Jump to content


Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

5 hours ago, tommybertsen said:

Για μια στιγμή νόμιζα πως δείχνεις το νέο μάτι τηγανίσματος :bleh: 

Πες εντυπώσεις από το "μικράκι"

 

και όμως παιδιά από εκεί βγαίνει ο ζεστός αέρας  από το μάτι ? 

περιμένουμε κιτ να σηκώνει λίγο ψιλά ώστε να βάζω και ένα κατσαρολάκι να ζεσταίνει νερό για τον καφέ :D

λίγο που έπαιξα μαζί του το έχω αφήσει να κατεβάζει μερικά games FIFA 20 TEKKEN klp

έχει επιλογές για την TV μου 4k 60hz και 1080p 120hz , σε μια TV μοντέλο του 2017 43"  ( lg 43uj750v)

365GB έχει ελεύθερο δίσκο δυστυχώς λογικά η Microsoft θα βγάλει και xbox series m  , με την λογική s = small , m = medium , x = xtream κάτι τέτοιο και θα το χρεώνει 399 με 1TB δίσκο σαν το X και 6-8 Terraflops gpu κάπου στην μέση μεταξύ SS & SX (θέλω να πιστεύω)

 

Το βρήκα πάρα πολύ φιλικό ως προς την τιμή τις επόμενες μέρες θα έχει περισσότερο τέστινγκ

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/22/2020 at 10:34 AM, DEADLAZARUS said:

Αγορών συνέχεια: Kemove 61 shadow, από amazon.de, στα 89 ευρώ+μεταφορικά. 60% πληκτρολόγιο.

Gateron brown οι διακόπτες, αθόρυβοι και mushy κατά την πληκτρολόγηση, όχι σε ενοχλητικό σημείο όμως.

Το πληκτρολόγιο είναι πολύ μικρό, αφού είναι 20-25% μικρότερο σε σύγκριση με το tkl logitech που είχα ως τώρα.

Δεν μπήκα στον κόπο να κατεβάσω το software της kemove, το οποίο είναι άθλιο, καθώς έχω επιλέξει το επιθυμητό rgb mode (με fn+\) και δεν ασχολήθηκα άλλο. Με το fn+backspace "κλείνει" το rgb.

Είναι hot swap, δηλαδή μπορείς να αλλάξεις τους διακόπτες (έχει μέσα switch puller), αλλά και τα Keycaps (έχει και keycap puller).

Έχει, επίσης, dust cover (μεγάλο +), ώστε να μην σκονίζεται το πληκτρολόγιο.

Εξαιρετικές οι πρώτες εντυπώσεις, προς το παρόν τουλάχιστον.

Δεν θα μείνω, βέβαια, εδώ: παρέλαβα κάποια πραγματάκια για extreme mods στο πληκτρολόγιο (φωτογραφίες αργότερα), καθώς θ' αλλάξω διακόπτες (tealios v2), θα λιπάνω stabilizers (αν και είναι pre-lubed) και διακόπτες, θα βάλω έξτρα foam μέσα, για περαιτέρω μείωση θορύβου κτλ κτλ. Είναι μεγάλο το project, οπότε θα πάρω τον χρόνο μου.

Προς το παρόν, ιδού οι φωτογραφίες:

 




Undervolting δοκιμασες στο πληκτρολογιο ;

  • Like 1
  • Haha 8
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος wesker έγραψε:

Ο Άγιος Βασίλης ήρθε λίγο νωρίτερα φέτος...

65F4E79B-AFC9-4E09-87FF-8E43D46AD829.jpeg

Πόσο κακό παιδί ήμουν και μου έφερε μόνο ένα πληκτρολόγιο εμένα; :bleh: 

Καλοδούλευτα

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

On 21/12/2020 at 1:40 ΜΜ, το μέλος paxman έγραψε:

Δράττομαι της ευκαιρίας να "παρουσιάσω" και τα υπόλοιπα κομμάτια που είναι καθ'οδόν από ebay ?.

Like, 

αλλα χρειαζεται τοσο μεγαλη ψυκτρα?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tommybertsen said:

Πόσο κακό παιδί ήμουν και μου έφερε μόνο ένα πληκτρολόγιο εμένα;


σοβαρά; Ο εκτυπωτής δικός μου είναι ή τον έφερε ο Άγιος Ιερόθεος (περιοχή στη νέα γειτονιά)  και δεν μετράει; Να μου απαντήσεις εκείνο το θεϊκό πληκτρολόγιο που μου έδειχνες την άλλη φορά... why not;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:


σοβαρά; Ο εκτυπωτής δικός μου είναι ή τον έφερε ο Άγιος Ιερόθεος (περιοχή στη νέα γειτονιά)  και δεν μετράει; Να μου απαντήσεις εκείνο το θεϊκό πληκτρολόγιο που μου έδειχνες την άλλη φορά... why not;

Εκείνο το πληκτρολόγιο είναι του πατέρα που το είχε κάπου στα 90s αν θυμάμαι καλά. 

