Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

14 hours ago, swatoner said:

 

Τι θα σηκώσεις Hyper-converged DC? FFS

 

Όχι για παιχνίδι είναι. Για σοβαρή δουλειά υπάρχει ο 3970x και ο 5950x.

 

8 hours ago, Samael said:

Και ακόμα ποιο ωραίο ερώτημα είναι πόσα dB βγάζει σε full load?! :hehe: 

 

Όχι και τόσο. Το full load είναι 400watt. Ψύχεται πανεύκολα και οι Dell είναι sound optimized. Μόνο στο boot ακούγεται μέχρι να φορτώσει συσκευές μετά σε idle (110 watt) είναι σχεδόν αθόρυβος και σε load είσαι ανετα στο ιδιο δωμάτιο. 

Link to comment
Share on other sites

On 28/4/2021 at 1:01 ΜΜ, το μέλος yanni έγραψε:

Είπα να δοκιμάσω ένα παιδικό παιχνίδι, μιας και οι σοβαρές λύσεις είναι ακριβές. Μια απλή δοκιμή να δω οπτικά πως δουλεύει ένα από αυτά τα μικρά πραγματάκια, στην εντελώς χαζή του έστω έκδοση.

 

Μου κόστισε μόλις 18€, μιας και όταν το είχα παραγγείλει τα μεταφορικά ήταν τα μισά από όσα ζητάει τώρα. Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα κάτι και πρακτικά δεν είναι. Αλλά ξαφνιάστηκα όταν είδα ότι δεν είναι και άχρηστο. Ειδικά όταν έχεις τετράποδα μέσα στο σπίτι. Το έβαλα για καμιά ώρα και τουλάχιστον για όση ώρα το τσεκάριζα συνήθως πήγαινε σε κύκλους σαν μεθυσμένο. Ειλικρινά αναρωτιέμαι αν έχουν κάποιο είδους προγραμματισμό αυτά. Έστω και ένα firmware των 8ΚBytes που να τους λέει να στρίψουν μια τυχαίας γωνία στροφή, μόλις βρουν εμπόδιο. Περίμενα κάτι λιγότερο μεθυσμένο με λίγα λόγια. Anyway μετά από μιας ώρας περίπου χρήση και αφού ήμουν σίγουρος ότι δεν είχε κάνει απολύτως τίποτα, διαπίστωσα ότι το μικρούλι του δοχειάκι ήταν full στην γατό-τρίχα. Δεν το περίμενα. Ο θόρυβος δεν είναι ενοχλητικός. Έχω ακούσει κάρτες γραφικών να κάνουν περισσότερο. Η μπαταρία είναι 18650 και μάλιστα μπαίνει σε νορμαλ θήκη στην συσκευή, δεν έχουν κολλήσει τους πόλους της σε τίποτα καλώδια να τους καταριέσαι. Οπότε η εναλλαγή της με κάποια άλλη είναι υπόθεση ενός λεπτού. Όπως και η φόρτισή της σε ένα ταχυφορτιστή.

 

Γενικά δεν είναι άχρηστη αγορά αν έχετε σπίτι με δωμάτια με ελεύθερο χώρο. Αν τα έπιπλα είναι κοντά το ένα με το άλλο, θα καθαρίσει μόνο ένα τετραγωνικό σε συνεχούς κύκλους. Εννοείται ότι μόλις βρει πατάκι - χαλί κολλάει. Οπότε είναι πιο πολύ για καλοκαιρινή χρήση. Από την σκάλα δεν πέφτει, αλλά μπορεί να αργήσει να εντοπίσει τον γκρεμό και να την βρείτε κολλημένη να κρέμεται φωνάζοντας για βοήθεια!

 

Δείτε το σαν παιχνίδι και ως μια οπτική αναπαράσταση του πως θα ήταν μια ρομποτική σκούπα στο σπίτι σας. Αν θεωρείτε ότι χρειάζεστε κάτι τέτοιο πριν σκεφτείτε να πάτε να δώσετε 300-500 ευρώ για κάτι αληθινό. Ή έστω για να σας φύγει η φαγούρα να πάτε να δώσετε 300-500 ευρώ.

