Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

ενδιαφέρον τάμπλετ αλλά έχω μερικούς ενδιασμούς, η μπαταρία πόσο κραταει? ανταλακτικά-αναλώσιμα υπάρχουν? τι υποστήριξει έχει στο software?

Εχω το teclast x98 pro περίπου 2 μήνες. Για να μην  γίνω πολύ κουραστικός είναι απλά ΑΨΟΓΟ. Είναι σαν να έχεις laptop μαζί σου δεν υστερεί πουθενά. Αναφορικά χρησιμοποιώ κανονικά Matlab, Catia, Autocad και Patran-Nastran και η απόκριση να είναι σαν laptop με μηχανικό σκληρό.Βέβαια αγόρασα micro sd U3 για να μην με περιορίζουν τα 64Gb. Ο επεξεργαστή πολύ πιο ενεργοβόρος ο δικός μου. Για browsing εμένα βγάζει 4.5-5 ώρες και οθόνη στο 25% (για εσωτερικό χώρο που δεν χτυπάει άμεσα ήλιος είναι υπεραρκετο) πχ όταν διαβάζω pdf μέχρι 10ώρες. (φυσικά είναι πειραγμένο για να πιάνει τέτοιες τιμές η κατανάλωση σου από την διαχείριση ενέργειας των windows)

 

To plus χωρίς κανένα πείραγμα βγάζει 8 ώρες μικτή χρήση και πάνω από 10 αν κάνεις τις ίδιες μοντες με μένα. Γενικά η απόδοση-μπαταρία είναι πολύ πιο ισορροπημένη σε σχέση με το δικό μου και ελαφρός πιο δροσερό. Το πήρα δώρο στην κοπέλα μου και απλά σταμάτησε να χρησιμοποιεί το Laptop. 

 

Υποστήριξη στο software γιατί να έχει; Windows 10 ftw :) Και με το ποιο απλό free πρόγραμμα drivers βρίσκεις τα πάντα. (και αν όχι εδώ είμαστε). Εχουν βγεί drivers για όλα. Αναλώσιμα δεν υπάρχει κάτι στο tablet μονο η μπαταρία (που σε εμένα έπιασε τις καλύτερες επιδόσεις μετά τις 10-15 φορτίσεις) όπου υπάρχουν αυθεντικές και μπορείς και από τώρα αν θες να αγοράσεις μία για να έχεις back-up. Με μια σοβαρή θήκη όπως η official με το πληκτρολόγιο η πιθανότητα να σπάσεις την οθόνη είναι όσες και σε Laptop μην σου πω λιγότερες. Η έκδοση plus είναι μια κατηγορία κάτω του pro οπότε το προτείνω για office και Media χρήση όχι κάτι περισσότερο καθώς μετά θα φανεί αισθητή η διαφορά του επεξεργαστή με εμφάνιση ελαφρού lag χωρίς βέβαια κάποιο άλλο θέμα.

 

Κατα την γνώμη μου απαραίτητα αξεσουάρ: Θήκη με bluetooth πληκτρολόγιο (ή ξεχωριστά αυτά τα δύο όπως βολεύει τον καθένα), bluetooth ποντίκι και ένα Powerbank 10.000 για να μην χρειαστεί να έχει μαζί σου ποτέ καλώδια και φορτιστές.

Με τα παραπάνω η έλλειψη usb θύρας δεν φαίνεται παρα μόνο όταν θες φορτίσεις ταυτόχρονα το tablet.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να φορτίζει όσο το δουλεύεις;

Σε έναν pipo που έχω αυτό το πράγμα μου έχει σπάσει τα νεύρα. 3-4 ώρες χρήση και φόρτιση χωρίς χρήση ότι και να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να φορτίζει όσο το δουλεύεις;

Σε έναν pipo που έχω αυτό το πράγμα μου έχει σπάσει τα νεύρα. 3-4 ώρες χρήση και φόρτιση χωρίς χρήση ότι και να κάνεις.

