Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

πριν 9 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

 

Χμμ, στην ίδια κατηγορία τιμής με τις δημοφιλείς Markus του IKEA, με επιπλέον ρυθμίσεις και ανεξάρτητο προσκέφαλο.

 

Σε τι τιμή την πέτυχες; Βγαίνουν κι αυτές περιοδικά σε έκπτωση;

Spoiler

Δες και την autonomous ergochair 2.

Έχω καταλήξει σ' αυτήν και θα τη χτυπήσω κάποια στιγμή.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, acct said:

 

Χμμ, στην ίδια κατηγορία τιμής με τις δημοφιλείς Markus του IKEA, με επιπλέον ρυθμίσεις και ανεξάρτητο προσκέφαλο.

 

Σε τι τιμή την πέτυχες; Βγαίνουν κι αυτές περιοδικά σε έκπτωση;


Η συγκεκριμένη δεν βγαίνει ποτέ σε έκπτωση όπως μου ανέφεραν στην έκθεση.. Βγήκε 205,84 ευρώ με επένδυση δερματίνης.
Αλλά προσωπικά μου άρεσε πολύ περισσότερο από την Markus η οποία δεν με βόλεψε και δεν ειχα επιλογές προσαρμογής. 

 

Αν κάποιος είναι κοντά σε έκθεση πάντως πιστεύω ότι αξίζει να την δει. H Reflex D θα πέσει ~220 ευρώ στα blackfriday όπως και πέρυσι. 

Για αυτά που δίνει φαίνεται πολύ καλό VFM. Έψαχνα μερικούς μήνες και είχα αγοράσει ήδη 2 καρέκλες στην κατηγορία των 150 ευρώ τις οποίες και επέστρεψα.
Τι αγόραζα καρέκλα 70 ευρώ τι καρέκλα 150 ευρώ ήταν ακριβώς ίδιες. Μετά πήγα είδα την Markus και τελικά αγόρασα την Action D.

 

Απλά να το δούμε και αλλιώς Made in Greece καρέκλα όπου είναι και υπερβολικά τίμια στην κατηγορία της.
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Απλά να το δούμε και αλλιώς Made in Greece καρέκλα όπου είναι και υπερβολικά τίμια στην κατηγορία της.

 

Το 1998 στα πλαίσια του μαθήματος εισαγωγή στις μηχανουργικές κατεργασίες μας είχαν πάει εκδρομή στο εργοστάσιο του δρομέα να δούμε τα διάφορα μηχανήματα της τότε state of the art γραμμής παραγωγής. Αν και δε θυμάμαι τίποτα συγκεκριμένο, θυμάμαι ότι είχα εντυπωσιαστεί από το εργοστάσιο.

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Trooper έγραψε:

 

Επιστροφή ασαπ...

Συγγνωμη παρεξηγηση. Στην παλια οθονη αναφερομουν. Κακως το εβαλα στο εδω θεμα απλα λογω συνεχεια της κουβεντας.

My bad.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, BasiliCeLew said:


Η συγκεκριμένη δεν βγαίνει ποτέ σε έκπτωση όπως μου ανέφεραν στην έκθεση.. Βγήκε 205,84 ευρώ με επένδυση δερματίνης.
Αλλά προσωπικά μου άρεσε πολύ περισσότερο από την Markus η οποία δεν με βόλεψε και δεν ειχα επιλογές προσαρμογής. 

 

Αν κάποιος είναι κοντά σε έκθεση πάντως πιστεύω ότι αξίζει να την δει. H Reflex D θα πέσει ~220 ευρώ στα blackfriday όπως και πέρυσι. 

Για αυτά που δίνει φαίνεται πολύ καλό VFM. Έψαχνα μερικούς μήνες και είχα αγοράσει ήδη 2 καρέκλες στην κατηγορία των 150 ευρώ τις οποίες και επέστρεψα.
Τι αγόραζα καρέκλα 70 ευρώ τι καρέκλα 150 ευρώ ήταν ακριβώς ίδιες. Μετά πήγα είδα την Markus και τελικά αγόρασα την Action D.

 

Απλά να το δούμε και αλλιώς Made in Greece καρέκλα όπου είναι και υπερβολικά τίμια στην κατηγορία της.

 

Συμφωνώ απολύτως, απλώς δεν έχει πια έκθεση στο Ηράκλειο και είμαι πολύ επιφυλακτικός να παραγγείλω καρέκλα που δεν έχω δοκιμάσει.

 

Κι εμένα οι Markus δε με ενθουσίασαν ποτέ, αλλά τις είχα βρει σε καλή τιμή (~150€) και ήθελα να αγοράσω ζευγάρι, οπότε ήταν ένας τίμιος συμβιβασμός. Το μεγαλύτερο πρόβλημά τους είναι η απουσία ρυθμιζόμενου προσκέφαλου.

 

Τα 5 λιγότερα χρόνια εγγύηση του Δρομέα δε με πτοούν ιδιαίτερα, αλλά θα ήθελα οπωσδήποτε κάποια στιγμή να δοκιμάσω ιδία έδρα τις καρέκλες αυτής της σειράς.