 

Καιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι χάλασε.

 

Παρακαλώ όσοι είχαν βάλει στοιχήματα για πόσο θα αντέξει, να περάσουν από το ταμείο.

 

Κάποια στιγμή το άκουσα να τσιρίζει με τρόπο που δεν είχε ξανά τσιρίξει. Είχε κολλήσει. Και άλλες φορές μπορεί να το έβλεπα κολλημένο σε κανένα χαλάκι, αλλά δεν έκανε θόρυβο. Αυτή τη φορά τσίριζε λες και το έσφαζαν. Από ότι είδα εσωτερικά έχει ένα μοτεράκι που γυρνάει ότι γραναζάκι έχει ο μηχανισμός της. Υποθέτω ότι χάλασε αυτό. Δεν έχω ιδέα από μοτεράκια, αλλά υποθέτω ότι αν αυτά μπορούν και περιστρέφονται και προς τις δύο κατευθύνσεις ίσως να χάλασε η μία; Μπορεί να γράφω και κοτσάνα.

 

Πάντως ήταν καλό πείραμα. Όσο δούλεψε έκανε δουλειά για παραπάνω από 18€ και πραγματικά με έψησε για κάτι πολύ ακριβότερο. Δεν ξέρω αν θα χαλάσω 2-3-4 κατοστάρικα για ρομποτική, αλλά εκεί που πριν δεν υπήρχε περίπτωση να το σκεφτώ καν, τώρα το σκέφτομαι.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

 

Καιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι χάλασε.

 

Παρακαλώ όσοι είχαν βάλει στοιχήματα για πόσο θα αντέξει, να περάσουν από το ταμείο.

 

Κάποια στιγμή το άκουσα να τσιρίζει με τρόπο που δεν είχε ξανά τσιρίξει. Είχε κολλήσει. Και άλλες φορές μπορεί να το έβλεπα κολλημένο σε κανένα χαλάκι, αλλά δεν έκανε θόρυβο. Αυτή τη φορά τσίριζε λες και το έσφαζαν. Από ότι είδα εσωτερικά έχει ένα μοτεράκι που γυρνάει ότι γραναζάκι έχει ο μηχανισμός της. Υποθέτω ότι χάλασε αυτό. Δεν έχω ιδέα από μοτεράκια, αλλά υποθέτω ότι αν αυτά μπορούν και περιστρέφονται και προς τις δύο κατευθύνσεις ίσως να χάλασε η μία; Μπορεί να γράφω και κοτσάνα.

 

Πάντως ήταν καλό πείραμα. Όσο δούλεψε έκανε δουλειά για παραπάνω από 18€ και πραγματικά με έψησε για κάτι πολύ ακριβότερο. Δεν ξέρω αν θα χαλάσω 2-3-4 κατοστάρικα για ρομποτική, αλλά εκεί που πριν δεν υπήρχε περίπτωση να το σκεφτώ καν, τώρα το σκέφτομαι.

Θα πω κρίμα, αλλα οκ, τι περίμενες :p Και τόσο που δούλεψε, καλά είναι (μάλλον ). 1.5 μήνα ε; 

Αν δεν σε ενδιαφέρει το σφουγγάρισμα, πάρε αυτή που πήρε η @karmen1983. Σφουγγαρίζει κιόλας αλλά όπως μου είπε είναι πολύ καλή στο σκούπισμα. 

Νομίζω είναι η Xiaomi Mop P (ε Αγάπη; ). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

 

Καιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι χάλασε.

 

Παρακαλώ όσοι είχαν βάλει στοιχήματα για πόσο θα αντέξει, να περάσουν από το ταμείο.

