Jump to content



Το τέλος της εποχής των PC.


Recommended Posts

γιατι, εγω και καθε εγω στον κοσμο αυτο μια ταση δεν ειναι ? Εγω ειμαι εξω απο αυτην ?

λοιπον επειδη και εγω ειμαι κομματι του κοσμου αυτου και πολλοι αλλοι σαν και μενα λεω οτι το πισακι μου δεν το αλλαζω με τιποτα. Μπορει στο μελλον αλλα παλι απο πισι.

Η τάση δημιουργείται από τη μάζα - τον πολύ κόσμο. Δεν είναι τάση π.χ. τα μεγάλα τροφοδοτικά και οι VGA-κτήνη όταν αφορούν στο πόσο? 5% των πωλήσεων? Το ότι εσύ κι εγώ αγαπάμε το desktop μας δεν επηρεάζει την τάση της αγοράς που ειναι δεδομένο ότι δείχνει προς tablets.

Κατα τ΄άλλα ο gdp77 τα είπε καλά νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

κουταμαρες ειπε, ξερεις ποσοι επαγγελματιες πληροφορικαριοι/μηχανικοι/δικηγοροι/κ.α./κ.α. και πολλοι αλλοι εχουν λαπτοπ και κανουν μια χαρα δουλεια και προγραμμ. και τεστινγκ και στατικες μελετες πολεοδομικες, συμβολαια, δικογραφιες και οτι αλλο χρειαζεται η δουλεια τους και οχι HAF 932 full tower || i7 920 D0 @ 4.0GHz cooled by Prolimatech Megahalems|| Gigabyte EX-58 UD5 || 3x4GB Kingston Genesis 1866 MHz DDR3 || Nvidia GTX 275 |||| Corsair TX850W v2 OCZ vertex 3 128GB ?

πως και δεν το εχουν κλεισει το μαγαζι Λενοβο/Ντελλ/Ασερ/Τοσιμπα/Σονυ τοσα χρόνια ? Μαλλον τους ταϊζει ο γκντπι77.

εκτος και αν ο επαγγελματιας ειναι μονο αυτος που στηνει 2 ρεντερ φαρμας, γραφειο και σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

κουταμαρες ειπε, ξερεις ποσοι επαγγελματιες πληροφορικαριοι/μηχανικοι/δικηγοροι/κ.α./κ.α. και πολλοι αλλοι εχουν λαπτοπ και κανουν μια χαρα δουλεια και προγραμμ. και τεστινγκ και στατικες μελετες πολεοδομικες, συμβολαια, δικογραφιες και οτι αλλο χρειαζεται η δουλεια τους και οχι HAF 932 full tower || i7 920 D0 @ 4.0GHz cooled by Prolimatech Megahalems|| Gigabyte EX-58 UD5 || 3x4GB Kingston Genesis 1866 MHz DDR3 || Nvidia GTX 275 |||| Corsair TX850W v2 OCZ vertex 3 128GB ?

πως και δεν το εχουν κλεισει το μαγαζι Λενοβο/Ντελλ/Ασερ/Τοσιμπα/Σονυ τοσα χρόνια ? Μαλλον τους ταϊζει ο γκντπι77.

Ό,τι να 'ναι. Λες και εγώ έγραψα ότι ο επαγγελματίας δεν θα αγοράσει/χρησιμοποιήσει laptop.

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να θες να μην το δεις, η πραγματικότητα είναι αυτή και δεν το λέω εγώ - το λέει η αγορά. Το μερίδιο των PC στις πωλήσεις έχει πέσει και θα πέσει κι άλλο.

Προσωπικά, κι εγώ μαζί σου είμαι - με desktop δουλεύω και θα δουλεύω.

Link to comment
Share on other sites

φιλε γκντπι77 εχεις πολυ καλο μηχανημα, αλλα, ξερεις, ενας που σεβεται την δουλεια του και που βγαζει το ψωμακι του απο αυτην δεν θα καγκουρωσει το πισι του στα 4γιγα γιατι 4 ωρες ειναι μεγαλη ζημια για αυτον χωρις το εργαλειο της δουλειας του.

Και προσεχε δεν λεω για τεσσερις μερες λέω για τεσσερις ωρες που ειναι και αυτες πολλες γιατι για παραδειγμα κλωτσησε μια μνημη `η γιατι εκανε πολυ ζεστη μια μερα στο εργοταξιο και φουσκωσαν 5-6 πυκνωτες της μητρικης εκτος του οτι θα επρεπε να ειχε βαλει βεβαια και ροδακια στο ΗΑΦΧ για να το σερνει.

βεβαια με το εργαλειο σου θα ριπαρε 4 μπλουρει αντι για ενα που θα τελειωνε με μομπιλεΙ7κουαντ αλλα αυτα δεν φερνουν φαι στο τραπεζι.