Ναι κανονικά φορτίζει... Χωρίς κανένα πρόβλημα και αυτό είναι στα + μιας και το χρησιμοποιείς για όσες ώρες θες.

 

Απλά το κακό με τον φορτιστή που σου δίνουν (δεν ξέρω αν άλλαξε πλέον) είναι ότι όταν χρησιμοποιείς το tablet φορτίζει πιο αργά σε σχέση με όταν είναι κλειστό με αποτέλεσμα αν δεν το έχεις στο power saver mode να ξεφορτίζει πιο γρήγορα σε σχέση με αυτό που φορτίζει (συμβαίνει μονο στο Pro μοντέλο). Κατέληξα ότι φταίει ο φορτιστής που αν και είναι 2,5Α  το xiaomi powerbank με έξοδο 2,1Α κρατάει σε λειτουργία το Tablet ακόμα και στο Performance mode με full load χρήση επεξεργαστή και φορτίζει πιό γρήγορα σε σχέση με αυτό που καταναλώνει (που είναι και το λογικό). Οπότε με λίγα λόγια αποκλείεται να είναι ο φορτιστή 2,5Α όμως γράφει. Δεν έχω ακόμα ψάξει για φορτιστή για να δω όμως τι παίζει.

 

Η συμπεριφορά αυτή που γράφω είναι για windows.. Σε android μιας και δεν υπάρχει διαχείριση ενέργειας κρατάει πολύ λιγότερο η μπαταρία (25-35% λιγότερο). 

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε πριν 4 μέρες αλλά σήμερα το έστησα.

 

Specs:

Intel Xeon 1535, 32GB RAM, Nvidia M5000M, Samsung 950 PRO 512GB, UHD screen

Είναι να προστεθεί και ένας Samsung 850 EVO 2TB για αποθήκη.

 

Ξενέρωσα με το γεγονός πως δεν μπορείς να κάνεις RAID0 με τους M.2. Η Dell είχε πει πως γίνεται. Δεν έχω βρει κάτι.

 

Καλοδούλευτο! Πόσο πήγε;

Link to comment
Share on other sites

ΩΧ παναγιάααα μουυυ

Να είσαι καλά να το χαίρεσαι.

Εταιρικό είναι ρε παιδιά. Δεν τρελάθηκα να δώσω 5 χιλιάρικα για λάπτοπ.

 

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Εταιρικό είναι ρε παιδιά. Δεν τρελάθηκα να δώσω 5 χιλιάρικα για λάπτοπ.

 

Ευχαριστώ.

Ανάλογα την τσέπυ του καθενός ρε συ και τις ανάγκες του. 

Αν αυτά τα 5 σου φέρουν 10 άμεσσα θα τα δώσεις πως δε θα τα δώσεις.

Link to comment
Share on other sites

corsair air 540

carbide-air-540-1-1280x1024.jpgκαι aerocool cooltouch r

33a.jpg

Βασικα θελουμε το δικο σου κουτι , οχι απο το ιντερνετ [emoji14]

ΥΓ: ποια γνώμη έχεις για το fan controller ? Αξίζει το 40ρι ?

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Βασικα θελουμε το δικο σου κουτι , οχι απο το ιντερνετ [emoji14]

ΥΓ: ποια γνώμη έχεις για το fan controller ? Αξίζει το 40ρι ?

Τομμυ μη σε πιάνει η καταναλωτική σου μανία συγκρατήσου!!! :D κράτα για καρτα και ασε τα φρουφρου χαχα

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις βγάλε 2-3 φωτό από το εσωτερικό του στην αντίστοιχη ενότητα "Δειξτε το κουτί σας". Δεν με ενδιαφέρεις αν το έχεις ωραίο ή όχι απλά να το δω φορτωμένο με parts  :)

 

Μεγιες και καλοδούλευτο  :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.