Jump to content


Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

7 hours ago, tommybertsen said:

Οφφτοπικ . Αλλά dhl ,ups και tnt/fedex στην Αθήνα έχω πάρει με τις ίδιες. Για επαρχία αλλάζουν χέρια. 

Spoiler

Έτσι, σε μερικές πόλεις (π.χ. Θεσσαλονίκη) ενδέχεται να έχουν setup αντίστοιχο με των Αθηνών, με δικό τους υποκατάστημα, δικούς τους υπαλλήλους, δικά τους μέσα κλπ. Ο κανόνας ήταν αυτός που γράφεις, νομίζω έτσι και παραμένει έως τώρα.

Πρόσεχε όμως: αυτό που έγραψα αμέσως παραπάνω στον beastie (και αφορά τόσο την περίπτωση του paxman όσο και μια πρόσφατη του Basil) είναι άσχετο με τον «κανόνα» που μου γράφεις.
Εσείς (ο beastie κι εσύ) αναφέρεστε στην «κανονική» υπηρεσία των τριών εταιρειών. Στο γνωστό, βασικό τους προϊόν. Το οποίο, είναι ακριβό, είναι αρκετά ποιοτικό συνήθως, χωρίς συχνά προβλήματα.

Εγώ αναφέρομαι σε ένα άλλο τους προϊόν, όχι πολύ παλαιό, είναι αυτό που περιγράφει ο paxman παραπάνω, λίγες μερες νωρίτερα ο Βasil, όπου δεν χρησιμοποιούν απαραιτήτως το δικό τους δίκτυο -σε οποιοδήποτε στάδιο της αποστολής, όχι μονάχα στο τελευταίο-, προφανώς φθηνότερο και στο οποίο -ασχέτως του αν βρίσκεσαι σε περιοχή που έχει η ίδια η εταιρεία υποκατάστημα (π.χ. Αθήνα) ή σε περιοχή που έχει μόνο πράκτορα (π.χ. Κέρκυρα)- είναι πολύ πιθανό, σχεδόν βέβαιο, ότι από την είσοδό του στην χώρα το προϊόν το χειρίζεται κάποιος τρίτος μεταφορέας με τον οποίο συνεργάζονται (π.χ. ΕΛΤΑ Courier).

To πρακτικό νόημα αυτής της διαφοροποίησης, είναι ότι επειδή αυτό το δεύτερο προϊόν εμφανίζεται αρκετά εσχάτως στο Amazon -πιθανότατα κι αλλού-, αν κάνεις μια παραγγελία και διαπιστώσεις/ή αν επιλέξεις ότι η μεταφορά γίνεται με αυτό (i-commerce ή όπως αλλιώς το ονομάζουν) μην έχεις την προσδοκία ότι πρόκειται για το ίδιο προϊόν το οποίο περιγράφεις. Να περιμένεις ότι -ανεξαρτήτως τόπου αποστολής και τόπου παράδοσης- θα το χειρίζεται κάποιος άλλος. Μην δεις το όνομα «ups/dhl» και νομίσεις ότι είναι η «καλή» τους υπηρεσία.


 επί τη ευκαιρία της οφφ τόπικ απάντησης, καλή χώνεψη/καλή όρεξη/καλά σεταρίσματα windows 10 gdp 
 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

Blitzwolf BW-AF1 ....

Air Dryer της Blitzwolf....έχει και application που αναβεις,σβηνεις,ρυθμιζεις με wifi...

Γύρω στα 70 ευρώ....κάτι κατεψυγμένες πατάτες και κατεψυγμένο φιλέτο ψάρι γίναν πολύ καλά...όχι σαν φούρνου....πιο πολύ στα ψητα-τηγανητα... εννοείται και είχα ζηλέψει από την @karmen1983

Σε λίγο θα γίνει και αλλη δοκιμή...

 

@yanni παρελαβες?

1610717277480230098611.jpg

16107173329301041034354.jpg

1610717351032782220616.jpg

1610717372418148292647.jpg

1610717420637379990185.jpg

16107174366911901408500.jpg

16107174918581255843648.jpg

Πατάτες να βάλεις?..

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

On 15/1/2021 at 4:24 ΜΜ, το μέλος f117 έγραψε:

Κατεψυγμένες πατάτες BBQ και ψαρονεφρι....10 λεπτά το κρέας πριν....Κ μετά τις πατάτες από πάνω

IMG_20210115_160952.jpg

 

Σε εμένα η πρώτη δοκιμή δεν πέτυχε. Πατάτες της λαϊκής, ίσως να παίζει ρόλο, δεν πήραν χρώμα όπως οι δικές σου και δεν θα έλεγα ότι διαφέρουν από μια ψητή πατάτα που ήταν κομμένη σε κομματάκια. Ίσως το γεγονός ότι οι δικές σου ήταν κατεψυγμένες BBQ, αλλά και το ότι έβαλες το ψαρονέφρι μέσα, οπότε υπήρχε έστω και λίγο λίπος να ρουφήξουν, δεν ήταν ένας σκέτος άδειος κάδος με λίγα λόγια, να βοήθησε στο καλύτερο αποτέλεσμα όσον αφορά τις πατάτες. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι δεν θα θέλει πολύ χοντρές και άμα έχεις βάλει αρκετές θα πρέπει λογικά να τις ανακατεύεις κάπως....κάτι θυμάμαι είχε γράψει και η @karmen1983

