Jump to content


Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

Μετά απ'την αποτυχημένη (για μένα) αγορά των Rock Zircon ( όπου δεν μαρεσαν καθόλου ) επιστροφή πίσω στη Xiaomi.

Αγορά πάλι μέσω AliExpress, ελπίζω να είναι αυθεντικά και να μην τη πατήσαμε.

 

Xiaomi Mi in-ear headphones HD 2

IMG_20190423_152949-3456x1944.jpg

IMG_20190423_153038-3456x1944.jpg

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χαζομαρούλες part 157

 

Δύο αγορές από eBay.

Dual Antenna 300Mbps Wireless-N Network Repeater Wi-fi Extender Signal Booster | eBay

s-l500.jpg

 

Το έχω δοκιμάσει μόνο ως repeater. Δεν έχω κάτσει να τσεκάρω τις άλλες λειτουργίες του. Καλή λήψη, δυνατή εκπομπή, δεν είμαι σίγουρος όμως κατά πόσο είναι 300άρι και όχι 150άρι. Ίσως να πρέπει να το δοκιμάσω πιο κοντά στο router. Δεν ξέρω. Πάντως για repeater δείχνει ως μια αξιόπιστη επιλογή. Και βέβαια στα 8-9€ σου δίνει και επιπλέον επιλογές πέραν αυτής του repeater.

 

USB Bluetooth 5.0 Receiver Audio Transmitter Adapter For TV/PC Headphone Speaker 692426966840 | eBay

s-l500.jpgs-l500.jpg

 

Σήμερα το παρέλαβα και το λειτούργησα λίγο ως transmitter. Το συνδύασα με έναν Bluetooth receiver που είχα πάρει παλαιότερα.

HOT Mini Wireless Bluetooth Car Kit AUX Audio Receiver Hands free 3.5mm Jack US 519961907186 | eBay

s-l500.jpg

 

Χρειάστηκαν 15-20 δευτερόλεπτα για να βρουν το ένα το άλλο, αλλά συνεργάστηκαν μια χαρά. Οπότε αν π.χ. κάποιος έχει μια τηλεόραση και ένα καλό ζευγάρι ενσύρματα ακουστικά, αλλά δεν θέλει να αμολάει 3-5 μέτρα καλούμπα όποτε θέλει να δει μια ταινία, ο παραπάνω συνδυασμός είναι και φτηνός και λειτουργικός. Πρακτικά μετατρέπει σε bluetooth TV και ακουστικά. Τώρα πόσο πέφτει η ποιότητα δεν ξέρω, που σημαίνει ότι αν δεν ψάχνεται κάποιος με τον ήχο, μάλλον δεν θα δει διαφορά. Η ενσωματωμένη μπαταρία του receiver έχει χοντρικά αντοχή μιας ώρας ή και παραπάνω, σε τηλεφωνική κλήση που το δοκίμασα, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα μιας και μπορεί να φορτίζει ενώ το λειτουργεί κάποιος. Οπότε με ένα power bank η αυτονομία αυξάνει ανάλογα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γιατί μέρα με την μέρα ο χρόνος αναζήτησης αυξάνεται στο γραφείο με αποτέλεσμα να χάνω χρόνο χωρίς λόγο, θα ξεκινήσω ηλεκτρική ταξινόμηση και αποθήκευση των πραγμάτων γύρω από την δουλειά μου. Έτσι θα ξέρω πάντα που βρίσκεται οτιδήποτε και σε τι απόθεμα.

 

IMG_20190507_123539.thumb.jpg.5968f6055657e7034aa8a5919e98ad40.jpg

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, BasiliCeLew said:

Γιατί μέρα με την μέρα ο χρόνος αναζήτησης αυξάνεται στο γραφείο με αποτέλεσμα να χάνω χρόνο χωρίς λόγο, θα ξεκινήσω ηλεκτρική ταξινόμηση και αποθήκευση των πραγμάτων γύρω από την δουλειά μου. Έτσι θα ξέρω πάντα που βρίσκεται οτιδήποτε και σε τι απόθεμα.

 

IMG_20190507_123539.thumb.jpg.5968f6055657e7034aa8a5919e98ad40.jpg

 

Ενδεικτικό κόστος εκτυπωτή και αναλωσίμων από όπου τον πήρες;

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, acct said:

 

Ενδεικτικό κόστος εκτυπωτή και αναλωσίμων από όπου τον πήρες;

Είχα αγοράσει 12€ τα 4 ανταλλακτικά (12mm πάχος της κασέτας) από amazon uk και είναι 8 μέτρα το καθένα. Υπάρχει φύρα σε κάθε εκτύπωση περίπου 2.5cm , οπότε βοηθάει τα αντίτυπα να τα βγάζεις συνεχόμενα.

 

Περίπου 3.5 λεπτα η έκπτωση τώρα, αν αγοράσω από Κίνα τα ανταλλακτικά (όπου είναι ίδια εταιρεία με αυτά που πήρα από amazon) βγαίνει περίπου 2.5 λεπτά η εκτύπωση για μέση έκπτωση 10cm μαζί με την φύρα.

