Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

!!!

Νομιζω ενα απο τα parts ειχε κατι μεσα.

Το λεω γιατι εστησα την υδροψυξη μου 3 φορες (πρωτη με pump-block, 2η με ΕΚ block & D5 και 3η με τα ιδια αλλα σε διαφορετικη διαταξη) κ το υγρο που εχει μεσα ειναι το ιδιο απο την πρωτη, -προσθεσα επιπλεον γιατι το λουπ μεγαλωσε σε ογκο-, και ειναι τελειως καθαρο.

 

Κ να φανταστεις πως το μπλοκ της καρτας γραφικων ειχε λευκο υγρο (τα πηρα μτχ μαζι με τη καρτα) κ δε το καθαρισα καλα.

Περιεργο γιατι τα δικα σου κομματια ηταν καινουρια σε αντιθεση με τα δικα μου.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα 1,5 χρονο με το clear δεν εχει τετοια υπολειμματα..τοσο υπολειμα ειχα δει με soft tube , χρωματιστο υγρο και ανοιγμα του loop μετα απο 2 χρονια .

 

Σχετικα με τα fittings παντως απο ek(softtube) γυρισα σε borrows οταν αλλαξα σε petg και μπορω να πω καλυτερη ποιοτητα κ μιση τιμη (+ ανταλλακτικα orings σε καθε fitting) .

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

 

 

Κι εγω το clear πήρα για την τελευταία υδροψυξη που έφτιαξα... πχιότητα όχι αστεία...

Οι εικόνες ειναι μετά απο 2 μέρες. Εστησα την υδροψυξη και τα ξήλωσα πάλι ΟΛΑ για να τα καθαρισω. Απιονισμένο νερό μετά και τέλος.

20210207_123055.thumb.jpg.2b9bcc6a031463a1c57dd430a1ff09f0.jpg20210207_123931.thumb.jpg.2897273b30d41c607ae621b931d7ad27.jpg20210207_130928.thumb.jpg.93c5424d5e5a4684fd4063e6f210ab6b.jpg20210207_131829.thumb.jpg.924b87cacbb2965eab35d368ca5efa0d.jpg20210207_132021.thumb.jpg.08c32390b44e61da8a8ef255f2b81f65.jpg20210207_131914.thumb.jpg.cf33d8a084d11df15852c6133821f35a.jpg20210207_135700.thumb.jpg.6d6511985194dd0900728be9627b1836.jpg

 

 

Και πριν προλάβει να πει κάποιος, πως αυτά ειναι απο άλατα νερού, οχι δεν ειναι γιατι το νερό εδώ δεν εχει άλατα και ο καθαρισμός πριν στηθεί η υδροψυξη εγινε με απιονισμένο σε ολα τα parts ακόμα και τους σωλήνες.

Όταν τα ξήλωσα όλα και έβαλα απιονισμενο νεράκι η υδροψυξη και όλα τα parts ειναι πεντακαθαρα εδω και λιγους μηνες που δουλευει.

20210207_144926.jpg

 

Σκέτο απιονισμένο; Χωρίς κάτι άλλο; Λογικό να σου βγάλει τέτοια θέματα. Και εμένα μου το είχε εμφανίσει όταν καθάρισα τα ψυγεία με απιονισμένο. Απιονισμένο νερό, σκέτο, δεν κάνει. Πρέπει οπωσδήποτε να ρίξεις αυτά τα 2 στη λούπα.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, platonas said:

Σχετικα με τα fittings παντως απο ek(softtube) γυρισα σε borrows οταν αλλαξα σε petg και μπορω να πω καλυτερη ποιοτητα κ μιση τιμη (+ ανταλλακτικα orings σε καθε fitting) .

 

Τα torque ειναι κορυφη (κ ακριβα ναι). Δεν εχω δοκιμασει τα classic.

Κανα δυο τρια xspc or barrow (δε θυμαμαι ποιο ακριβως) που εχω, ειναι κατω του μετριου.

 

ΥΓ. μηπως να πανε ολα τα τελευταια ποστς σε νεο τοπικ για νερα, ρακορ κ βραχυκυκλωματα?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, daospi said:

 

Σκέτο απιονισμένο; Χωρίς κάτι άλλο; Λογικό να σου βγάλει τέτοια θέματα. Και εμένα μου το είχε εμφανίσει όταν καθάρισα τα ψυγεία με απιονισμένο. Απιονισμένο νερό, σκέτο, δεν κάνει. Πρέπει οπωσδήποτε να ρίξεις αυτά τα 2 στη λούπα.

