Jump to content


Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

Το πρόβλημά του δεν είναι στο καλώδιο.

Σωστά το λέει και ο προλαλήσας (^^) η μέγιστη επιτρεπόμενη ένταση των αγωγών εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Χοντρικά όσον αφορά την τοποθέτηση και το είδος της εγκατάστασης . . .

 

Ashampoo_Snap_Σάββατο, 20 Απριλίου 2019_11h43m53s_001_.jpg

 

Η περίπτωση που λέμε είναι στην τρίτη ομάδα, άρα για το 3χ1,5  έχουμε μέγστο ρευμα =25Α (!)

Αυτό όμως είναι το μέγιστο, από εκεί αρχίζουν οι μειώσεις, άλλες γίνονται για να αντισταθμιστεί η υψηλότερη θερμοκρασία περιβάλοντος, αλλες για να μειωθεί η θερμοκρασία του αγωγού, άλλες για να υπάρχει μεγαλύτερη μηχανική αντοχή και αυτό που καταλήγει η σύγχρονη πείρα χρήσης είναι οι ποιοτικές εταιρίες να χρησιμοποιούν καλώδιο 3 x 1,5  για τις προεκτάσεις (μπαλαντέζες, πολύμπριζα κλπ) με φορτίο 3.500 Watt (~16A).

Συνεπώς με 3000 Watt (~ 13 - 13,5 A) ο ταχυθερμοσίφωνας είναι εντάξει.

Για τα άλλα στοιχεία όμως δεν μπορώ να πω τίποτε καθώς είναι ζήτημα ποιότητας υλικών και συμπεριφοράς τους στο χρόνο και στις συνθήκες λειτουργίας.

Επειδή αυτά δεν είναι κάτι που φαίνεται αμέσως καλό είναι να πηγαίνουμε από τον ασφαλή δρόμο δίνοντας ανάμεσα στα κριτήρια επιλογής μας μια σεβαστή θέση σε αυτό της προέλευσης και του κατασκευαστή.

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω που τα βρισκετε αυτα, προσεχετε τι ανεβαζετε

 

732939736_.thumb.JPG.0d33da7016210aae238e7672e2777b3b.JPG

 

Το 1,5 ασφαλιζεται με 10Α ασφαλεια

Το 2,5 ασφαλιζεται με 16Α ασφαλεια, εννεοειται 2,5 μεχρι την ασφαλεια του πινακα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος slalom έγραψε:

Δεν ξερω που τα βρισκετε αυτα, προσεχετε τι ανεβαζετε

 

732939736_.thumb.JPG.0d33da7016210aae238e7672e2777b3b.JPG

 

Το 1,5 ασφαλιζεται με 10Α ασφαλεια

Το 2,5 ασφαλιζεται με 16Α ασφαλεια, εννεοειται 2,5 μεχρι την ασφαλεια του πινακα

 

 

Αυτο ειναι μια fast forward μεθοδος για να ασφαλιζεις τα καλωδια , μιας και ειναι το ελαχιστο ασφαλες φορτιο και για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο .Απο κει περα αμα καποιος κατσει και υπολογισει ολες τις μεταβλητες , θα δει οτι τον περνει και παραπανω , ειδικα σε καλωδιο μικρου μηκους , που αεριζεται και δεν εχει γειτνιαση , δεν σε νοιαζει . 

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

 

 

Αυτο ειναι μια fast forward μεθοδος για να ασφαλιζεις τα καλωδια , μιας και ειναι το ελαχιστο ασφαλες φορτιο και για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο .Απο κει περα αμα καποιος κατσει και υπολογισει ολες τις μεταβλητες , θα δει οτι τον περνει και παραπανω , ειδικα σε καλωδιο μικρου μηκους , που αεριζεται και δεν εχει γειτνιαση , δεν σε νοιαζει . 

Nαι, εχει μια ανοχη 20% και πρεπει να υπολογιζεται μαζι με την ανοχη, για να ειμαστε σωστοι και βαση νομου με τα ελληνικα προτυπα.

