Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

1080p Audio VGA to HDMI HD HDTV Video Converter Box Adapter for PC Laptop DVD TS | eBay

 

http://i.ebayimg.com/images/g/96oAAOSwqu9VJ0qx/s-l1600.jpg

 

Το παρέλαβα πριν λίγο καιρό για να στέλνω εικόνα από το αρχαίο C2D laptop στον UC46 projector (μιας και η εικόνα που αποδίδει μέσω της HDMI είναι πολύ ανώτερη αυτής που αποδίδει όταν δέχεται σήμα απευθείας στην VGA).

 

Οικονομικό, κάτω από 5€ και δουλεύει μια χαρά. Δεν είναι απλό χαζοκούτι "πάω το pin αυτό της VGA στο pin αυτό της HDMI", αλλά κανονικός μετατροπέας με miniUSB για τροφοδοσία 5V.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Aυτο το μικρουλι.

Προς το παρον ειναι main (λιγος χρονος ουτως η αλλος surf αντε καμια ταινια)

και μελλοντικα HTPC.

Με την βοηθεια του @gdp77 στηθηκε και linux mint και το σηκωσε μια χαρα ο μικρουλης.

 

20141216140135_QC5000-ITXPH_L3_.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Σε ποια σημεια τις εχεις βαλει? Τωρα που ημουν Πατρα πηρα κ εγω... 

Το ενα κομματι το εχω βαλει πανω. Το δευτερο κατω, αλλα δεν ειναι ολο  στο πατωμα, μερικα εκατοστα τα εχω κολλησει στην "πλατη" του κουτιου. Καλοριζικια! Ειναι εξαιρετικο αξεσουαρ και ο τηλεχειρισμος βοηθαει πολυ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το νεο energy efficient σερβερακι για Hyper-V.

Supermicro A1SAi-2750f

64GB DDR3L ECC

2 Samsung 500 + 1TB

Και το ποιο φτηνο Itx Case Chieftec με ενσωματωμενο τροδοφοδοτικο.

Αφου στηθηκε , καταναλωση δειχνει το Ups 19Watt στα Ιdle του και θερμοκρασια Cpu 40c ( με ενα μικρο Fan απο πανω του σε χαμηλες στροφες)

 

IMG_20160922_193629.jpg

IMG_20160923_223814.jpg

Έγινε επεξεργασία από tyxeros
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

On 9/28/2016 at 5:52 PM, yanni said:

Δεν είναι απλό χαζοκούτι "πάω το pin αυτό της VGA στο pin αυτό της HDMI", αλλά κανονικός μετατροπέας με miniUSB για τροφοδοσία 5V.

Υπάρχει κάτι καλύτερο/ακριβότερο που να αξίζει;

Το ίδιο θέλω να κάνω, από laptop με vga, να δώσω HDMI και να το κάνω media player.

Απλά επειδή έχει DAC προφανώς, παίζουν μεγάλες διαφορές σε ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Το νεο energy efficient σερβερακι για Hyper-V.
Supermicro A1SAi-2750f
64GB DDR3L ECC
2 Samsung 500 + 1TB
Και το ποιο φτηνο Itx Case Chieftec με ενσωματωμενο τροδοφοδοτικο.
Αφου στηθηκε , καταναλωση δειχνει το Ups 19Watt στα Ιdle του και θερμοκρασια Cpu 40c ( με ενα μικρο Fan απο πανω του σε χαμηλες στροφες)

Ωραίο φαίνεται, πόσο πήγε;
Επίσης, δεν είναι αδύναμος ο Atom? Τι θα τρέχεις στα VMs?

Sent from my Letv X500 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Wizard! said:

Υπάρχει κάτι καλύτερο/ακριβότερο που να αξίζει;

Το ίδιο θέλω να κάνω, από laptop με vga, να δώσω HDMI και να το κάνω media player.

Απλά επειδή έχει DAC προφανώς, παίζουν μεγάλες διαφορές σε ποιότητα.

Η αλήθεια είναι ότι το έψαξα ίσα με... 10 λεπτά πριν και μετά την αγορά του. ΟΚ ίσως λίγο παραπάνω μιας και κοίταξα και 2-3 video στο YouTube, αλλά σε γενικές γραμμές δεν το έψαξα να δω αν κυκλοφορεί κάτι καλύτερο. Τώρα η ποιότητα δεν νομίζω να είναι και τόσο διαφορετική μεταξύ VGA και HDMI. Δεν έχω διαπιστώσει σημαντικές αλλαγές στην TV μου όπου έχω το ένα σύστημα συνδεδεμένο στην VGA και το άλλο στην HDMI.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, eloydark said:


Ωραίο φαίνεται, πόσο πήγε;
Επίσης, δεν είναι αδύναμος ο Atom? Τι θα τρέχεις στα VMs?

Sent from my Letv X500 using Tapatalk
 

Εχω σηκωσει ενα Domain Controller , Exchange 2013, Wsus , μια VM που εχω βαλει Symantec Endopoint Protection Management , και αλλες 2 VM που κανω δοκιμες διαφορα αλλα software. Δεν μασαει τιποτα ο Atom.

2016-09-30.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tyxeros said:

Εχω σηκωσει ενα Domain Controller , Exchange 2013, Wsus , μια VM που εχω βαλει Symantec Endopoint Protection Management , και αλλες 2 VM που κανω δοκιμες διαφορα αλλα software. Δεν μασαει τιποτα ο Atom.

2016-09-30.jpg

Αν δεν σηκώσεις καμια sql cpu intensive χλωμό να δείς και ανάλογα τι θα εκτελεί. Κυρίως IO θα φάς με ότι έχεις στήσει παρά κάτι άλλο.

 

Πολλά λεφτά όμως για τον Atom για μένα δεν αξίζει. Πρέπει να σου κόστισε πολλά όλο το set.

Δεν το θεωρώ και αποδοτική αγορά. Αφού σε περιορίζει πολύ στο sata κομμάτι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2016 at 0:52 AM, giorgos2187 said:

Το ενα κομματι το εχω βαλει πανω. Το δευτερο κατω, αλλα δεν ειναι ολο  στο πατωμα, μερικα εκατοστα τα εχω κολλησει στην "πλατη" του κουτιου. Καλοριζικια! Ειναι εξαιρετικο αξεσουαρ και ο τηλεχειρισμος βοηθαει πολυ.

Τελικα εκτος απο τη led-ο-ταινια αλλαξα και τα καλωδια του PSU & PCI-X. Νομιζω οτι ειναι πιο ωραια τωρα. Μια με κλειστα τα φωτα μια με ασπρο και μια με κοκκινο. Ποια προτιματε?

IMG_20161001_161756.jpg

IMG_20161001_161738.jpg

IMG_20161001_161718.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.