Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

32 minutes ago, l2phile said:

Μήπως αν την είχες ρυθμίσει ως "high power device" δεν χρειαζόταν η έξτρα τροφοδοσία;

 

Δεν το ήξερα καν ότι υπάρχει τέτοια ρύθμιση. Από πού το ρυθμίζω; Το πόσταρα πιο πολύ για κάποιον άμπαλο σαν κι εμένα που ξέχασε να βάλει ρεύμα στην κάρτα.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, PetrosD said:

 

Δεν το ήξερα καν ότι υπάρχει τέτοια ρύθμιση. Από πού το ρυθμίζω; Το πόσταρα πιο πολύ για κάποιον άμπαλο σαν κι εμένα που ξέχασε να βάλει ρεύμα στην κάρτα.

 

Και εγώ πρώτη φορά το διαβάζω ?

Δεν ξέρω καν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος l2phile έγραψε:

 

 Κάτι που δεν γνώριζα και έμαθα λόγω της απάντησης σου:

 

All PCI express cards may consume up to A at +3.3 V (9.9 W). The amount of +12 V and total power they may consume depends on the type of card:[21]:35–36[22]

  • x1 cards are limited to 0.5 A at +12 V (6 W) and 10 W combined.
  • x4 and wider cards are limited to 2.1 A at +12 V (25 W) and 25 W combined.
  • A full-sized x1 card may draw up to the 25 W limits after initialization and software configuration as a "high power device".
  • A full-sized x16 graphics card[18] may draw up to 5.5 A at +12 V (66 W) and 75 W combined after initialization and software configuration as a "high power device".

 

Μήπως αν την είχες ρυθμίσει ως "high power device" δεν χρειαζόταν η έξτρα τροφοδοσία;

 

Εάν η κάρτα δεν συνεννοείται με τη μητρική για να τραβήξει το ρεύμα που χρειάζεται, τότε σχεδόν σίγουρα δεν μπορεί να το ρυθμίσει από κάπου.

Η σίγουρη λύση είναι ο πατροπαράδοτος τρόπος (καλώδιο).

Άλλες επιλογές είναι από το BIOS/UEFI (τα σπιτικά boards δεν έχουν τέτοιες ρυθμίσεις) και ο driver (μέσω του device manager στα Windows), αλλά πρέπει πρώτα να έχει δει την κάρτα.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rusty_Cookie said:

China express arrived. 

Αν συνεχίσουν οι κινέζοι έτσι, τύφλα να χουν οι Carl Zeiss φακοί.

 

20201013_124239.jpg

 

20201013_124418.jpg

 

 

Καλοδούλευτος!

Πόσο πηγε αυτος και σε τι σώμα θα τον κουμπώσεις;

 Επίσης οταν βρεις ευκαιρία πες και μια άποψη...

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Trooper said:

Δεν είχα σκοπό αλλά χτύπησε την πόρτα πολλές φορές... οπότε στο τέλος υπέκυψα ?

 

IMG_3831.thumb.JPEG.289ae62a42370dfe201a1184bc3dac3d.JPEG

 

Συγκριτικά με την 3080, σαν κάρτα φαίνεται ολόιδια, η διαφορά που παρατήρησα είναι η πολύ περισσότερη ζέστη που βγάζει! Το προφίλ που έχει πρεπει να ειναι μαλλον σε πιο σιγανό mode, με αποτέλεσμα να ανεβάζει αρκετους βαθμους(~7-8) παραπάνω . Βάζοντας full speed ανεμιστήρες, κρατιέται σε χαμηλότερα επίπεδα, αλλά κάνει και πολύ θόρυβο.

 

Σε αναμονή υδρόψυξης!

 

Στο cod που παίζω αυτές τις μέρες ειδα αρκετά παραπάνω frames και λίγο πιο ομαλο gameplay (λιγότερες βουτιές στα frames δλδ) και ειδα να χρησιμοποιεί και τα 24GB μνήμης που έχει.

 

τελικα επεσες στην  αμαρτια Κωστα ! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος and64 έγραψε:

Καλοδούλευτος!

Πόσο πηγε αυτος και σε τι σώμα θα τον κουμπώσεις;

 Επίσης οταν βρεις ευκαιρία πες και μια άποψη...

 

Thnx 188 από Μαγρίζο.

Από  Κίνα βγαίνει φθηνότερα αλλά βαριόμουν να περιμένω.

Πάνω σε ΧΕ2 αρχικά και προσεχώς κάποιο 26αρι σώμα (xpro3).

Λίγο που τον είδα είναι οξύς αλλά έχει άπειρο focus breathing... κατά τα άλλα θέλει testing. Ίσως επανέλθω στο φωτοθρεντ με κάνα δείγμα.