Το οτι εχει μικρο μηκος δεν λεει κατι απο την στιγμη που απο την πριζα που παιρνει ρευμα ειναι 1,5 καλωδιο μεχρι τον πινακα πιστευω, ετσι θα του ριχνει συχνα την ασφαλεια.

Αν εχει 2,5 με 16α ασφαλεια που εβαλε στη συσκευη, θα του την καψει την συσκευη του μιας και δεν μελετηθηκε για 16Α.

10Α ειναι για καταναλωση μεχρι 2800watt .ΟΧΙ παραπανω.

Τα 3000 που ειναι η συσκευη, ναι μεν λιγο πιο πανω απο το οριο, αλλα....

Στην θεση του θα εκανα το εξης μιας και ειναι μελετημενη ετσι η συσκευη:

 

Ξεχωριστη γραμμη ως τον πινακα με 3χ2,5 (αν δεν τραβαει κατι αλλο η γραμμη που την εχει ηδη συνδεμενη και ειναι 2,5 τοτε οκ)

Ασφαλεια ταχειας τηξης 16Α στην συσκευη 

Ασφαλεια 10Α με καμπυλη λειτουργειας 'D' για την γραμμη στο πινακα.

 

Μονο ετσι εγω θα το ενιωθα ασφαλες .

 

Έγινε επεξεργασία από kostas.karras
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος kpetros έγραψε:

Αυτο ειναι μια fast forward μεθοδος για να ασφαλιζεις τα καλωδια , μιας και ειναι το ελαχιστο ασφαλες φορτιο και για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο .Απο κει περα αμα καποιος κατσει και υπολογισει ολες τις μεταβλητες , θα δει οτι τον περνει και παραπανω , ειδικα σε καλωδιο μικρου μηκους , που αεριζεται και δεν εχει γειτνιαση , δεν σε νοιαζει . 

Αυτο ειναι που ισχυει στην Ελλαδα. Αμα βγεις εξω απο αυτο παιζεις το κεφαλι σου

 

Και σχετικα με εκεινη τη συσκευη, αμφιβαλλω αν ειναι 3KW

Link to comment
Share on other sites

Κανε και το εμβολιο για να εισαι 100% σιγουρος  ?

Σημερα ανοιξα εναν πινακα που ΟΛΟΙ οι ουδετεροι περναγαν καπου στην πορεια , απο ενα 1,5αρακι ..... για καποιο λογο αυτο το πραμα ακομα δουλευε  XD  

 

Στην χειροτερη απλα θα αρχισει να ριχνει ρελε/ασφαλεια μετα απο καποια χρηση , εκτος αμα η γειωση που του εχουν κανει ειναι γτπ . 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ξεφύγαμε λίγο! ?

 

Απλά πρότεινα στον άνθρωπο να τσεκάρει καλώδιο και γείωση, γιατί προβληματίστηκα. Αλλά είμαστε ακόμη στις "αγορές" -έχουμε κι άλλα θέματα για τέτοια συζήτηση. ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν καταρχάς σας ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις γιατί είχα μαύρα μεσάνυχτα με τέτοια πράγματα. Τωρα  ίσως υπήρχε κάτι κακογραμμένο από μένα μιας κ δεν είμαι γνώστης και συνετέλεσε λίγο στο μικρό χαμό. :)

Spoiler

 

Η μπριζα είναι στην γραμμή της κουζίνας, στον πίνακα έχει 20A ασφάλεια. Αυτό που ζεστάθηκε και κάηκε ήταν ο αντάπτορας που έβαλα στο σουκο του τείχου για να συνδέσω την κινεζική μπριζα της συσκευής, μιας κ έγραφε όριο ρεύματος (του αντάπτορα) 10A θεώρησα ότι ήταν λογικό να το λιώσει.