 

18 minutes ago, GriGaS said:

Το 1998 στα πλαίσια του μαθήματος εισαγωγή στις μηχανουργικές κατεργασίες μας είχαν πάει εκδρομή στο εργοστάσιο του δρομέα να δούμε τα διάφορα μηχανήματα της τότε state of the art γραμμή παραγωγής. Αν και δε θυμάματι τίποτα συγκεκριμένο, θυμάμαι ότι είχα εντυπωσιαστεί από το εργοστάσιο.

 

Πριν 4-5 χρόνια κέρδισε και τον διεθνή διαγωνισμό για την προμήθεια επίπλων γραφείου για όλες τις υπηρεσίες της Ευρωπαϊκής Επιτροπής (~30 εκ. €). Φαίνεται ότι εξακολουθούν να τα πηγαίνουν καλά. Απλώς δε φαίνεται να στοχεύουν τόσο πολύ στη λιανική.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, GriGaS said:

 

Το 1998 στα πλαίσια του μαθήματος εισαγωγή στις μηχανουργικές κατεργασίες μας είχαν πάει εκδρομή στο εργοστάσιο του δρομέα να δούμε τα διάφορα μηχανήματα της τότε state of the art γραμμή παραγωγής. Αν και δε θυμάματι τίποτα συγκεκριμένο, θυμάμαι ότι είχα εντυπωσιαστεί από το εργοστάσιο.


Από ότι είχαν πει η γραμμή παραγωγής ανανεώθηκε στο διάστημα 2001-2009 ώστε να είναι ανταγωνιστική παγκοσμίως. Ίσως μετά το Covid που αφήνουν τις επισκέψεις θα πάω μία βόλτα γιατί είναι 10 λεπτά από μένα το εργοστάσιο. 

 

31 minutes ago, acct said:

 

Συμφωνώ απολύτως, απλώς δεν έχει πια έκθεση στο Ηράκλειο και είμαι πολύ επιφυλακτικός να παραγγείλω καρέκλα που δεν έχω δοκιμάσει.

 

Συμφωνώ σε αυτό 100%, στο σύνολο αγόρασα 3 καρέκλες και επέστρεψα τις 2 απλά αγοράζοντας με το "μάτι".  Και την 1 την κράτησα συμβατικά επειδή την είχα πάρει από κίνα. Είμαι 120 κιλά (τα 20 είναι κορονοκιλά :hehe:)  και πολλά σημεία των μηχανισμών υπολειτουργούσαν.
Τώρα με την Action D νομίζω για αρκετά χρόνια και ελπίζω να κλείσει αυτό το κομμάτι.

Αν βρεις την ευκαιρία και βρεθείς κοντά πήγαινε να τα δεις. 
 

 

31 minutes ago, acct said:

 

Πριν 4-5 χρόνια κέρδισε και τον διεθνή διαγωνισμό για την προμήθεια επίπλων γραφείου για όλες τις υπηρεσίες της Ευρωπαϊκής Επιτροπής (~30 εκ. €). Φαίνεται ότι εξακολουθούν να τα πηγαίνουν καλά. Απλώς δε φαίνεται να στοχεύουν τόσο πολύ στη λιανική.


Και κάτι πιο πρόσφατο: 


 

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Την Markus την αγόρασα στα 115€, σε αυτά τα χρήνματα είναι no brainer (προσωπικά την δοκίμασα πριν την πάρω, έστω και σε αυτή την τιμή). Αν αλλάξω ποτέ , θα κοιτάξω για άλλες κατηγορίες καρέκλας.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Trooper έγραψε:

Ηρθε! Κι ας άργησε λιγο :hehe:

IMG_3782.JPEG

IMG_3783.JPEG

 

Την υπογραφή όμως ακόμα να την αλλάξεις ;).

Και κάτι που μου θύμισε η φωτογραφία του κουτιού σου για να ευθυμίσουμε:

RPH-CLOSE-ENCOUNTERS-550x800-1.jpeg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 19/9/2020 at 10:37 ΠΜ, το μέλος def έγραψε:

Μια δυνατή αναβάθμιση του νέου μου 3d prinder Ender 3 V2. 

2020-09-19-10-31-22.jpg

2020-09-19-10-37-10.jpg

Πολυ ωραια καλούδια αλλα πες μας και τι κανουν αυτά εκτός απο το τροφοδοτικό το οποίο φαίνεται 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Stavros Apo said:

Πολυ ωραια καλούδια αλλα πες μας και τι κανουν αυτά εκτός απο το τροφοδοτικό το οποίο φαίνεται 

Αναβάθμιση στην μύτη, προστασία για το κρεβάτι, αισθητηρας για καλύτερη επαφή της μύτης με το κρεβάτι = καλύτερη εκτύπωση, τροφοδοτικό πιο μεγάλο και πιο ασφαλές. Είναι μια αναβάθμιση μελλοντική φίλε μου. 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, SpirosKGR said:

