Jump to content



Το τέλος της εποχής των PC.


Recommended Posts

Ναι, απλά δείχνει ότι είμαστε στο σωστό δρόμο, αυτό θέλω να πω. Σα να λέμε ότι οι βάσεις είναι εκεί και τώρα χρειάζεται fine tuning και ευρύτερη υποστήριξη.

Σκέφτομαι ένα (universal) dock για δυνατά κινητά, που θα δίνει HDMI, e-SATA και USB, κι έχω υγρές σκέψεις :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Το e-Sata δεν είναι αναγκαίο, το usb3 αρκεί.

Αρκεί δηλαδή να υποστηρίζει USB3 το κινητό, τα άλλα είναι ήδη εδώ:

[ame]http://www.amazon.co.uk/Samsung-Multimedia-Smart-Galaxy-Series/dp/B009KZ3XE6/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1366703320&sr=8-3[/ame]

71-DbSSKSVL._AA1500_.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προς τα εκεί πάμε. Smartphones, convertibles(tablets), desktops. Δεν είχα δει το video με το Note ή κάτι άλλο παρόμοιο, αλλά πάνω κάτω αυτό σκεφτόμουν στο #21 post. Προφανώς πολλοί πλέον αυτό σκέφτονται, αυτό βλέπουν να έρχεται. Δεν είναι και δύσκολο. Όλα πάνε να γίνουν ασύρματα.

Θα συνεχίσουμε πάντως να έχουμε towers, σε αυτό θα επιμείνω, απλά θα αυξηθούν σε μεγάλο βαθμό τα μικρά(αθόρυβα/passive) κουτάκια που όλο και ποιο συχνά βλέπουμε να παρουσιάζουν οι εταιρίες. Ίσως για αυτό ψάχνεται και η Intel να καταργήσει μελλοντικά σε έναν βαθμό το socket. Δίπλα σε αυτά θα υπάρχει πάντα ένα smartphone. Αλλά δίπλα, όχι ως αντικαταστάτης. Κανείς δεν παίρνει το κυρίως μηχάνημά μαζί του, στην τσέπη του, όταν πάει για καφέ. Αν δεν υπάρχει desktop, σε οποιαδήποτε μορφή, θα υπάρχει κάποιο convertible όπως σήμερα πολλοί "αρκούνται" σε ένα laptop. Αλλά τα tablets, τα σοβαρά tablets, προσωπικά θεωρώ ότι σύντομα δεν θα βγαίνουν στην αγορά χωρίς και ένα keyboard στο στυλ του Surface ως αξεσουάρ. Οι Κινέζοι το έχουν πιάσει το νόημα, μιας και χρόνια τώρα πουλάνε και ένα USB keyboard/θηκούλα ως αξεσουάρ, ακόμα και για το χειρότερο tablet.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για τον mainstream χρήστη το pc ήταν ο γρήγορος video encoder και ικανός multitasker, πλεονέκτημα που τείνει να εκλείψει .

Για τη βιομηχανία του gaming ο μοναδικός λόγος ύπαρξης ήταν η στυγνή οικονομική εκμετάλλευση μέσω άχρηστων αναβαθμίσεων(βλέπε δεκαετία 90 κ' αρχές 00) και οι συνδρομές από τα συνήθως ελαφριά online games(π.χ. wow). Πράγματα που επίσης τείνουν να εκλείψουν, το πρώτο λόγω του τέλους του νόμου του Moore (τουλάχιστον για τις cpu) και το δεύτερο λόγω της δυνατότητας των φθηνών συσκευών να χειρίζονται τα low end γραφικά των online multi.

Από την άλλη μεριά οι κονσόλες έχουν λόγο ύπαρξης γιατί προσφέρουν πρόσβαση σε υψηλότερης ποιότητας single και multi games. Ποιότητα η οποία εξασφαλίζεται από το καλύτερα προστατευμένο περιβάλλον ενάντια στην πειρατεία. Γιατί κακά τα ψέματα, ποιός ασχολείται με μια πλατφόρμα που είναι ελεύθερος να κυκλοφορεί ό,τι γουστάρει αλλά δεν παίρνει στο τέλος φράγκο;

Link to comment
Share on other sites

Όσο υπάρχουν τα πληκτρολόγιο/ποντίκι θα υπάρχουν και τα pc.

Gaming, web browsing, ελαφρύ emailing συμφωνώ ότι μπορεί να απομακρυνθούν από το χώρο του pc. Οπότε σίγουρα θα αλλάξει πρόσωπο.

Αλλά δουλειά μέχρι να βρεθεί κάποιος καλύτερος/γρηγορότερος/ακριβέστερος τρόπος από το combo ποντίκι/πληκτρολόγιο θα γίνεται στα pc.