 

Αγόρασα οπότε αντάπτορα 16A ελπίζοντας να μην έχω τέτοιο πρόβλημα (από Δευτέρα έρχεται αυτό). Με αντάπτορα (από σουκο σε κινέζικο) των 20A που δανείστηκα ούτε ζεσταίνεται ούτε τίποτα, (ο αντάπτορας των 10A έκαιγε σε σημείο που έλιωνε το πλαστικό του).

 

Η γείωση της συσκευής λειτουργεί κανονικά, το τσεκαρα όπως μου είπατε. Της γραμμής δεν ξέρω πως να το δω, θα κεράσω αν είναι καφέ σε φίλο ΗΛ.ΜΗΧ. απλά για την σίγουρα για να το δει (εγώ σαν ΜΗΧ.ΜΗΧ δεν έτυχε μέχρι σημέρα να ασχοληθώ με αυτά γιατί το παίζουμε επιστήμονες ακόμα ?).

 

Τώρα σε τεχνιτό βραχυκύκλωμα που εκανα (της συσκευής) λειτούργησε πρώτα η ασφάλεια που έχει ενσωματωμένη στην κινεζική μπριζα και δεν μου έριξε την ασφάλεια του πίνακα.  

Spoiler

IMG_20190420_010651__01.thumb.jpg.a23ce0f5c487f7e933e145e5b2135e61.jpg

Το καλώδιο της συσκευής είναι 1m 3x1.5mm² τύπος καλωδίου 53(RVV) και είναι κυριολεκτικά στον αέρα χωρίς ζεσταίνεται καθόλου, τουλάχιστον μετά από 15 λεπτη χρήση.

 

Αν υπάρχει κάτι άλλο που αξίζει να δω να ανοίξω καινούριο νήμα για να μου πείτε εσείς που γνωρίζετε καλύτερα.

 

 

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Τωρα  ίσως υπήρχε κάτι κακογραμμένο από μένα μιας κ δεν είμαι γνώστης και συνετέλεσε λίγο στο μικρό χαμό.

 

Μη μου στεναχωριέσαι !

Λίγη κουβέντα παραπάνω, κανένα δεν έβλαψε, και άλλωστε έτσι δόθηκε η ευκαιρία να ειπωθούν και δυο πραματα παραπάνω ! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Μεταφέρω για λόγους ευκολίας την επίμαχη φράση σου από την προηγούμενη σελίδα:

Δεν ξερω που τα βρισκετε αυτα, προσεχετε τι ανεβαζετε

Ο πινακας ηταν λιγο ακυρος

 

πριν 8 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Συνεπώς όπως ειπώθηκε και πιο πριν, τα καλώδια έχουν αρκετά περιθώρια ακριβώς για να μπορούμε να έχουμε σωστά ρυθμισμένες εγκαταστάσεις που θα λειτουργούν με ασφάλεια και δεν θα κινδυνεύουν από την παραμικρή «ατασθαλία» που θα κάνουμε εμείς!

Γενικα δεν παιζουμε με τη στατιστικη, τα ορια ασφαλειας που λες ειναι εκει  για να μας προστατευουν και δεν πρεπει να τα περναμε

 

πριν 8 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Σαφώς βεβαίως και μια σωστά υπολογισμένη εγκατάσταση πέρα από το να είναι ασφαλής, είναι και πολύ πιο λειτουργική !

Εν κατακλείδι λοιπόν το καλώδιο μιας σωστά κατασκευασμένης φορητής συσκευής πρέπει κατά κανόνα υπερβαίνει τις παραμέτρους λειτουργίας μιας εσωτερικής ηλεκτρικής εγκατάστασης με σκοπό ακριβώς να προστατεύσει το σπίτι μας.

Αυτο συμβαινει οταν το καλωδιο της συσκευης ειναι ιδιας διαμετρου με το καλωδιο της εσωτερικης εγκαταστασης συμφωνα με τον πινακα 52-Κ1

 

πριν 8 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Μιλώντας λοιπόν αποκλειστικά για το καλώδιο της συσκευής, μπορούμε με ασφάλεια να πούμε ότι αυτό μπορεί να αντέξει συνεχή λειτουργία με φορτίο 3000 Watt καθώς το μέγιστό του είναι ~ 3500 Watt.