 

Τα πράγματα ηταν ολα καινουρια και τα καθαρισα με απιονισμενο για υπολείμματα κυριως απο τα ψυγεία. Αυτα που εχει βγαλει ειναι καθαρα θεμα του υγρου. Γιατι ειναι η δεύτερη φορα που την πατάω με υγρο της ΕΚ. Απλα στο προηγούμενο loop ηταν χρωματιστο το υγρο και δεν φαινοταν ετσι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

 

Τα torque ειναι κορυφη (κ ακριβα ναι). Δεν εχω δοκιμασει τα classic.

Κανα δυο τρια xspc or barrow (δε θυμαμαι ποιο ακριβως) που εχω, ειναι κατω του μετριου.

 

 

Αυτό ακριβώς.. μην τα τσουβαλιάζουμε.. Τα torque ειναι τοπ.. ποιοτητα βαφης.εφαρμογη κλπ

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

 

Τα πράγματα ηταν ολα καινουρια και τα καθαρισα με απιονισμενο για υπολείμματα κυριως απο τα ψυγεία. Αυτα που εχει βγαλει ειναι καθαρα θεμα του υγρου. Γιατι ειναι η δεύτερη φορα που την πατάω με υγρο της ΕΚ. Απλα στο προηγούμενο loop ηταν χρωματιστο το υγρο και δεν φαινοταν ετσι. 

 

Ποτε δεν ειχα προβλημα με το υγρο της ΕΚ, εκτος απο το τελευταιο. Πηρα την φοβερη πατεντα το fog και καλα για rgb... Ηταν που ηταν θολο, τα θολοσε ολα τα πραγματα... Θα τα αλλαξω ολα τωρα και θελω να τα καθαρισω πρωτα, με απλο απιονισμενο ή βαζεις και τιποτα αλλο μεσα?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μονο απιονισμενο και λιγο ασπρο ξυδάκι χρησιμοποιησα και μετά μπολικο απιονισμενο για ξεπλυμα. Για τους σωληνες επειδη ηταν hard tubes εφτιαξα αν δεις ενα σαν οπλοβελό για να περναει απο μεσα το πανάκι και να καθαριζει.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, NooDle said:

Είπα να βελτιώσω λίγο το εσωτερικό του αυτοκινήτου στο οπτικοακουστικό κομμάτι

PXL_20210412_134526356.jpg

Καλοδούλευτο,  ωραίο δείχνει! Πες και καμιά γνώμη όταν το δουλέψεις (κυρίως τι λέει απο ηχο και πως δείχνει η οθόνη στον ηλιο)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος and64 έγραψε:

Καλοδούλευτο,  ωραίο δείχνει! Πες και καμιά γνώμη όταν το δουλέψεις (κυρίως τι λέει απο ηχο και πως δείχνει η οθόνη στον ηλιο)

Ευχαριστώ! Το δοκίμασα λιγο πρόχειρα για να βεβαιωθω οτι δουλεύει μιας και χρειάζεται συγκεκριμενο μεταλλικό πλαίσιο (kia ceed 08) και περιμενω και αντάπτορα για τα χειριστήρια στο τιμόνι.
Ο ήχος με το εργοστασιακό  ειναι ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ. πλουσιος ακους πρίμα. Γενικα καμια σχέση. Μολις το τοποθετήσω θα σου πω και για τα υπόλοιπα
ΥΓ μπορουσα να παω σε κινέζικο android που δουλευουν ολα απ ευθειας και δεν χρειάζεται αντάπτορες πλαισια κλπ. Αλλα ο ηχος τους ειναι.... Για το ανάθεμα

 

Έγινε επεξεργασία από NooDle
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, NooDle said:

Είπα να βελτιώσω λίγο το εσωτερικό του αυτοκινήτου στο οπτικοακουστικό κομμάτι

 

Καλορίζικο! 

Έχω το Pioneer SPH-DA120 από το 2015 στο (παλιό πλέον) κάρο μου, και νομίζω θα το χαρείς πολύ. Ειδικά το Carplay (για την εποχή, ειδικά) ήταν "αποκάλυψη".

 

Δεν ξέρω αν το έχουν βελτιώσει από τότε, αλλά εγώ κατέληξα να βάλω και μία μεμβράνη ματ επάνω στην οθόνη που βοηθούσε με τον ήλιο (γιατί, όταν χτυπούσε κατευθείαν επάνω, δεν έβλεπες καλά).

