Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

πριν 3 λεπτά, το μέλος Deus έγραψε:

Μετά από πολύ αναμονή και ταλαιπωρία μιας και δεν βγήκε άκρη με τη courier και η πρώτη αποστολή αγνοείται μου έφεραν άλλο μύλο από το κατάστημα στο σπίτι

XqxpDc3.jpg

 

 

Ετοιμαζόμουν να ρωτήσω "τι λέει ο μύλος" ,αλλά είδα την τιμή μετά :hehe: 

Αξίζει τα χρήματα αυτά;

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Η ζυγαριά έχει ακρίβεια και όντως αυτορρυθμίζεται ρύθμισα 18gr, η πρώτη δόση έβγαλε 18.7 οι επόμενες 2 ήταν στα 18.3 από τη τεταρτη και μετά άλλες 5 που έκοψα ήταν όλες ακριβώς 18 παρόλο που σε κάθε δόση άλλαζα τη ρύθμιση άλεσης για να τον ρυθμίσω, το επιβεβαίωσα και με άλλη ζυγαριά που έχω
 


Είναι γρήγορος κόβει περίπου με την ίδια ταχύτητα που κόβει και ο mazzer major που έχω.
Κάνει καλό distribution στο κλείστρο έφτιαξα 5 espresso μέχρι να βρω τη ρύθμιση και δεν έκανα κάτι περίεργο ένα χτύπημα στον πάγκο τρεις στροφές με το leveler και μετά tamping καμία φορά δεν ψέκασε καφέ τριγύρω με το naked portafilter

Στα αρνητικά έχει πολύ πλαστικό η όλη κατασκευή που αν και είναι ποιοτικό με ξενίζει λίγο έχοντας συνηθίσει με τον mazzer που είναι die cast μέταλλο 
Λόγο τις κατασκευής είναι θορυβώδες 
Όταν κυκλοφόρησε είχε αρκετά προβλήματα σε όλες οι εκδόσεις τα οποία η εταιρία αναλάμβανε να επισκευάσει με βελτιωμένα parts η τα έστελνε δωρεάν,  σε επικοινωνία που είχα μαζί τους μου είπαν ότι όσοι έχουν κατασκευή από το 2019 και μετά έχουν όλα τα αναβαθμισμένα parts...

Η άλεση με βάση το βάρος με την ζυγαριά ακριβείας που έχει είναι το μεγαλύτερο πλεονέκτημα είναι ο μοναδικός στην αγορά με αυτή την δυνατότητα 
Υπάρχουν βέβαια και οι etzmax που μοιράζονται τον ίδιο σχεδιασμό που είναι ποιο ποιοτικές κατασκευές αλλά οι τιμές ξεφεύγουν πάνω από τα 1500...
Η αγορά ίσως είναι ρίσκο λόγο τις προϊστορίας με βλάβες που έχει αλλά ευτυχώς υπάρχουν ανταλλακτικά

Έγινε επεξεργασία από Deus
  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Deus said:

Η ζυγαριά έχει ακρίβεια και όντως αυτορρυθμίζεται ρύθμισα 18gr, η πρώτη δόση έβγαλε 18.7 οι επόμενες 2 ήταν στα 18.3 από τη τεταρτη και μετά άλλες 5 που έκοψα ήταν όλες ακριβώς 18 παρόλο που σε κάθε δόση άλλαζα τη ρύθμιση άλεσης για να τον ρυθμίσω, το επιβεβαίωσα και με άλλη ζυγαριά που έχω
 


Είναι γρήγορος κόβει περίπου με την ίδια ταχύτητα που κόβει και ο mazzer major που έχω.
Κάνει καλό distribution στο κλείστρο έφτιαξα 5 espresso μέχρι να βρω τη ρύθμιση και δεν έκανα κάτι περίεργο ένα χτύπημα στον πάγκο τρεις στροφές με το leveler και μετά tamping καμία φορά δεν ψέκασε καφέ τριγύρω με το naked portafilter

