Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

και εκεί που είπα ότι δεν θα έπαιρνα τίποτα άλλο για φέτος τα xiaomi pistons έκαναν μπουγάδα 2 φορες με το παντελόνι στο πλυντήριο και άρχισαν να μου παραπονούνται ότι ακούγομαι σαν να μιλάω μέσα από πηγάδι (πάντως δουλεύουν ακόμα)

είχα άχτι και ένα καλο σετ in ear ακουστικά εδώ και πολύ καιρό και βρήκα την ευκαιρία για τα RHA
Η τιμή που γραφουν είναι άκυρη

 

VJwPiGQLSvyqFnqT-Mo_7Q.png

 

mJ29-Ua1RBWRXb1FL6h-Lg.png

Έγινε επεξεργασία από Deus
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Δεν έπεσα σε ιμιτασιόν. Όχι φίλε μου. Υπερεκτιμημένα είναι τα piston II. Τόσο κακή ποιότητα κατασκευής δεν αξίζει ούτε 5€, όχι 12 που τα αγόρασα. Μιλάμε ότι απλά τα έβαζα στο τσαντάκι μου, όπως έβαζα τα LG που είχα χρόνια ολόκληρα, και αυτά απλά, από τη μία στιγμή στην άλλη, σταμάτησαν να παίζουν. 10 ημέρες τα είχα. Τα LG είχαν φάει χοντρή κακομεταχείριση, και δεν κατάλαβαν χριστό. Και τα άλλαξα γιατί κατά λάθος κάθισα για ώρα πάνω τους και αλλοιώθηκε ο ήχος στο δεξί ακουστικό. Συν το ότι προσπαθείς να αλλάξεις μαξιλαράκι στα piston II και μπορεί να βγάλεις όλο το ακουστικό μαζί... Been there, αλλά το πρόσεξα. 

Αυτά τα in-ear pro δεν έχουν την παραμικρή σχέση με τα piston. Η διαφορά στην τιμή δικαιολογείται απόλυτα.

 

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είχε πάθει και φίλος. Εγώ πάντως τα δουλεύω καθημερινά στο PC παραπάνω ένα χρόνο (ξέρω και άτομα που τους έχουν πιει το "αίμα") και δεν έχουν κάνει κιχ και η ποιότητα τους μου φαίνεται παραπάνω από καλή για τα χρήματα τους (τότε). Ίσως να βγήκαν παρτίδες με κατώτερη ποιότητα, ίσως να ήσασταν απλά άτυχοι, who knows...

Link to comment
Share on other sites

μιλάμε για δύο ζευγάρια. Να ήταν το ένα από τα 2 να πω οκ... Αλλά και τα 2; Η Όλγα όπως βάζει κάτι ακόμα παλιότερα της LG στην τσάντα της, έτσι έβαζε και αυτά. Αυτά απλά...κόπηκαν (στο ακουστικό). Αυτό δείχνει κακή κατασκευή. Δεν μπορεί τα άλλα να τα πετούσε όπως να'ναι και να ζουν ακόμη και αυτά σε 10 μέρες να κόβονται..κάτι δε στέκει. 

Τέλος πάντων, από τα pro hd είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και η ποιότητα κατασκευής τους είναι πραγματικά η μέρα με τη νύχτα.

 

Link to comment
Share on other sites

Τα pistons II ήταν πολύ φρουφρού και αρώματα, τα έβαζαν και σε ωραίο κουτί με άρωμα καφέ ή ότι ήταν και ψάρωσε κόσμος και κοσμάκης :p  Και εγώ χάλασα 2-3 ζευγάρια απλά βάζοντας τα σε τσέπες από μπουφαν.

 

Αλλά ο ήχος είναι πολύ καλός συγκριτικά με το τι αγόραζες εκεί έξω σε αυτά τα λεφτά τότε. Μου θύμιζε πολύ τα κινέζικα Awei που πολλά μοντέλα είχαν άπιαστο μπάσο και πρίμα αλλά δεν έπαιρνες χαμπάρι για το πότε ξεκολούσε το ακουστικό από το καλώδιο.

 

Τώρα έχω "παντρευτεί" όλα τα μοντέλα της σειράς basic της xiaomi (3-5 ευρώ που κάνουν) και μπορώ να πω ότι είναι πολύ πιο ανθεκτικά από τα piston II αλλά και από τα πιο ανθεκτικά που έχουν περάσει από τα χέρια μου. Δεν είμαι music freak για να ψάχνω τις διαφορές στον ήχο εφόσον δεν μου χαλάει κάτι την ακουστική και να παίρνω πιο ακριβά μοντέλα απλά θέλω αν σκαλώσει σε κανένα φερμουάρ να μην χαλάσουν με ένα ελαφρύ τράβηγμα μέχρι να τα βγάλω. 

Link to comment
Share on other sites

Με τον ήχο δεν είχα πρόβλημα. Απλά υπερβολικά δυνατά αλλά κομπλέ. 

Αυτά που πήρα τώρα τα κοίταξα πριν τα πάρω, πρόσεξα και δεν πήγα μόνο με όσα διαβάζω. Αν δεν τα έχεις δοκιμάσει, στο συνιστώ. Νομίζω (και ελπίζω) πως ξεμπέρδεψα.

