Jump to content


Game of Thrones - Spoilers μέχρι τρέχον επεισόδιο


Recommended Posts

  • Replies 1,2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ρε παιδιά ...εντάξει...επιτίθεται κατά μέτωπο ο Λάνιστερ στην Καλησι που προσπαθεί να βγαλει το βέλος απ'το φτερό του δράκου...τον σώζει τελευταία στιγμή ο Μπρον . Πέφτουν στον νερό 5 μέτρα απτον Δράκο/Καλήσι/Ντοθράκι και τον δείχνει να βυθίζεται...Στην επόμενη σκηνή τους δείχνει να βγαίνουν απ΄τον νερό μακρυά απ'τον χαμό της μάχης και μόνοι τους χωρίς εχθρούς γύρω γύρω... τέτοιο μακροβούτι; 

ολα αυτά που είπατε για τον δράκο επίσης (δεν μπορούν να κολυμπήσουν και καλά αλλά εβαλαν αλυσίδες γύρω απ'τον δράκο στον πάτο της λίμνης)

Πώς αποφάνθηκαν ότι ήταν ένοχος ο Μικροδάχτυλος; Με ποιές αποδείξεις; Έσπρώξε, λέει, την θεια στον πηγάδι, το είδε κανείς; (κάνω λάθος; δεν το πολυκατάλαβα γιαυτό ρωτάω...) 

Επειδή με τα ονόματα -συγγένεις δεν τα πάω καλά...ο snow είναι ταργκάρυεν..οκ...αδελφός /ξάδελφος της καλήσι;  

Ο κοκκκινοτρίχης λογικά έχει ψοφήσει...θα τον δούμε με τους νεκρούς τώρα...

Ο 7ος κύκλος της σειράς πήγε πολύ γρήγορα...στους προηγούμενους χτίζονταν οι επιμέρους δευτερεύοντες χαρακτήρες και οι ιστορίες τους να δένουν κάπως ...Τώρα έχω την αίσθηση ότι έγιναν πρόχειρα ... Περιμένουμε τον 8ο αφήνοντας πάλι ανοιχτά μετωπα...Έρχεται ο στρατός από το Έσσος με τον θείο του γκρευτζου, η Σέρσευ δεν θα στείλει τον στρατό της για βοήθεια, ο Σνόοου εν αγνοία του ότι είναι Ταργκάρυεν θα αφήσει έγκυο (θαύμα θαύμα) την Καλήσι...

 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ήταν ποτάμι αυτό που έπεσαν μέσα οπότε τους πήρε το ρεύμα.

Θεωρητικά πιστεύουν στον Μπραν, άσε που δεν τον συμπαθούσαν κιόλας.

Ο Snow που πλέον δεν είναι Snow αλλά Targaryen είναι ανηψιός της Καλήσι.

Ο κοκκινοτρίχης τη γλίτωσε αφού πήγε πιο πέρα στο τείχος.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, tragikos said:

Θεωρητικά πιστεύουν στον Μπρον, άσε που δεν τον συμπαθούσαν κιόλας.

 

Μπραν: Bran_finale_ep_7.png

 

Μπρον: Bronn_Dragonpit.jpg

 

@sstav Σεναριακά αυτή η σεζόν είναι με διαφορά η πιο αδύναμη. Από την άλλη, η δράση είναι πυκνότερη από κάθε προηγούμενη, οπότε λογικό είναι να κάνουν τεράστια λογικά άλματα για να μπορέσουν να συρράψουν την πλοκή (turbo ravens ftw). Δε νομίζω ότι στη σειρά άξιζε τέτοια υπερασπλούστευση, αλλά δε θέλω να το υπεραναλύω κιόλας.

 

Πάντως, ανάμεσα σε όλα τα παράλογα που συνέβησαν, νομίζω ότι το πιο άχρηστο ήταν η αναίτια διαγραφή του Littlefinger. Ήταν πάντοτε από τους πιο ενδιαφέροντες χαρακτήρες (στο ίδιο επίπεδο με Tyrion, Varys) και άξιζε να μείνει ως κορυφαίος μηχανορράφος, ειδικά μετά τις αποτυχημένες δολοπλοκίες των 2 συμβούλων της Daenerys. Άλλωστε, πρακτικά ό,τι έχει συμβεί σε όλη τη σειρά έχει δρομολογηθεί από τα σχέδιά του.