Στα αρνητικά έχει πολύ πλαστικό η όλη κατασκευή που αν και είναι ποιοτικό με ξενίζει λίγο έχοντας συνηθίσει με τον mazzer που είναι die cast μέταλλο 
Λόγο τις κατασκευής είναι θορυβώδες 
Όταν κυκλοφόρησε είχε αρκετά προβλήματα σε όλες οι εκδόσεις τα οποία η εταιρία αναλάμβανε να επισκευάσει με βελτιωμένα parts η τα έστελνε δωρεάν,  σε επικοινωνία που είχα μαζί τους μου είπαν ότι όσοι έχουν κατασκευή από το 2019 και μετά έχουν όλα τα αναβαθμισμένα parts...

Η άλεση με βάση το βάρος με την ζυγαριά ακριβείας που έχει είναι το μεγαλύτερο πλεονέκτημα είναι ο μοναδικός στην αγορά με αυτή την δυνατότητα 
Υπάρχουν βέβαια και οι etzmax που μοιράζονται τον ίδιο σχεδιασμό που είναι ποιο ποιοτικές κατασκευές αλλά οι τιμές ξεφεύγουν πάνω από τα 1500...
Η αγορά ίσως είναι ρίσκο λόγο τις προϊστορίας με βλάβες που έχει αλλά ευτυχώς υπάρχουν ανταλλακτικά

 

Νice!!! Η φάση με τους κούριερ έχει ξεφύγει όντως...

 

Με τη μηχανή τον δουλεύεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Deus said:

Μια ταπεινή gaggia classic το παλιό μοντέλο πριν του 15 νομίζω την έχω από το 13-14 με διάφορα mods κάποια στίμη όχι άμεσα όμως θα αναβαθμίζω σε κάποια με E61 group 
 

  Hide contents

k7b4WVk.jpg

7XhWp2H.jpg

 

 

Και pid βλέπω...μάχιμος! ?  Ήμουν στο τσακ να μπω στο club κάποια στιγμή με rancilio silvia αλλά δεν το έκανα και το project αυτό έχει μπεί στην αναμονή...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα το ήθελα πολύ γιατί αγαπώ καφέ αλλά... Δεν μπορώ να διαθέσω τόσα χρήματα. Ξέρω ότι θα με αποζημιώσει, απλά έχω άλλες προτεραιότητες. Συν ότι δεν υπάρχει χώρος :( 

Είμαι με μια κλάιν μηχανή από το πλαίσιο και παίρνω καφέ από το σούπερ. Ούτε καν φρέσκο, μέχρι να τον πιω έχει γίνει χώμα. :( 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη έχω δει πολλά review για entry level μηχανάκια κοπής αλλά πάντα μα πάντα θα υπάρχουν αρκετά αρνητικά και με τα μαχαίρια και με την ποσότητα και πολλά άλλα πράγματα. Άσε που αν δεις το σημείο που έχω τη μηχανή μου κλπ, θα γελάς 2 βδομάδες :p Δεν έχω χώρο δυστυχώς. 

Τώρα για χειροκίνητο μύλο, δεν το κόβω να παίρνω... Δεν υπάρχει περίπτωση να κόβω καφέ με το χέρι, τη στιγμή που η δουλειά που κάνω είναι εξ'ολοκλήρου με τα χέρια μου τα οποία μόλις που τα νιώθω :hehe: 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
2 hours ago, GFFermari said:

Ναι, έδωσα την υδροψυκτη 2080 και πηρα 5700 με blower. Δεν συνιστάται (ουτε για αστειο).

