Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

5 minutes ago, yanni said:

2600X.jpg

 

Μεταχειρισμένος, full box, από φίλο σε φυσιολογική τιμή, όχι τον παραλογισμό που παίζει τελευταία.

 

Αγοράστηκαν και οι G.Skill Ripjaws V 16GB DDR4-3600MHz (F4-3600C19D-16GVRB) στα 82,5€ με τα μεταφορικά (+1,5€ στον ντελιβερά, να βγάλουν και αυτοί κάτι τις τώρα που τους έχουν λογικά ξεσκίσει), οπότε πάνω κάτω κλείσαμε για την ώρα όσον αφορά το πέρασμα στο ΑΜ4. (ακόμα κλαίω που δεν είχα αγοράσει 4Χ8GB πριν 3-4 μήνες)

20201014125135_g_skill_ripjaws_v_16gb_dd

 

Με τις τιμές των 3Χ00 και 5Χ00 στον ουρανό και τους ίδιους τους 3Χ00 και τους 5Χ00 επιθυμία στο γράμμα για τον Άι Βασίλη, μια χαρά και παραπάνω από καλά είναι και οι Zen+.

 

Αν επιτρέπεται, πόσο αγόρασες τον 2600Χ. Επίσης, μητρική AM4 πήρες καινούργια ή μεταχειρισμένη και αυτή και ποια;

Μνήμες πόσο κατάφερες να τις παίξεις;

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Στα 100€ ο 2600Χ. Μητρικές έχω γράψει στο παρόν thread. Την MSI-X470-Gaming-Plus-Max η οποία θεωρώ ότι παραμένει καλή επιλογή για όποιον θέλει οικονομική μητρική ΑΜ4 (συμβατότητα με πλήθος επεξεργαστών και το καλό chipset της προηγούμενης γενιάς), έστω και αν δεν παύει να είναι μια οικονομική μητρική (δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, αλλά βάζω στοίχημα ότι δεν έχει και τα καλύτερα VRMs) και την a320m-hdv r4.0, η οποία επιλέχτηκε ως μια απόλυτα οικονομική επιλογή. Μητρικές και μνήμες καινούριες.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, yanni said:

Στα 100€ ο 2600Χ. Μητρικές έχω γράψει στο παρόν thread. Την MSI-X470-Gaming-Plus-Max η οποία θεωρώ ότι παραμένει καλή επιλογή για όποιον θέλει οικονομική μητρική ΑΜ4 (συμβατότητα με πλήθος επεξεργαστών και το καλό chipset της προηγούμενης γενιάς), έστω και αν δεν παύει να είναι μια οικονομική μητρική (δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, αλλά βάζω στοίχημα ότι δεν έχει και τα καλύτερα VRMs) και την a320m-hdv r4.0, η οποία επιλέχτηκε ως μια απόλυτα οικονομική επιλογή. Μητρικές και μνήμες καινούριες.

Γιατί 2 μητρικές; Πήρες 2 CPU ?

 

 Άσε γύρισα 2 σελίδες πίσω και είδα ότι την προορίζεις τη μία για Athlon 3000G ή κάτι τέτοιο.... ΟΚ.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Ο Athlon κατέληξε αναπληρωματικός. Το τρίτο σύστημα που ήταν να αντικαταστήσω, κουβαλάει ψηφιακή άδεια από MS για Windows 10(μάλλον το ευχαριστώ που ήμουν insider πριν κυκλοφορήσουν τα Win 10). Οπότε από την στιγμή που το σύστημα με τον Thuban με μια απλή καρτούλα, παίζει τα πάντα όλα και έχει και το πλεονέκτημα της ψηφιακής άδειας, το κρατάω. Δεν λέω, αν έβγαζα για πώληση τον Athlon στην τιμή αγοράς (45€) θα έφευγε αμέσως, αλλά προτίμησα να τον κρατήσω. Είναι σαν να έχω spare και CPU και κάρτα γραφικών.

 

Ο 2700Χ θα καθίσει πάνω στην MSI με το Χ470 και ο 2600Χ στην ASRock με το A320.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος beastie έγραψε:

κινεζικες αγορές σε εργαλεία

να δουμε πως θα τα πάει για οικιακή ελαφρά χρήση.

 

Μπορείς να ποστάρεις ή να μου στείλεις ένα πμ με λεπτομέρειες;

Απο που αγορά, με τι μεταφορικά , τελικό κόστος, ημέρες παράδοσής; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος beastie έγραψε:

flash sale από banggood αποθήκη τσεχίας

+ κουπόνι που μου έδωσε το κανάλι

το παρέδωσε DHL σε εμένα περιπου μετά απο 2 εβδομάδες.

 

image.png.b705b018b3271155610a0214471ce3a6.png

Γενναίος που παρήγγειλες Χριστουγεννιάτικα!

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, beastie said:

dhl απο εξωτερικό ειναι σφαίρα.