 

Κάποια στιγμή το άκουσα να τσιρίζει με τρόπο που δεν είχε ξανά τσιρίξει. Είχε κολλήσει. Και άλλες φορές μπορεί να το έβλεπα κολλημένο σε κανένα χαλάκι, αλλά δεν έκανε θόρυβο. Αυτή τη φορά τσίριζε λες και το έσφαζαν. Από ότι είδα εσωτερικά έχει ένα μοτεράκι που γυρνάει ότι γραναζάκι έχει ο μηχανισμός της. Υποθέτω ότι χάλασε αυτό. Δεν έχω ιδέα από μοτεράκια, αλλά υποθέτω ότι αν αυτά μπορούν και περιστρέφονται και προς τις δύο κατευθύνσεις ίσως να χάλασε η μία; Μπορεί να γράφω και κοτσάνα.

 

Πάντως ήταν καλό πείραμα. Όσο δούλεψε έκανε δουλειά για παραπάνω από 18€ και πραγματικά με έψησε για κάτι πολύ ακριβότερο. Δεν ξέρω αν θα χαλάσω 2-3-4 κατοστάρικα για ρομποτική, αλλά εκεί που πριν δεν υπήρχε περίπτωση να το σκεφτώ καν, τώρα το σκέφτομαι.

Τα μοτεράκια όταν καίγονται δεν τσιρίζουν, κάνα γρανάζι, ιμάντας ναι.

Ο πιο εύκολος τρόπος αναστροφής είναι οι πόλοι, οπότε αν καεί δεν γυρνάει από καμία πλευρά

Δεν χάνεις κάτι να το ανοίξεις

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Θα πω κρίμα, αλλα οκ, τι περίμενες :p Και τόσο που δούλεψε, καλά είναι (μάλλον ). 1.5 μήνα ε; 

Αν δεν σε ενδιαφέρει το σφουγγάρισμα, πάρε αυτή που πήρε η @karmen1983. Σφουγγαρίζει κιόλας αλλά όπως μου είπε είναι πολύ καλή στο σκούπισμα. 

Νομίζω είναι η Xiaomi Mop P (ε Αγάπη; ). 

Ναι ναι

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/20/2021 at 10:26 PM, antonis said:

να πούμε ότι πήραμε κάτι και εμείς ?

IMG_20210220_221824.thumb.jpg.77585a3fd7a01de1a224dac62d996848.jpg

 

 

 

Μετά από τόσους μήνες διαβάζω το θέμα. Τους έχω βάλει στο μάτι κι εγώ αυτούς για το κουτί μου. Θα είναι σε απόσταση 1 μέτρου από εμένα. Τί λένε από θέμα θορύβου σε απόλυτα ήσυχο δωμάτιο στο 1 μέτρο; Από ροή αέρα καλά πάνε;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ναι ναι

Κρατάω σημείωση γιατί προς Χριστούγεννα μεριά την ψήνω κι εγώ :p 

 

πριν 8 λεπτά, το μέλος PetrosD έγραψε:

 

Μετά από τόσους μήνες διαβάζω το θέμα. Τους έχω βάλει στο μάτι κι εγώ αυτούς για το κουτί μου. Θα είναι σε απόσταση 1 μέτρου από εμένα. Τί λένε από θέμα θορύβου σε απόλυτα ήσυχο δωμάτιο στο 1 μέτρο; Από ροή αέρα καλά πάνε;

Εν συντομία, αν και θα πρότεινα νέο θέμα (γιατί μπορεί να ξεφύγει η κουβέντα), ναι, είναι καλοί, αλλά δεν μπορείς να περιμένεις στο μουσείο σου να έχεις και ήσυχη λειτουργία, και καλό airflow ταυτόχρονα :hehe: Let's be realistic.