 

2079405988_Photo23-05-2020145639.thumb.jpg.9322b15349724e32c2287a3cb6c16513.jpg


 

  Reveal hidden contents

 

96222032_Photo23-05-2020145222.thumb.jpg.b594cd6b6a4f51c9a037c45909856693.jpg1542722465_Photo23-05-2020145435.thumb.jpg.8e07c9f6d8f7fca06c64d7103ca299bf.jpg

988953201_Photo23-05-2020150643.thumb.jpg.d5373fb71705671b4f9d644c74d0bca7.jpg

 

 

-Σε idle ειναι αθορυβη κ παιζει στους 38-40 βαθμους. Σε BF V (3440Χ1440, Ultra settings) παιζει στους 90-91 βαθμους (θελει λιγη ωρα για να τους πιασει αλλα αυτο ειναι το peak) και το fan προφανως ειναι audible αν κ δεν εχει ενοχλητικο ηχο. Βεβαια παλαιοτερα δε θα με ενοχλουσε καθολου, αλλωστε εχω δοκιμασει τις χειροτερες υλοποιησεις σε καρτες γραφικων, ομως μετα την υδροψυκτη 2080, μου φαινεται ....καπως.

-Η αποδοση στο BF V τουλαχιστον ειναι στα επιπεδα της 2080.

-Να σημειωθει πως η καρτα εχει boost 1980 (base freq. στα 1830) ομως η δικη μου παιζει στα 1990-2020 σχεδον παντα.

 

-Να ξανασημειωθει πως δε συνιστάται καμια 5700 (ΧΤ ή μη) με blower fan. Με εξαιρεση, αν πωλουνται σε τρομακτικα καλη τιμη, θέλετε αυτου του επιπέδου της απόδοσης με το χαμηλοτερο δυνατο κοστος, αγνοωντας θερμοκρασιες και θορυβο.

Για ποιο λογο να κανεις κατι τετοιο?

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, icy20 said:

Για ποιο λογο να κανεις κατι τετοιο?

 

H RTX2080 πουληθηκε σε τιμη (οριακα) μεγαλυτερη της αγορας της καθως εδω στην Αγγλια ολες οι GPUs εχουν παρει την ανιουσα (ειδικα οι 1070/1080/1080Ti ειναι σε γελοιες τιμες) ενω η εν λογω αγοραστηκε σχεδον στη μιση τιμη της πρωτης.

Προφανως δεν εχω σκοπο (κ αντοχες) να την κρατησω για πολυ αλλα θα υπομεινω τον θορυβο μεταξυ αλλων μεχρι να ερθουν οι επομενες χωρις πολλες παραχωρησεις στις επιδοσεις.

 

@SpirosKGR

Δε νομιζω να σηκωνει undervolting στα ρολογια που τρεχει αυτη η εκδοση. Ειναι 100+Mhz πανω απο την reference σε full load. Αλλα θα δοκιμασω μηπως κ πεσουν λιγο οι θερμοκρασιες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας κατσε να μην εχεις μαυρες οθόνες και crash και φυγει απο κανενα παραθυρο. Γιαυτο απορησα. Βεβαια αν εβαλες λεφτα τσεπη ενταξει ισως κ να το εκανα... Μεχρι τις 30Χ0

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια παιχνίδια αποδίδει πολύ καλά, νομίζω το BF5 είναι ένα από αυτά. Σε άλλα όχι αντίστοιχα καλά.

Αλλά πάντα έτσι είναι η απόδοση των καρτών γραφικών ανάλογα το παιχνίδι χρόνια τώρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

Δε νομιζω να σηκωνει undervolting στα ρολογια που τρεχει αυτη η εκδοση. Ειναι 100+Mhz πανω απο την reference σε full load. Αλλα θα δοκιμασω μηπως κ πεσουν λιγο οι θερμοκρασιες.

Μια χαρα σηκώνει σχεδον ολες οι 5700ΧΤ ανεβασμένες ερχονται - και ησυχία θα εχεις και θα πεσεις σε c

πριν 14 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Καταρχας κατσε να μην εχεις μαυρες οθόνες και crash

Εχουν στρώσει με τους 20.4.2 δεν εχω θέμα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.