Αλλά ακόμα και αυτά που είπα ότι θα αλλάξουν, θα αργήσουν πολυ να λάβουν χώρα. Αυτό τουλάχιστον κρίνοντας από τις @@ριες των νέων κονσολών, το γεγονός ότι ακόμα και σε 10ρα ταμπλέτα παραπάνω από 1 παράγραφο σου βγαίνει η παναγία να γράψεις κτλ.

Τέλος δε συμφωνώ με αυτό:

ο οποίος εξήγησε πως,

οι μεγάλες αλλαγές στο περιβάλλον διεπαφής με τα Windows 8, το λεγόμενο user interface, η απουσία του πλήκτρου

Start και η αύξηση του κόστους που συνεπάγεται η προσθήκη της δυνατότητας χειρισμού τους με την αφή (PC με οθόνες αφής)

έχουν καταστήσει το PC λιγότερο ελκυστική επιλογή έναντι των tablet ή άλλων ανταγωνιστικών συσκευών.

Δε ξέρω - και ούτε μπορώ να φανταστώ - κανένα που να είπε, ξέρεις χρειάζομαι pc αλλά δε θα πάρω, για να πάρω ταμπλέτα. Δεν είναι "ανταγωνιστικές συστευές" επειδή έχουν μερικές παρόμοιες χρήσεις. Επειδή έχω ποδήλατο δε σημαίνει ότι δε χρειάζομαι και αμάξι...

Link to comment
Share on other sites

Πειρατικό multiplayer σε σύγχρονο game δεν παίζει ούτε στο PC Πέτρο.

Τα περισσότερα πλέον έχουνε κομμένο και το lan gameplay οπότε στην άκρη και το hamachi/vpn/etc.

Δεν είναι δικαιολογία αυτή, ούτε ότι έχει υψηλότερης ποιότητας multiplayer games η κονσόλα από τα PC.

Από που και ως πού ?

BF3 ( 64 players... PC only )

Call of Booty Vlack Ops II ( δεν ξέρω αν έχει περιορισμούς στις κονσόλες, δεν είναι και το βαρύ game το CoD )

Crysis Wars MP ( Custom maps vs no custom maps )

Need For Speed ( PC = Consoles )

GTR Legends ( no consoles )

rFactor ( no consoles )

nkPro ( no consoles )

Unreal Tournament 3 ( no idea regarding consoles )

World of Warcraft ( no consoles )

LineAge II ( no consoles )

StarCraft II ( no consoles ? )

Warhammer ( no consoles ? )

PES/FIFA ( PC = Consoles )

NBA 2k13 ( PC = consoles )

GRID ( PC = consoles )

Δεν βλέπω κάτι που να λείπει σε MP από τα PC και να είναι στις κονσόλες.

Δεν ξέρω αν έχει MP το Gran Turismo 5.

Άντε πες λείπει το PGR ( αναπληρώνεται παραπάνω από επάξια από τα άλλα PC racing games )

Link to comment
Share on other sites

το πισακι μου δεν το αλλαζω με τιποτα, μπορει να αγορασω σμαρτΦωνο, μπλιμπλικι για την τιβι, λινουξ κατεβαστηρι, ρολοι-μιξερ η και ψυγειο να παραγκελνει απο Βασιλόπουλο αυτόματα αλλά το πισι πισι.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω - και ούτε μπορώ να φανταστώ - κανένα που να είπε, ξέρεις χρειάζομαι pc αλλά δε θα πάρω, για να πάρω ταμπλέτα. Δεν είναι "ανταγωνιστικές συστευές" επειδή έχουν μερικές παρόμοιες χρήσεις. Επειδή έχω ποδήλατο δε σημαίνει ότι δε χρειάζομαι και αμάξι...

Το μεγαλύτερο κομάτι της αγοράς ειναι casual users. Αυτοί, αυτό που κάνουν, το κάνουν και με tablet. Αυτός που χρησιμοποιεί το PC επαγγελματικά θα συνεχίσει να το χρησιμοποιεί. Developer, γραφίστας, μουσικός, enthusiast, κτλ. Επειδή οι πρώτοι είναι περισσότεροι, μεγάλο μερίδιο αγοράς των PC θα πάει στα tablets. Αυτό λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο κομάτι της αγοράς ειναι casual users. Αυτοί, αυτό που κάνουν, το κάνουν και με tablet. Αυτός που χρησιμοποιεί το PC επαγγελματικά θα συνεχίσει να το χρησιμοποιεί. Developer, γραφίστας, μουσικός, enthusiast, κτλ. Επειδή οι πρώτοι είναι περισσότεροι, μεγάλο μερίδιο αγοράς των PC θα πάει στα tablets. Αυτό λέμε.

Τουλάχιστον στην Ελλάδα αυτό που παρατηρώ είναι ότι σε αγορά tablet προβαίνουν κυρίως οι "ψαγμένοι".

