Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

Σα πολλούς αντάπτορες δεν έβαλες πάνω στην είσοδο της GPU ρε Κώστα? :p 

Αυτοί οι σωλήνες είναι αντίστοιχα εύκαμπτοι με τους Tygon τους μαύρους που είχαμε παλιά?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Samael έγραψε:

Σα πολλούς αντάπτορες δεν έβαλες πάνω στην είσοδο της GPU ρε Κώστα? :p 

Αυτοί οι σωλήνες είναι αντίστοιχα εύκαμπτοι με τους Tygon τους μαύρους που είχαμε παλιά?

 

Ναι ηθελα να τους βγαλω τους πολλους αλλα προσπαθουσα να βρω καλη γωνια αλλα στο τελος ειπα fack it ?

 

Ειναι αρκετα πιο ευκαμπτοι απο τους clear και μπαινουν και τα ρακορ πιο ευκολα.

 

πριν 7 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

Δεν εχει χωρο πισω απο τη gpu για να τη συνδεσεις με 2 90αρια με το monoblock?

 

Χωρο εχει, αλλα ειναι αρκετα κοντα. Στο επομενο κουτι ελπιζω να φερω τη vga πιο μπροστα ωστε να υπαρχει χωρος για πιο καλη διαταξη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Πήρα το μικρό, το 128άρι, από περιέργεια να δω τι λέει και για να ελευθερώσω έναν Samsung SATA 120 που ήθελα να βάλω σε άλλο μηχάνημα. Δεν είναι και άσχημο σε sequential και write, αλλά είναι λιγάκι χάλια, αν δεν κάνω λάθος, σε 4K read. Αλλά εντάξει, 2 τσιπάκια είναι όλα και όλα πάνω στο PCB. Ο controller και έναν NAND.

Netac 128GB.jpg

 

Μου κόστισε ένα 20ευρω, αλλά αυτή τη στιγμή παίζει κάτω από τα 19€.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν με το ίδιο SSID θα τα έπαιρνε αυτόματα. Τα άλλα ήταν συνδεδεμένα μέσω WiFi στο modem (με το WPS κουμπί) και αυτό με ethernet. 

 

Το πρόβλημα ήταν ότι είχα ΔΥΟ extenders, οπότε είχαν διαφορετικό SSID Name (EXT και EXT2), αυτό θα είχε ως αποτέλεσμα κάποιες συσκευές έτσι κι αλλιώς να θέλουν επανασύνδεση. 

 

Ωστόσο από καιρό ήθελα να αλλάξω SSID γιατί ο έξυπνος είχα το ίδιο του Router. Τώρα έβαλα αυτό που ήθελα.

 

Anyway, σε μισή ώρα είχα τελειώσει με όλα, πιο πολλή ταλαιπωρία ήταν κάτι Smart LED Spots που έχω στην κουζίνα (είναι 3 στον ίδιο διακόπτη και δεν υπάκουαν στο reset όλα μαζί για να μπουν στο pairing mode, αλλά τα έφτιαξα οκ), όλα τα άλλα ήταν πολύ γρήγορα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δεν ξέρω αν με το ίδιο SSID θα τα έπαιρνε αυτόματα. Τα άλλα ήταν συνδεδεμένα μέσω WiFi στο modem (με το WPS κουμπί) και αυτό με ethernet. 

 

Το πρόβλημα ήταν ότι είχα ΔΥΟ extenders, οπότε είχαν διαφορετικό SSID Name (EXT και EXT2), αυτό θα είχε ως αποτέλεσμα κάποιες συσκευές έτσι κι αλλιώς να θέλουν επανασύνδεση. 

 

Ωστόσο από καιρό ήθελα να αλλάξω SSID γιατί ο έξυπνος είχα το ίδιο του Router. Τώρα έβαλα αυτό που ήθελα.

 

Anyway, σε μισή ώρα είχα τελειώσει με όλα, πιο πολλή ταλαιπωρία ήταν κάτι Smart LED Spots που έχω στην κουζίνα (είναι 3 στον ίδιο διακόπτη και δεν υπάκουαν στο reset όλα μαζί για να μπουν στο pairing mode, αλλά τα έφτιαξα οκ), όλα τα άλλα ήταν πολύ γρήγορα. 

Σωτηριο ...

Εγω εχω το 3 Ε4 και 1 Μ4 και μαλιστα ολα σε daisy chain ασυρματα μεταξυ τους (εκτος απο το Μ4 που βαραει το ρολο κεντρικου και ειναι με lan με το asus router ) σε ρολο ΑΡ (μιας και τα asus εχουν απειρως καλυτερο control στο τι/που/πως/ποτε και γιατι) και μου εχουν λυσει τα χερια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος panoc έγραψε:

Σωτηριο ...