τωρα αν θες να συνεχισουμε να συγκρινουμε εξ ιδιων τα αλλωτρια μπορω να το κανω ολο το βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ drama, δεν καταλαβαίνω τι σε έπιασε με το pc μου (το οποίο παρεμπιπτόντως για τα δεδομένα του thelab είναι απλά μέτριο).

Κάποιος συμφορουμίτης είπε ότι άμα θες πετάς το pc και παίρνεις laptop (γενικεύοντάς το) και του απάντησα ότι το pc μου που είναι τριετίας έχει καλύτερες επιδόσεις από το πιο ακριβό laptop και αυτός είναι ένας από τους λόγους που το pc δε θα πεθάνει ποτέ (δηλαδή καλύτερες επιδόσεις για απαιτητικές εργασίες vs laptops). Όπως γράφει και ο neuromancer, δεν καταλαβαίνω γιατί αρπάχτηκες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χα χα.Ρε παιδιά δεν υπάρχει λογος για προσωπικες διαμάχες.Ολα γινονται για θεμα μαρκετινκ.Οποια δουλεια και να κανεις,οτι εξοπλισμο και να εχεισ,εσυ επιλεγεις τι σε βοηθαει περισσότερο.Software development,3d animation κτλπ χρειαζεσαι δυνατο πισι,οχι λαπτοπ,γιατι με τις θερμοκρασιες υψηλες έχεις lower rendering και πτωση επιδόσεων.Το θεμα είναι δυστυχως οτι τα tablet η τα κινητα πλεον διευκολυνουν μεγάλη μάζα.

Link to comment
Share on other sites

Ζημια στις πωλησεις θα παθουν τα laptop και τα netbook παρά οι επιτραπεζιοι, κατα τη γνωμη μου. Με ενα tablet και ενα smartphone βολευεται και η θεια Μαρίκα, δεν θα παει για αγορα laptop ή desktop. Oσο υπαρχουν επιχειρησεις και γραφεια, θα υπαρχει το desktop (forever δηλ.).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

το pc ξανά γίνεται αυτό που ήταν ... μόνο για λίγους

το 90% χρειάζεται μόνο τον browser

ότι μπορεί να μπει στο ίντερνετ με αξιοπρέπεια σε επιδόσεις είναι αρκετό για τους περισσότερους

τα windows θα έπρεπε να προσφέρουν ένα περιβάλλον εξαιρετικά πιο ελκυστικό από ότι π.χ ένα

android για να (αναγκάσουν) κάποιον να κάνει αγορά pc/windows

η απομάκρυνση πάντως του διευθύνοντα έχει σχέσει με το μερίδιο στις φορητές συσκευές phone/tab

Link to comment
Share on other sites

Ανέκαθεν τη κίνηση hardware την καθόριζε το software.

Ο κόσμος αγόραζε νέο hardware ώστε να μπορεί να λειτουργήσει νέο software.

Τη στιγμή που το software σταμάτησε να είναι απαιτητικό,άρχισε και η ζήτηση νέου hardware να φθίνει.

Καλώς ή κακώς τα μόνα είδη software που εξακολουθούν να έχουν μεγάλες απαιτήσεις από το hardware είναι μόνο τα video games,και ορισμένες επαγγελματικές εφαρμογές που απευθύνονται σε πολύ μικρό κομμάτι καταναλωτών,όπως π.χ. το Photoshop,After Effects, 3ds Max και λοιπές εφαρμογές.

Για κάποιον που δεν είναι gamer ή δεν ασχολείται επαγγελματικά με προγράμματα ψηφιακής επεξεργασίας εικόνας και γραφικών,δεν υπάρχει κάποιος λόγος να αναβαθμίζει συχνά το σύστημα του ή να αγοράζει νέο με την ίδια συχνότητα.

Τη στιγμή που η πλειοψηφία των χρηστών επιθυμεί έναν υπολογιστή για χρήση προγραμμάτων που τρέχουν και με ένα σύστημα π.χ. του 2004,(με έναν από τους πρώτους διπύρηνους,2-3gb ram,on board κάρτα γραφικών)είναι προφανές ότι οι πωλήσεις νέων συστημάτων θα πέσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

οι Desktop είναι ότι πιο πλήρες υπάρχει. δεν θα τους αντικαταστήσει κανένα smartphone, phablet, tablet κ.λπ. γιατί πολύ απλά κάνουν τα πάντα με άπειρες παραμετροποιήσεις - αναβαθμίσεις - της Παναγιάς τα μάτια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Καλημερα,

Αυτη η πληροφορια ειναι κατευθειαν μεσα απο τραπεζα για αυτους που κανουν συναλλαγες online

Windows XP και η πλατφορμα. Τιποτα αλλο, Αν δεν κανεις surf δεν παιρνεις μειλ απο που να κολησεις και να κινδυνευσεις απο τον κρινο ?λολ.

Εγω εξακολουθω και δουλευω σε ΧΡ σταθεροποιημενα και θα συνεχισω παροτι εχω και 7 σε αλλο κουτι.

Τα ΧΡ ειναι η κατσαριδα των λειτουργικων συστηματων.