Εξάλλου και ενός παλιού θα του φαινόταν παράξενο να μην έχεις pc και να συνδέσεις στο σπίτι modem για το tablet.

Στην Αμερική ίσως ισχύει αυτό που λες, βέβαια, για να μην κολλάμε μόνο στα εγχώρια δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

εγω αγαπητε neuromancer δεν ειμαι ενθουσιασμενος απο τα πισι αλλα κανω αυτα που θελω να κανω ευκολα και γρηγορα με αυτο. γιατι να το αλλαξω ?

Ποιος είπε να το αλλάξεις; !! Για τις τάσεις της αγοράς συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον στην Ελλάδα αυτό που παρατηρώ είναι ότι σε αγορά tablet προβαίνουν κυρίως οι "ψαγμένοι". Εξάλλου και ενός παλιού θα του φαινόταν παράξενο να μην έχεις pc και να συνδέσεις στο σπίτι modem για το tablet. Στην Αμερική ίσως ισχύει αυτό που λες, βέβαια, για να μην κολλάμε μόνο στα εγχώρια δεδομένα.

Οι ψαγμένοι που λες ειναι οι εξοικειωμένοι με την τεχνολογία. Κι εγώ μέσα στο καλοκαίρι θα πάρω tablet στη μικρή.

Link to comment
Share on other sites

γιατι, εγω και καθε εγω στον κοσμο αυτο μια ταση δεν ειναι ? Εγω ειμαι εξω απο αυτην ?

λοιπον επειδη και εγω ειμαι κομματι του κοσμου αυτου και πολλοι αλλοι σαν και μενα λεω οτι το πισακι μου δεν το αλλαζω με τιποτα. Μπορει στο μελλον αλλα παλι απο πισι.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο κομάτι της αγοράς ειναι casual users. Αυτοί, αυτό που κάνουν, το κάνουν και με tablet. Αυτός που χρησιμοποιεί το PC επαγγελματικά θα συνεχίσει να το χρησιμοποιεί. Developer, γραφίστας, μουσικός, enthusiast, κτλ. Επειδή οι πρώτοι είναι περισσότεροι, μεγάλο μερίδιο αγοράς των PC θα πάει στα tablets. Αυτό λέμε.

Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα αδερφέ. Ο υπολογιστής στο σπίτι θεωρείται ανάγκη. Η ταμπλέτα όμως είναι γκατζετάκι. Αυτός που θα πάρει ταμπλέτα, είμαι σίγουρος ότι έχει επαφή με Η/Υ και η χρήση της ταμπλέτας είναι συμπληρωματική.

Πόσους ξέρεις να έχουν internet και να μην έχουν pc στο σπίτι - ενώ έχουν π.χ. ταμπλέτα. Προσωπικά κανέναν. Να πεις ότι κάποιος μπορεί να προτιμήσει να πάρει ταμπλέτα από το να αναβαθμίσει, το δέχομαι. Υπάρχουν ένα κάρο πράγματα τα οποία ναι μεν γίνονται και στις φορητές συσκευές, αλλά ακόμα και ο μέσος καταναλωτής προτιμά να τα κάνει στο pc.

Ναι για ένα γρήγορο μηνυματάκι/να δεις κάνα νέο από τους φίλους σου ή τις εφημερίδες θα προτιμήσεις τη ταμπλέτα. Αλλά για πολύ μπλα μπλα στο fb, να δεις τις φωτός σου να κάνεις τις αγορές σου κτλ από pc.

Το βλέπω και από μένα. Η 50ρα τι-βι μου έχει youtube π.χ. Θα έλεγε κανείς ότι θα προτιμούσα τη μεγάλη τιβι από το 24ρι μονιτορ. Όχι όμως, γιατί μπορώ να καταναλώνω βίντεο πιο γρήγορα, να διαβάζω/γράφω μηνύματα κ.ο.κ. στο pc.

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα υπήρχε μόνο το pc οπότε όλοι (και η κουτσή Μαρία) αγόραζαν pc.

Μετά έγιναν πιο φθηνά και εξαπλώθηκαν τα laptop, οπότε οι "σοβαροί χρήστες" αγόραζαν pc και η "κουτσή Μαρία" που δεν είχε χώρο στο σπίτι έπαιρνε laptop. (Αυτοί που έπαιρναν και τα δύο δεν συνυπολογίζονται, μια που δεν κάνουν διαφορά στις πωλήσεις)

Σήμερα εξαπλώθηκαν τα smartphones/tablets κτλ, οπότε η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου (που είναι "κουτσές Μαρίες") αγοράζουν laptop και smartphone/tablet. Οι "σοβαροί χρήστες" εξακολοθούν και αγοράζουν pc, αλλά κάποιο αγοράζουν και όλα τα άλλα, οπότε δεν κάνουν διαφορά στις πωλήσεις.

