεύουμε!

Άκου 25 Α !!!

Καλά τι καλώδιο είχε επάνω 4καρέ????

:p

Έχεις δίκιο, αποκλείεται να γράφει επάνω το καλώδιο 25Α, μάλλον δεν θυμάμαι καλά, θα υπολόγισα τα W (πχ 2500W μπορώ να βάλω επάνω). Θα το δώ μόλις πάω σπίτι, μάλλον γράφει 230V 12A ή 250V 10A. Είναι "χαραγμένο" το νούμερο πάνω στο καλώδιο.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε απο που πηρες τον Kylo Ren, εχει ερθει Ελλαδα;

Ξερεις πουθενα να εχει στοκ τον Darth Vader?

 

και τα 2 τα πήρα από Αγγλία μιας και ήμουν εκεί για διακοπές..αλλά απ'όσο ξέρω δεν έχει έρθει Ελλάδα, μόνο για παραγγελία το έχω δει νομίζω..

τον Darth Vader τον έψαξα, δεν τον βρήκα πουθενά Ελλάδα in stock, μάλλον από έξω θα τον πάρω όταν έρθει η ώρα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το καλώδιο είναι το μικρότερο κακό, συνήθως το πρόβλημα βρίσκεται στις εσωτερικές συνδέσεις του πολύμπριζου.

Εκεί είναι που λόγω κόστους γίνονται οι πολλές μαϊμουδιές, και πολύ γρήγορα -αν όχι εξ' αρχής αναπτύσσονται απαράδεκτες αντιστάσεις διαβάσεως (Η αντίσταση που συναντά το ρεύμα στο να περάσει από μια επαφή, ή από μια σύνδεση).

Αυτές μόνο να χειροτερέψουν μπορούν και πολύ γρήγορα έχουμε τοπικές υπερθερμάνσεις, βοηθούσης της χαμηλής ποιότητας των πλαστικών, μπορεί να έχουμε και κάποιο "ολίσθημα" στήριξης και μπορεί και βραχυκύκλωμα.

Και η βασική επαφή που πάσχει είναι αυτή που υποδέχεται το φίς, εκεί σπάνια θα δεις τα σωστά ελατήρια -αν δεις καθόλου δηλαδή !

Οπότε, προσέχουμε για να έχουμε, γιατί τελικά η εποχή του "καλό και φτηνό" πέρασε ανεπιστρεπτί !

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ότι θα προκαλούσες τέτοια συζήτηση το σχόλιό μου ούτε που το περίμενα. Ξέχασα να πω για τα Legrand πως λόγω επαγγέλματος και πρότερης απασχόλησης στον κλάδο τα αγοράζω με έκπτωση ηλεκτρολόγου. Για τα προϊόντα του ΙΚΕΑ (καθώς και του Lidl) έχω πολύ καλή άποψη γιατί έχουν σίγουρα περάσει από ελέγχους (αν δείτε τις ανακλήσεις που κάνει κατά καιρούς το ΙΚΕΑ θα καταλάβετε τι εννοώ). Το πρόβλημά μου είναι τα κινέζικα που φέρνουν με το κιλό και πουλάνε τα διάφορα καταστήματα, κυρίως για τους λόγους που ανέφερε ο Στέλιος παραπάνω.

 

Προσωπικά είμαι λίγο ψυχάκιας με οτιδήποτε έχει να κάνει με ρεύμα. Όταν αγόρασα ένα καλοριφέρ λαδιού delonghi από το amazon, για να μην κόψω το καλώδιο και αντικαταστήσω το φις (και προφανώς για να μη χρησιμοποιήσω αντάπτορα) αγόρασα όσα μέτρα καλώδιο χρειαζόμουν σε διατομή 2.5 τ.χιλ., ένα ποιοτικότατο λαστιχένιο αρσενικό σούκο και παρήγγειλα από Αγγλία θυληκό φις και έτσι δημιούργησα μία μπαλαντέζα που αντέχει 16Α ρεύμα κάτω από οποιαδήποτε συνθήκη με ευρωπαικό αρσενικό και αγγλικό θηλυκό. Κόστισε κάτι παραπάνω, αλλά τουλάχιστον έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

DIY μου κάνατε το θέμα :p

 

Άσε που το πολύμπριζο μπορεί να θεωρηθεί εργαλείο! :D

Για περάστε όσοι έχετε "ανησυχίες" !