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, NooDle said:

Ευχαριστώ! Το δοκίμασα λιγο πρόχειρα για να βεβαιωθω οτι δουλεύει μιας και χρειάζεται συγκεκριμενο μεταλλικό πλαίσιο (kia ceed 08) και περιμενω και αντάπτορα για τα χειριστήρια στο τιμόνι.
Ο ήχος με το εργοστασιακό  ειναι ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ. πλουσιος ακους πρίμα. Γενικα καμια σχέση. Μολις το τοποθετήσω θα σου πω και για τα υπόλοιπα
ΥΓ μπορουσα να παω σε κινέζικο android που δουλευουν ολα απ ευθειας και δεν χρειάζεται αντάπτορες πλαισια κλπ. Αλλα ο ηχος τους ειναι.... Για το ανάθεμα

 

Πες μας λίγο και τιμές για όλα.

Για το δικό μου Bravo '08 η βάση θέλει 35€ και ο αντάπτορας για το χειριστήρια στο τιμόνι 90€.

Σαυτα προσθέτω και 20€ περαστικά και συν η τιμή της οποίας συσκευής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος akilleas έγραψε:

Πες μας λίγο και τιμές για όλα.

Για το δικό μου Bravo '08 η βάση θέλει 35€ και ο αντάπτορας για το χειριστήρια στο τιμόνι 90€.

Σαυτα προσθέτω και 20€ περαστικά και συν η τιμή της οποίας συσκευής.

Μεταλλικο πλαίσιο με το πλαστικο το φιλετάκι μπροστά για να καλύψει το κενο 75Ε, αντάπτορες για το τιμόνι 69Ε βαση πινακίδας με καμερα 40Ε.
Ειπα να τα περάσω εγώ αλλα μου είπε οτι σε περίπτωση που δεν δουλέψει για τον Χ Ψ λόγο ο αντάπτορας τιμονιού η καει απο λάθος συνδεσμολογία (μια iso φυσα ειναι) δεν θα το δεχτεί πισω! και καλύτερα να τα περάσει αυτος. κόστος εγκατάστασης 40-60Ε (χωρις την κάμερα γιατι την πήρα απο αλλού και θα την βάλω μόνος μου)
Λεω θα στο φέρω λυμένο (μιας και το παλιο παρέδωσε πνεύμα και το έβγαλα)  μου ειπε να το δω και θα ρίξει την τιμη..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2021 at 2:15 ΜΜ, το μέλος daospi έγραψε:

Flowmeter για τη λούπα, θα μπει όταν έρθει και η gpu (αν και παίζει να έχει παλιώσει μέχρι τότε ?)

 

20210413_141211.jpg

Aπό που το πήρες; Πόσο; Εγω τωρα περιμένω πραγματακια για να μπει και η 2080 στο νερο, και ελεγα μηπως βαλω κανενα flow sensor/temperature sensor.

Link to comment
Share on other sites

197817101_Photo14-04-2021180057.thumb.jpg.d0ed57da29aaa168975e736ac255be25.jpg

 

Μαζι με τα παραπανω μπλιμπλικια πηρα κ ενα ψυγειο 240 XSPC cross flow για δοκιμη.

 

Εχω εναν αισθητηρα θερμοκρασιας νερου στο ρεζερβουαρ κ ελεγα να τον αλλαξω θεση. Ακομα δεν εχω αποφασισει.

Με τρωει επισης να πεταξω το Η200 απο το παραθυρο κ να παρω αλλο, αλλα δεν εχω βρει κατι αξιολογο ακομα, οποτε κρατιεμαι πριν τα ξηλωσω ολα.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

197817101_Photo14-04-2021180057.thumb.jpg.d0ed57da29aaa168975e736ac255be25.jpg

 

Μαζι με τα παραπανω μπλιμπλικια πηρα κ ενα ψυγειο 240 XSPC cross flow για δοκιμη.

 

Εχω εναν αισθητηρα θερμοκρασιας νερου στο ρεζερβουαρ κ ελεγα να τον αλλαξω θεση. Ακομα δεν εχω αποφασισει.

Με τρωει επισης να πεταξω το Η200 απο το παραθυρο κ να παρω αλλο, αλλα δεν εχω βρει κατι αξιολογο ακομα, οποτε κρατιεμαι πριν τα ξηλωσω ολα.

Πάρε το Raw της louqe (κάπου είδα ότι έκαναν τεστ και οι θερμοκρασίες δεν είναι τόσο άθλιες τελικά) και πέτα την υδρόψυξη (το raw δεν υποστηρίζει aio)?..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.