 

Σίγουρα θα ήταν πιο φθηνό να το έγραφα σε απλά αυτοκόλλητα με το χέρι αλλά μου αρέσει η λίγο πιο "επαγγελματική" εμφάνιση που δίνουν αλλά και η ανθεκτικότητα της ταινίας τούς.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το ζαχαρωνα από καιρό, δεν το βιαζόμουν. Από Κίνα τιμή 1.5 ευρό

USB Multifunction Tester. Πολύ χρήσιμο εργαλείο και αξιόπιστο. 

2019-05-12-20-28-10.jpg

2019-05-12-20-29-07.jpg

2019-05-12-20-29-54.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος def έγραψε:

Το ζαχαρωνα από καιρό, δεν το βιαζόμουν. Από Κίνα τιμή 1.5 ευρό

USB Multifunction Tester. Πολύ χρήσιμο εργαλείο και αξιόπιστο. 

2019-05-12-20-28-10.jpg

2019-05-12-20-29-07.jpg

2019-05-12-20-29-54.jpg

μέχρι πόσα v - a διαβάζει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος def έγραψε:

2019-05-12-20-41-41.jpg

οκ.. είσαι μέσα για qc3 qc4 κλπ... 

έχω παρόμοιο.

Ένα άλλο που είχα διάβαζε μέχρι 9 v. το έβαλα πάνω σε qc3 φορτιστή με κινητό που ήταν συμβατό. έδειξε μέχει 9v...μετά έσβησε...  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, def said:

Το ζαχαρωνα από καιρό, δεν το βιαζόμουν. Από Κίνα τιμή 1.5 ευρό

USB Multifunction Tester. Πολύ χρήσιμο εργαλείο και αξιόπιστο. 

2019-05-12-20-28-10.jpg

2019-05-12-20-29-07.jpg

2019-05-12-20-29-54.jpg

Με ψήνει να το αγοράσω... Έχω ένα σωρό φορτιστές που ενώ γράφουν 5v/2A ,δεν φορτίζουν το κινητό με την ίδια ταχύτητα. Με αυτό μπορείς να δεις τι πραγματικά παίζει. Με το πολύμετρο μάλλον είναι μανούρα να μετρήσεις Α κατά την φόρτιση... Μπορείς να δώσεις link από πού το πήρες?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Με ψήνει να το αγοράσω... Έχω ένα σωρό φορτιστές που ενώ γράφουν 5v/2A ,δεν φορτίζουν το κινητό με την ίδια ταχύτητα. Με αυτό μπορείς να δεις τι πραγματικά παίζει. Με το πολύμετρο μάλλον είναι μανούρα να μετρήσεις Α κατά την φόρτιση... Μπορείς να δώσεις link από πού το πήρες?

 

Ψάξε για usb multifunction tester στο AliExpress. Θα βρεις πολλά παρόμοια ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα που φαίνεται καλό με 4.39€. Βρήκα παρόμοια με 2.12-2.70

Ωστόσο δεν έψαξα στο eBay. Εκεί μπορεί να έχει τίποτα. :)

Επίσης, κάποιοι sellers στο αλι κάνουν discount κατά το check out, όποτε, που ξέρεις .. κάτι τέτοιο μπορεί να έπαιξε 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, def said:

Το ζαχαρωνα από καιρό, δεν το βιαζόμουν. Από Κίνα τιμή 1.5 ευρό

USB Multifunction Tester. Πολύ χρήσιμο εργαλείο και αξιόπιστο. 

2019-05-12-20-28-10.jpg

2019-05-12-20-29-07.jpg

2019-05-12-20-29-54.jpg

Ωραίος, εγώ με ένα τέτοιο και ένα φθηνό μετασχηματιστή που παίζει με την τάση γύρω από τα 5V ξυπνάω όλες τις νεκρές μπαταρίες των συσκευών που έχω.

 

Χθες καλή ώρα ζωντάνεψα το AMAZFIT Pace όπου ξαφνικά απλά μια μέρα έσβησε και δεν φόρτιζε με τίποτα. Το banggood μου είχε δώσει κ όλας 35 ευρώ για να το φτιάξω σε κάποιο τοπικό μαγαζί για να μην το στείλω κίνα οπότε έκατσε καλά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, BasiliCeLew said:

Ωραίος, εγώ με ένα τέτοιο και ένα φθηνό μετασχηματιστή που παίζει με την τάση γύρω από τα 5V ξυπνάω όλες τις νεκρές μπαταρίες των συσκευών που έχω.

Τι εννοείς; Αυτό απλά σου διαβάζει τα V και τα A που δίνει το usb. Δεν "ενισχύει" κάτι. BTW αν κάποια συσκευή πέσει σε "deep sleep" η μπαταρία της και φαίνεται ότι δεν φορτίζει, την αφήνεις σε έναν (καλό) φορτιστή για 24-48 ώρες και θα ξυπνήσει. Το παθαίνω με ένα κινέζικο tablet που έχω, το οποίο όταν αποφορτιστεί και ξεχάσω να το φορτίσω για καιρό, μόνο ένας φορτιστής από xiomi μπορεί να το επαναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.