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

GetAttachmentThumbnail.thumb.jpg.a55c9d1aeec3227d5aa30b5fcf01a957.jpg

 

Devolo access point one. Αγορασμένο στα 60 ευρώ (review sample, από την παρουσίαση στο γειτονικό φόρουμ, αλλά με εγγύηση μέχρι τον Απρίλιο του 2023).

Spoiler

 

Με παίδεψε λίγο μέχρι να παίξει (plug and play σού λένε μετά), αλλά έπρεπε να συνδέσω μια lan θύρα του με lan θύρα του ρούτερ. Αρχικά, έβαζα το καλώδιο στη wlan θύρα του και μετά σε lan θύρα του ρούτερ (έτσι έλεγε η παρουσίαση), αλλά οι ταχύτητες που έπιανα, ενώ ήταν πολύ καλές, έπεφταν μετά από λίγο. Από τη στιγμή που έκανα τη lan to lan σύνδεση, όλα καλά.

Έχει δύο modes: ως κλασικό access point και ως wireless bridge (συνδέετε, δηλαδή, το ap με καλώδιο με το ρούτερ και μετά, είτε ασύρματα είτε ενσύρματα, συνδέετε πάνω στο ap και δεύτερο devolo). Προσοχή: εάν έχετε δύο (παράδειγμα) devolo και θέλετε να τα λειτουργήστε ως ap, τα συνδέετε σε lan θύρες του ρούτερ σας (προσωπικά, μπορώ να βάλω έως 4, όσες και οι lan θύρες του zxhn). Ως wireless bridge, η σύνδεση γίνεται όπως ανέφερα παραπάνω.

Έχει, πλην της wlan θύρας που ανέφερα παραπάνω, τέσσερις (4) lan θύρες για ενσύρματη σύνδεση των συσκευών σας (εάν θέλετε να βάλετε καλώδιο). Άρα, η σύνδεση του devolo με τις συσκευές σας (στον χώρο που θέλετε να καλύψετε) μπορεί να είναι είτε ενσύρματη είτε ασύρματη.

Είναι dual band, στα 5 ghz πάει σφαίρα (με 3 συσκευές συνδεδεμένες, βλέπω στο speedtest, στον σταθερό, σε απόσταση 7-8 μέτρα σε ευθεία, με παρεμβολή χοντρού τοίχου, ασύρματα, 80-90 mbps). Στα 2.4, βλέπω 75-80 (ίσως και λίγο πιο κάτω, αν έχω συνδέσει όλες τις συσκευές σ' αυτή την μπάντα). Εννοείται πως έχω βάλει καθαρά κανάλια εκπομπής του wifi, ενώ έχω κλείσει το wifi του h168n. Καλύπτει άνετα το σπίτι μου (flat, 120 τ.μ.). Βέβαια, και το σάπιο ρούτερ της nova καλύπτει το σπίτι μου, αλλά τώρα έχω και την μπάντα των 5 ghz.

Λόγω ενός bug/μιας ασυμβατότητας με κάποια ρούτερ, δεν κάνει wifi cloning το δίκτυο των 5 ghz. Έτσι, αν κρατήσετε το default δίκτυο της devolo (αλλάζοντας, εάν το θέλετε, τους κωδικούς πρόσβασης), θα έχετε ένα δίκτυο μεν, όλες οι συσκευές σας, όμως, εφόσον αυτές είναι dual band, θα συνδέονται στα 5 ghz.

Εάν κάνετε wifi cloning (όπως εγώ), θα έχετε δύο δίκτυα μεν (ένα το δικό σας, στα 2.4, το οποίο έχει "δώσει" τους κωδικούς του στο devolo, και ένα της devolo, στα 5), θα μπορείτε, όμως, να επιλέξετε σε ποιο δίκτυο επιθυμείτε να συνδεθούν οι συσκευές σας. Εννοείται πως οι δύο μπάντες παίζουν ταυτόχρονα.

Θετικά: κομψή σχεδίαση, εξαιρετικές ταχύτητες και κάλυψη, το devolo cockpit (πρόγραμμα ελέγχου  και παραμετροποίησης του access point) είναι εύκολο στην πλοήγησή του και κατανοητό (για άσχετους χρήστες, όπως εγώ).

Αρνητικά: οι οδηγίες εγκατάστασης μού φάνηκαν ασαφείς (ή είμαι εντελώς γιωτάς, το πιο πιθανό), δεν έχει app για έλεγχο του access point από smartphone, bug με το wifi cloning στα 5 ghz (αν είναι dual band το ρούτερ σας). Εάν δεν μπορείτε να πάτε σε ρούτερ-μόντεμ, είναι μια πολύ καλή επιλογή.

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.