( αν και εγώ  την έχω κάνει τη "λαδιά" μου, για την οποία προτίθεμαι να προβώ στα δέοντα! ) :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μερικές μικρές αγορές μέρες που είναι και από εμένα!

 

 

μετά είπα να ξεκινήσω μια συλλογή και άρχισα από αυτά τα 2 πιστός στο hype της περιόδου :p

 

attachicon.gifSW1.jpg

 

attachicon.gifSW2.jpg

 

όταν τα στήσω θα κάνω update! :p

 

καλή χρονιά να έχουμε!

 

έτοιμα τα παλικάρια :p

 

post-65628-0-25933400-1452203202_thumb.j

 

πάμε σιγά σιγά για τα επόμενα.. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, αποκλείεται να γράφει επάνω το καλώδιο 25Α, μάλλον δεν θυμάμαι καλά, θα υπολόγισα τα W (πχ 2500W μπορώ να βάλω επάνω). Θα το δώ μόλις πάω σπίτι, μάλλον γράφει 230V 12A ή 250V 10A. Είναι "χαραγμένο" το νούμερο πάνω στο καλώδιο.

Σορυ για το οφτοπικ, αλλά μια μικρή σημείωση μονο γιατί ειναι ενδιαφερουσα η παρασυζητηση: p

Κανονικά το φορτίο που ορίζεται πως αντέχει μια συγκεκριμένη διατομή καλωδίου ,έχει να κάνει και με τη θερμοκρασία περιβαλλοντος ,άλλη αντοχή έχει ένα 1.5αρι στους 15° άλλη στους 40°.

οι ελληνικές θερμοκρασίες θεωρούνται extreme συνθήκη και καλό θα ειναι να θεωρείτε χαμηλότερο το max απο αυτό που ορίζεται απο τον κατασκευαστη (ειδικά αν ειναι Σουηδός [emoji14] ) .

Επίσης το 99,9% των πολυπριζων ειναι με 3*1 συνήθως, η 3*1.5 καλωδιο με γελοίες συνδέσεις με κατι ψευτοπρεσαριστα κλιψακια .

Οπότε σχεδόν πάντα να θεωρείτε max κατανάλωσή τα ~2400w και ~ 3500w αντίστοιχα στα "επώνυμα " . Τα εντελώς noname, αρχίζουν και κυριολεκτικά καίγονται στις εσωτερικές ενώσεις με λιγότερα .

Εντάξει τώρα.

Σορυ.

Carry on.

Έγινε επεξεργασία από das
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μου χαλασε ο ενας ανεμιστηρας στο κουτι, της προσοψης, αγνωστο πότε.

 

Παρηγγειλα 2 και αλλαξα και τον πισω. Τον εχω ταϊσει 2 φορες με σπρέι γιατι γρατζουναγε

 

108116-1-ventoinha_cooler_12cm_noctua_nf

 

NOCTUA NF-S12B REDUX-1200

http://noctua.at/en/nf-s12b-redux-1200.html

 

και αερας μπαινει (με το χερι, εμφανης διαφορα), και αθορυβοι ειναι

Έγινε επεξεργασία από slalom
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εγκαινιαζω το καινούριο σακιδιο laptop-ταξιδιου..

f99474b9642eb1e5508b829f24dfafdb.jpg8a2ca8970ebfcedc71d6de13e5ddce25.jpg38f91964c1f9023ff30018e5326eae9e.jpg

 

Πως πάει η συμβίωσις με την τσάντα; Χρειάζομαι κι εγώ μια daypack, και ψάχνομαι. Μήπως είναι too much και να κοιτάξω για την quasar ή την comet?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.