 

Υποψιάζομαι ότι  οι κύριοι λόγοι για να αφαιρέσουν τον χαρακτήρα ήταν πρακτικοί. Κάποιοι είχαν κουραστεί να παρακολουθούν τόσους πρωταγωνιστές και οι πραγωγοί ήθελαν να κάνουν οικονομία στα συμβόλαια. Έτσι όμως το σενάριο γίνεται λίγο περισσότερο χολυγουντιανό και ευτελίζεται κάπως η κεντρική ιδέα που είχαν υπογραμμίσει τόσα χρόνια: η ζωή δεν είναι δίκαιη και οι άνθρωποι είναι περίπλοκοι. Μέχρι πρότινος, η γραμμή ανάμεσα στους "καλούς" και τους "κακούς" ήταν πιο ασαφής και ό,τι τους συνέβαινε δεν ήταν καρμικά προδιαγεγραμμένο.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, acct said:

 

Μπραν: Bran_finale_ep_7.png

 

Μπρον: Bronn_Dragonpit.jpg

 

@sstav Σεναριακά αυτή η σεζόν είναι με διαφορά η πιο αδύναμη. Από την άλλη, η δράση είναι πυκνότερη από κάθε προηγούμενη, οπότε λογικό είναι να κάνουν τεράστια λογικά άλματα για να μπορέσουν να συρράψουν την πλοκή (turbo ravens ftw). Δε νομίζω ότι στη σειρά άξιζε τέτοια υπερασπλούστευση, αλλά δε θέλω να το υπεραναλύω κιόλας.

 

Πάντως, ανάμεσα σε όλα τα παράλογα που συνέβησαν, νομίζω ότι το πιο άχρηστο ήταν η αναίτια διαγραφή του Littlefinger. Ήταν πάντοτε από τους πιο ενδιαφέροντες χαρακτήρες (στο ίδιο επίπεδο με Tyrion, Varys) και άξιζε να μείνει ως κορυφαίος μηχανορράφος, ειδικά μετά τις αποτυχημένες δολοπλοκίες των 2 συμβούλων της Daenerys. Άλλωστε, πρακτικά ό,τι έχει συμβεί σε όλη τη σειρά έχει δρομολογηθεί από τα σχέδιά του.

 

Υποψιάζομαι ότι  οι κύριοι λόγοι για να αφαιρέσουν τον χαρακτήρα ήταν πρακτικοί. Κάποιοι είχαν κουραστεί να παρακολουθούν τόσους πρωταγωνιστές και οι πραγωγοί ήθελαν να κάνουν οικονομία στα συμβόλαια. Έτσι όμως το σενάριο γίνεται λίγο περισσότερο χολυγουντιανό και ευτελίζεται κάπως η κεντρική ιδέα που είχαν υπογραμμίσει τόσα χρόνια: η ζωή δεν είναι δίκαιη και οι άνθρωποι είναι περίπλοκοι. Μέχρι πρότινος, η γραμμή ανάμεσα στους "καλούς" και τους "κακούς" ήταν πιο ασαφής και ό,τι τους συνέβαινε δεν ήταν καρμικά προδιαγεγραμμένο.

Μάλλον φταίει ότι τέλειωσε το "έτοιμο" υλικού του George (RR) Martin, και το νέο γράφτηκε με focus groups :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ας πάρουμε την πτώση στο ποτάμι του Jamie ... λογικα θα έπρεπε, αν δεν πέθαναν, να τους συλλάβουν. Νέα σεναριακή τροπή...και τώρα μας τον δείχνουν να έχει εγκαταλείψει την Σερσευ και να πηγαίνει μόνος του στον "εχθρό" στον βορρά...απλά δεν θα μάθαινε ότι περιμένει παιδί...το ότι είναι αδίστακτη σκρόφα και ότι δεν θα βοηθούσε στην μάχη με τους νεκρούς το ήξερε πιστεύω...

