Jump to content


Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

11 hours ago, and64 said:

 

Nαι πολύ. Μπήκε οσο πιο κεντρικά γίνεται στο σπίτι που είναι 110 τετραγωνικα και εχω 5ghz σχεδον και στα μπαλκονια παρά τους ενδιάμεσους τοιχους, 2.4 παντου! 

 

Ενα καλο ρουτερ δεν θα εκανε την ιδια ή καλυτερη δουλεια; με δυσαναλογο κοστος βεβαια...

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 14 ώρες, το μέλος magicman έγραψε:

Καλή επιλογή, το μόνο αρνητικό που έχουν είναι οτι πρέπει να τρέχει ο controller σε pc, για να έχεις ρυθμίσεις...

Ο controller χρειάζεται μόνο για το στήσιμο (ή και καθόλου με την mobile εφαρμογή). Μετά είναι προαιρετικός, απλά για monitoring.

 

πριν 14 ώρες, το μέλος Papakitou έγραψε:

Ωραιος. Συντομα το χτυπαω κι εγω.. Καλη εμβελεια;

 

Έχει αρκετά καλή εμβέλεια, αλλά για δύσκολο χώρο μπορείς να κοιτάξεις και το LR.

 

πριν 33 λεπτά, το μέλος Nameless1 έγραψε:

Καλημέρα!

Λειτουργεί και σε client mode για να συνδέσω στο δίκτυο ένα pc χωρίς wifi που είναι μακρία από το router? γιατί έχω ένα παλιό tplink και τώρα με work from home καταστάσεις θέλω να το σπάσω ? 

Επίσημα δεν υποστηρίζει client mode, αλλά μπορείς να κόψεις το WiFi για clients, να επιλέξεις να συνδεθεί σε mesh WiFi backbone και να συνδεθείς πάνω στην Ethernet. Για τέτοια λύση πιθανότατα θα διάλεγα κάτι άλλο (ή powerlines?).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είχαμε πάρει πέρυσι το λίγο πιο ακριβό μοντέλο στα 589€ (Τώρα το βλέπω 670€ plus)

https://www.skroutz.gr/s/12270891/LG-F4J8FH2W.html

 

Πολύ καλό μηχάνημα τόσο σε πλύσιμο όσο και στέγνωμα. Το μοναδικό μειονέκτημα (αν μπορείς να το πεις μειονέκτημα) είναι ότι δεν μπορείς να πλύνεις λίγα ρούχα "εύκολα". Ενδέχεται ορισμένες φορές να σου εμφανίζει μήνυμα λάθους όταν ο κάδος προσπαθεί να υπολογίσει το βάρος και να το αντισταθμίσει. Αυτό συμβαίνει μόνο όταν για παράδειγμα "πετάξεις" μέσα 2 πουκάμισα μόνο ή 1 μικρό χαλάκι μπάνιου. Εκεί το πλυντήριο δοκιμάζει 2-3 φορές μόνο μπας και λύσει το θέμα της αντιστάθμισης και μετά αναγκαστικά πρέπει να ανοίξεις την πόρτα, να του κάνεις εσύ 2-3 γύρες και να δοκιμάσεις και πάλι.

 

Αλλά συμβαίνει μόνο με πολύ λίγα ρούχα και βάρος 1-2 κιλά.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις review για τα δωράκια?. Σε αναζήτηση που έκανα και εγώ για το 2ο lg πλυντήριο που ήθελα να πάρω μου έλεγαν ότι αυτά τα 2σε1 να τα αποφεύγω, δεν βρίσκω τον λόγο βέβαια, μόνο ότι αν πάθει κάτι μένεις και από τα 2. Το πρώτο lg χτύπησε σταυρό λόγο ηλεκτρόλυσης, μεγάλο ρόλο έπαιξε μάλλον και η χάλια ποιότητα νερού. Είχε 5ετη εγγύηση και το επισκεύασαν δωρεάν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό κοιτούσα αλλά φοβήθηκα το πλάτος της πόρτας της αποθήκης, οπότε επέλεξα το 56 πόντους βάθους.