Το αν θα τους ακούς, εξαρτάται από το workload σου, το αυτί σου (το πόσο ευαίσθητο είναι σε αυτό τον "λευκό" θόρυβο των fans) και από το κατά πόσο μπορείς να τους σετάρεις να τρέχουν ανάλογα με τις θερμοκρασίες σου. Αν χρειαστούμε περισσότερες ερωτήσεις/διευκρινήσεις, τα μεταφέρω σε νέο θέμα :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, PetrosD said:

 

Μετά από τόσους μήνες διαβάζω το θέμα. Τους έχω βάλει στο μάτι κι εγώ αυτούς για το κουτί μου. Θα είναι σε απόσταση 1 μέτρου από εμένα. Τί λένε από θέμα θορύβου σε απόλυτα ήσυχο δωμάτιο στο 1 μέτρο; Από ροή αέρα καλά πάνε;

τους εχω στο cpu opt στις 1100 στροφές minimum στα 40 εκατοστά το ακούω ελάχιστα αλλά εχω τους δυο nb( του aio ) στις 1300 στροφές οπότε θα σε γελάσω αν ειναι απο αυτούς ο θόρυβος η από τους arctic .το chain βολεύει πάρα πολύ και η τιμη τους είναι δελεαστική . τους εχω να βγάζουν αέρα για ψυγειο η ψυκτρα δεν ξερω τι λενε .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω περιμενω 5 x artic 12 pst co , οπου οπως λένε αντεχουν περισσοτερο .

 

Θα μπουν στα ψυγεια μου ,διοτι οι vardar μου εχουν σπασει τα νευρα. Εχουν μια χαρα airflow , σχεδον δεν τους ακουω στις 1000-1100 στροφες οπου τους εχω.Full νομιζεις οτι θα απογειωθει , αλλα ριχνουν την θερμοκρασια σε δευτερολεπτα οποτε μπορω να πω οτι ειμαι ικανοποιημενος απο την αποδοση τους. Ο λογος που τους αλλαζω ;

 

Εχω βαρεθει καθε 1-2 χρονια να μου ψοφαει ενας , οπου θα πρεπει να λυσω wc και να βγαλω ψυγειο για να τον αλλαξω και φυσικα δεν εχει γινει ποτε κοντα την περιοδο που λυνω για καθαρισμο.

 

Ηδη εχω εναν νεκρο πανω στο ψυγειο ενω ενας 2ος που αρχισε τις στριγκλιες δειχνει να εστρωσε (μετα απο καθαρισμα) .

Link to comment
Share on other sites

On 6/15/2021 at 4:08 PM, yanni said:

Δεν νομίζω να άργησα!!!

 

xiaomi.jpg

 

https://www.skroutz.gr/s/22343824/Xiaomi-Mi-Robot-Vacuum-Mop-P-με-Wi-Fi-White.html

 

Αφού το χαζό των 18€ αποδείχτηκε το λιγότερο χρήσιμο, θέλω να πιστεύω ότι το "έξυπνο" των 230 ευρώ θα αποδειχτεί το ελάχιστο απαραίτητο.

 

Με τα χαλια πως παει? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Με τα χαλια πως παει? 

Τα χαλιά έχουν μαζευτεί. Ένα απλό χαλί που υπάρχει ακόμα στο δωμάτιό μου, χωρίς κρόσσια, το σκαρφαλώνει χωρίς πρόβλημα, αλλά δεν θα έλεγα ότι το καθαρίζει κιόλας. Αφήνει εδώ και εκεί ψιχουλάκια. Με τα πατάκια έχει θέμα, αυτά που βάζουμε στις πόρτες. Αν είναι μικρά και ελαφριά, σε έναν βαθμό τα σπρώχνει. Εντάξει αυτά τα ρομποτάκια είναι για συντήρηση, να μην σε φάει η σκόνη και κυρίως αν βολτάρουν τετράποδα να μην σε φάνε οι τρίχες. Μια κανονική ηλεκτρική σκούπα, ειδικά όταν υπάρχουν χαλιά, χρειάζεται. Απλά όχι με την συχνότητα που χρειάζεται να βάζεις την ηλεκτρική σκούπα, όταν δεν έχεις το ρομποτάκι.

 

Αλλά επειδή το έχω βάλει μόνο μια φορά, από εχτές, καλύτερα να εκφράσει άποψη και η @karmen1983 που το έχει το εν λόγω μοντέλο περισσότερο καιρό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.