Μην ταυτιζεις το οριο ασφαλειας με το οριο λειτουργιας

 

πριν 11 ώρες, το μέλος kpetros έγραψε:

Αυτο ειναι μια fast forward μεθοδος για να ασφαλιζεις τα καλωδια , μιας και ειναι το ελαχιστο ασφαλες φορτιο και για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο

Αυτο ακριβως θελω

 

Και καποιος "συναδελφος" τυλιξε με αλουμινοχαρτο καμμενη ασφαλεια (αυτες με το τζαμακι). Στατιστικα δε θα 'χε προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Αν και ήξερα ότι θα είναι μικρό ( pocket funko pop ), ομολογώ ότι το περίμενα λίιιιγο μεγαλύτερο

Φάση έχει.

 

//2.68€ #Aliexpress

 

IMG_20190419_133936.thumb.jpg.b1ccc01613995b0b740d3456e77d2edb.jpg

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 5
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μην μαλώνετε για τα ηλεκτρολογικά, τους πίνακες και τις θεωρίες.... Έρχονται οι πολυτεχνίτες μαστόροι και τα φτιάχνουν όλα, κοινούς ουδετέρους, κουζίνες με 2.5 άρια και θερμοσίφωνες με 1.5 άρια. Παροχές και γειώσεις για ταινίες θρίλερ

  • Like 2
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

^ και πάνω από όλα με νέα , φρέσκα , νεανικά χρώματα για color codings για L-N-G...

ποιός ντεμοντέ τύπος χρησιμοποιεί καφέ/μπλέ/κιτρινοπράσινο μπανάλ χρώμα στην εποχή του μωβ/πράσινου/μπορντωροδοκόκκινου ?

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Κάτι για την γυναίκα. 

20190422_194021.jpg

Μπορώ να εκφέρω γνώμη, μιας και τα δοκίμασα για κάποια ώρα.

Δοκίμασα σε Heavy Metal, House/Electro/Minimal Techno, Low Bap, και κλασική Rock μουσική, για να έχω λίγο πιο σφαιρική άποψη. Μόνο με Bluetooth, μιας και αυτό είναι που μας ενδιαφέρει. 

Αρχικά, έβγαλα τα Equalizer ώστε να ακούσω τον ήχο που βγαίνει αυτούσιο. Mp3 βέβαια, αλλά δεν βαριέσαι, δεν βάζουμε FLAC στο κινητό :p

 

Σε House και Low Bap είναι μια χαρά. Έχουν καλό μπάσο, ικανοποιητικά μεσαία , αλλά μου φαίνονται συνολικά κάπως "άχρωμα" γενικά... Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω. Τα Marshall Major II που έχω, έχουν πολύ πιο "στιβαρό" ήχο. 

Σε Metal & rock χρειάζεται οπωσδήποτε πείραγμα με τα EQ. Και μάλιστα πολύ. Σε φάση σε 10 διαφορετικά τραγούδια, να έχω ανάμεικτα συναισθήματα και το καθένα να θέλει πείραγμα για να έρθει στα μέτρα μου.

 Το μπάσο παραείναι έντονο, και χάνονται οι ψηλές νομίζω. Δεν ξέρω πως να το εκφράσω καλά, αλλά ισχύει το ότι ο ήχος είναι κάπως...άοσμος. 

Κατά τα άλλα, βολικά στο αυτί, καλή ηχομόνωση (over-ear είναι), και φαίνονται ξεκούραστα. Έρχονται σε θήκη και από όσο διαβάζω σε reviews, η μπαταρία τους είναι ατέλειωτη. 

Btw, στην γυναίκα άρεσαν, την βολεύουν και ο ήχος στην μουσική της προτίμηση, είναι πολύ κομπλέ (ακούει κυρίως low bap αλλά και Rock).

έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την μπαταρία του. Καλορίζικα...να τα λιώσει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.