Ηδη η μικροσοφτ ειπε οιτι θα συνεχισει να κλυπτει το θεμα των malware καθως και ο KASPERSKY ESET etc. μεχρι το 2016 μιν.

το 30% και πλεον ειναι ακομη XP

Οσο για τα μπλιλικια τυπου ταμπλετ νεα κινητα κτλ ειναι απλα χρονορουφηχτρες.

Δουλεια δεν μπορεις να κανεις σε αυτα τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι όταν είχε βγει ο blaster, όπου σκαναρε για μια πόρτα που είχε ξεχαστεί ανοιχτή και όταν πέρναγε μετά ξεκίναγαν τα πανηγύρια. Δεν ήταν ανάγκη να μπεις πουθενά, απλά να ήσουν συνδεδεμένος στο ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

"Τέλος" ίσως να φτάσει κατά μια έννοια το 2020.

Ως γνωστόν επί 3 δεκαετίες και βάλε,τα τσιπ εξελίσσονται με βάση τη μέθοδο της σμίκρυνσης της λιθογραφίας. Φτιάχνονται δηλαδή σε όλο και πιο μικροσκοπικό επίπεδο,και έτσι καταφέρνουμε να μειώνουμε την κατανάλωση ρεύματος και τη παραγωγή θερμότητας, την αύξηση των hz και των πυρήνων.

Το ζήτημα είναι πως εως το 2020 θα έχουμε φτάσει στο ταβάνι,λόγο του ότι δεν μπορούμε να φτιάξουμε cpus με λιθογραφία του 1nm και κάτω,λόγο του ότι σε αυτό το επίπεδο πλέον οι νόμοι της φυσικής όπως τους γνωρίζουμε παύουν να λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο. Το πως λειτουργεί η ύλη και ποιοί είναι οι κανόνες της σε αυτό το επίπεδο το ερευνά η Κβαντική Φυσική,αλλά ακόμα δεν έχουμε ανακαλύψει τρόπους για ανάπτυξη κβαντικών υπολογιστών. Ακόμα 'ψάχνουμε' για να δούμε το τι ισχύει και τι όχι στο κβαντικό επίπεδο,και o CERN για το οποίο ίσως έχεις ακουστά,χτίστηκε για παρόμοιες έρευνες.

Αυτό που διαφένεται ως λύση,τουλάχιστον προσωρινή για τον τοίχο που θα χτυπήσει η βιομηχανία τσιπ το 2020 είναι η 3D silicon τεχνολογία,παρόμοια με το tri-gate της Intel.

Ήδη AMD και nVidia έχουν ξεκινήσει R&D για να εφαρμόσουν 3D silicion τεχνολογία στις κάρτες γραφικών τους,και η Samsung ήταν η πρώτη που την εφάρμοσε σε επίπεδο SSD,στους 850 pro.

Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα με την 3D λιθογραφία: Για να αυξηθούν οι επιδόσεις,θα πρέπει να αρχίσει να αυξάνεται και ο όγκος που καταλαμβάνει το τσιπ.

Πράγμα που σημαίνει πως για να συνεχίσουν να ανεβαίνουν οι επιδόσεις,θα αρχίσει να ανεβαίνει και ο φυσικός χώρος που καταλαμβάνουν τα υπολογιστικά συστήματα, και έτσι θα έχουμε μια αντιστροφή όπου από εκεί που οι συσκευές μίκραιναν,θα αρχίσουν να μεγαλώνουν.

Αλλά και πάλι θα προκύψει και άλλο πρόβλημα στο άμεσο μέλλον με αυτή,και αυτό θα είναι θέμα θερμοκρασιών. Διότι αυτό που κάνει η 3D τεχνολογία είναι να τοποθετεί transistors πάνω από άλλους transistors,σε όλες τις κατευθύνσεις του καρτεσιανού επιπέδου (x,y,z) ενώ παραδοσιακά στην z διάσταση τοποθετούσαμε τις ψύκτρες.

Αν έχεις λοιπόν 3 ή 5 κάθετα stacks από transistors,η ψύκτρα ναι μεν θα ψύχει το πάνω stack,και ίσως να βρεθούν και τρόποι ψύξης 3d όπου κατά κάποιο τρόπο η ψύκτρα θα περικλίει το κυβικό chip σε 5 επιφάνειες,αλλά και πάλι θα υπάρχουν transistors στο κέντρο,τα οποία θα απέχουν πολύ από τις επιφάνεις των 3d-ψυκτρών.

Άρα μάλλον παροδική πιστεύω θα είναι η εξέλιξη της 3d τεχνολογίας και μεταβατική,και αργά ή γρήγορα θα εμφανιστεί κάποιος άλλος τρόπος για να συνεχίσουν να εξελίσσονται τα chips.

Δεν θα φτάσουμε στο επίπεδο ο κάθε υπολογιστής να καταλαμβάνει το χώρο ολόκληρου δωματίου...

Έγινε επεξεργασία από Alithinos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.