δεν έχει να κάνει με εξωτερικό. Είναι αν πρόκειται για την κλασσική DHL όπου την παράδοση μέχρι την πόρτα σου την έχει η ίδια ή αν πρόκειται για κάποια από τις άλλες υπηρεσίες που έχουν, όπου ουσιαστικά ενώ το όνομα είναι DHL την παράδοση την δίνουν σε άλλον/άλλους τοπικούς (ΕΛΤΑ κούριερ κλπ). Παρομοίως για UPS, ίσως και FedEx.

Kανονικά η πρώτη υπηρεσία κοστίζει σημαντικά ακριβότερα. Όμως μερικοί πωλητές έχουν κεντρικές συμφωνίες και μπορούν να δώσουν την πρώτη υπηρεσία σε τιμές που αξίζουν (5ευρα, δεκαπεντάευρα και τέτοια). Είναι σχεδόν ιδανικό σενάριο.
Το σοβαρότερο μειονέκτημα του είναι ότι αν η αποστολή περιλαμβάνει τελωνεία, εκτελωνισμούς με τελική χρέωση του παραλήπτη, το κάνουν μεν συνήθως ταχύτατα αλλά οι χρεώσεις για εκτελωνισμό από αυτούς είναι υψηλές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Εχτές. Έσκασε ACS στην πόρτα με το κουτί και δεν το πίστευα! Παραδίδει κουτιά η ACS? Νόμιζα ότι παραδίδουν μόνο ειδοποιητήρια "δεν σας βρήκαμε"! :hehe:

Λογικά θα κάνω μια δοκιμή μέσα στο ΣΚ.

Μεγάλο το άτιμο.

 

Θα τους βάζουν κωλόχερο οι ξένοι ρε αχχααααχ

Είναι μεγάλο ναί...δεν ξέρω που θα το τοποθετήσουμε ακόμα......

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, salde said:

δεν έχει να κάνει με εξωτερικό. Είναι αν πρόκειται για την κλασσική DHL όπου την παράδοση μέχρι την πόρτα σου την έχει η ίδια ή αν πρόκειται για κάποια από τις άλλες υπηρεσίες που έχουν, όπου ουσιαστικά ενώ το όνομα είναι DHL την παράδοση την δίνουν σε άλλον/άλλους τοπικούς (ΕΛΤΑ κούριερ κλπ). Παρομοίως για UPS, ίσως και FedEx.

Kανονικά η πρώτη υπηρεσία κοστίζει σημαντικά ακριβότερα. Όμως μερικοί πωλητές έχουν κεντρικές συμφωνίες και μπορούν να δώσουν την πρώτη υπηρεσία σε τιμές που αξίζουν (5ευρα, δεκαπεντάευρα και τέτοια). Είναι σχεδόν ιδανικό σενάριο.
Το σοβαρότερο μειονέκτημα του είναι ότι αν η αποστολή περιλαμβάνει τελωνεία, εκτελωνισμούς με τελική χρέωση του παραλήπτη, το κάνουν μεν συνήθως ταχύτατα αλλά οι χρεώσεις για εκτελωνισμό από αυτούς είναι υψηλές.

 

οτι εχω λάβει από banggood (τσεχία EU Priority Mail εχει και κωδικό που τελειώνει σε DE) και mango outlet (ισπανία)  εχουν έρθει με DHL και έχουν παραδοθεί με DHL

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, f117 said:

Κατεψυγμένες πατάτες BBQ και ψαρονεφρι....10 λεπτά το κρέας πριν....Κ μετά τις πατάτες από πάνω

IMG_20210115_160952.jpg

Αυτά είναι review! Μια εικόνα = χίλιες λέξεις! 
PS. Εγώ είμαι διαθέσιμος αν χρειαστείς βοήθεια στο επόμενο review :hehe:

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

δεν έχει να κάνει με εξωτερικό. Είναι αν πρόκειται για την κλασσική DHL όπου την παράδοση μέχρι την πόρτα σου την έχει η ίδια ή αν πρόκειται για κάποια από τις άλλες υπηρεσίες που έχουν, όπου ουσιαστικά ενώ το όνομα είναι DHL την παράδοση την δίνουν σε άλλον/άλλους τοπικούς (ΕΛΤΑ κούριερ κλπ). Παρομοίως για UPS, ίσως και FedEx.

Kανονικά η πρώτη υπηρεσία κοστίζει σημαντικά ακριβότερα. Όμως μερικοί πωλητές έχουν κεντρικές συμφωνίες και μπορούν να δώσουν την πρώτη υπηρεσία σε τιμές που αξίζουν (5ευρα, δεκαπεντάευρα και τέτοια). Είναι σχεδόν ιδανικό σενάριο.
Το σοβαρότερο μειονέκτημα του είναι ότι αν η αποστολή περιλαμβάνει τελωνεία, εκτελωνισμούς με τελική χρέωση του παραλήπτη, το κάνουν μεν συνήθως ταχύτατα αλλά οι χρεώσεις για εκτελωνισμό από αυτούς είναι υψηλές.

Οφφτοπικ . Αλλά dhl ,ups και tnt/fedex στην Αθήνα έχω πάρει με τις ίδιες. Για επαρχία αλλάζουν χέρια. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.