Εγω εχω το 3 Ε4 και 1 Μ4 και μαλιστα ολα σε daisy chain ασυρματα μεταξυ τους (εκτος απο το Μ4 που βαραει το ρολο κεντρικου και ειναι με lan με το asus router ) σε ρολο ΑΡ (μιας και τα asus εχουν απειρως καλυτερο control στο τι/που/πως/ποτε και γιατι) και μου εχουν λυσει τα χερια.

Μην τα συζητάς.. Αποφάσισα πως τα extenders είναι καλά αν συνδέεις πάνω τους 3-4 συσκευές MAX. Τουλάχιστον αυτό που είχα εγώ (TP Link TL-WA86ORE). 

Έχει διαφορά το να τα χρησιμοποιώ ως AP; Βλέπω διαφορά ήδη σε αυτά τα λίγα που κάνω. Έχω πολλές συσκευές πάνω (17 στο σύνολο με τα κινητά μαζί). Κάποιες τις είχα και βολεύει να είναι στου ρουτερ το WiFi, αλλά με το M4 πλέον μπροστά του, δεν έχει και πολύ νόημα (εκτυπωτής και κάτι σμαρτ τρίχες). 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Έχει διαφορά το να τα χρησιμοποιώ ως AP

Διαφορα εχει εαν χρησιμοποιεις λειτουργιες του ρουτερ, πχ εγω χρησιμοποιω το QOS του ASUS που το tplink (οποιοδηποτε tplink) δεν εχει δει ουτε στο ονειρο του :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, tommybertsen said:

Μην τα συζητάς.. Αποφάσισα πως τα extenders είναι καλά αν συνδέεις πάνω τους 3-4 συσκευές MAX. Τουλάχιστον αυτό που είχα εγώ (TP Link TL-WA86ORE). 

Έχει διαφορά το να τα χρησιμοποιώ ως AP; Βλέπω διαφορά ήδη σε αυτά τα λίγα που κάνω. Έχω πολλές συσκευές πάνω (17 στο σύνολο με τα κινητά μαζί). Κάποιες τις είχα και βολεύει να είναι στου ρουτερ το WiFi, αλλά με το M4 πλέον μπροστά του, δεν έχει και πολύ νόημα (εκτυπωτής και κάτι σμαρτ τρίχες). 

Σε router mode δεν έχουν επικοινωνία μεταξύ τους οι συσκευές που είναι συνδεδεμένες στο router και στα deco.

Κάνει το deco router mode με DHCP και nat. 

Επίσης δε σε αφήνει το deco app να βάλεις ήδη σε χρήση ssid γιατί του χαλάει το mesh και άρα και το όνομα/support κλπ. 

Μπορείς βέβαια να το ξεγελάσεις αλλά δεν κερδίζεις αντιθέτως θα χάσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Συστήνεις να το χρησιμοποιήσω σαν AP; Τι θα αλλάξει; Όταν έκανα τη σύνδεση φάνηκε πως το δεύτερο deco συνδέθηκε στο πρώτο. Isn't that the case? Λειτουργούν...ξεχωριστά; 

Ένα δίκτυο βλέπω στισ WiFi συσκευές. 

Link to comment
Share on other sites

Αν συνδέσεις συσκευές στο router του σπιτιού και ψάξεις συσκευές που είναι στο deco wifi δε θα τις βρεις γιατί έχει firewall enabled και κόβει την εισερχόμενη κίνηση.

Ενώ από το deco προς το router θα τις δεις.

Θα δεις επίσης ότι είναι άλλες ip και άλλος DHCP.

Αν κάνεις χρήση μόνο ίντερνετ δε σε απασχολεί εγω που τα έχω στήσει σε γραφείο και έχω καλό router μπροστά τα γύρισα σε app μόνο. Πχ για να παίζει windows file sharing και επιπροσθέτως δικούς μου λόγους για διαχείριση.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Eξ ορισμου σε router mode μπαινει με double-nat πισω απο το ρουτερ. Πρακτικα δημιουργει νεο δικτυο.

Ετσι πχ εχεις το κεντρικο ρουτερ 192.168.1.Χ με ορισυσκευες ειναι ορισμενες σε αυτο και συνδεδεμενες σε αυτο

και το m4 δημνιουργει ενα νεο δικτυο με 192.168.Χ.Χ με οτι συσκευες συνδεονται σε αυτο. Εαν δεν εχεις απαιτησεις τοτε δεν εχεις καποιο θεμα. Που για να να μην εχεις βρει θεμα δεν εχεις απαιτησεις :p

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.