Ο εκτυπωτής είναι αρχές Νοέμβρη ντε. Για τα Χριστούγεννα ήθελα να πάρω το POCO F2 στην @Olianna και αυτό από 360 που είχε τον περασμένο μήνα , έχει φτάσει τα 450 με συνοπτικές, οπότε, no phone (for now)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, slalom said:

Like, 

αλλα χρειαζεται τοσο μεγαλη ψυκτρα?

Overkill είναι αλλά η διαφορά μεταξύ της πιο φθηνής* με 80mm fan και αυτής ήταν ~10€.

Αν υπολογίσεις ότι (θα) δουλεύει 24/7 και το κουτί είναι ~1.5m από εκεί που κάθομαι, το κέρδος σε θόρυβο είναι μεγάλο.

Όταν έρθουν και οι μνήμες και το σετάρω θα δω αν μπορώ να ρυθμίσω το fan να παίρνει μπρος στους 40°.

 

* Με βίδες, όχι pushpin.

Έγινε επεξεργασία από paxman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/12/2020 at 1:04 ΜΜ, το μέλος paxman έγραψε:

 

2/4 και συνεχίζουμε ?

Έκανα και τεστ την ψύκτρα, μια χαρά κάθεται.

Άντε να έρθουν τουλάχιστον οι μνήμες για να κάνω power on test.

CPU έχω spare έναν G3220 μέχρι να έρθει ο Xeon.

 

 

 

IMG_20201223_123322.jpg

IMG_20201223_125237.jpg

Στην ίδια φάση και εγώ. Ξεκίνησα με am1, μου άρεσαν πολύ οι δυνατότητες του και τώρα έχω ένα Xeon E3-1220v3 με 24 gb ram Και περιμένω άλλα 8 για να γεμίσει.

Αν θες βάλε τα link από ebay που τα αγόρασες. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, AlexanderK said:

Αν θες βάλε τα link από ebay που τα αγόρασες. 

s-l1600.jpg
WWW.EBAY.COM

Find many great new & used options and get the best deals for Supermicro X10slm -f mATX Socket Lga1150 Motherboard Dual Gbit LAN ECC Ddr3 at the best online prices at eBay! Free shipping for...
s-l400.jpg
WWW.EBAY.COM

The CPU Mall. Help & Info. National tariff issue. Cooling Component Included : None/Processor only. EAN : No aplicable. Item Specifics. We usually.
s-l400.jpg
WWW.EBAY.COM

Find many great new & used options and get the best deals for HPE 669239-081 SK hynix 8GB x1 PC3-12800E HMT41GU7MFR8C-PB ECC Unbuffered 240p at the best online prices at eBay! Free...

 

Τις μνήμες από 158$ τις έκλεισα στα 140$ με best offer.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος AlexanderK έγραψε:

Στην ίδια φάση και εγώ. Ξεκίνησα με am1, μου άρεσαν πολύ οι δυνατότητες του και τώρα έχω ένα Xeon E3-1220v3 με 24 gb ram Και περιμένω άλλα 8 για να γεμίσει.

Αν θες βάλε τα link από ebay που τα αγόρασες. 

Και εσύ για Nas το έχεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Πόσο κακό παιδί ήμουν και μου έφερε μόνο ένα πληκτρολόγιο εμένα; :bleh: 

Καλοδούλευτα

Ευχαριστώ πολύ φιλαράκι! Εχτές τα έστησα και μου έβγαλε την πίστη η Asus. Μην φανταστείς, τον λάδωσα, αλλιώς μια σακούλα κάρβουνα θα μου έφερνε για δώρο. ?

 

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

On 12/25/2020 at 12:34 PM, wesker said:

Ευχαριστώ πολύ φιλαράκι! Εχτές τα έστησα και μου έβγαλε την πίστη η Asus. Μην φανταστείς, τον λάδωσα, αλλιώς μια σακούλα κάρβουνα θα μου έφερνε για δώρο. ?

 

Τι εννοεις? Που ειχες προβλημα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Τι εννοεις? Που ειχες προβλημα?

Στην αρχή δεν ειχα εικονα στην οθόνη, και πορτοκαλί ενδειξη στις DRAM. Οκ λεω BIOS θα θέλει. Μου πήρε το BIOS το καινουριο με flashback με την τεταρτη προσπάθεια. Αφου ανοιξε μου έβγαλε την πίστη μεχρι να σεταρω το στικακι ως boot priority 1 για να περάσω το λειτουργικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.