Jump to content


Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

Νέα παιχνίδια (τελείως entry level...)

Το λέω για να ετοιμάζεσαι.... αν κάνεις το entry, και τελικά γουστάρεις, μπορεί να πάει μακριά η βαλίτσα. Σήμερα παρέλαβα φθηνό μικρό φουρνάκι (26 ευρω), για να στερεοποιώ το soldermask και να ψήνω SMD parts. Ξεκίνησα όπως εσύ, τον Σεπτέμβρη. Ψωνίζω όλα τα πιο φθηνά, και πρέπει να έχω φτάσει τα 600-700 (εξοπλισμός και πράγματα να καίω... πυκνωτές κάνουν όμορφα μπάμ, TO-220 μυρίζει φοβερά).

 

Αυτό που θα σου προτείνω για άμεση συνοδευτική αγορά είναι: σφουγγαράκι μικρο κίτρινο βρεγμένο, γυαλιά προστασίας (4 ευρουλάκια) και ένα παλιό fan από PC, κολλημένο σε PVC tube για να αποφεύγεις τα fumes.

 

Τα γυαλιά τα λέω, γιατί τελικά τα μάτια τσούζουν αν κολλάς για κανά 4ωρο, άσε που το flux διασκορπίζεται όπως γουστάρει.

(και αν αυτό που θα κολλήσεις, το στείλεις astrolabo για review, πρέπει να πάρεις και ένα flux remover, γιατί το flux προκαλεί διάβρωση, και ασχολείται πολύ με αυτό το manufacturing stage)

 

Have fun.

Έγινε επεξεργασία από sstemp
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα θενκς για τα tips. 

 

Εχω δει καμια 20αρια "How-to solder" στο youtube. Οι πιο πολλοι ειχαν εναν ευκοαμπτο σωληνα με ενα 120αρι  fan για τα ντουμανια. Για τα γυαλια δεν το ειχα σκεφτει, αλλα σιγουρα θα τσιμπησω! 

 

:T: :T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Οταν ανακαλυψα ποσο κακο κανει το flux το διεγραψα απο το εργαστηριο 20 χρονια πριν! Η κλασικη κολληση 60/40 εχει ηδη μεσα της μια πολυ μικρη ποσοτητα (οσο χρειαζεται).

Αμα θες help, σφυρα, διπλα ειμαστε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω όταν πήρα την TV αγόρασα με 40€ και ενα επιπλάκι απο τα Practicer τουμπανο. Δεν ειναι κάποιας μάρκας, εμενα με βολευει παντως.

και εγώ κάτι τέτοιο σκέφτομαι μικρο βολικό και φτηνό 

Link to comment
Share on other sites

Ποσο παει;

Αυτο ειναι το μεσαιο μοντελο και κοστιζει 115ε! Τσιμπιμενη η τιμη αλλα πολυ καλη σε σχεση με αλλες βασεις που υποσχονται καλυτερο ηχο! Την βελτιωση στον ηχο σε ολο το φασμα την καταλαβα αμεσως!

Link to comment
Share on other sites

Από ebay

5 μέτρα USB 3.0, και τα hubάκια για να feedάρουν τις συσκευές μου.

Μια από τις καλύτερες αγορές μπορώ να πω.

2u8v0jq.jpg

Το PC το έχω ψηλά σε ντουλάπα γιαυτό και ήθελα 5μετρο :p

Πλέον δεν κολλάει καθόλου, ενώ το usb 2.0 δεν τράβαγε.

Έγινε επεξεργασία από Pokemon640
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αν επαιρνεις male to female προεκταση θα ηταν πιο ευχρηστο. Τωρα το παντρεψες

 

Παντως απο hub ή για προσοψη κουτιου εχει ο,τι μπορεις να φανταστεις στο eBay

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.