Ίσως η καλύτερη υλοποίηση στη τιμή της. Μεγια

Ισχυει. Βεβαια οσοι προλαβαμε την strix (που μαλλον θα ερθει οταν βγουν οι 20αρες 3080) στα 20 ευρω διαφορα απο την tuf μαλλον εχουμε την καλυτερη υλοποιηση για την τιμη της ?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/31/2018 at 6:30 PM, slalom said:

Πηρα μια πολυ ωραια καρτουλα

s-l1600.jpg

απο αυτον

https://www.ebay.co.uk/itm/Superspeed-2-Ports-USB3-0-Expension-Card-PCI-E-15Pins-SATA-5Gbps-Power-Connector/153050169056?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

 

για να τη συνδυασω σε "vintage" κουτι

 

 

 

 

 

On 1/7/2019 at 10:41 PM, slalom said:

παρε και την αλλη καρτουλα να γουσταρεις

 

On 1/7/2019 at 10:52 PM, PetrosD said:

Ναι, για αυτό σε ρώτησα.

 

Την πήρα τότε τελικά την καρτούλα, ήρθε, αλλά ποτέ δεν την έκανα να παίξει σε κανένα από τα 3 pc του σπιτιού. Νόμιζα ότι με εξαπάτησε ο πωλητής και μου έστειλε μαϊμού προϊόν που δεν λειτουργεί.

 

Τελικά, σήμερα πήρα από Cosmodata μια Powertech 4 θέσεων με 10,40 ευρώ για το HTPC. Ούτε αυτή δούλεψε στην αρχή, αλλά μετά θυμήθηκα τον πωλητή να επιμένει να έχω molex στο pc μου. Ναι ρε! Θέλει και έξτρα τροφοδοσία για να παίξει!! Δούλεψε.

 

Έτσι μου ήρθε η ιδέα να τσεκάρω και την κινέζικη στο κανονικό pc μου. Μόλις της έβαλα και αυτής τροφοδοσία (sata έπαιρνε) δούλεψε και αυτή!!

Ωραία!

 

Οι ταχύτητες είναι από HDD στο στικάκι γύρω στα 110-120 MB/sec, ενώ από SSD είναι 150-160 MB/sec, όλα σε σύνδεση SATA2.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος PetrosD έγραψε:

σήμερα πήρα από Cosmodata

Αυτό το μαγαζί το έχω μέσα στην καρδιά μου, δηλαδή λίγο πιο κάτω από τον αφαλό το έχω αλλά δεν βαριέσαι.

 

Με γεια την κάρτα.

  • Like 2
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, p55 said:

Αυτό το μαγαζί το έχω μέσα στην καρδιά μου, δηλαδή λίγο πιο κάτω από τον αφαλό το έχω αλλά δεν βαριέσαι.

(κρίμα να αποδοκιμάζεις κουλούρι με καφέ αδερφέ μου. Μοιραζόμαστε τόσα πολλά)

μεγειές Πέτα, εμπρός βήμα ταχύ για βίνταeτζ windows10.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, PetrosD said:

 

 

 

Την πήρα τότε τελικά την καρτούλα, ήρθε, αλλά ποτέ δεν την έκανα να παίξει σε κανένα από τα 3 pc του σπιτιού. Νόμιζα ότι με εξαπάτησε ο πωλητής και μου έστειλε μαϊμού προϊόν που δεν λειτουργεί.

 

Τελικά, σήμερα πήρα από Cosmodata μια Powertech 4 θέσεων με 10,40 ευρώ για το HTPC. Ούτε αυτή δούλεψε στην αρχή, αλλά μετά θυμήθηκα τον πωλητή να επιμένει να έχω molex στο pc μου. Ναι ρε! Θέλει και έξτρα τροφοδοσία για να παίξει!! Δούλεψε.

 

Έτσι μου ήρθε η ιδέα να τσεκάρω και την κινέζικη στο κανονικό pc μου. Μόλις της έβαλα και αυτής τροφοδοσία (sata έπαιρνε) δούλεψε και αυτή!!

Ωραία!

 

Οι ταχύτητες είναι από HDD στο στικάκι γύρω στα 110-120 MB/sec, ενώ από SSD είναι 150-160 MB/sec, όλα σε σύνδεση SATA2.

 

 Κάτι που δεν γνώριζα και έμαθα λόγω της απάντησης σου:

 

All PCI express cards may consume up to A at +3.3 V (9.9 W). The amount of +12 V and total power they may consume depends on the type of card:[21]:35–36[22]

  • x1 cards are limited to 0.5 A at +12 V (6 W) and 10 W combined.
  • x4 and wider cards are limited to 2.1 A at +12 V (25 W) and 25 W combined.
  • A full-sized x1 card may draw up to the 25 W limits after initialization and software configuration as a "high power device".
  • A full-sized x16 graphics card[18] may draw up to 5.5 A at +12 V (66 W) and 75 W combined after initialization and software configuration as a "high power device".

 

Μήπως αν την είχες ρυθμίσει ως "high power device" δεν χρειαζόταν η έξτρα τροφοδοσία;

Έγινε επεξεργασία από l2phile
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.