Ας πάρουμε την πτώση του δράκου στην λίμνη ...όπως σωστά ειπώθηκε πολύ πιο εντυπωσιακό θα ήταν να γινόταν η νεκρανάσταση και να έβγαινε απ'τα παγωμένα νερό...

Επίσης βλέπουν ότι οι νεκροί βυθίζονται στα παγωμένα νερά της λίμνης (ασχέτως αν αργότερα  ομάδα ΟΥΚαδων βουτάει και περνάει αλυσίδες στον δράκο) και αφήνουν όλο το βράδυ να περάσει και να ξαναπαγώσει το νερό , υπολογίζοντας ότι ο μπάσταρδος Μπαράθεον θα φθάσει και θα ειδοποιήσει εγκαίρως για να έρθει η Καλήσι με τον απο μηχανής δράκο ...

Τέλος, επειδή δεν εχω διαβάσει τα βιβλία και επειδή τα γεννεαλογικά δέντρα είναι χαώδη, πως περιμένουν να καταλάβω ποιος είναι ποιανού ;; Αιγκον Ταργκάρυεν ακα τζον Σνόου, γιός του Βλαδίμηρου Ταργκάρυεν (του πρωτότοκου γιου του Τρελού Βασιλιά Αίγκον 2) και της Μελπομένης Σταρκ (αδερφής του Νεντ),  που έιχε άλλους τρεις αδερφούς/ες και την Καλησι, που κάτι έπαθαν οι προηγούμενοι και  και και ....τωρα κατάλαβα πως ο Σνόου είναι ανιψούδι...

Κάποιες επιλογές της παραγωγής τις βλέπω εντελώς λάθος... Ας ήταν 10 επεισόδια, με λίγο παραπάνω Lore explain...τα λεφτά τους τα κερδίζουν και με το παραπάνω...

 

Μακράν κορυφαιοτερη σεζόν η 6η και κορυφαιότερο επεισόδιο το battle of bastards

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κάτι τρέχει με το budget αφού είναι προφανές οτι η σιζον ήθελε τουλάχιστον άλλα 3-4 επεισόδια για να είναι πιο στρωτή. Εμένα το μόνο από αυτά που λέτε που με "χάλασαν" είναι το πώς σώθηκε ο Τζέιμι απ το νερό. Ας πούμε οτι κράτησαν την ανάσα τους κανά λεπτό, ο Τζέιμι είναι χτυπημένος, φοράει κιλά πανοπλία και σίγουρα ζαλισμένος απ την πτώση και το σοκ. Ο Μπρόν δε φοράει πανοπλία οπότε την έχει πιο έυκολα. Ας πούμε οτι βοηθάει τον Τζέιμι να ανέβει στην επιφάνεια του νερού για να αναπνεύσει, γιατί με αυτήν την πανοπλία δε νομίζω οτι επιπλέεις πια... Ε ΠΟΣΟ μακριά μπορεί να τους πήρε το ρεύμα του ποταμιού (αν ήταν ποτάμι);;;; Και 50 μέτρα; Ο δράκος μια κλανιά τους έχει με το που βγαίνουν απ το νερό. Αντί αυτού, ξεφυτρώνουν απ το νερό αφού η μάχη έχει τελειώσει και δεν υπάρχει ψυχή γύρω να τους δει... Ναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

E τα χάφτω τα υπόλοιπα με λίγο αλατάκι τρώγονται. Αλλά ναι και αυτό με το δράκο που χωνόταν στα νουμπάκια ενώ από δίπλα είχε τους στρατηγούς οκ ήταν κάπως. Βέβαια μπορείς να το δικαιολογήσεις αφού η Νταενίρις είχε μηδενική γνώση του πώς λειτουργούν και επίσης η πρώτη προτεραιότητα ήταν να δώσει ανάσα στους εγκλωβισμένους.

 

Επίσης, φήμες λένε, οτι παγώνει το έδαφος και ό,τι είναι νεκρό αλλά όχι το νερό. Ξέρω... σιγά τη δικαιολογία τρύπια από παντού, αλλά αυτό ακούγεται, βαριέμαι να το ψάξω βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.