Όπου σοβαρός χρήστης ---> content creation

Όπου Κουτσή Μαρία ---> content consumption

To pc δε θα πεθάνει ποτέ, διότι ποτέ δε θα μπορέσεις να κάνεις παραγωγή (οποιασδήποτε μορφής) από απλό κείμενο μέχρι να στείλεις διαστημόπλοιο στον Άρη, με μαραφέτια τύπου laptop/tablet/smartphone κτλ., με την ταχύτητα και την ευελιξία που σου προσφέρει το pc.

Αυτό που συμβαίνει -και είναι λογικό- είναι ότι πέφτουν και θα πέσουν και άλλο οι πωλήσεις του, διότι πλέον οι μικρές ανάγκες πολλών χρηστών καλύπτονται και από άλλες φθηνότερες και μικρότερες συσκευές.

Θα ξανανέβουν οι πωλήσεις, αν κάποια στιγμή βρεθεί ένα νέο και μοναδικό killer app (από πρόγραμμα μέχρι και OS ή και συνδυασμός) που θα χρειάζεται απαιτητικό hardware.

Link to comment
Share on other sites

To pc δε θα πεθάνει ποτέ, διότι ποτέ δε θα μπορέσεις να κάνεις παραγωγή (οποιασδήποτε μορφής) από απλό κείμενο μέχρι να στείλεις διαστημόπλοιο στον Άρη, με μαραφέτια τύπου laptop/tablet/smartphone κτλ., με την ταχύτητα και την ευελιξία που σου προσφέρει το pc.

.

φιλε υπαρχουν λαπτοπ και λαπτοπ. λαπτοπ ειναι και τα σαπακια Ασερ των 350ευρω στο ραφι των ΡαδιοΑθηναι αλλα και τα λαπτοπ των 1500+Ευρω απο ΗΡ και Ντελ και με τα δευτερα μια χαρα πετας το επιτραπεζιο πισι σου στα σκουπιδια. Νταξ μπορει να κανουν τα διπλα χρηματα απο οτι τα αμαρκα επιτραπεζια πισι αλλα ειναι εργαλεια και δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουν -περα απο 3Δ-παιχνιδι- από τις μαϊμουδες.
Link to comment
Share on other sites

Billpeppa, τα games που ανέφερες αφορούν τους core gamers και υπάρχει σκληρός ανταγωνισμός μεταξύ τους για τον χρόνο και το χρήμα των χρηστών. Κάποιοι π.χ. εδώ μέσα ασχολούνται σχεδόν αποκλειστικά με battlefield, άλλοι με cod κτλ. Σαν να παίζεις μια ζωή γαλλικό μπιλιάρδο π.χ.

Ήθελα να'ξερα αν θα βλέπουμε ποιοτικούς single player τίλους στο pc σε 5 χρόνια από τώρα, όταν δεν θα υπάρχει πλέον ουσιωδώς ταχύτερο hardware για σπρώξιμο(σκέψου το πρόβλημα θερμοκρασιών της ίντελ, την απόσβεση επενδύσεων κάτω από τα 14nm κτλ). Θα βγάζεις πορτ να στα "τρώνε" οι πειρατές;

Link to comment
Share on other sites

φιλε υπαρχουν λαπτοπ και λαπτοπ. λαπτοπ ειναι και τα σαπακια Ασερ των 350ευρω στο ραφι των ΡαδιοΑθηναι αλλα και τα λαπτοπ των 1500+Ευρω απο ΗΡ και Ντελ και με τα δευτερα μια χαρα πετας το επιτραπεζιο πισι σου στα σκουπιδια. Νταξ μπορει να κανουν τα διπλα χρηματα απο οτι τα αμαρκα επιτραπεζια πισι αλλα ειναι εργαλεια και δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουν -περα απο 3Δ-παιχνιδι- από τις μαϊμουδες.

Προσωπικά καμία σοβαρή δουλειά δεν πρόκειται να κάνω με laptop, όσο και αν κοστίζει. Θες να μου πεις ότι θα κάνω το ίδιο ευέλικτα video editing, photo editing, παραγωγή βιβλίων στην (max) 17άρα ενός laptop; Προσωπικά για τη δουλειά μου θέλω 24άρι monitor, κανονικό πληκτρολόγιο και επαγγελματικών προδιαγραφών ποντίκι. Και μη μου πεις να πάρω laptop και να συνδέσω όλα τα παραπάνω διότι απλά δεν έχει νόημα.

Επιπρόσθετα δεν υπάρχει κανένα laptop (όσο και αν κοστίζει) που να μπορεί να πιάσει τις επιδόσεις ενός high end pc (π.χ. ακόμα σημερινά πανάκριβα laptop δεν πιάνουν παρά μόνο ένα κλάσμα των επιδόσεων του μηχανήματος της υπογραφής μου,που είναι 3ετίας)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.