Εμένα είχε λαδώσει τα χέρια της η γυναίκα και τις πέρασε απο τα χέρια τις και λαδωθηκαν ίσα που...Υπομονή...θα το βρούμε

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπα, εμένα δεν ψήθηκαν καν οι μισές. Και δεν νομίζω μισός πόντος να είναι χοντρές, ούτε είχα βάλει πολλές - ίσως και λιγότερο από μισό κιλό. Ελπίζω να μην έπεσα σε προβληματικό που δεν ανεβάζει πολύ θερμοκρασία. Αλλά νέα συσκευή, νέα ψαξίματα. Θα το βρούμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, slalom said:

Εγω, μετα απο μερες αναζητησης, θα παραγγειλω αυτο

σοβαρή επιλογή, η πρόθεση τουλάχιστον. Θα το έπαιρνα όταν ψόφησε το παλιό μου, πήρα ένα κλασσικό της μάικροσοφτ με 14-15€.

1. δεν έχει φωτισμό κι είναι μαυρο. Δεν σε ενοχλεί αυτό όταν γράφεις σχετικά σκοτεινά; Ή έχεις μονίμως δυνατό φως εκεί που είσαι; Αν σε ενοχλεί όσο εμένα, κοίτα μήπως υπάρχει σε γκρι/μπεζ/λευκό/ο,τιδήποτε εκτός μαύρου

2. Προτιμάς κι εσύ US διάταξη (το μικρό Enter) ή τυχαία το διάλεξες έτσι; Μήπως πέτυχες κατά την αναζήτηση σου κάπου στην Ελλάδα να υπάρχουν Cherry πληκτρολόγια;

3. μόνο μέρες; τυχερός είσαι. Ψάχνω χρόνια, το 85% της αγοράς μπαίνει αυτομάτως εκτός αναζήτησης, σε όσα περισσεύουν είτε δεν καλύπτουν τις λοιπές ιδιοτροπίες μου είτε βγαίνουν στα 300€ (Topre). 300 για πληκτρολόγιο δεν δίνω. Τελικά, «προσωρινώς», έκανα το ίδιο με σένα, πήρα ένα των 15€, το δικό σου είναι κάπως καλύτερο. Μεγειά προκαταβολικά.



 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θελω συνδεση USB, multimedia keys, να το ξερει η μανα του και οχι καρναβαλι και λογικη τιμη

 

Θα ηθελα και ελληνικα, ισως βρω αυτοκολλητα

 

Γραφω με φως, για τη διαταξη, εχω εκπαιδευτει χρονια τωρα

 

Cherry? κεσκεσε?

 

Cherry_Stella444.jpg

 

Θα δουμε τι λεει οταν ερθει

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

@slalom
σχεδόν τα ίδια ψάχνουμε. Αν το προηγο΄΄υμενο χρώμα σου ήταν μαύρο πάω πάσο. Αν ήταν ανοιχτόρωμο και παίρνεις πρώτη φορά μαύρο, μην ελπίζεις να σε σώσει το φως αν δεν πέφτει επάνω στο πληκτρολόγιο. Φως έχω κι εγώ αλλά στο background. To ανοιχτόχρωμο βολευόταν με το background, τούτο το μαύρο θέλει έξτρα φως αλλιώς δεν βλέπω τίποτα.

Ελληνικά προτιμώ κι εγώ,  πολύ δύσκολα θα βρεις σε US, τα ελάχιστα που φέρνουν έχουν το UK enter, σε ανοιχτόχρωμο κανένα.
Τσέρυ είναι αυτό που δείχνεις, εκτός από τους διακόπτες βγάζουν και πληκτρολόγια ανθρώπινα. Όμως είναι μύθοι ατέλειωτοι κι αυτοί: στην μεν Ελλάδα είναι σαν να μην τους ξέρει κανείς, στην δε Γερμανία που τους ξέρουν τα ανθρώπινα πληκτρολόγια είναι QWERTZ και με μεγάλο enter, με US διάταξη μόνο από USA που το ξεχνάμε. Κι ελάχιστα σκόρπια στην Ευρώπη.
Κάνουν κάνα 25 ευρω τα μεμβράνης, έχουν κι ένα μηχανικό γύρω στα 120€.

Τα topre είνα θεϊκά αλλά σου είπα τιμές.

Να το ξέρει η μάνα του = microsoft/logitech μετά εμπιστεύομαι τις εταιρείες (Dell, HP, Lenovo, Fujitsu κλπ) ίσως και κάποια Kensington.

 

Link to comment
Share on other sites

Φως, η λαμπα του δωματιου παντα

 

Kensington, σε ελλειψη και αυτο, σαν αυτο

 

 

πιο απλο, χωρις palmrest, με τα μισα λ7

 

Τωρα τη βγαζω με ενα turbo-X με κουμπια απο λαπτοπ, αλλα εχει USB, ευτυχως το βρηκα στο υπογειο και κανω τα βασικα

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.