Λάθος βέβαια καθώς αποδείχτηκε ότι στο βάθος δεν μετράνε το πάχος της πόρτας :hehe:

 

Τελικά μπήκε με τη μεριά με τα 60cm. Οριακά μιας και η πόρτα ήταν 61cm

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα LG που έχω από το 2012 μου έχει βγει σκυλί, σε αντίθεση με ένα Bosch που ήταν και made in germany, τρομάρα του, το οποίο μετά από 3-4 χρόνια  κάθε τρεις και λίγο ήθελε μάστορα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Nameless1 said:

 

Καλημέρα!

Λειτουργεί και σε client mode για να συνδέσω στο δίκτυο ένα pc χωρίς wifi που είναι μακρία από το router? γιατί έχω ένα παλιό tplink και τώρα με work from home καταστάσεις θέλω να το σπάσω ? 

 

Mε πρόλαβαν ήδη, αλλά και γω νομίζω οτι δεν εχει νόημα για τέτοια χρήση, μάλλον powerline θα δουλέψει πιο καλά.

 

3 hours ago, jax7480 said:

 

Ενα καλο ρουτερ δεν θα εκανε την ιδια ή καλυτερη δουλεια; με δυσαναλογο κοστος βεβαια...

 

Εννοείται αλλά σίγουρα το κόστος είναι μεγαλύτερο, αυτό πήγε 83€

Το πρόβλημα είναι οτι η οπτική έρχεται στη μια γωνία του σπιτιού και το router πρέπει να μπει μετά το ont (όπως και ειναι τώρα) οπότε το 5ghz wifi παει περίπατο για το μισό σπίτι και επίσης η voda δεν δίνει τους κωδικούς για το voip για να δουλέψει το τηλέφωνο (υπάρχει επιτέλους βέβαια τρόπος να τους βρεις οπότε μπορείς να πετάξεις το άθλιο που δίνουν αν θες)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσοι δεν έχετε στεγνωτήριο πάντως επενδύστε σε ένα. Ειδικά αν η νοικοκυρά του σπιτιού δουλεύει και σε ένα ρεπό προσπαθεί να τα κάνει όλα. Θα της / σας αλλάξει τη ζωή. Επίσης αν έχετε το χώρο κλπ, προτιμήστε ξεχωριστό στεγνωτήριο και όχι πλυντήριο - στεγνωτήριο.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, UltraB said:

Όσοι δεν έχετε στεγνωτήριο πάντως επενδύστε σε ένα. Ειδικά αν η νοικοκυρά του σπιτιού δουλεύει και σε ένα ρεπό προσπαθεί να τα κάνει όλα. Θα της / σας αλλάξει τη ζωή. Επίσης αν έχετε το χώρο κλπ, προτιμήστε ξεχωριστό στεγνωτήριο και όχι πλυντήριο - στεγνωτήριο.

Καλό είναι να αναφέρουμε ότι χαλάει τα ρούχα. Φαίνεται κιόλας από το χνουδι που μαζεύει το φίλτρο μετά από κάθε κύκλο. Τα βγάζει όμως έτοιμα για ντουλάπα και τα περισσότερα δεν θέλουν σίδερο.

Εμείς πλέον το χρησιμοποιούμε μόνο για τα εσώρουχα μας, παπλώματα σεντόνια και ρούχα του μικρού. Κάποιες φορές εάν βιάζομαι βάζω και κάποια πιο παλιά δικά μου που φοράω στη δουλειά. 

Πουκάμισα, παντελόνια ακριβά και τέτοια τα κόψαμε εντελώς. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ όλα δεν είναι για όλα τα ρούχα οπότε κάποια θα πρέπει να μένουν εκτός. Τώρα όσο αφορά τα άλλα ναι, μαζεύει απίστευτο χνούδι αλλά στα 8 χρόνια που το έχουμε δεν έχω πει ότι μου έχει χαλάσει ρούχο που να μην μπορώ να τα βάλω. Ή αν χαλάσει θα είναι λόγο των πλυσιμάτων - στεγνότατων μέσα στα χρόνια. Εε και στην τελική πόσα χρόνια θα φοράμε μια μπλούζα; :p

 

Τα "προβλήματα" που έχω παρατηρήσει εγώ είναι στα λάστιχα των εσώρουχων λόγο της θερμότητας, περιμετρικά των πετσετών στο γαζί που μαζεύει και στα χοντρά φούτερ όπου με τα χρόνια μπορεί να μείνουν τα μισά. Αλλά από την άλλη σκέφτομαι τι προσφέρει και μετριάζονται τα πράγματα.