YΓ: Τα bluetooth που μου χάρισες @BasiliCeLew είναι καλύτερα ποιοτικά από τα piston II :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με γεια Τομμυ :) εγω εχω τα προηγουμενα απο τα δικα σου και τα εχω ευχαριστηθει ;) αυτα πρεπει να ειναι ενα σκαλι επανω, υπαρχουν βεβαια και αλλοι σημαντικοι συντελεστες που παιζουν ρολο στο τελικο αποτελεσμα, τα ακουστικα που ειχαν οσα lg ειχα ηταν μαπα το καρπουζι και ειδικα σε G5,  v10,  v20, που ηταν και με επεξεργαστη ηχου, αυτα που με εξεπληξαν ευχαριστα ηταν του s8 plus.....:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα LG που αναφέρω είναι από τo optimus G (ναι, αυτό του 2012) και του G4. Ήταν ανεκτά και από άποψη ποιότητας κατασκευής και αντοχής πολύ καλύτερα από τα piston II που πήρα. 

Τώρα τα συγκεκριμένα που πήρα για καθημερινή χρήση στο λεωφορείο πηγαίνοντας στη δουλειά αλλά και για handsfree, είναι άψογα και έχουν πολύ καλό ήχο (και το xiaomaki δεν του φαίνεται αλλά πολύ καλό ήχο as well :) )  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Τα LG που αναφέρω είναι από τo optimus G (ναι, αυτό του 2012) και του G4. Ήταν ανεκτά και από άποψη ποιότητας κατασκευής και αντοχής πολύ καλύτερα από τα piston II που πήρα. 

Τώρα τα συγκεκριμένα που πήρα για καθημερινή χρήση στο λεωφορείο πηγαίνοντας στη δουλειά αλλά και για handsfree, είναι άψογα και έχουν πολύ καλό ήχο (και το xiaomaki δεν του φαίνεται αλλά πολύ καλό ήχο as well :) )  

 

Βαλε usb audio player pro απο το play store στο κινητο και θα με θυμηθεις :D τουλαχιστον εσυ θυμασαι οταν ειχα φατσοβιβλιο τι τρελα ειχα με την μουσικη.....και οχι μονο :hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος euaggelos71 έγραψε:

Βαλε usb audio player pro απο το play store στο κινητο και θα με θυμηθεις :D τουλαχιστον εσυ θυμασαι οταν ειχα φατσοβιβλιο τι τρελα ειχα με την μουσικη.....και οχι μονο :hehe::hehe:

Είναι κομματάκι ακριβός :p Έχω τον μαμά player (έχει και παραμετροποιήσεις ανάλογα τα ακουστικά), αλλά έχω και τον JetAudio pro! Άσε που δεν ξέρω αν έχει νόημα να το βάλω :p 

Φυσικά θυμάμαι :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, tommybertsen said:

Δεν έπεσα σε ιμιτασιόν. Όχι φίλε μου. Υπερεκτιμημένα είναι τα piston II. Τόσο κακή ποιότητα κατασκευής δεν αξίζει ούτε 5€, όχι 12 που τα αγόρασα. Μιλάμε ότι απλά τα έβαζα στο τσαντάκι μου, όπως έβαζα τα LG που είχα χρόνια ολόκληρα, και αυτά απλά, από τη μία στιγμή στην άλλη, σταμάτησαν να παίζουν. 10 ημέρες τα είχα. Τα LG είχαν φάει χοντρή κακομεταχείριση, και δεν κατάλαβαν χριστό. Και τα άλλαξα γιατί κατά λάθος κάθισα για ώρα πάνω τους και αλλοιώθηκε ο ήχος στο δεξί ακουστικό. Συν το ότι προσπαθείς να αλλάξεις μαξιλαράκι στα piston II και μπορεί να βγάλεις όλο το ακουστικό μαζί... Been there, αλλά το πρόσεξα. 

Αυτά τα in-ear pro δεν έχουν την παραμικρή σχέση με τα piston. Η διαφορά στην τιμή δικαιολογείται απόλυτα.

 

 

Με αυτά που διαβάζω με έκανες και άνοιξα την τσάντα της γυναικάς να τα βρω... τα χρησιμοποιεί καθημερινά στο λεωφορείο. Δουλεύουν μια χαρά, έβγαλα τα μαξιλαράκια χωρίς κανένα πρόβλημα. Είναι το πρώτο ζευγάρι που είχα αγοράσει τον Μάιο 2014 για το mi2s μου, έχω και ένα if edition στο ντουλάπι που δεν το χρειάστηκε ποτέ.

BTW τα CDLA της LeEco άντεξαν ~2 μήνες πριν σταματήσουν να λειτουργούν το μικρόφωνο και το κουμπί.

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Σε 2 ζευγάρια το ίδιο πρόβλημα φίλε μου. Τα μαξιλαράκια βγαίνουν μεν, αλλά αν τα τραβήξεις λίγο παραπάνω θα πάρεις το ακουστικό στο χέρι. Το έχω διαβάσει κι αλλού αυτό (αφού το πρόσεξα και ΑΦΟΥ τα αγόρασα φυσικά). Σου λέω του LG Optimus G του 2012 ακουστικά ακόμη going strong... Που υποτίθεται ήταν generic ακουστικά της πλάκας στη συσκευασία του κινητού. Κι όμως...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.