 

Όταν πχ μια νοικοκυρά σε ένα ρεπό μπορεί να βάλει 3-4 πλυντήρια, να προλάβει να τα σιδερώσει κιόλας, όταν τις ίδιες πιτζάμες μπορεί να τις βγάλεις το πρωί και το βράδυ να τις βάλεις καθαρές, όταν το χειμώνα δεν απλώνεις έξω να μυρίσουν από τα τζάκια, όταν οι πετσέτες και τα ρούχα σου είναι μαλακά σαν καινούργια και και και... εε συμβιβάζεσαι με κάποια άλλα "προβλήματα" μετά.

 

Επίσης το δικό μας το έχουμε 6 ή 8 χρόνια, δε μπορώ να θυμηθώ. Λογικά τα σημερινά θα έχουν εξελιχθεί ακόμα περισσότερο και ίσως να έχουν επιλύσει κάποια από τα παραπάνω προβλήματα. Πέρα του ότι θα είναι πιο γρήγορα, ήσυχα κλπ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το πήρα πιο πολύ για τις τρίχες από τα κατοικίδια. Με 2 γάτες μεσα στο σπίτι η τρίχα όσο και να καθαριζα έμενε.

Για πρώτη φορά μετα από καιρό φόρεσα κατάμαυρη μπλούζα, η οποία δεν είχε πουά σημεία πάνω της :p 

πρώτη φορά χρησιμοποιησα και το φρεσκάρισμα που αναφέρει. Ξεχάστηκα και άφησα το στίψιμο στις 1400 στροφές και τα ριχτάρια βγήκαν αρκετά τσαλακωμένα.

Τα ξαναεβαλα μέσα, πάτησα το φρεσκάρισμα και είναι έτοιμα και πάλι για να μπουν στους καναπέδες.

 

Πραγματικά για όσους/όσες ο χρόνος είναι περιορισμένος και ειδκά για όσους έχουν κατοικίδια είναι σωτήριο.

Βέβαια από γνωστή μου που είχε χώρο για ξεχωριστό πλυντήριο και στεγνωτήριο κάνει ακόμα καλύτερη δουλειά στις τρίχες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Προσωπικά το πήρα πιο πολύ για τις τρίχες από τα κατοικίδια. Με 2 γάτες μεσα στο σπίτι η τρίχα όσο και να καθαριζα έμενε.

Για πρώτη φορά μετα από καιρό φόρεσα κατάμαυρη μπλούζα, η οποία δεν είχε πουά σημεία πάνω της :p 

πρώτη φορά χρησιμοποιησα και το φρεσκάρισμα που αναφέρει. Ξεχάστηκα και άφησα το στίψιμο στις 1400 στροφές και τα ριχτάρια βγήκαν αρκετά τσαλακωμένα.

Τα ξαναεβαλα μέσα, πάτησα το φρεσκάρισμα και είναι έτοιμα και πάλι για να μπουν στους καναπέδες.

 

Πραγματικά για όσους/όσες ο χρόνος είναι περιορισμένος και ειδκά για όσους έχουν κατοικίδια είναι σωτήριο.

Βέβαια από γνωστή μου που είχε χώρο για ξεχωριστό πλυντήριο και στεγνωτήριο κάνει ακόμα καλύτερη δουλειά στις τρίχες.

 

 

Το στεγνωτηριο κανει τη δουλεια για τις τριχες; Πως ακριβως;

Έγινε επεξεργασία από Papakitou
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, lefteriz said:

Ωραιο το Keyboard. αλλα το λαϊκ πηγαίνει στο Nokia 7110 :D ? τι φοβερή συσκευή.

 

 Συσκευάρα indeed, το έβγαλα απο το συρτάρι για φόρτιση μετά από πολύ καιρό ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.